Svět se zbláznil

Svět se zbláznil

V druhém desetiletí 21. století nás období extrémů (ekonomické, politické, přírodní, sociální, zdravotní atd.), které začalo pandemií koronaviru (vir s nehmotným tělem) v roce 2020, ta následně způsobila blackout ekonomiky (měsíční, čtvrtletní nebo roční propady ekonomiky budou dvouciferné a na začátku bude 2 i 3). Tento scénář se může koncem roku opakovat a může být doprovázen řetězením dalších extrémů.

Naplňuje se 7 zákonů prof. Miroslava Bárty?

Příklady, které ukazují, že je "svět naruby"

  • Bohatí si půjčují zadarmo (nulové nebo záporné sazby), jsou bonitní a na trhu je tolik peněz, chudí však za svoje půjčky musí úrok platit a hrozí jim exekuce (dluhy odpustit nelze), chudí platí úroky bohatým.
  • Bohaté západní státy prodávají své dluhopisy chudým rozvojovým zemím, obyvatelé prostřednictvím státu podporují velké nadnárodní firmy (dotace, Kurzarbeit, daňové prázdniny, daňové prázdniny atd.)
  • Chudým lidem roste nájem v nájemních bytech a bohatí kupují tyto byty a další nemovitosti se záporným nebo nulovým úrokem.
  • Vrtulníkové peníze, státy realizují dotace na nová auta a nevratné příspěvky, aby udrželi spotřebu a koncentrovala se moc a majetek nejbohatších
  • Nekonečné dluhopisy (nesplácí se jistina, pouze úroky)
  • Prodej lehké ropy v USA za záporné ceny (4.2020)
  • Donald Trump dnes varoval, že americké akcie zažijí prudký propad, pokud nebude v listopadu 2020 znovu zvolen prezidentem Spojených států. "Pokud nezvítězím, uvidíte propad, jaký jste ještě nikdy neviděli," prohlásil Trump během návštěvy Indie (25.2.2020 ČTK) 

  • Zlikviduje ročně cca 40 % potravin (zvyšuje to i uhlíkovou stopu), které lidstvo vyprodukuje (Václav Smil) a miliardy lidí mají příjem do 10 USD - jde o neuvěřitelné plýtvání, podobní situace je i dalších oborech (textilní, spotřební i automobilový průmysl atd.)

  • Máme nedostatek vody (sužuje nás sucho, téměř miliarda obyvatel má nedostatek vody) a přesto vodu odvádíme prostřednictvím regulovaných toků z území, zastavuje bonitní zemědělskou půdu průmyslovými objekty, které odvodňují zastavěné území

  • Radim Tolasz (24.7.2020) V posledních týdnech dostávám až příliš často otázky, které nemají oporu v reálném světě. Proč je letos taková zima? Proč je v červenci teplota jako v říjnu? Proč pořád jenom prší? Kde máte to 500leté sucho? A může za to hrozné počasí covid? Je těžké na takové dotazy odpovídat, protože najednou všichni vidíme, že musíme upravit své víkendové letní plány nejen kvůli covidu, ale i podle počasí. Už jsme odvykli typickému letnímu počasí a myslíme si, že v létě má být teplo a nepršet. Není tomu tak. Červen a červenec jsou u nás typicky nejsrážkovější měsíce v roce a zdárně jim sekunduje srpen. V průměru v létě (červen až srpen) u nás naprší 247 mm srážek, přičemž ¼ ročního úhrnu je jen 172 mm. Tak proč máme pocit, že prší příliš? Jednoduchá odpověď - odvykli jsme si.

  • Přestože vědci na začátku roku 2020 predikovali další historicky suchý rok, prohnal se "koronavir bez tělesné schránky" a nastal zásadní zvrat počasí. Počasí je naruby, v letních tocích teče více vody než na jaře. 

  • Koncentrace bohatstvíV roce 2018 vlastnilo 8,5 milionu HNWI majetek ve výší 68,1 bilionů USD, v roce 2008 vlastnilo 18 milionu majetek pouze ve výší 32,77 bilionů USD. Američané kontrolují téměř 30 % světového bohatství, to je 106 bilionů dolarů (globálního bohatství je definovaného jako hodnota všech finančních aktiv po odečtení dluhů), přestože tvoří cca 4,5% světové populace, Číňané pouze cca 18 % (64 bilionů USD), 500 nejbohatších lidí světa disponuje majetkem v hodnotě 5,9 bilionu dolarů. Stav k 31.12.2019 

  • V roce 2018 vzrostl extrémně podíl, ztrátových firem, které vstoupily na burzu (IPO) , tento podíl činil 81 % podobně jako v roce 2000 DOT-COM, některé firmy neslibují ani zisk, např. Uber (firmy bez zisku nebo tzv. dolaroví jednorožci)

  • Byrokracie, složitost zákonu, v Česku máme cca 2 milionů zákonu, jejich prostudování by trvalo 7 roků a za tu dobu by se ještě několikrát změnily, neexistuje člověk, který by je všechny přečetl a znal, přesto neznalost zákona neomlouvá (JUDr. Daniela Kovářová 2020), tento problém je celosvětový, dále rychle bobtná a je stále složitější

  • Dluhy států jsou nesplatitelné, např. USA od roku 1960 nesplácí svoje dluhy, přesto jsou dluhopisy USA bonitní, kupují je rozvojové a chudé země např. v Africe (z daní chudých se podporuje život na dluh bohatých)

  • Přestože neznáme důvody klimatických změn a máme omezené zdroje, transformuje ekonomiku na "zelenou a udržitelnou (udržitelný růst), vysazujeme masově stromy (zalesňování) , abychom snížili produkci CO2 a přecházíme na elektromobilitu, přestože nemáme levný a dostupný zdroj energie pro jejich provoz atd.

  • Celý svět je zavalen odpadky, které tvoří plastové ostrovy v Tichém oceánu a tento odpad nacházíme i v rybách (plastu negativní působí na zdraví člověka i přírody)

  • Ekologický dluh planety, civilizace žije na dluh budoucích generací, to co země vyprodukuje za celý rok spotřebujeme již 30.7. a zbytek roku žijeme na dluh

  • Žijeme v době kdy jsou vysoké státní, firemní a spotřebitelské dluhy a zvýšení úroků by bylo  pro všechny devastující, proto aby se mohlo dále půjčovat a rostla spotřeba (HDP), tiskne se více peněz, uložené peníze mají nulový nebo záporný výnos a vydávají se dluhopisy se záporným úrokem (úročený kapitál již nemá prostor pro zhodnocení nebo globální ekonomičtí lídři úročené zdroje už nechtějí?)

  • Firmy bez zisku a některé ho ani neplánují, přesto mají miliardové tržní kapitalizace v USD (dolaroví jednorožci), udržují se při životě zombie firmy

  • V příštích letech a dekádách (nejpozději po roce 2030 hrozí kolaps penzijního a zdravotního systému) nebude na důchody a zdravotní péči (demografie, růst chronických nemocí, nástup robotizace), přestože se máme tak, jak jsme se ještě nikdy neměli (naše dluhy se za posledních 10 roků zdvojnásobily)

  • Díky koronavirové krizi v roce 2020 (došlo k dočasnému blackoutu ekonomiky, který se může opakovat) se vyspělý západní svět masivně zadlužuje a zachraňuje nezachranitelné ("prosazuje udržitelný růst") a vrší se nesplatitelné dluhy jak finanční tak vůči přírodnímu prostředí

  • Ekonomika v celém světě ve 2. Q padá, někde i dvojciferným tempem a naopak dynamicky roste akciový trh (červen 2020), který dosáhl vrcholu v druhé polovině února 2020 a s příchodem koronakrize a ropné cenové války dynamicky klesal

  • Ekonom Prof. Jan Švejnar (25.7.2020) Česko by si podle něj mohlo dovolit vyšší schodek rozpočtu než 500 miliard, peníze by ale musela vláda utratit chytře (infrastrukturní investice, vzdělání, školství, vědy). Zaplatí to budoucí generace, které budou bohatší (a je jedno kdy, protože je nulový úrok). Ekonomická pomoc je ale strašně pomalá. Schodek 1 bilion korun by byl rozumný v případě, že bychom měli silný šok (investice, které zajistí zaměstnanost, kde je pozitivní produktivita a s půjčením za nulu, které tu nikdy v moderní historii nebylo, je to výhodné). Soukromí sektor by měl být hlavní hybnou silou, důraz na vytváření nových podniků a start-upů s mladými lidmi a moderními technologiemi.

  • Aleš Michl (ekonom, techno-optimista, člen bankovní rady ČNB) současnou situaci spojenou s globálním oteplováním (změny životního prostředí s cílem zpomalit oteplování) vyřešíme "prachama" a ekonomickým růstem (klíčová je přeměna z průmyslové země, na zemi s velkým podílem služeb, myslím např. Čínu a Indii) a časem, protože Asie je největším znečišťovatelem CO 2 atd., musí růst i celosvětová ekonomika a důležité je odbourat regulace. Tam kde dnes jsme, vděčíme penězům a ekonomickému růstu, také proto nám ekonomický růst a peníze pomohly problém vyřešit (na úrovní obci, státu, EU atd.) Je nutné říci, že záporné úrokové sazby jsou špatně. Máme nejlevnější peníze za 5 000 let, nejsme v žádné krizi, není to na hlavu? A další věc, ocenění 36 největších evropských bank je proti předkrizové úrovni (2008) minus 78 %. To je jasný signál! Evropský bankovní sektor je neefektivní.

  • Máme omezené zdroje na planetě a klesá nám poměr vložené a vyprodukované energie, přesto roste počet obyvatel. Efektivita zemědělství a stimulace ekonomiky se zvyšuje a přesto tento mix přispívá ke kolapsu civilizace

  • Rostoucí digitalizace civilizace s přispěním robotizace a umělé inteligence (pokrok a rozvoj) vede k degeneraci člověka a větší náchylnosti k nemocem, důsledkem může být podle Yuvala Noaha Harariho zánik Homo sapiens do konce století

  • PhDr. Marian Jelínek, Ph.D.doba blahobytu (důsledky popisuje Calhounův experiment) nám vzala výstupy z komfortních zón, a proto nezvládáme neúspěch (tlak na výkon a výsledek je přitom stále větší a nebezpečnější), proto roste počet sebevražd a spotřeba antidepresiv (řešíme vnější explicitní svět, který se stane jedem a zapomínáme na sebe), tento problém je zejména v západních zemích, kde je blahobyt (smetánka společnosti protože je pohodlná neodolná, chudí takový problém nemají) 

  • Společnost se s růstem bohatství a blahobytu polarizuje, zvyšuje se riziko občanských válek a regionálních konfliktů

  • Z akciového trhu se stává ruleta. Středobodem veškerého dění je diskusní fórum r/WallStreetBets s více než dvěma miliony členy na sociální síti Reddit, kde individuální spekulanti domlouvají a koordinují své obchody. (27.1.2021)

Zprávy z tisku:

17.3.2021 Hodnota společnosti Coinbase, která se chystá vstoupit na americkou akciovou burzu, se letos na soukromém trhu vyšplhala na 68 miliard dolarů. Největší americká kryptoměnová burza to uvedla ve své dnešní zprávě pro regulátory. Cena jejích akcií se v prvním čtvrtletí do 15. března zvýšila na v průměru 343,58 dolaru z 28,83 dolaru ve třetím čtvrtletí, a za poslední měsíce tak díky růstu ceny bitcoinu vzrostla téměř třináctkrát (ČTK) 

3.3.2021 Tržní hodnota koncernu Volkswagen dnes poprvé od roku 2015 stoupla nad hranici 100 miliard EUR. Akcie stouply až o 6 % poté, co UBS zvedla cílovou cenu o 50 % na 300 EUR se slovy, že nová platforma pro elektrické vozy zpochybní vedení Tesly na trhu s bateriemi pro elektrická vozidla. Akcie Volkswagenu přidaly letos až 20 %. I tak ale tržní hodnota největší evropské automobilky dosahuje jenom šestiny tržní kapitalizace americké Tesly.

Akcie Tesly se obchodují na 160násobku zisků odhadovaných za 12 měsíců, což už mnozí považují za bublinu. Volkswagen je na 7,5 násobku. Ještě v ceně akcií ale nemusí být zohledněna role VW v přechodu k elektromobilitě, podotkl Reuters.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4620288/volkswagen-v-zasadnim-bodu-valuacea-jeho-ceo-tweetuje.html

26.2.2021 Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování přes internet, loni vykázala kvůli pandemii a jednorázovým nákladům pro vstup na burzu ztrátu 4,6 miliardy dolarů (téměř 99 miliard Kč). Tržby jí klesly o 30 procent na 3,4 miliardy USD. Firma uvedla, že díky pokračujícímu očkování čeká výrazné oživení zájmu o cestování, i když je podle ní příliš brzy na to, aby odhadla vývoj hospodaření na letošní rok.

Zájem o akcie firmy byl při jejím prosincovém vstupu na burzu velký a od té doby akcie výrazně posílily. Upisovaly se za cenu 68 dolarů a ve čtvrtek jejich cena činila 182 dolarů. Po zveřejnění výsledků, což bylo po skončení čtvrtečního obchodování, akcie zpevnily. Analytici čekali mnohem horší výsledky.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4616800/airbnb-je-v-hluboke-ztrate-ceka-ale-vyrazny-narust-cestovani.html 

29.1.2021 Jamie Powell z blogu Financial Times FTAlphaville si všímá toho, jak akciový trh fandí neziskovým firmám. Základem jeho úvahy je graf od Goldman Sachs, který ukazuje vývoj indexu akcií neziskových firem obchodovaných na americkém trhu. "Několik let bez trendu a pak velmi silný růst po covidovém propadu," komentuje Powell graf a snaží se vysvětlit, co za tímto vývojem stojí. Powell poukazuje na to, že na seznam neziskových akcií ze zmíněného indexu patří jména jako Plug Power, Nio, Roku, Pinterest, Peloton, Snap, Carvana, Uber, Lyft či Appian Corop.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4591607/powell-az-se-propadnou-akcie-ktere-zene-nahoru-jen-spekulace.html

27.1.2021 Vzpoura lidu z Robinhoodu. Malí spekulanti koordinují obchody a zatápějí fondům, pomáhá jim i Musk. Menší burzovní hráči v USA na Wall Street zle zatápějí velkým investičním fondům. Některé z nich kvůli tomu zaznamenaly obrovské ztráty. Středobodem veškerého dění je diskusní fórum r/WallStreetBets s více než dvěma miliony členy na sociální síti Reddit, kde individuální spekulanti domlouvají a koordinují své obchody. "Nikdy jsem nic takového nezažil," prohlásil Jim Cramer, známý a dlouholetý burzovní komentátor stanice CNBC.

https://www.reddit.com/r/wallstreetbets/

Jen v posledních dnech a týdnech dokázali spekulanti v několika případech vyhnat svými nákupy kurz akcií firem, na něž se hromadně zaměřili, o desítky procent nahoru. A leckdy dokonce i na několikanásobek původní ceny. Ve všech výše zmíněných případech se zaměřili na společnosti, které jsou z různých důvodů v horší finanční kondici, či byly dokonce na pokraji bankrotu a jejichž kurz v předchozím období nerostl.

U takovýchto podniků fondy a další profesionální investoři často sázejí prostřednictvím takzvaných prodejů nakrátko (anglicky short selling) na pokles ceny akcií. Věří, že cena klesne a oni cenné papíry později nakoupí se ziskem zpět. Hromadné nákupy individuálních spekulantů však ženou kurzy nahoru a zaskočené fondy ve snaze zabránit ztrátám dříve prodané akcie nakupují zpět. Dochází k jevu, který se nazývá short squeeze - toto uzavírání krátkých pozic ze strany fondů vyvolává tlak na další růst ceny.

  • Jsem šokovaný myšlenkovými pochody těchto lidí. Každý normálně myslící člověk ví, že takový styl obchodování nemůže mít dlouhého trvání,"
  • Svou sílu na burzách navíc drobní hráči, kteří obchodují přes platformy typu Robinhood, znásobují tím, že ve většině případů nekupují přímo akcie daných společností, ale takzvané call opce. Jde o burzovně obchodovaný nástroj, který dává jeho držiteli právo nakoupit k určitému datu v budoucnu podkladovou akcii za předem stanovenou cenu.

  • Výhodou takové spekulace je, že za opci zaplatí investor nebo spekulant cenu, která obvykle činí jen zlomek kurzu samotné akcie. Jinak řečeno, na spekulaci stačí menší kapitál, než kdyby investor nakupoval přímo akcie. Pokud roste kurz akcie, zvyšuje se i cena call opce.

  • Zájem menších investorů o obchodování na burze vzrostl loni na jaře, když začala pandemie. Jejich zájem o investování a spekulace pohání nejen snaha vydělat, ale často i pouhý nedostatek jiné zábavy.

  • https://byznys.ihned.cz/c1-66874070-mali-spekulanti-zatapeji-velkym-fondum-domlouvaji-se-na-siti-reddit-obchoduji-pres-robinhood

6.1.2021 Dánsko, země s nejdelší historií záporných úrokových sazeb centrální banky, si připíše další unikát. Banka Nordea nabízí domácím klientům dvacetiletou hypotéku s fixním nulovým úrokem. Další dánské banky slibují, že konkurenta budou následovat. Totalkredit, odnož největší dánské hypoteční banky Nykredit Realkredit, oznámil, že nabídne hypotéku se stejnými parametry. Přidat by se mohl i tamní největší finanční dům Danske Bank, píše Bloomberg. Dánské domácnosti si tak budou půjčovat s nižším úrokem než například americká vláda v případě desetiletých dluhopisů.

Nízkým úrokům u hypoték nahrává politika dánské centrální banky. Ta ve snaze udržet stabilní kurz dánské koruny k euru zavedla v roce 2012 negativní úrokové sazby a od té doby se této politiky drží. Hypoteční úroky jsou tedy v Dánsku velmi nízké dlouhodobě.

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/hypoteka-zadarmo-danska-banka-pujcuje-na-bydleni-s-nulovym-urokem-1376737

6.1.2021 Ceny železné rudy, stříbra, sóji nebo například zlata v posledních měsících prudce rostou. Komodity jsou již podle ukazatele The Bloomberg Commodity Spot Index nejdražší od poloviny roku 2014. "Cena kukuřice je nejvyšší od roku 2014," uvádí příklad Boris Tomčiak, analytik společnosti Finlord.cz. Právě kukuřice zdražila ze zemědělských komodit nejvíce, a to o téměř padesát procent. Zároveň se po jarním strmém pádu vzpamatovaly ceny ropy i zemního plynu. Zdražuje rovněž elektřina. Hodnotu komodit táhnou nahoru naděje na oživení světové ekonomiky spojená s dosavadními úspěchy vakcín proti koronaviru, podpora centrálních bank v čele s americkým Fedem, silná poptávka z Číny a v neposlední řadě nepříznivé počasí, což zdražuje zemědělskou produkci.

Cenový růst navíc může dál pokračovat. Americký bankovní dům Goldman Sachs v závěru uplynulého roku uvedl, že zisky komodit z poslední doby jsou jen začátkem mnohem delšího růstového trhu. Kromě potravin ale posilují na komoditních trzích i kovy. "Měď, zinek nebo hliník zdražují už od června," říká Tomčiak s tím, že v cenách zboží se to projeví se zpožděním.

A zvyšují se rovněž ceny paliv a energií na burzách. V posledních týdnech roku výrazně zdražila elektřina. "Co se děje od začátku prosince u cen elektřiny, je fenomén. Většina ekonomik je v lockdownu, jedou na půl plynu, poptávka klesá, ale přesto ceny letí nahoru," upozorňuje miliardář a majitel obchodníka s energiemi Carbounion Bohemia Petr Paukner s tím, že trh táhnou nahoru očekávání.

https://www.e15.cz/byznys/potraviny/komodity-jsou-nejdrazsi-od-roku-2014-zvedne-to-nejen-ceny-potravin-1376703<br>

14.12.2020 Razantní vstup společností Airbnb a DoorDash na burzu oživuje vzpomínky na dot-com horečku z konce 90. let. Airbnb koncem týdne zabodovalo, cena jeho akcií se hned po uvedení na burzu Nasdaq více než zdvojnásobila a hodnota firmy do večera dosáhla 86 miliard dolarů. Zájem připomíná právě dobu, kdy investoři nakupovali akcie nováčků spojených s internetem, kteří měli v názvu firmy příponu .com.

Na vrcholu dot-com horečky v roce 2000 se akcie internetových obchodů obchodovaly za devítinásobek tržeb. Akcie jednoho z hlavních konkurentů, firmy Booking, se ve čtvrtek obchodovaly na osminásobku tržeb odhadovaných na příští rok. U Airbnb se jedná o 17násobek

https://archiv.ihned.cz/c1-66857700-manie-na-trzich-akcie-technologickych-novacku-tahnou

24.9.2020 24.9.2020 Pokud by Donald Trump v listopadu prohrál prezidentské volby, odmítl garantovat pokojné předání moci, napsala agentura DPA. Ve Spojených státech se 3. listopadu konají prezidentské volby. V boji o Bílý dům se utká s Trumpem za demokraty Joe Biden. "Musíme počkat, co se stane," řekl Trump na tiskové konferenci v Bílém domě. Novinář se ho zeptal, zda v případě "vítězství, porážky nebo nerozhodného výsledku ve volbách" zaručí klidné předání moci.

Trump ve své odpovědi znovu varoval před podvody při hlasování poštou. Žádné konkrétní důkazy o něčem takovém ovšem nepředložil. Trump dal jasně najevo, že bez volebních podvodů nedojde ke střídání v Bílém domě, ale spíše k pokračování jeho vlády.

Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer kritizoval Trumpovo prohlášení na Twitteru slovy: "Takto umírá demokracie. Prezident, který se tak zoufale lpí na moci, že ​​se nechce zavázat k pokojné změně moci." Trump už v minulosti vzbudil pozornost svými výroky o uznávání výsledků voleb. V červenci při rozhovoru s televizí Fox News na otázku, zda výsledky uzná, řekl, že "to musí vidět". Také během kampaně před soubojem o Bílý dům v roce 2016 se nechal slyšet, že "výsledky těchto velkolepých a historických voleb plně přijme, pokud vyhraje".

https://www.novinky.cz/volby/usa/clanek/trump-se-nezarucil-ze-by-moc-predal-pokojne-40337276

17.9.2020 Diamanty a starožitnosti ztrácejí na ceně. Koronavirus pomáhá ničit někdejší symboly luxusu. Kožešiny, kašmír, hedvábí, diamanty, starožitný nábytek: znaky nenápadného luxusu, které byly donedávna v mnoha zemích obdobné. Jejich vlastník nemusel nic vysvětlovat. Bylo jasné, že jde o člověka z vyšších vrstev, který si je dostatečně vědom své ceny, aniž by ji nutně musel potvrzovat nošením obrovských zlatých řetězů, případně teplákové soupravy a trička s výrazným označením loga světových značek. Interiér plný starožitností, stejně jako použití kvalitních materiálů dnes neznamená takřka nic. Dlouhodobé investiční jistoty padly.

Například cena diamantů, včetně těch, kterým se říká investiční (v závislosti na počtu karátů), klesá už posledních osm let. Nejvíc na ceně ztrácejí ty nejmenší, pokles hodnoty se ale nevyhnul všem "obyčejným" diamantům (cena jednotlivého diamantu se odvíjí od velikosti, zabarvení, čistoty, množství inkluzí či kvality brusu) bez ohledu na jejich velikost.

Kdo investoval do nákupu diamantů v roce 2012 (po finanční krizi, mezi lety 2009 a 2012 jejich cena prudce rostla), musí dnes počítat se ztrátou zhruba ve výši 30−40 procent.

https://archiv.ihned.cz/c1-66817200-jak-konci-nenapadny-puvab-burzoazie

17.9.2020 Češi kupují byty jako o závod. Nechtějí spoléhat na stát, nákupem vlastního bydlení se připravují na důchod. Průměrná cena nového bytu v hlavním městě se pohybuje kolem 115 tisíc korun za metr čtvereční, v Brně je to zhruba 80 tisíc korun.  Letos končí pevná fixace odhadem až 130 tisícům lidí a podle bank tvoří refinancované hypotéky dlouhodobě zhruba pětinu nových hypotečních úvěrů. V letošním srpnu banky podle dat Fincentrum Hypoindexu poskytly svým klientům hypotéky v celkovém objemu 19,2 miliardy korun, byl to nejsilnější osmý měsíc v historii měření, které probíhá od roku 2003. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66817630-zajem-o-nakup-nemovitosti-roste-cesi-nechteji-spolehat-na-stat-nakupem-vlastniho-bydleni-se-pripravuji-na-duchod<br>

10.9.2020 Počet firemních insolvencí v Německu se v prvním pololetí navzdory koronavirové krizi snížil o šest procent na 9006 případů. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Upozornil však, že za tímto vývojem stojí dočasné zrušení povinnosti vyhlásit insolvenci

8.8.2020 Singapurská společnost Sea zaznamenala za poslední rok a půl strmý růst. Její akcie za 18 měsíců vyrostly o 880 procent. Přitom je firma již třetím rokem ztrátová. Skeptici hovoří o bublině. Singapurská firma, která vytvořila platformu na hraní počítačových her spojené s online obchodem i s poskytováním finančních služeb, zvýšila za 18 měsíců svoji cenu o neuvěřitelných 880 procent. Jde o největší nárůst v tomto období mezi společnostmi s tržním ohodnocením nad jednu miliardu dolarů, všímá si agentura Bloomberg.

Přitom dle své výroční zprávy společnost prodělává. "Máme historii čistých ztrát a v budoucnosti možná nedosáhneme ziskovosti," stojí ve zprávě mezi riziky. V letech 2017, 2018 a 2019 evidovala společnost ztrátu 561 milionů dolarů, 961 milionů dolarů a 1,4 miliardy dolarů. Podle zprávy mají většinu ztrát na svědomí výdaje spojené s marketingem. Sea je v současnosti největší společností v jihovýchodní Asii měřeno tržní hodnotou. S kapitalizací 65 miliard dolarů předehnala singapurskou banku DBS i indonéskou banku Central Asia. Nicméně z pohledu výnosů je Sea se svými 2,2 miliardy dolarů stále daleko za DBS Bank, která se pyšní 11 miliardami.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/krvacime-a-asi-se-to-nezlepsi-pise-firma-i-tak-jeji-akcie-rostou-do-nebe-114934#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=398810&dop_req_id=lPogX5RfCnd-202008082058&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

4.8.2020 Amazon, Apple, Alphabet, Microsoft a Facebook. Tak zní jména firem tvořící takzvanou velkou technologickou pětku, tedy označení pro největší a nejvýznamnější společnosti v odvětví informačních technologií. Jen loni tato skupina generovala celkové příjmy ve výši 899 miliard dolarů, což je více než 20 bilionů korun. Velká pětka je tak bohatší než většina států včetně například Česka, Rakouska, Švýcarska či Švédska a nedávno se jejich příjmy vyrovnaly HDP Nizozemska. Vzhledem k tomu, že jejich technologie lidé využívají stále častěji, se navíc dá očekávat, že tržby technologických obrů budou v příštích letech stále růst. Od loňského ledna posílily především akcie Applu, a to téměř třikrát (z 157,92 na 435,75 dolaru), akcie Amazonu, Microsoftu a a Facebooku pak vyrostly dvakrát.

https://byznys.ihned.cz/c1-66798360-pet-digitalnich-obru-v-datech-na-cem-apple-a-spol-vydelavaji-a-proc-jsou-vetsi-nez-svycarsko

4.8.2020 Ředitel společnosti Nikola hovořil na CNN Business o tom, jak se jeho firma liší od Tesly: Zejména tím, že se zaměřuje na elektrotahače a náklaďáky. Nejde přitom jen o výrobu a prodej vozidel samotných, ale o přesun příjmů z energií. Trevor Milton tvrdil, že pokud koupíte naftový tahač, tak ropné firmy z každého dostanou asi 750 000 dolarů příjmů z jeho provozu. A Nikola chce tyto příjmy získat tak, že bude sama prodávat vodíkovou energii pro své tahače. Ve výsledku tak na každém z nich dosáhne tržeb asi pětkrát vyšších, než třeba Volvo. 

18.6.2020 Muskův vodíkový vyzývatel vládne miliardové firmě NIKOLA bez tržeb i zisků. Chceme mít nejprodávanější pick-up, NIKOLA má tržní valuaci 23 miliard dolarů, aniž by cokoli vyráběla a prodávala, ani vám nic jiného nezbývá. A přesně to je případ automobilky Nikola a jejího zakladatele, šéfa a největšího akcionáře v jedné osobě. Podle jeho vlastních odhadů se Nikole podaří dosáhnout na tržby ve výši jedné miliardy dolarů až v roce 2023, zisková prý bude dřív.

https://byznys.ihned.cz/c1-66778910-trevor-milton-nikola-tesla-elon-musk

12.6.2020 Ne Tesla, ale Nikola: CNBC si také všímá společnosti Nikola. Obchodníci se totiž "domnívají, že má stejnou hodnotu jako Ford". Nikola Corporation se zaměřuje na baterie a automobily poháněné vodíkem a elektřinou. Na burzu se firma dostala před týdnem díky takzvané reverzní fůzi se společností VectoIQ vytvořenou speciálně pro tuto transakci. Kapitalizace firmy se následně dostala nad kapitalizaci Fordu a to i přesto, že Nikola by neměla generovat žádné tržby dříve, než v roce 2021. Společnost tvrdí, že má již objednávky na své vozy ve výši 10 miliard dolarů

30.7.2020 Americký ministr zahraničí Pompeo říká, že Spojené státy udělají vše, co budou moci, aby zajistily, že ruský plynovod Nord Stream 2 nebude ohrožovat Evropu (Reuters)  

30.7.2020 Eastman Kodak, někdejší lídr na trhu fotografických potřeb, přesedlal na výrobu složek generických léků, které bude možné nasadit při léčbě nemoci covid-19. Společnost na to dostala od americké vlády, která tak chce snížit závislost na zahraničních dodávkách, půjčku 765 milionů dolarů. Akcie Kodaku na zprávu reagovaly strmým růstem až o 570 procent, oproti závěrečné ceně minulého týdne pak akcie posílily o 1400 % z 2,10 USD na včerejších 33,20 USD. 30.7. 2020 pokračují v růstu nastoleném v posledních dnech, dnes posilují o dalších 25 % nad hranici 40 USD za akcii 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4463091/kodak-presedla-z-filmu-na-leky-akcie-od-zacatku-tydne-1400-.html 

8.7.2020 Od začátku minulého týdne do konce pondělního obchodování se tržní hodnota společnosti zvýšila na 254 miliard dolarů, tedy o 76 miliard. Jen za tento přírůstek by šlo koupit naráz hned tři tradiční automobilky − General Motors, Ford a Fiat Chrysler. 

  • 3.6.2019 178,97 USD za akcii, 19.2.2020 917,42 za akcii
  • 18.3.2020 361,22 USD, 6.7.2020 1371,58 USD
  • 128 x více automobilů než Tesla v roce 2019 prodali automobilky VW, GM, Ford, Honda, Nissan, Hyundai, Fiat Chrysler a Renault (poměr je: 47 milionů x 367 tisíc), přesto má Tesla o cca 4 miliardy USD vyšší tržní hodnotu než zmíněné automobilky dohromady

https://archiv.ihned.cz/c1-66787860-stacil-tyden-a-tesla-je-no-1-jeji-akcie-leti-vzhuru

3.7.2020 V loňském roce vzniklo na celém světě šokujících 52,7 milionu tun elektronického odpadu. Podle zprávy OSN byla recyklována méně než pětina tohoto množství.Elektronický odpad sestává z vyřazených telefonů, tiskáren, televizorů a mnoha dalších elektronických výrobků. Hromada elektronických odpadků od roku 2014 vzrostla o 9 milionů tun tvoří průměr 7,3 kg na každého muže, ženu a dítě na Zemi.

První je Norsko s 26 kg. Globální elektronický odpad vzrostl za pouhých pět let o 21 %, ze 43,6 milionu tun v roce 2014 na 52,7 milionu tun v loňském roce. Toto číslo dosáhne podle varování OSN do roku 2030 72,8 milionu tun, takže se téměř zdvojnásobí.

Na celkovém elektronickém odpadu se v loňském roce se nejvíc podílela Asie (46,4 %), následovaly Ameriky (24,4 %), Evropa (22,3 %), Afrika (5,4 %) a Oceánie (1,3 %). Podle zprávy OSN vytvořila Asie v roce 2019 největší objem elektronického odpadu, asi 24,5 milionu tun. Příčinou dalšího zvyšování množství odpadu by mohly být země s rozvíjejícími se trhy, kde se nakupuje stále více elektroniky pro domácnost, jako jsou ledničky, klimatizace a lampy.

https://techfocus.cz/veda-vesmir/2176-v-lonskem-roce-vzniklo-na-celem-svete-sokujicich-52-7-milionu-tun-elektronickeho-odpadu.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

2.7.2020 Výrobce elektromobilů Tesla předstihl japonskou Toyotu a stal se nejhodnotnější automobilkou světa. Akcie Tesly si na počátku dnešního obchodování připsaly pět procent na 1133 dolarů (asi 26 800 korun), a tržní cena společnosti tak stoupla na 209,47 miliardy dolarů. To je zhruba o šest miliard dolarů více, než si nyní cení investoři Toyotu.

Toyota za finanční rok 2019, který skončil v březnu 2020, dodala 10,46 milionů vozů. Vykázala za toto období tržby 281,2 miliardy dolarů (6,6 bilionu korun). Tesla pro srovnání za rok 2019 dodala 367 200 aut a vykázala tržby 24,6 miliardy dolarů. Tento týden má Tesla zveřejnit počet dodaných vozů za druhé čtvrtletí. Zakladatel a šéf společnosti se v minulosti nechal slyšet, že automobilka za rok 2020 dodá půl milionu vozů. Tesla tento výhled vlivem pandemie nekorigovala.
Více na https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/tesla-predstihla-toyotu-a-je-nejhodnotnejsi-automobilkou-sveta-1371187?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

24.6.2020 Přes dvě stě let měření se něco takového nestalo. Jen ve dvou dnech se průměrná teplota v České republice dostala pod nulu. Zima se tak zařadila na první místo mezi ty vůbec nejmírnější. Vyšší průměrná teplota se ukázala i na měřeních letošní zimy, píše informační web Českého hydrometeorologického ústavu. Také počet dní, kdy teplota klesla pod nulu, byl letos rekordně nízký.

Dosud nejnižší počet takových dní byl v zimě 1793/94, a to 6. Během letošní zimy klesla v průměru pod nulu teplota jen ve dvou dnech za celé období od října do dubna. Rok 2019 byl druhým nejteplejším rokem celé klementinské řady, tím nejteplejším byl předchozí rok 2018. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/novy-doklad-ze-se-pocasi-zblaznilo-v-cesku-padl-jeden-rekord-110237#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=jd6iicOevKg-202006240547&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

11.6.2020 S tržní kapitalizací více než 190 miliard USD má Tesla stále ještě nějaký kus cesty před sebou, aby dosáhla na Toyotu s valuací odhadem 210 miliard USD, která zahrnuje i 14,3% podíl trezorových akcií, podle údajů sestavených společností Bloomberg. Pokud se Toyota bude držet na současné úrovni, stačí Tesle rally o dalších 11 %, aby ji sesadila na pomyslném trůnu. Tesla již od začátku června nabrala 23 %. Valuace Tesly nabývá úctyhodných hodnot i přes stejně udivující propast v rozsahu těchto dvou automobilek. Kalifornský výrobce elektromobilů vyrobil v prvním čtvrtletí jen 103 000 vozidel, což jsou pouhá 4 % z téměř 2,4 milionů vyrobených vozů společností Toyota.

Tržní konsenzus počítá pro letošek s EPS na úrovni 0,6 USD (GAAP; 3,7 USD non-GAAP), což představuje P/E násobek na úrovni neuvěřitelných 1742x (resp. 278x), říkají analytici Patrie. Pokud budeme uvažovat, že by se terminální hodnota za 10 let měla v klasickém DCF modelu podílet na stávající tržní kapitalizaci zhruba polovinou, tak by se musel EPS při uvažované 10% diskontní míře během oněch deseti let dostat na cca 440násobek letošního odhadu (cca 270 USD/akcii), upřesňují analytici.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4427362/k-postu-nejhodnotnejsi-automobilky-na-svete-ma-tesla-cim-dal-bliz.html

zobrazit více..
Loading...