Starlink

Dolar je považován za bezpečné útočiště (světová rezervní měna) a investoři se tak k němu obrací v dobách, kdy ve světě panuje nejistota a snaha vyhýbat se riziku. Jde o jeden ze základních mechanismů globálních trhů, který je brán povětšinou za samozřejmost. 

 • japonský jen a švýcarský frank jsou měny považované investory za bezpečné útočiště v období nejistoty

Americký dolar se nadále používá v 88 % veškerých měnových obchodů a stále představuje zhruba 62 % světových devizových rezerv, I když v 70. Letech to bylo více než 85 %. 

Zlato je platidlem poslední záchrany, především v prostředí, jako je to současné, ve kterém vlády snižují hodnotu zákonných měn a stlačují reálné úrokové sazby na historická minima (červenec 2020)

Fáze úpadku dolaru 

Počáteční fáze úpadku dolaru: Stephen Roach z Yale University pro Bloomberg uvedl, že jeho oblíbeným ukazatelem stability americké ekonomiky je čistá národní míra úspor. Ta už před pandemií dosahovala jen 2,9 % a pandemie jí poslala do záporu, protože vládní deficity více než vyvažují vyšší úspory domácností. To znamená "masivní deficit běžného účtu" a Roache to vše vede k názoru, že se nacházíme v počáteční fázi úpadku dolaru. (21.8.2020)

18.11.2020 Bitcoin v posledních několika týdnech neúnavně roste a analytici tak začínají spekulovat nad tím, jak moc by Bitcoin mohl ohrozit samotný americký dolar. Analytici z amerického finančního sektoru se tak s rostoucí cenou Bitcoinu domnívají, že dolar by měl během stále probíhajících voleb prezidenta klesnout níže. Se zvolením Joe Bidena by měl jít americký dolar dolů. Hlavní investiční analytici David Bailin a Steven Wieting z Citi Private Bank uvedli: VÍTĚZSTVÍ PRO NOVĚ ZVOLENÉHO PREZIDENTA JOE BIDENA ZNAMENÁ NÁVRAT KE KONVENČNÍ SPRÁVĚ VĚCÍ VEŘEJNÝCH. TO POVEDE K ZÁSADNÍMU POSUNU VE ZPŮSOBU PROVÁDĚNÍ ZAHRANIČNÍ POLITIKY. TOK PENĚZ NA ROZVÍJEJÍCÍ SE TRHY ZPŮSOBÍ HODNOTOVOU MIGRACI Z AMERICKÉHO DOLARU DO ZAHRANIČNÍCH AKTIV."

 • Obavy z vysoké inflace amerického dolarů z důvodů stimulačních balíčků, které jsou přijímány díky pandemii Covid-19 optimistickým vyhlídkám také nepřidávají.
 • Investoři Paul Tudor Jones a Stan Druckenmiller prohlásili, že Bitcoin je ideálním zajištěním proti medvědímu výhledu amerického dolaru
 • Pokud vše půjde podle plánu, v blízké budoucnosti můžeme očekávat překonání historického maxima. Známý analytik PlanB dokonce očekává, že už v roce 2021 se dotkneme hodnoty 100 000 USD za jednu minci BTC.
 • https://kryptomagazin.cz/analytici-predpovidaji-dolarovou-zkazu/?

15.11.2020 Robert Kiyosaki: USD se hroutí, Bitcoin poráží zlato a stříbro. Podporovatel a milovník Bitcoinu se na Twitteru vyjádřil, že současný boom bitcoinů nechává daleko za sebou i zlato a stříbro a americký dolar umírá.

 • USD "umírá" kvůli několika hlavním faktorům. Jedná se o čínskou pandemii COVID-19, lockdown, která poté následoval a samozřejmě také ekonomická stimulační opatření, kterými americká vláda reagovala na celkovou situaci.
 • Připomínáme, že během této pomoci bylo vytištěno více než 6 bilionů amerických dolarů. Část z nich byla použita pro americké občany, neboť bez práce bylo ještě více lidí než během Velké hospodářské krize v letech 1929 - 1930.
 • https://kryptomagazin.cz/robert-kiyosaki-usd-se-hrouti-bitcoin-porazi-zlato-a-stribro/?

18.9.2020 Podle zprávy Bitcoin.com rozhodnutí Federálního rezervního systému pumpovat biliony dolarů do ekonomiky v boji proti dopadům COVID-19 vytvořilo podmínky pro obrovský pokles hodnoty amerického dolaru.

Zpráva tvrdí, že ceny zlata i bitcoinů tento týden stouply, a to právě před schůzkou členů Federálního rezervního systému v USA. Ve srovnání s tím americký dolarový index (DXY), který slouží jako měřítko hodnoty dolaru ve srovnání s košem cizích měn, vykazuje známky poklesu. Dolar už od března klesá o 9, 3 % a nevypadá to, že by se situace měla pohnout k lepšímu. Nejen odborníci, ale i například společnost Visa, radí investorům, aby zvážili alternativy a své finance zhodnotili mimo fiat a akcie. Vhodnou volbou jsou proto právě kryptoměny.

https://kryptomagazin.cz/svet-se-topi-v-americkych-dolarech-zatimco-cena-btc-se-odrazi-vzhuru/?

28.8.2020 Vyhlídky amerického dolaru a jeho skutečná hrozba. Powell naznačil, že Fed bude i nadále dělat vše, co je v jeho silách, aby zvýšil inflaci. Dne 27. srpna 2020 učinil předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell prohlášení, ve kterém oznámil změny americké měnové politiky. Tyto změny se setkaly se smíšenými ohlasy, jelikož Powell naznačil, že Fed bude i nadále dělat vše, co je v jeho silách, aby zvýšil inflaci.

Zatímco někteří odborníci tvrdili, že inflace je hrozícím nebezpečí pro fiatové měny, Federální rezervní systém svému lidu včera připomněl, že inflace je spíše rysem fiatového systému než chybou.

Některé argumenty říkají, že Americký dolar je token pro americkou i globální ekonomiku, který nepotřebuje být podporován tzv. tvrdým aktivem, aby zachoval svou hodnotu a užitečnost, jelikož byl vytvořen dříve, než měl jakoukoli cenu, a tu stanovuje svými pohyby napříč ekonomikou.

Federální rezervní systém má na starosti vytvoření systému, v němž má dolar stálou hodnotu, a jako takový má dvojí mandát. Podporovat zaměstnanost a udržet finanční stabilitu.

Vyhlídky amerického dolaru

Zdá se, že bezprostřední ohrožení stavu rezervy amerického dolaru nepochází z důsledku "tisknutí peněz". Stejně jako v každém podnikání je skutečnou hrozbou konkurence nebo lepší alternativa.

Americký dolar má dnes několik konkurentů:

 • Euro - i když je skutečným konkurentem, je euro s ohledem na současné ekonomické problémy v Evropě nepravděpodobnou hrozbou.
 • Digitální jüan - čínský digitální jüan představuje skutečnou hrozbu jako účinnější a snadno přístupná měna napříč rozvíjejícími se trhy. Snadno použitelná a stabilní měna může vyřešit problém s převody peněz a poskytnout bezpečné řešení pro nebankovní subjekty v Africe, východní Asii a Jižní Americe.
 • Bitcoin - skutečnou konkurenční výhodou bitcoinů je suverenita. S rostoucí geopolitickou nejistotou vzrůstá poptávka držet peníze nebo bohatství mimo politické systémy. Bitcoin poskytuje právě tuto jistotu.

Závěr

Se všemi pohledy na Federální rezervní systém si mnoho investorů stále více uvědomuje, že současný fiatový systém běží pouhých 50 let, a proto se snaží zajistit svá portfolia tím, že je diverzifikují na nekorelující aktiva, jako jsou zlato, stříbro, bitcoiny a nemovitosti.

https://kryptomagazin.cz/vyhlidky-americkeho-dolaru-a-jeho-skutecna-hrozba/?

21.8.2020 Země BRICS snaží o "dedolarizaci" světové ekonomiky a současné zadlužování USA (jen v roce 2020 cca 18 % HDP). Mohou rozhodnout volby 3.11.2020. Pokud by například zvítězili Demokraté, mohlo by to sice vést k fiskální expanzi, která by prohlubovala deficity.

zobrazit více..
Loading...