Lockdown

Lockdown

Důsledkem lockdownu je pád ekonomiky, pád světového měnového systému, kolaps západní demokracie a Kapitalismusu 21. století. Lockdown, koroavir, Home office atd. jsou pouze spouštěče nebo oddalovače očistného kolapsu.

  • Lockdown na jaře nejvíce bolel odvětví pohostinství, hoteliérství, obchod a dopravu. Delší trvání nejistoty však může mít tentokrát dopad do širší palety služeb - to znamená i tam, kde na jaře nákaza tolik cítit nebyla. Konkrétně do odvětví jako jsou real estate a částečně možná i IT a telekomunikace.
  • Velkou otázkou je, jak si poradí s druhou vlnou uzavírek páteř české ekonomiky - průmysl.

Lockdown, zprávy z tisku:

9.4.2021 Dva až čtyři týdny trvající lockdown je v Německu nezbytný k přerušení třetí vlny koronaviru, uvedl v pátek nejvyšší představitel pro veřejné zdraví v Německu. Lothar Wieler, prezident Institutu Roberta Kocha, uvedl, že projekce ukázaly, že je třeba masivně snížit mobilitu, aby se zabránilo nárůstu infekcí

17.3.2021 Polsko zavede od soboty na tři týdny celostátní lockdown. Od soboty budou zavřená nákupní centra, hotely, kina či muzea (FT)

7.3.2021 Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) vydrží Česko v lockdownu se schodkem 500 miliard korun do poloviny roku. Pokud by byla uzávěra, jaká je nyní, kdy všichni ví, jaká jsou opatření, a nic se nezměnilo, tak bychom vydrželi s deficitem pět set miliard zhruba nejpozději do poloviny roku.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/lockdown-vydrzi-cesko-ekonomicky-do-poloviny-roku-tvrdi-schillerova-40353186#

12.1.2021 Noční můra Němců nabývá reálné podoby. Přísná uzávěra země by mohla být prodloužena o dalších 10 týdnů a skončila by krátce před Velikonocemi, píše deník Bild. Kancléřka Angela Merkelová tuto variantu probírala na interním jednání Křesťanskodemokratické unie (CDU). Merkelová se obává explozivního nárůstu nakažených. Pokud se nám nepodaří tento virus zastavit, hrozí desetinásobně vyšší výskyt," řekla kancléřka. Jedinou ochranou je podle jejích slov přísná uzávěra. "Potřebujeme dalších 8 až 10 týdnů lockdownu. Současná uzávěra by měla v Německu skončit 31. ledna. Kancléřka ovšem nedala žádné záruky, že se lockdown neprodlouží. Pokud by se tak stalo, Němci by vyšli z lockdownu krátce před Velikonocemi, které pro letošní rok vycházejí na termín 2. až 5. dubna. Typ zmutovaného viru byl detekován také v řadě jiných zemí: v Dánsku, Nizozemsku, Itálii, Francii, Norsku, Jordánsku, Jižní Koreji, Jihoafrické republice či Japonsku. 

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/uzavreme-nemecko-az-do-velikonoc-zada-kanclerka-merkelova-40347585#

12.1.2021 Lidé loni nejvíce přerušovali podnikání hlavně v druhé polovině roku. Celkem ukončilo své podnikatelské aktivity 99 329 živnostníků, nejvíce v oblasti výroby, obchodu, služeb a stravování. Meziročně je to téměř o polovinu více.

Podnikání loni přerušilo 99 329 živnostníků, což je v meziročním srovnání nárůst o 43 procent. Celkový trend, kterým živnostníci dočasně ukončovali podnikatelské aktivity, nabral na tempu ve druhé polovině roku. V meziročním srovnání bylo výrazné září a prosinec. Nejvíce živnostníků loni přerušilo podnikatelské aktivity v Praze, a to 17 100. Následuje Středočeský kraj s 12 362 a Jihomoravský kraj s 11 208 přerušenými živnostmi.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vysledek-lockdownu-podnikani-prerusilo-temer-100-tisic-zivnostniku-137219#

28.12.2020 Izrael v neděli večer vstoupil do další, už třetí celonárodní uzávěry. Celkový počet nakažených tam o víkendu překonal 400 tisíc. V zemi se ale zároveň už týden očkuje vakcínou od konsorcia Pfizer/BioNTech, kterou dostalo už zhruba 380 tisíc lidí, uvedl v pondělí list Jediot Achronot.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/izrael-je-uz-ve-tretim-lockdownu-ockuje-70-tisic-lidi-denne-40346315#<br>

19.12.2020 Britský premiér Boris Johnson v sobotu ohlásil zavedení nejvyššího stupně karanténních omezení v Londýně a na jihovýchodu a východu Anglie od nedělního rána. Obyvatelé uvedených oblastí budou muset - až na omezené výjimky - setrvat ve svých domovech, uvedla stanice BBC na svém webu. Nové restrikce proti šíření nákazy koronavirem mají platit nejméně dva týdny, přezkoumány mají být 30. prosince,

Zavřít budou muset obchody, které nejsou považované za základní, a také krytá sportoviště. Lidé by měli pracovat z domova, neměli by cestovat mezi oblastmi, bohoslužby zůstávají povolené.

Spojené království je spolu s Itálií nejhůře postiženou evropskou zemí s více než 67 000 mrtvými. V sobotu Británie překročila hranici dvou milionů potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku pandemie, připomněla agentura AFP.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/johnson-oznamil-nejvyssi-stupen-omezeni-pro-londyn-a-cast-anglie-bude-platit-zakaz-vychazeni.A201219_180300_ln_zahranici_livs?

18.12.2020 Polsko vyhlásí od 28. prosince do 17. ledna celonárodní karanténu kvůli šíření nákazy covid-19. Uzavřou se hotely, lyžařské areály a během silvestrovské noci bude v zemi platit zákaz vycházení (The Capitals)

14.12.2020 Vzhledem k dramaticky stoupajícím počtům potvrzených případů nákazy koronavirem se nizozemská vláda rozhodla od půlnoci z pondělí na úterý uvalit na zemi přísný lockdown, který potrvá až do 19. ledna. Od půlnoci se uzavřou kina, divadla a muzea, stejně jako kadeřnictví, fitness studia a plavecké bazény. Lidé se smí denně setkat jen se dvěma dalšími lidmi, během vánočních svátků se třemi. Nizozemský server Nos uvedl, že opatření se zavádí tak rychle kvůli tomu, aby v obchodech nenastal zmatek. Od středy se uzavírají všechny školy a školky. Nizozemcům se nedoporučuje až do poloviny března cestovat do zahraničí.

Rutte zdůraznil, že jde o "mimořádně tvrdou zprávu zejména před Vánocemi". "Ale nemáme na výběr," řekl. Situace je podle jeho slov velmi vážná a nemocnice tlaku těžko odolávají. "Ale zvládneme to," potvrdil.

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/od-pulnoci-vsechno-zavreme-prekvapil-nizozemce-premier-40345215#<br>

14.12.2020 Před dopady tvrdého lockdownu varovalo Merkelovou a předsedy zemských vlád dopisem 28 obchodních sítí. Upozorňují v něm, že největší tržby zaznamenávají obvykle právě v prosinci a že další lockdown s sebou ponese katastrofální dopady. Píšou například o krachujících obchodech v centrech měst, což bude znamenat jejich další vylidnění.

Týdně přijde Německo o 0,4 % HDP

Vláda kvůli lockdownu zvýšila horní hranici podpory pro jednotlivé zasažené firmy z 200 000 na půl milionu eur (zhruba 13,2 milionu Kč). To bude rozpočet stát kolem 11 miliard eur měsíčně. Spolkový úřad práce podle Spiegelu odhaduje dopady uzavření ekonomiky na 3,5 miliardy eur týdně (kolem 92 miliard korun). V přepočtení na HDP je to týdně ztráta 0,4 procenta. S útlumem ekonomiky kvůli novým opatřením počítá spolkové ministerstvo hospodářství. "Celkově vzato ekonomický růst v Německu pravděpodobně ve čtvrtém čtvrtletí znatelně zpomalí," cituje úřad Spiegel.

Vývoj situace má v lednu znovu posoudit kancléřka Merkelová společně se zemskými premiéry. Lockdown zatím platí do 10. ledna. "Nejhorší je ale to, že ani vláda, ani spolkové země pořád nemají dlouhodobou strategii boje s pandemií. Co se stane po 10. lednu? Samotná vakcína situaci nevyřeší, pakliže masové očkování začne nejdříve na jaře. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nemecko-zatahuje-rucni-brzdu-tydne-ho-to-vyjde-na-92-miliard-133667#

5.11.2020 Premiér Itálie Giuseppe Conte podepsal nový dekret, kterým od 5. listopadu do 3. prosince zavádí zákaz vycházení od 10 hodin večer do 5 hodin ráno. Fungovat bude také třístupňový systém, který má rozlišit oblasti s nižším a vyšším počtem nakažených. Litevská vláda ve středu oznámila, že 7. listopadu v zemi začne platit třítýdenní lockdown. Cílem je zpomalit šíření viru, který se v posledních týdnech šíří čím dál rychleji. Vláda uvedla, že lidé by se měli vyhnout sociálnímu kontaktu a cestování. Stejně tak by měli pracovat z domu. Polská opatření se během lockdownu od soboty ještě přísní, a to minimálně do konce měsíce, uvedl premiér Mateusz Morawiecki. Od příštího týdne se distanční výuka rozšíří na všechny třídy základních škol. Doposud do školy chodili alespoň žáci první, druhých a třetích tříd. V provozu tak zůstanou pouze školky (The Capitals)

31.10.2020 Britská vláda zavede kvůli zhoršující se epidemické situaci uzávěru v celé Anglii. Od čtvrtka 5. listopadu budou smět lidé vycházet ven jen v nutných případech a musí omezit společenské kontakty. Fungovat budou pouze nezbytné služby, zavřeno musí mít restaurace a bary. Školy však zůstanou otevřené.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/dalsi-evropsky-lockdown-na-mesic-se-uzavre-cela-anglie-40340904#

31.10.2020 Rakousko se v úterý uzamkne do karantény. Jde o reakci na zhoršující se epidemiologickou situaci. Zavřou se restaurace a další volnočasové a kulturní služby, hotely nebudou smět ubytovat turisty. Mezi 20. a 6. hodinou pak bude platit zákaz vycházení. O opatřeních, která vláda oznámila v sobotu večer na tiskové konferenci, informovaly servery Die Presse a Der Standard.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rakousko-vyhlasi-lockdown-40340894#

30.10.2020 Belgie zavádí lockdown, aby tím stát předešel kolapsu zdravotního systému.(Bloomberg) 

22.10.2020 Výsledek lockdownu v Izraeli: pokles počtu nakažených a zvýšení násilí ve společnosti. Česko je ve vývoji počtu nakažených koronavirem zhruba měsíc za Izraelem. Zatímco v Izraeli bylo rozhodnuto, že měsíc trvající lockdown se zákazem vycházení na více než kilometr od domu bude uvolněn, Česko nyní k něčemu podobnému přistupuje. Jak jsme ten měsíc v Izraeli přežili?

https://www.forum24.cz/vysledek-lockdownu-v-izraeli-pokles-poctu-nakazenych-a-zvyseni-nasili-ve-spolecnosti/

21.10.2020 Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu uzavřen maloobchod. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Kromě toho bude podobně jako na jaře zakázán prodej služeb v provozovnách. Rozhodla o tom dnes vláda. Velkoobchodní prodej zůstane bez omezení (ČTK) 

21.10.2020 Máme za sebou další rekordní přírůstek počtu nakažených - v úterý jich přibylo skoro 12 tisíc. Navíc roste i počet hospitalizovaných, a to podle našich propočtů rychleji, než naznačují simulace na základě počtu nakažených. To může znamenat, že ve skutečnosti se pandemie šíří ještě daleko rychleji, než nastiňují oficiální čísla o testovaných a nakažených. Tomu by ostatně odpovídal i vysoký podíl nakažených a testovaných - v posledních deseti dnech vždy překonal 25 %. Sečteno, podtrženo, poslední sada opatření přijatá zhruba před týdnem zatím pravděpodobně nesnížila výrazně šíření nákazy a reprodukční číslo se i kvůli faktickému krachu systému trasování drží pravděpodobně stále viditelně nad úrovní 1 (viz například odhady na https://www.seznamzpravy.cz/sekce/koronavirus-stopcovid).

zobrazit více..
Loading...