Emisní povolenky Německo

Emisní povolenky Německo

Německý emisní systém má postupné zdražovat produkci oxidu uhličitého (CO2), který je skleníkovým plynem s významným vlivem na globálně stoupající teploty

  • Zástupci německé vlády se v noci na pondělí domluvili s představiteli spolkových zemí na zvýšení ceny tuny CO2 v chystaném národním systému emisních povolenek v oblastech dopravy a bydlení z dosud plánovaných deseti eur (255 korun) na 25 eur k 1. lednu 2021.

Původně měla tuna CO2 v roce 2021 stát deset eur a do roku 2025 se měla postupně zvýšit na 35 eur. Nynější návrh počítá s tím že do roku 2025 cena tuny CO2 z dopravy a vytápění budov stoupne na 55 eur.

  • Výnos z národních emisích povolenek má zároveň umožnit mimo jiné snížení daně z přidané hodnoty u jízdného na železnici už od Nového roku. Zvýšen bude například také příspěvek na dopravu lidem dojíždějícím do práce, a to z nynějších pěti centů (1,3 Kč) na osm centů za kilometr od 21. kilometru. Lidem se má naopak snížit poplatek na podporu obnovitelných zdrojů.

16.12.2019 Zástupci německé vlády se v noci na pondělí domluvili s představiteli spolkových zemí na zvýšení ceny tuny CO2 v chystaném národním systému emisních povolenek v oblastech dopravy a bydlení z dosud plánovaných deseti eur (255 korun) na 25 eur k 1. lednu 2021. více

Emisní povolenky svět

Největším trhem s emisními povolenkami na světě je evropský systém obchodování s emisemi ETS, který se na celkovém objemu obchodů podílí téměř 80 procenty. Průměrná cena emisní povolenky v systému stoupla v roce 2019 o deset dolarů na 28 dolarů za tunu. Hlavním důvodem zvýšení ceny byl mechanismus, který vstoupil v platnost loni v lednu a jehož cílem bylo omezit nabídku. Evropská komise loni představila Zelenou dohodu pro Evropu, ambiciózní balíček opatření, jehož cílem je, aby se region do roku 2050 stal klimaticky neutrální. EK má také v plánu do poloviny letošního roku navrhnout ambicióznější cíle na snížení emisí do roku 2030. 

Zatímco globální trh s emisními povolenkami zatím zůstává iluzí, 46 zemí a přes 30 měst, států a regionů má nyní stanovené ceny za emise oxidu uhličitého, což pokrývá více než 20 procent ročních celosvětových emisí skleníkových plynů, vyplývá z údajů Světové banky. Dvěma regionálním trhům s emisemi v Severní Americe - Western Climate Initiative a Regional Greenhouse Gas Initiative - stoupl loni obrat o 74 procent na 24 miliard USD. Důvodem bylo očekávání nižší nabídky v roce 2021.

Největším světovým producentem emisí je Čína. Ta spustí národní systém obchodování s emisními povolenkami v letošním roce. Zatím měla v rámci země osm pilotních programů, jejichž obrat loni stoupl o 40 procent na 301 milionů USD, uvedla agentura Reuters. 

18.5.2021 Cena emisních povolenek v Evropské unii v poslední době láme rekordy. Před začátkem koronavirové pandemie stála kolem 20 EUR. V pondělním závěru se její cena vyšplhala na 56,34 EUR za tunu, a zůstával v blízkosti svého historického maxima z minulého pátku. Hranici 50 EUR za tunu překonal kontrakt na letošní prosinec teprve tento měsíc. Podle analytiků a obchodníků má ale ještě dost velký prostor k růstu.

Lawson Steele, který šéfuje výzkumu pro uhlí a utility ve společnosti Berenberg, má cílovou cenu na konec tohoto roku na 100 EUR. Jak řekl tento měsíc televizi CNBC, připouští už nyní, že nebude mít pravdu, protože přesně 110 EUR to nebude. Mohlo by to být o trochu méně...nebo "mnohem, mnohem výše", prohlásil. Utility jsou jedním ze sektorů, které by z tohoto vývoje mohly profitovat. Aerolinky, chemičky, ocelářský a těžební průmysl jsou pak těmi, které by v nadcházejících měsících mohly být nejvíce v ohrožení.

  • Podle analytiků by ceny povolenek musely být minimálně na dvojnásobku současných úrovní, aby mohly obnovitelné alternativy, jako je třeba zelený vodík, konkurovat znečišťujícím zdrojům.  
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4677238/nejvetsi-svetovy-trh-s-uhlikem-se-zene-nahoru-jako-nikdy-predtim-a-jeste-pry-ma-kam.html<br>

27.1.2020 Obrat obchodů s emisními povolenkami v loňském roce celosvětově vzrostl o 34 procent na rekordních 214 miliard USD (4,9 bilionu Kč). Rostl už třetí rok za sebou kvůli současným nebo očekávaným přísnějším regulacím. Vyplývá to z údajů společnosti Refinitiv.

zobrazit více..
Loading...