Satelitní internet

Satelitní internet

Co bude zdrojem přenosu informací, bude to satelitní, nebo kvantový internet?

  • Využití nízkých oběžných drah Země způsobuje světelné znečištění noční oblohy, které komplikuje výzkum vesmíru.

SpaceX 

Určitě největší Muskova investice. Kalifornského výrobce vesmírných raket a kosmických lodí založil Musk v roce 2002. Od té doby je také generálním ředitelem firmy. 

SpaceX má povolení na provoz 12 tisíc satelitů a plánuje získat povolení na vynesení dalších 30 tisíc družic. V provozu jich podle dat Unie zainteresovaných vědců (Union of Concerned Scientists) 2218,satelitů, tři z toho mají majitele v České Republice (VZLUSat-1, D-Star ONE iSat a Lucky-7. Nejvíce jich mají stále v provozu USA (1524), následuje Čína (323) a Rusko (164).

Starlink bude konkurencí současným poskytovatelům satelitního internetu jako je ViaSat, Avanti, Iridium nebo EutelSat. Díky druhé generaci satelitů nabídne rychlosti přibližně 25 Mbps pro stahování a 3 mbps upload, což odpovídá definici termínu broadbandový nebo vysokorychlostní internet. 

  • Cílem společnosti je během roku 2020 vytvořit dostatečně hustou síť družic, která zvládne pokrýt bezdrátovým internetovým připojením oblast Spojených států a Kanady, v roce 2021 chce mít ze Starlinku globální produkt.
  • Lze očekávat cenu kolem 80 dolarů měsíčně a rychlosti "srovnatelné s optikou" - to znamená stovky megabitů za sekundu. Odezva sítě bude pomalejší než u pozemních sítí, mezi 25 a 35 milisekundami. I to je více než desetkrát menší zpoždění než u stávajících satelitních služeb, zejména díky nižší oběžné dráze družic Starlink.
  • Partnerství společnosti Microsoft s Elonem Muskem umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose (20.10.2020).

OneWeb

Za kterou stojí Boeing či investiční společnost Softbank, plánuje vynést do vesmíru několik set družic, které zajistí připojení k internetu domácím uživatelům i pasažérům v letadlech. Díky úspěšnému startu rakety Sojuz má OneWeb zatím na oběžné dráze 40 družic včetně šesti z prvního letu 27. února 2019.  V polovině roku 2019 OneWeb oznámil také spolupráci s poskytovatelem satelitní sítě Iridium, kterou tvoří 66 družic. Kompletní síť schopnou nabízet komerční služby chce mít OneWeb k dispozici v průběhu roku 2021.

Krupier

Amazon podal na konci ledna 2020 žádost o urychlené přidělení licence na vynesení a provoz 3236 satelitů na nízké oběžné dráze kolem Země. Pod názvem Kuiper slibuje rychlý a dostupný internet pro desítky milionů zákazníků v USA i dalších zemích, kteří nemají přístup k dodatečně rychlému a spolehlivému internetovému připojení.

  • Využívat bude rádiové frekvence 26,5 až 40 GHz označované jako Ka-band.  
  • Bezosova společnost Blue Origin plánuje svou raketu New Glenn vypustit v roce 2021. Chystá konkurenční satelitní síť nazvanou Project Kuiper, jež má sestávat z 3236 družic. 

Satelitní internet, zprávy:

17.2.2021 Americká soukromá společnost SpaceX miliardáře a podnikatele Elona Muska v úterý 16. února úspěšně dopravila na oběžnou dráhu 19. sérii přibližně 60 satelitů sítě Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. Tentokrát se však nezdařilo opětovné přistání prvního stupně rakety Falcon 9, který letěl s nákladem do vesmíru již pošesté. Aktuálně by podle dosavadních propočtů zmíněného serveru mělo kolem Země už kroužit 1145 družic Starlink. Hlavním cílem projektu je dostupnější vysokorychlostní přístup k internetu po celém světě, zejména ve venkovských a odlehlých oblastech.

SpaceX původně počítala s 1440 satelity, ale již získala souhlas pro 12 tisíc aparátů, a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30 000 družic. Dosavadní testování této satelitní internetové služby podle společnosti ukázalo, že je spolehlivá. K dispozici ji už má ve Spojených státech a v zahraničí více než 10 tisíc uživatelů.

Loni SpaceX provedla rekordních 26 letů s nákladem do vesmíru a letos chce tento rekord podle serveru Space.com zvýšit na 40.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/na-orbite-je-dalsich-60-druzic-starlink-pro-pripojeni-na-web-pristani-raketoveho-stupne-ale-nevyslo-40351331# 

4.2.2021 Americká soukromá společnost SpaceX dnes úspěšně dopravila na oběžnou dráhu už osmnáctou sérii 60 satelitů sítě Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. Podařilo se i opětné přistání prvního stupně rakety Falcon 9, který letěl s nákladem do vesmíru popáté a byl přitom použit v rekordně krátké době po předchozím letu. Dalších 60 Starlinků má SpaceX v úmyslu vypustit v pátek.

20.1.2021 Americká soukromá společnost SpaceX dnes úspěšně dopravila na oběžnou dráhu kolem Země už sedmnáctou sérii 60 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu z kteréhokoli místa na Zemi. Podařilo se přitom i opětné přistání stejného prvního stupně nosné rakety Falcon 9, který společnost využila k dopravě nákladu do vesmíru rekordně poosmé. 

17.1.2021 Kvantový internet k vám možná přichází prostřednictvím dronu. Vědci nyní používají drony k přenosu částic světla nebo fotonů, které sdílejí kvantovou vazbu zvanou zapletení. Zapletené kvantové částice si mohou zachovat vzájemně propojené vlastnosti, i když jsou odděleny na velké vzdálenosti. Takové neintuitivní chování lze využít k umožnění nových typů komunikace. Vědci nakonec usilují o vybudování globálního kvantového internetu, který se spoléhá na přenos kvantových částic, aby umožnil komunikaci v ultravysoké míře pomocí částic k vytváření tajných kódů k šifrování zpráv. Kvantový internet by také mohl umožnit vzdáleným kvantovým počítačům spolupracovat nebo provádět experimenty, které testují limity kvantové fyziky.

https://www.sciencenews.org/article/physics-drones-could-help-create-quantum-internet

18.12.2020 Dalších 36 satelitů společnosti OneWeb, která plánuje vytvořit síť umožňující přístup na internet kdekoli na Zemi, vynesla dnes na oběžnou dráhu z kosmodromu Vostočnyj ruská raketa Sojuz-2.1b (ČTK) 

10.11.2020 Číňané poslali na oběžnou dráhu kolem Země první 6G satelit na světě. Stalo se tak společně s dalšími družicemi v pátek 6. listopadu, jak nyní informovala agentura Reuters. Zhruba 70kilogramový satelit vynesla do kosmu čínská raketa Dlouhý pochod 6, která v pátek odstartovala z kosmodrom Tchaj-jüan. Cílem je, aby satelit otestoval technologii šesté generace bezdrátových systémů (6G), která by podle tamních státních médií včetně televize CGTN mohla být nejméně stokrát rychlejší než 5G.

  • Podle Číňanů se má tento 6G satelit v budoucnu využívat v oblastech, jako je například výstavba tzv. chytrých měst, prevence a zmírňování katastrof, stejně tak i ochrana životního prostředí. 
  • čínská společnost Huawei zahájila výzkum v oblasti systémů 6G, které mají být nástupcem mobilních sítí páté generace (5G). Prohlásil to tehdy generální ředitel firmy Žen Čeng-fej, avšak zároveň připustil, že se sítě 6G neobjeví dříve než za deset let.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/cina-vyslala-na-orbitu-prvni-6g-satelit-na-svete-40341817#

29.10.2020 Společnosti SpaceX vizionáře Elona Muska v sobotu uskutečnila již 100 úspěšný start rakety Falcon 9. Tentokrát zajistila v pořadí čtrnáctou misi týkající se satelitů Starlink. Do vesmíru se dostalo dalších 60 satelitů, čímž se jejich počet rozrostl na téměř 800. SpaceX již loni avizovala, že internet chce začít nabízet zájemcům pro část území Spojených států a Kanady v letošním roce. Přestože se hovořilo o letních měsících, satelitního internetu by se první uživatelé s drobným zpožděním přeci jen letos měli dočkat.

rámci testovacího "Beta" provozu hovoří o rychlosti 50 - 150 Mb/s při latenci 20 - 40 ms. Do léta příštího roku se má latence (odezva) dále vylepšit na 16 - 19 ms. Měsíční poplatek za službu je stanoven na 99 USD (bez daně), tedy v přepočtu na více než 2 300 Kč. Zájemce navíc musí počítat s úvodní investicí ve výši 499 USD (11 500 Kč) za "Starlink Kit". Tedy za potřebný hardware skládající se z antény s montážním příslušenstvím a Wi-Fi routeru.

https://www.kurzy.cz/zpravy/564273-muskuv-satelitni-internet-startuje-cenove-vsak-nebude-pro-kazdeho/

20.10.2020 Americký softwarový gigant Microsoft chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Za tímto účelem uzavřel partnerství s firmou SpaceX miliardáře Elona Muska. Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle. SpaceX dříve tento měsíc uzavřela smlouvu s Pentagonem, jemuž má za 149 milionů dolarů (3,4 miliardy korun) vybudovat satelitní síť na sledování raket.


7.9.2020 Spolu s vypuštěním nejnovější várky satelitů Starlink určeným k přenosu rychlého internetu zveřejnila společnost SpaceX klíčové detaily o současném stavu projektu. Někteří zaměstnanci možnosti Starlinku v rámci rozšířeného testování využívají a jejích připojení dosahuje rychlosti 100 Mb/s a velmi nízké latence. To zatím není taková rychlost, jakou Elon Musk sliboval, avšak jedná se o pokrok oproti předchozím uživatelským testům.

Ačkoliv SpaceX vypouští satelity Starlink poměrně často, k dosažení cílového čísla 12 000 je ještě dlouhá cesta. Výhodou společnosti SpaceX je mimo jiné i to, že může využívat volných přepravních prostor v rámci svých komerčních aktivit. Připojení k síti Starlink může být realizováno díky speciálním anténám, které vypadají dle Elona Muska jako "UFO na špejli".

V současnosti je na oběžné dráze více než 700 satelitů, což je o 300 více, než je nutné k základnímu fungování sítě, ovšem ještě 100 jich bude potřeba k zajištění pokročilých schopností sítě. Při představování svého projektu úřadům sliboval Musk zajištění pokrytí připojením s gigabitovou rychlostí. Tu je prý systém schopen dosáhnout při zapojení více než 4 400 satelitů.

https://otechnice.cz/spacex-odhalila-detaily-o-soucasnem-stavu-projektu-starlink-pripojeni-dosahuje-rychlosti-100-mbs-a-stale-roste/?

14.8.2020 Na nízké oběžné dráze za poslední rok přibylo na šest set satelitů společnosti SpaceX, které šéfuje Elon Musk. Není jediný z multimilionářů, kdo má tak velké plány s vesmírem. Důsledkem bude jiná noční obloha. Je to snesitelná daň za pokrok v podobě všudypřítomného internetového připojení?

Jak velkolepý je to projekt, je zřejmé z konfigurace, ke které se SpaceX chce během pár let dopracovat. Už má od úřadů schváleno vypuštění 12 tisíc satelitů, přičemž loni na podzim zažádala o povolení k doplnění sítě o dalších třicet tisíc družic.

Na různě vysoké oběžné dráhy by se tak postupně měly dostat satelity s celkovou hmotností přes 10 tisíc tun. To pro představu odpovídá hmotnosti solidně opancéřovaného křižníku z druhé světové války. Nebo, abychom zůstali ve vesmírných měřítkách, 125 tisícům Sputniků 1. I Mezinárodní vesmírná stanice, objekt, který pět kosmických agentur budovalo po dvě desetiletí a který je zdaleka nejtěžším umělým vesmírným tělesem, je v porovnání s touto hmotou jen 25krát menším drobkem.

První dávku satelitů vypustili loni v květnu a k dnešnímu dni už síť tvoří téměř šest set družic. Celosvětová síť GPS (která má samozřejmě jiné poslání, "jen" určit polohu) si vystačí s třemi desítkami satelitů, jeho evropská obdoba Galileo je plně funkční od chvíle, kdy signál začala vysílat čtyřiadvacátá družice. Ani síť Iridium, která umožňovala (nákladné) telefonování či psaní vzkazů z jakéhokoli místa na zemském povrchu, to nedotáhla na víc než 95 satelitů.

Pokročilejší satelitní systém je tak jedinou možností. Podobně jsou na tom mnozí obyvatelé odlehlých končin USA či Kanady, kde už má SpaceX také licenci na telekomunikační služby. Starlink jim slibuje gigabitové rychlosti a o nejméně řád rychlejší odezvu, než mají dnešní satelitní spoje. To už přimělo na 700 tisíc lidí, aby o službu projevili zájem. Ale to je jen začátek, SpaceX počítá s miliony terminálů.

Globálně může jít o ohromný byznys. Úspěch by podle investiční banky Morgan Stanley mohl hodnotu SpaceX znásobit. Z dnešních zhruba 40 miliard (podle částek, za něž Musk v poslední době pouštěl investory do firmy) až na 175 miliard dolarů, tedy 3,9 bilionu korun.

Peníze ze zisků či prodeje Starlinku chce Musk použít na vývoj raket umožňujících let na Mars a snad i jeho budoucí osídlení lidmi.

tisíce podobných družic chystá konkurence, za kterou stojí suverénně nejbohatší člověk planety Jeff Bezos.

https://vikend.ihned.cz/c1-66802280-o-miliardari-ktery-krade-nebe-aby-propojil-lidi-a-mohl-kolonizovat-mars

17. února 2020 firma SpaceX vypustila 60 nových družic. Byla to už třetí letošní úspěšná mise (až na přistání Falconu na plošině v moři, to se poprvé po třech a půl letech nepovedlo). Každá družice váží asi 260 kilogramů a celý náklad se šedesáti kusy patří k nejtěžším, které opětovně použitelné rakety Falcon 9 do vesmíru vynášejí. Musk plánuje využít k rozšíření své satelitní konstelace každý druhý letošní start raket Falcon. Další start je v plánu už na 4. března. 

zobrazit více..
Loading...