Bylinná spirála

Na stavbu bylinné spirály („bylinkový šnek“) nám stačí plocha o průměru cca 2 metry, výška spirály doporučujeme 50-70cm. Postup přípravy: vyhlubte prostor pro bylinnou spirálu zhruba na hloubku rýče a udusejte ho. Dno zasypte kompostem a překryjte kartonem nebo textilií. Oboje zabrání prorůstání plevele do spirály.

Použiré materiály: staré cihly (akumulují teplo a lip to pohromadě drží), tvárnice, kameny, břidlici, ale i skleněné lahve. Platí, že uprostřed spirály mohou být velké kameny, protože byliny nebudou mít tak velké kořeny, ale vždy je třeba nechávat dostatek prostoru pro hlínu a mulč. Stavět můžete od středu ke kraji nebo obráceně, vždy je ale třeba zdi postupně podpírat hlínou, aby se nezřítily.

Do bylinkové spirály se obvykle dávají na vrchol suchomilné bylinky, třeba tymián, oregáno, rozmarýn, levandule, echinacea, dál se směrem dolů např. máta ,medunka, a u paty se dávají bylinky, které často potřebujeme do kuchyně, nebo letničky ale řidte se tím co tam chcete, co konzumujete a zužitkujete.

Bylinková spirála, seznam bylinek, které můžete použít

Spirála z kamenů vyplněná zeminou poskytne sušší místo na vrcholu a vlhčí v dolní části – taková poloha svědčí například vlhkomilnější mátě.

Bazalka – užije si slunce, ale má raději vlhkou půdu. Je antibakteriální a protizánětlivá. Umístěte ji zhruba do poloviny spirály na slunnou stranu.

Pažitka – má ráda slunce, ale i trochu stínu. Nejlépe jí proto bude v polovině spirály na východní či západní straně.

Koriandr – potřebuje dobře propustnou půdu, ranní slunce a v odpoledních hodinách spíše stín. Je to velmi dobrý pro krev a má antibiotické vlastnosti. Zasejte jej na do středních pater spirály na východní stranu.

Kopr -má také rád ranní slunce, ale též potřebuje celkem hodně vody. Je dobrým zdrojem vápníku a pomáhá zabránit úbytku kostní hmoty. Roste poměrně vysoko, takže jej zasejte někde, kde nebude stínit jiným rostlinám.

Citronová tráva – potřebuje dostatek slunce a méně vody. Pomáhá s problémy žaludku, artritidou, bolestí a horečkou. Zasaďte ji k vrcholu spirály, ale tak, aby nebránila jiným rostlinám.

Máta– roste divoce a miluje vodu, bojuje proti nevolnosti, bolestem hlavy a respiračním onemocnění. Zasaďte ji někam dospod spirály.

Oregano – má naopak rádo sušší stanoviště, proto jej umístěte vysoko na spirále, odkud může voda odtékat a kde je spousta slunce. Posiluje imunitní systém.

Petržel - preferuje chladnější stanoviště, takže ji zasaďte na stinnou stranu spirály. Způsobuje svěží dech a poskytuje důležité živiny, jako je vitamin C a železo.

Rozmarýn - bude se mu líbit na méně slunné straně spirály, ale dostatečně vysoko, aby voda mohla odtéct. Posiluje vzpomínky, rozjasňuje náladu, ulevuje od bolesti a zlepšuje krevní oběh.

Šalvěj – bude jí dobře na stejném stanovišti jako oreganu. Zabraňuje chronickému onemocnění, posiluje imunitní systém a stimuluje mozek.

Estragon - chce slunečnímu světlu a kořeny v suchu, bude mu tedy dobře na vrcholu spirály, ale v úkrytu jiných rostlin. Je skvělý pro lidi trpící revmatismem nebo artritidou a skvělý na stimulaci chuti k jídlu.

Tymián – bude mu dobře vedle rozmarýnu, a aby obě byliny prospívaly, přidejte jim do půdy písek. Pomáhá na dýchací cesty, oběhový systém a zabraňuje chronickým onemocněním.

Bylinková spirála se buduje co nejblíže domu, skladba a umístění jednotlivých rostlin se řídí zejména symbiotickými, světelnými, teplotními a vodními podmínkami.

  • zdroj čerstvých bylinek v blízkosti domu

Komunitní zahrady (městské zahradničení) - nový trend
Městské zahradničení baví stále více lidí.

Největší zájem je o zeleninu, frčí rajčata, okurky, papriky, brokolice a samozřejmě bylinky, z drobného ovoce jahody, maliny, borůvky, arónie. Na jaře a na podzim si zde jednoduše vypěstujete třeba ředkvičky, v sezoně nejrůznější listovou zeleninu, bezorebné brambory, hrášek či fazolky a ve vyhřáté, dostatečně velké nádobě se bude dařit i teplomilnému lilku

  • buď máte vymezený kousek svého místa a sami si pěstujete, co chcete
  • pěstujete na jednom místě společně – dělíte se jak o práci, tak o výsledky svého snažení
  • kombinace těchto výše uvedených variant


V čem a jak pěstovat, když půda chybí?

Upozornění: „Dbejte na pravidelnou zálivku, protože zemina v nádobách vysychá rychleji než půda na záhoncích
velké pytle postavené na paletách

  • vyvýšené záhony - dřevěné boxy
  • pěstebné nádoby (květináče, plastové bedýnky..)
  • vysloužilé bedny, velké proutěné koše
  • staré hrnce nebo jiné nádoby

Příprava půdy pro bylinky

Samotné bylinky však na živiny náročné nejsou, přemíra dusíku naopak jejich aroma snižuje. Pro teplomilné bylinky jsou opět ideální oblázky či štěrk, tedy materiály, které akumulují teplo (to je přiměje k intenzivnímu uvolňování vonných silic) a pod bylinkami velmi dobře vypadají

  • těžké půdy proto před založením bylinkové zahrádky vylehčíme drobným štěrkem
  • vhodný je přídavek dřevěného popela do půdy v množství dva kbelíky na metr čtvereční
  • přidaný vápník většině aromatických bylin svědčí
  • vhodné je také mulčování

Množení: vytrvalé bylinky se dobře množí vegetativními řízky: vrcholek rostliny ustřihneme ostrými nůžkami a zapíchneme do vlhkého substrátu, zakořenění napomůže i kryt z perforovaného průsvitného kelímku. Téměř všechny druhy bylinek lze snadno pěstovat i ze semen. Nejlepší je zasít je zjara, ale můžeme pokračovat i v průběhu léta.

zobrazit více..
Loading...