Eva Zamrazilová

  /ul>

  Eva Zamrazilová (8.5.1961, Praha) je přední česká ekonomka, která od ledna 2018 předsedá Národní rozpočtové radě. V letech 2008 až 2014 byla členkou bankovní rady České národní banky, od srpna 2014 pak působila jako hlavní ekonomka České bankovní asociace. V 90. letech se podílela na řadě studií, které se věnovaly transformaci české ekonomiky, absolvovala rovněž krátkodobé stáže v zahraničí. Od roku 1994 pracovala na makroekonomických analýzách a prognózách v týmu hlavního ekonoma Komerční banky. Je členkou vědeckého grémia České bankovní asociace, členkou Vědecké rady Národohospodářské fakulty, pracovala v předsednictvu České společnosti ekonomické. Na Národohospodářské fakultě VŠE přednáší makroekonomickou analýzu, publikuje v domácím i zahraničním odborném tisku.

  • předsedkyně Národní rozpočtové rady 

  Eva Zamrazilová názory:

  Ukazatel 60 % Maastrichtu nebo 55 % u nás nejsou čísla, která by si někdo vymyslel nebo vycucal z prstu. To je koncentrovaná zkušenost získávaná po desetiletí v zemích, kde se postupně ukázalo, že nad 60 % už se jen samotnou obsluhou dluhu a platbou úroků ubírá prostor rozvoji ekonomiky, ať už tomu říkáme investice nebo jakkoliv jinak. Potom už země spíše stagnují nebo chátrají, než že by se rozvíjely. 

  24.8.2020

  • V šíři a bohatství vládních návrhů už mám zmatek. Během dvou tří let může být v ohrožení zdraví veřejných financí 
  • Premiér Babiš vysvětlil chystané přilepšení pro důchodce jako kompenzaci stresu, který zažili během koronavirové krize. Důchody byly jedinými příjmy, které nebyly ohroženy. Penzisté stres prožívali, ale určitě ne finanční.
  • https://domaci.ihned.cz/c1-66806420-bonus-pro-duchodce-vlada-predvadi-nesnesitelnou-lehkost-financniho-byti-rika-sefka-narodni-rozpoctove-rady

  3.8.2020

  • Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by přitom tento výpadek a faktické snížení zdanění daně z příjmů fyzických osob z 20,1 % na 15 % mohl znamenat výpadek až 90 miliard korun, celou změnu by šlo provést bez dopadů na státní kasu
  • Objem mezd a platů v české ekonomice byl nějakých 1964 miliard korun. To znamená asi dva biliony. A kdyby došlo k danění 15 % sazbou, tak bychom se dostali k nějakým 300 miliardám, což je více, než kolik loni státní rozpočet na dani z příjmů fyzických osob vybral. Vybralo se asi 165 miliard korun. Takže jestli člověk nezná částky, které jsou v odečitatelných položkách a daňových slevách, tak přesně nelze zjistit, jak se k Ministerstvo financí k číslu 90 miliard korun dopracovalo. Pokud by došlo k úpravám těch odečitatelných položek a daňových slev, tak by ten systém šel vybalancovat.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zamrazilova-diru-po-superhrube-mzde-muze-vlada-vyrovnat-upravou-slev-114588#seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=iJIKtNw52DL-202008031715&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  8.7.2020

  • Ve sněmovně se ve středu možná rozhodne o největším schodku v historii Česka. Zatímco poslanci se chystají odhlasovat půlbilionový deficit,  takový přístup je uspěchaný a může v budoucnu ohrozit udržitelnost veřejných financí. 
  • 2 lidé v produktivním věku budou za patnáct let připadat na jednoho starobního důchodce. Dnes jsou to tři pracující lidé.
  • 40 % může být už za rok podíl státního dluhu na hrubém domácím produktu, to je velmi rychlá dynamika Dnes jsme na 30 %, zákonná brzda je na 55 % (28 % v roce 2008 a během čtyř let dostal na 45 %)

  https://archiv.ihned.cz/c1-66787890-prochazime-testem-krize-zadluzeni-znovu-rychle-poroste-rika-eva-zamrazilova

zobrazit více..
Loading...