Irák

Irák

Irák má na světě čtvrtou největší zásobu ropy, podle Světové banky však 22,5% populace s 40 miliony obyvatel v roce 2014 žilo za méně než 1,90 $ (1,53 liber) denně. 

  • Míra nezaměstnanosti byla v roce 2018 7,9%, ale mezi mladými lidmi byla dvojnásobná. A téměř 17 % ekonomicky aktivní populace je nedostatečně zaměstnaných. 

Válka v Iráku stála USA již tři biliony dolarů. Na začátku americké invaze do Iráku v roce 2003 Spojené státy také bombardovaly bunkr, kde měl být Saddám Husajn, ale nebyl. 

8.1.2020 Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí vyzval amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, aby do Iráku poslal delegaci, která bude mít za úkol vypracovat plán stažení amerických vojáků ze země. S odvoláním na kancelář iráckého ministerského předsedy o tom informovala agentura AP (ČTK)

13.3.2020 Bagdád - Pět členů iráckých bezpečnostních sil a jeden civilista přišli o život při náletech, které armáda Spojených států uskutečnila v odvetě za středeční raketovou palbu na základnu severně od Bagdádu. Uvedla to dnes irácká armáda, podle níž dalších 12 lidí utrpělo zranění. Pentagon tvrdí, že nálety mířily na pět zařízení proíránské šíitské milice operující v Iráku. Podle irácké armády ale útoky zasáhly i lokality, v nichž působí oficiální irácká policie a vojáci. Mluvčí ministerstva zahraničí řekl, že Irák vznese stížnost u Rady bezpečnosti OSN.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/americke-odvetne-utoky-zabily-sest-lidi-tvrdi-iracka-armada/1865776?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

7.1.2020 Irák, který je mezi zeměmi OPEC druhým největším výrobcem, s denní produkcí 4,7 milionu barelů. Globálně prostě neexistuje dostatečná kapacita, aby bylo možné mezeru způsobenou americkými sankcemi proti irácké ropné produkci nějak zaplnit.  

3.1.2020 byl zabit i Iráku i zástupce vrchního velitele šíitských iráckých milicí Sil lidové mobilizace abú Mahdí Muhandis, k oblibě Američanů nepřispěje 

Od října 2019 probíhají v zemi nepokoje, protesty převážně mladých šíitů kvůli nezaměstnanosti, nefungujícím službám a nedostatku bytů, které vedly k demisi premiéra. Země je na pokraji zhroucení a střetávají se v ní různé skupiny 


zobrazit více..
Loading...