Sladké brambory, batáty

Sladké brambory, batáty

I přesto, že batáty brambory na první pohled připomínají, botanicky s nimi nemají nic společného. Hlízy batátů jsou plné betakarotenu, vlákniny, draslíku, železa a vitaminů skupiny B. Na rozdíl od brambor mají ale batáty zcela odlišnou chuť. Pro oživení tradiční české kuchyně se nicméně náramně hodí. 

Pěstování batátů

  • Batáty se pěstují podobně jako brambory, jen jsou pnoucí a mají méně škůdců i chorob. Jen jejich skladování není možné tak dlouhodobě, jako jsme zvyklí u běžných brambor. Skvěle se jim ale daří v našich podmínkách, protože rostliny se dovedou přizpůsobit různým zeměpisným oblastem, vždy však vyžadují slunečnou polohu a hluboké hlinitopísčité půdy bohaté na organické zásobní látky.

  • Pokud se rozhodnete pěstovat batáty pro jejich sladké hlízy, nikoli pouze pro dekorační listy, počítejte s tím, že jim budete muset vyčlenit více prostoru. Batáty jsou totiž plazivé a potřebují prostor. Odměnou vám bude vzrostlá rostlina s lesklými a pěkně tvarovanými listy, ale hlavně bohatá úroda slaďoučkých "brambor.

Batáty můžete pěstovat klasicky z hlíz, které lze rozřezat na několik kusů, každý se zachovaným rašicím očkem, nebo nařízkovaných rostlinek, připravených k vysazení. V případě druhém ale zamiřte do zahradnictví až v druhé polovině dubna nebo na začátku května. Pokud si troufáte na vlastní sadbu, počítejte s tím, že proces nebude tak jednoduchý, jako ve výše uvedených případech. Začít navíc budete muset už během února.

A ačkoli nejsou batáty ke škůdcům tak náchylné jako brambory, v případě vlastní sadby hrozí přece jen o něco větší riziko, že si na listech nebo sladkých plodech místo vás pochutná nějaký nezvaný strávník.

Pěstování batátů v deseti jednoduchých krocích

  1. Hlízy batátů zakoupené v supermarketu, stejně jako třeba oddenky zázvoru, bývají ošetřené proti nadměrnému klíčení. Proto hlízy nejprve na nejméně 24 hodin ponořte do vody, aby se chemické ošetření vyplavilo.
  2. Podobně jako brambory začínají i batáty klíčit, pokud je umístíte na suché a světlé místo. Proto je můžete na 24 hodin položit na parapet a sledovat, co s nimi sluneční paprsky provedou.
  3. Vzhledem k tomu, že hlíza obsahuje všechny potřebné živiny pro vývoj mladé rostlinky, nemusíte se o nic starat, jenom čekat, dokud nebude výhonek dostatečně veliký, abyste ho mohli odříznout, vložit samostatně do skleničky s vodou a nechat zakořenit.
  4. Zakořeněné mladé batáty můžete vysadit do velkého květináče nebo do zahrady na záhon. Druhou zmíněnou možnost praktikujte až v druhé polovině května, kdy nehrozí vyšší riziko ranních mrazíků.
  5. Batáty potřebují slunné a teplé stanoviště, které bude chráněné před větrem.
  6. Pro pěstování se hodí nejlépe humózní a dobře propustná zemina.
  7. Batáty pravidelně přihnojujte vícesložkovým hnojivem s přídavkem rohoviny.
  8. Během růstu rostlinky přihrnujte a kopčete podobně jako brambory. Dejte pozor na přemokření půdy na záhonech, ale především při pěstování v nádobách.
  9. Jakmile na podzim rostlinky zaschnou, batáty vykopejte, dobře očistěte a nechte několik dní oschnout ve stínu.
  10. Hlízy uskladněte na suchém, chladném a dobře větraném místě. Malé hlízky k jarní výsadbě uložte do beden s pískem nebo rašelinou.

https://www.bydlimekvalitne.cz/batatum-se-skudci-vyhybaji-navic-je-snadno-vypestujete-na-zahrade-i-v-akvariu?<br>

zobrazit více..
Loading...