Věřitelé

Věřitelé

Objem čistých zahraničních aktiv: (největších věřitelů)

  • Japonsko 342 bilionů jenů (72,1 bilionu Kč) - z toho cca 30% tvoří dluhy USA, cca 7% Čína
  • Německo 2,35 bilionu dolarů (54,2 bilionu korun)
  • Čína (cca 1 bilion USD - USA, atd.)
  • Centrální banky (BOJ, FED, ECB, BOE, atd.)

Peking je největším věřitelem i obchodním partnerem Afriky je dominantním hráčem na poli stavby telekomunikačních sítí na kontinentu. Až 70 % z nich přitom postavila díky sérii půjček a grantů od čínské vlády. 

  • dnes má pouze 33 % obyvatel Afriky chytrý telefon 

12.10.2020 Největší věřitelé China Evergrande Group údajně snižují expozici (Bloomberg) 

19.5.2020 Trump podle ekonomického poradce Bílého Domu Larry Kudlowa požaduje 7,6% snížení americké daně ze mzdy, doufá, že to pomůže zmírnit následky koronavirové pandemie. Ekonomický poradce Bílého domu Kudlow říká, že ekonomika UAS bude muset dostat určité prorůstové stimuly. Dále říká, že se nedomnívá, že Čína začne prodávat americký dluh (Reuters)  

16.3.2020 Čína svou ekonomiku izoluje od zbytku světa již od roku 2014, protože její růst je stále více tažen domácí poptávkou, a to zejména po službách. Tato poptávka tak přebrala otěže po exportech. Čínské dovozy pak už také nestimulují ekonomiku zbytku světa. Tvrdí to hlavní ekonom francouzské banky Patrick Artus a rozebírá, jak se tato situace dál rozvíjí a jaké má důsledky. To vede k pádu systému nazývaného Bretton Woods 2. V jeho rámci Čína financovala americkou spotřebu pomocí nákupů amerických obligací a Spojené státy zase svou spotřebou financovaly výrobu a zaměstnanost v Číně. Jenže nyní již Čína americké deficity nefinancuje a také nehromadí devizové rezervy. Jinak řečeno, "vztah mezi USA a Čínou, který byl charakteristický pro roky 1990 - 2013, úplně zmizel." Koronavirus tento trend posiluje. firmy budou stále více přesouvat svou výrobu blíž svým centrálám a namísto globalizace dojde k opětovné lokalizaci. Včetně toho, že v Číně se již nebude vyrábět tolik zboží jako dříve a to se projeví na jejích exportech. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/534798-natixis-padl-bretton-woods-2-cina-se-bude-dal-odtrhavat-od-sveta/ 

18.9.2019 Japonsko zvýšilo náskok před Čínou jako největší zahraniční držitel amerických dluhopisů. Japonský dluh v červenci vzrostl na 1,13 bln. USD, Čína jich držela za 1,11 bln. USD

(Bloomberg) 
zobrazit více..
Loading...