Vinná réva

V červnu mohou ve vinicích propuknout houbové choroby, které trápí všechny vinaře. Zejména plíseň révová, révové padlí a plíseň šedá nadělají rok co rok vinařům značné problémy.

Plíseň révová je jednou z nejvýznamnějších chorob révy vinné. Její příznaky jsou olejovité, žlutozelené skvrny na povrchu a bělavý spodek listu, květenství pak hnědnou. Ochrana spočívá především v použití měďnatých přípravků. Při malé znalosti příznaků choroby se všeobecně první ošetření provádí před květem a druhé po odkvětu.

Padlí révovému se na Slovácku a na Slovensku říká též múčnatka, protože napadené listy i bobule vypadají, jako by byly posypané moukou. Bobule napadené padlím praskají a objevuje se takzvaná semenná průtrž, při které se vylije obsah bobule ven a veškerá úroda může přijít vniveč. Na trhu jsou účinné prostředky i proti padlí.

Plíseň šedá je významná houbová choroba známá výskytem při zaměkání hroznů. Ošetření se provádí podobnými přípravky jako u předešlých dvou chorob. Dalšími, méně frekventovanými houbovými chorobami jsou červená spála a bílá hniloba.

 

zobrazit více..
Loading...