Amazon

Amazon

Bezos založil společnost Amazon v roce 1994. Amazon dnes oznámil, že ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil tržby meziročně o 44 procent na 125,6 miliardy dolarů. Čtvrtletní čistý zisk firma více než zdvojnásobila na 7,2 miliardy dolarů. Za celý loňský rok tak vydělala rekordních 21,3 miliardy dolarů, napsala agentura DPA. Z dnešní terminologií start-upového online prodejce knih z 90. let se pod jeho vedením přerodila v kolos v hodnotě 1,7 bilionu dolarů a více než 1,2 milionem zaměstnanců po celém světě, včetně Česka.

S Bezosem v čele se z internetového knihkupectví stal prodejce téměř všeho myslitelného a Amazon se stal gigantem v oboru logistiky a vrhnul se také do zábavního průmyslu, má svou streamovací platformu a vyvíjí výrobky s umělou inteligencí. 

Jef Bezos je zároveň majitelem listu The Washington Post. Amazon (založen 1994) od roku 2016 zaplatil na daních cca 2,6 mld. USD (2019).

Jeff Bezos říká, že vytvořil fond Bezos Earth Fund (2020) na pomoc s bojem proti účinkům klimatických změn. Jde o jeho dosud největší filantropický počin, do fondu se zavázal vložit 10 miliard USD. Během několika měsíců začne vydávat granty. 

 • Amazon blog: https://blog.aboutamazon.com/policy/we-are-implementing-a-one-year-moratorium-on-police-use-of-rekognition 

Amazon a jeho trendy:

 • Zaměřuje se na online trh s léky (Indie, USA atd.).
 • Hlasový asistent Amazonu nazvaný Alexa.
 • Služba Prime má 150 milionů předplatitelů (2019), kde si lidé platí 119 USD ročně za privilegium nakupovat na Amazonu. 
 • Rekognition (2016), software pro rozpoznávání obličeje. 
 • Začal v Indii nabízet službu pro rozvoz potravin Amazon Food (5. 2020).
 • Amazon investuje v Indii miliardu dolarů, aby přilákal malé a střední firmy, kterým umožní nabízet jejich zboží přes Amazon .

Amazon, zprávy z tisku:

30.7.2021 Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard Kč) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření (ČTK)

10.6.2021 Amazonu hrozí v EU pokuta přes 425 mil. USD. Informoval o tom dnes list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Pokuta je podle zdrojů součástí návrhu, se kterým přišel lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů CNPD. Kauza souvisí s údajným porušováním pravidel GDPR (ČTK)

8.6.2021 Divize cloudových služeb americké společnosti Amazon investuje 2,5 mld. eur do nových datových center v Aragonii na severu Španělska. Firma na svém webu zároveň oznámila, že tam přijme 1300 lidí (ČTK). 

7.6.2021 Zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos poletí v červenci se svým bratrem do vesmíru. Půjde o první let s posádkou uskutečněný jeho společností Blue Origin (Reuters). 

26.5.2021 Americký internetový prodejce Amazon koupí za 8,45 miliardy dolarů (175,8 miliardy Kč) věhlasné hollywoodské studio MGM. Získá tak pro svoji streamovací službu Prime řadu filmů i televizních seriálů, včetně populární série filmů s agentem 007 Jamesem Bondem. Pro firmu to je druhá největší akvizice od koupi Whole Foods v roce 2017 za 13,7 miliardy dolarů.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4684441/amazon-kupuje-studio-mgm-materskou-staj-jamese-bonda-a-scarlett-oharove.html

25.5.2021 Amazon.com se údajně blíží dohodě o koupi filmového studie Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), akvizici by mohl oznámit už dnes. Za filmový byznys, který by byl pro něj zatím největší krokem do Hollywoodu, prý zaplatí skoro 9 mld. USD (Bloomberg).

18.5.2021Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi (ČTK)

30.4.2021 Americký internetový obchod Amazon v prvním čtvrtletí více než trojnásobně zvýšil čistý zisk na rekordních 8,1 miliardy dolarů, zhruba 173 miliard korun, z 2,5 miliardy dolarů před rokem. V poslední době těží ze silného růstu zájmu spotřebitelů o nákupy prostřednictvím internetu v důsledku.

https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/amazon-lame-rekordy-v-dusledku-pandemie-vice-nez-ztrojnasobil-ctvrtletni-zisk-1380092<br>

11.3.2021 Zaměstnanci amerického internetového obchodu Amazon chtějí v Itálii 22. března zorganizovat 24hodinovou stávku. Reagují tak na krach jednání o pracovních podmínkách, oznámily dnes odborové svazy. Amazon v Itálii zaměstnává kolem 8500 lidí a ohlášený protest bude první stávkou, do které se zapojí všichni zaměstnanci Amazonu v Itálii (ČTK)

16.2.2021 Amazon.com letos v Indii zahájí výrobu svého televizního streamovacího zařízení prostřednictvím Foxconnu, uvedl v úterý tento americký maloobchodní gigant (Reuters).

16.2.2021 Na internetu se ve velkém prodávají falešná hodnocení produktů nabízených přes on-line tržiště Marketplace americké společnosti Amazon. Tvrdí to britský časopis Which?, který našel deset webů, přes které se falešná hodnocení nabízejí už od pěti liber (147 Kč). Je také možné si za úhradu či za poskytnutí výrobků zdarma objednat službu podpory pozitivních hodnocení.

2.2.2021 Internetový gigant Amazon představil plány finální etapy výstavby své druhé centrály v Crystal City v okresu Arlington ve Virginii. Vizuál dalších čtyř budov, které mají doplnit komplex PenPalace, je velmi nápadný a inspirovaný přírodou. Dominantou bude futuristická skleněná budova ve tvaru lastury, jež spirálovitě stoupá až do výšky 107 metrů. Točitou cestu vzhůru podtrhují po celé její délce osázené stromy a jiná zeleň. Celkové náklady na realizaci sídla poblíž hlavního města Washington D.C. dosahují astronomických 2,5 miliardy dolarů (asi 53,8 miliardy korun). Vedle budovy The Helix, jak skleněnou dominantu ve tvaru ulity Amazon pojmenoval, existují plány na další tři 22podlažní budovy s celkovou kancelářskou plochou přes 260 tisíc metrů čtverečních. 

 • Design stavby má symbolizovat jak přírodu, tak vědu.
 • Komplex PenPalace je navržen tak, aby splňoval nejpřísnější certifikaci pro zelené budovy LEED Platinum. Energie využitá na jeho údržbu tak pochází výhradně z obnovitelných zdrojů.

 • Termín dokončení stavby odhaduje Amazon na rok 2025. Své hlavní sídlo má největší e-shop světa v Seattlu na západním pobřeží USA. 

https://www.e15.cz/magazin/srdcem-centraly-amazonu-bude-futuristicka-spiralovita-budova-ze-skla-a-zelene-1377591?

2.2.2021 Jeff Bezos je synonymem pro Amazon a jeho úspěch. Teď odchází z výkonného řízení firmy a bude předsedou správní rady. Zakladatel amerického internetového obchodu Amazon Jeff Bezos letos opustí funkci výkonného ředitele podniku. Nahradí ho Andy Jassy, který nyní řídí cloudové aktivity Amazonu. Bezos se stane výkonným předsedou správní rady podniku. Oznámila to dnes firma.

Podle deníku The New York Times (NYT) proběhne definitivní předání otěží ve třetím kvartále tohoto roku, tedy od července.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/konec-jedne-ery-nejbohatsi-muz-sveta-odchazi-z-cela-sve-firmy-140548#

28.1.2021 Amazon plánuje stáhnout některé své produkty z prodeje v Severním Irsku. Důvodem jsou obchodní překážky na hranicích v Irském moři v důsledku brexitu. Tyto kroky navazují na rozhodnutí společnosti ze začátku roku zastavit lodní dovoz alkoholu do Severního Irska z důvodů obav z vyšší spotřební daně (The Capitals)

22.1.2021 Amazon zvýší poplatky pro španělské společnosti využívající jeho platformu k prodeji zboží v reakci na digitální daň uloženou vládou, informoval v pátek El Confidencial. Mluvčí Amazonu na žádost o komentář neodpověděl (Reuters) 

18.1.2021 Americký internetový prodejce Amazon otevře na severu Itálie 2 logistická centra a investuje tam 230 mil. eur. V distribuční centru ve městě Novara a v balícím středisku poblíž Modeny vytvoří firma v následujících třech letech úhrnem 1100 pracovních míst, uvedla dnes agentura Reuters

9.12.2020 Amazon.com uvažuje o investici ve výši téměř 100 mil. USD do indického farmaceutického řetězce Apollo Pharmacy na rychle se rozvíjejícím trhu s léky, uvedl ve středu Economic Times s odvoláním na dva lidi, kteří jsou s plánem obeznámeni (Reuters)

8.12.2020 BMW vyvinula datový hub s divizí cloud computingu Amazonu a chce využívat "velká data" ke zvýšení efektivity. Data z Amazon Web Services (AWS) umožnila např. německé automobilce zjistit, které dodavatelské závody mají při pandemii problémy (Reuters)

23.11.2020 Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu Chipper Cash zaměřenou na Afriku. Ta se stane jeho první investicí do začínající start-upové firmy v Africe (ČTK) 

10.11.2020 Evropská komise (EK) zahájila s americkou internetovou společností Amazon řízení kvůli porušování pravidel hospodářské soutěže. Exekutiva Evropské unie dospěla k závěru, že technologický gigant zneužívá svého silného postavení na trhu ve vztahu k obchodníkům, kteří své zboží prodávají jeho prostřednictvím. Oznámila to dnes místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová (ČTK)

 • Komisi se nelíbí dvojí role, kdy Amazon zároveň vystupuje jako samostatný prodejce a zároveň také jako prodejní platforma pro další prodejce respektive konkurenty. Takový postup je v EU nepřípustný. 
 • Pochybení se podle ní týká smluv, jež Amazon uzavírá s obchodníky, kteří nabízejí své výrobky na jeho platformě Marketplace. Kontrakty mu umožňují analyzovat a využívat takto získané a jinak neveřejné údaje, jako je například počet objednaných a odbavených kusů jednotlivého zboží či příjmy z jeho prodeje. Tím Amazon získává neoprávněnou konkurenční výhodu, konstatovala ve svých předběžných závěrech komise.
 • Komise dnes rovněž zahájila vyšetřování dalšího případného pochybení ze strany americké firmy. Bude zkoumat, zda Amazon ve svém internetovém obchodě nezvýhodňuje vlastní nabídky před nabídkami jiných prodejců. Brusel hodlá zjistit, zda se na prodejní platformě v sekci umožňující zjednodušené nákupy neobjevují přednostně nabídky Amazonu či firem, které využívají jeho distribuční a logistické služby. 
 • Komise už v minulosti v rámci ochrany antimonopolních pravidel začala vyšetřovat další americké technologické obry, jako je Google, Apple nebo Facebook. První z nich čelí rekordním pokutám v celkové výši 8,2 miliardy eur (asi 225 miliard Kč) mimo jiné za zneužívání dominantního postavení, které má na trhu jeho operační systém Android. 

Amazon podle Vestagerové neoprávněně využívá data obchodníků, čímž získává nespravedlivou konkurenční výhodu. Amazon bude mít možnost komisi přesvědčit, že pravidla neporušuje. Pokud ale Brusel v dalším průběhu řízení nezmění názor, může firmě vyměřit pokutu až do výše deseti procent z jejích ročních tržeb. To by v případě Amazonu mohlo být až 28 miliard dolarů (skoro 628 miliard Kč). 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4538867/ek-zacala-vysetrovat-amazon-porusuje-pry-pravidla-hospodarske-souteze.html

5.11.2020 Zakladatel a šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos prodal tento týden akcie svého podniku za více než 3 mld. USD. Využil toho, že jejich hodnota se od začátku roku zvýšila o více než 75 %. Vyplývá to ze záznamů americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) (ČTK) 

21.10.2020 Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose (Reuters, čtk)


23.9.2020 Amazon.com oznámil start programu šetrného ke klimatu, který má zákazníkům pomoci nakupovat udržitelné produkty, v rámci závazku být do roku 2040 uhlíkově neutrální (Reuters) 

10.9.2020 Indická Reliance Industries nabízí prodej podílu za 20 mld. USD ve své retailové divizi gigantovi Amazon.com (Bloomberg) 

2.9.2020 Amazon.com přidala do své nabídky finančních služeb v Indii pojištění a dokonce i zlato, aby rozšířila svou zákaznickou základnu a přilákala více předplatitelů svého věrnostního programu Prime (Reuters)

31.8.2020 Flotila dovážkových dronů od Amazon.com dosáhla milníku díky povolení od americké FAA (Bloomberg) 

28.8.2020 Amazon.com objednal 1 800 elektrických dodávek od společnosti Mercedes-Benz pro evropskou dodávkovou flotilu. Jde o součást plánů tohoto internetového prodejce být do roku 2040 uhlíkově neutrální (Reuters)

27.8.2020 Amazon uvedl náramek ke sledování zdraví a kondice s názvem Halo. Spolu s předplatným aplikace přináší některé novinky, včetně sledování procenta tělesného tuku lidí, spánku a emočního stavu (CNBC)

27.8.2020 Už čtvrtým rokem je šéf Amazonu Jeff Bezos nejbohatším mužem planety. Teď si k tomu připsal další prvenství: ve středu odpoledne jeho osobní jmění podle magazínu Forbes překonalo hranici 200 miliard dolarů, tedy 4,5 bilionu korun. Taková částka odpovídá trojnásobku českého státního rozpočtu za loňský rok. Z Bezose se tím stal nejbohatší člověk moderní historie. Minulost zná i větší boháče. Při přepočtu na současnou hodnotu peněz byl nejbohatším člověkem světa německý středověký bankéř Jacob Fugger s jměním odhadovaným na současných 400 miliard dolarů. Bezosovi náleží první místo podle statistik magazínu Forbes, který údaje o nejbohatších lide. Akcie Bezosovy firmy proto od začátku roku posílily už kolem 80 procent. Ve středu odpoledne se prodávaly kolem 3340 dolarů.

Jen od března do června šéf Amazonu díky takovému vývoji zbohatl o 48 miliard dolarů, tedy necelých 1,1 bilionu korun. Skoro každým týdnem si přitom připisuje nové a nové rekordy. Třeba koncem července tak Bezos za jediný den zbohatl o 13 miliard dolarů (302 miliard korun), což byl nejvyšší jednodenní nárůst v rámci indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg.

https://byznys.ihned.cz/c1-66807450-bezos-se-stal-nejbohatsim-clovekem-v-historii-pomohl-mu-rust-akcii-amazonu

19.8.2020 Indická společnost Reliance Industries koupila majoritní podíl v internetové lékárně Netmeds za 6,2 mld. rupií a čelí Amazon.com v soutěži o rychle se rozvíjející online trh s léky v této zemi (Reuters)

17.8.2020 Amazon.com podle zdrojů vede předběžná jednání o investice do amerického dodavatele cloudových služeb Rackspace Technology. Investice by zřejmě posílila vazby mezi oběma firmami. Rackspace pomáhá firmám s migrací doat do Amazon Web Services (Reuters) 

17.8.2020 Německé úřady vyšetřují Amazon za údajné zneužití svého postavení na trhu během pandemie. Německý federální antimonopolní úřad se zaměřuje na vztah Amazonu s prodejci třetích stran. Mluvčí regulátora řekl, že "není na soukromé platformě, aby byla cenovým regulátorem nebo cenovou policií." Amazon používá "neznámé mechanismy" k regulaci prodejců na své platformě, dodal úřad (CNBC)

6.8.2020 Generální ředitel internetového obchodu Amazon.com Jeff Bezos prodal v posledních dnech akcie společnosti za 3,1 miliardy USD (68,6 miliardy Kč). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zprávu pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (ČTK)

29.7.2020 Taková situace nemá v historii obdoby. V šest hodin středoevropského času předstoupí před americký Kongres nejdůležitější lidé technologického světa. Šéfové Amazonu, Applu, Facebooku a Googlu budou muset vysvětlovat antimonopolnímu výboru, že jejich firmy nezneužívají dominantního postavení na trhu. Pro nejbohatšího muže planety a zakladatele Amazonu Jeffa Bezose to bude vůbec první takové setkání s americkými zákonodárci. Celé slyšení se podle BBC bude točit kolem otázky, zda nejsou jmenované společnosti "příliš velké". To, jak si Bezos a spol. povedou, bude mít určující vliv na nastavení vztahů mezi vládou a technologickými korporacemi. "Ve třicátých letech minulého století by v USA takové firmy byly již dávno rozděleny. Výlučnost jejich postavení ještě umocnila koronakrize. Hodnota technologických firem během ní výrazně vzrostla a v případě uvedené čtveřice dosahuje pěti bilionů dolarů.

Amazon: Stále jsme poměrně malí 

V celoplanetárním měřítku se hodlá pohybovat Jeff Bezos. Uvede, jak předpokládá TechCrunch, že tržby jeho internetového obchodu tvoří méně než jedno procento globálních maloobchodních prodejů. Díky tomu, že přes Amazon mohou prodávat své zboží i třetí strany v podobě malých a středních podniků, navíc podle Bezose vzniklo celosvětově 2,2 milionu pracovních míst
Více na https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/kongres-bude-grilovat-sefy-technologickych-obru-poprve-to-prozije-sef-amazonu-bezos-1371958?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz 

24.7.2020 Skupina investorů v čele s fondem Amazon Alexa Fund koupila v roce 2016 podíl v malé společnosti Nucleus, která vyráběla domácí komunikační zařízení. Do těchto přístrojů později společně integrovali hlasového asistenta Amazonu nazvaného Alexa. Zakladatelé Nucleusu a někteří jeho podílníci byli původně ke spolupráci s internetovým kolosem skeptičtí, zástupci fondu je ale uklidňovali, že Alexa Fund není na Amazon přímo napojená, a dokonce je samotný Amazon prý ujistil, že na žádném podobném produktu nepracuje.

https://byznys.ihned.cz/c1-66794640-kdyz-velci-poziraji-male-amazon-vysal-inovace-z-desitek-start-upu-resi-to-i-soudy

2.7.2020 Středeční růst akcií Amazonu na nový rekord zvýšil hodnotu majetku jeho zakladatele Jeffa Bezose. Podle nejnovějších údajů agentury Bloomberg se jmění nejbohatšího může planety rozrostlo na 171,6 miliardy dolarů (4,1 bilionu korun). Což je nový rekord, který překonal i ten z dob před jeho rozvodem, který ho připravil o čtvrtinu majetku. 

Více na https://www.e15.cz/tema/miliardari/bezosuv-majetek-trha-rekord-amazon-na-koronavirove-pandemii-vydelava-akcie-firmy-rostou-1371213?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null


30.6.2020 Kantar: Koronavirová pandemie posílila hodnotu značky Amazon.com. Proti loňsku se zvýšila o necelou třetinu na 415,9 mld. USD a zůstává nejhodnotnější značkou na světě (CNBC)

17.6.2020 Amazon.com spustil sledovací systém založený na umělé inteligenci, který ve svých kancelářích a skladech vynucuje bezpečnostní odstup, aby pomohl snížit jakékoli riziko nákazy koronavirem mezi jeho zaměstnanci. Tento systém přichází poté, firma čelí intenzivnější kontrole ze strany amerických zákonodárců a odborů ohledně toho, zda dělá dost na ochranu zaměstnanců před pandemií

16.6.2020 Adyen v úterý uvedla, že do své nabídky platebních možností přidala Amazon Pay. Adyen, který zpracovává online platby pro Facebook a Uber, uvedla, že bude podporovat Amazon Pay v zemích jako je Velká Británie, Německo, Nizozemsko, Francie, Itálie a Španělsko (Reuters) 

10.6.2020 Společnost Amazon.com ve středu uvedla, že zavádí jednoleté moratorium na policejní použití svého softwaru pro rozpoznávání obličeje (Reuters). Podobný krok učinila i firma IBM. Firma v roce 2016 přišla na trh se systémem Rekognition, který uměl rozpoznat objekty z fotografií a videí. Aby se systém vyrovnal svým konkurentům od Microsoftu nebo Googlu, nechyběla mu schopnost během okamžiku přiřadit obličej k fotografiím z databází. Již tehdy se software stal objektem kritiky pro možné pletení si lidí a ukázalo se, že námitky byly oprávněné. Důvodem kritiky se také stal důvod, že systém má větší problémy s vyhodnocováním tváří černochů a příslušníků dalších menšin, než bělochů, což může vést k zaujatosti a předsudkům. Amazon tehdy takové závěry odmítal.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/marketingovy-tah-firma-amazon-dala-cervenou-systemu-na-rozpoznavani-obliceju.A200611_113524_firmy-trhy_ele

5.6.2020 Šéf Tesly a SpaceX Elon Musk se na Twitteru tvrdě vymezil vůči technologickému gigantu Amazon. Firma odmítla přes svou publikační platformu vydat knihu kritizující současný přístup vlád k pandemii koronaviru, což Musk podle svých slov považuje za "šílené".

"Je čas společnost rozdělit," uvedl podnikatel na Twitteru s tím, že monopoly považuje za špatné. Reaguje tak na situaci, kdy Amazon odmítl nechat zařadit do nabídky titulů pro svou elektronickou čtečku Kindle titul Alexe Berensona s názvem Opomíjená pravda o COVID-19 a uzávěrách.
V případě Muska navíc nejde o první kritiku některé z největších technologických firem světa. V únoru například vyzval uživatele Facebooku, aby smazali své účty na nejmocnější sociální síti světa. Učinil to v reakci na výzvu herce Sachy Barona Cohena, který volal po regulaci Facebooku ze strany vlád.
Více na https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/musk-monopoly-jsou-spatne-nastal-cas-rozdelit-amazon-1370357?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

22.5.2020 Biden: Amazon a spol. by měli začít platit řádné daně. Hlavní Demokratický kandidát na příštího US prezidenta Joe Biden v posledním rozhovoru uvedl, že Amazon a jemu podobné společnosti by měly konečně začít platit řádné daně.

Biden uvedl, že by žádná společnost, nehledě na její velikost, neměla být v pozici, že je schopná generovat miliardy a miliardy příjmů a zisků a přitom neplatí v podstatě žádné daně. Už dříve kandidát na prezidenta uvedl, že není možné, aby firmy generující miliardové zisky platily menší daně než řadoví Američané.
Podle Bidena je kapitalismus postaven především na obecné férovosti přístupu. Daňové režimy Amazonu a dalších velkých především technologických firem jsou cílem kritiky již delší dobu.
Podle Amazonu není taková kritika na místě, protože své závazky v tomto ohledu zcela plní a jen od roku 2016 zaplatil na daních cca 2,6 mld. USD. 

21.5.2020 Amazon.com začal v Indii nabízet službu pro rozvoz potravin Amazon Food. Děje se tak v době, kdy tamní největší hráči na trhu Swiggy a Zomato redukují pracovní sílu. Amazon v Indii investoval přes 6,5 mld. USD (TechCrunch)

20.5.2020 Pro Amazon.com to může vypadat jako dokonalá krize. E-commerce roste, zatím sektor kamenného retailu se zhroutil a kdysi honosné obchody obchází přízrak bankrotů. Leč není tomu tak, píše Austin Carr pro Bloomberg Technology. Firma, která mohla zdaleka nejvíce těžit s boomu internetového nakupování, ztrácí půdu na úkor svých rivalů. Co se tedy nedaří?

Když Amazon před 15 lety přišel s předplacenou službou Prime, bylo jeho cílem nejenom přetáhnout zákazníky z tradičního retailu, ale zajistit jim i tak dokonalý zážitek, aby se už nevrátili. Členům Primě generální ředitel Jeff Bezos nabídl výrazné slevy, nevyčerpatelný výběr a dodání do dvou dnů. "Skutečně to bylo o tom, jak změnit mentalitu lidí, aby nenakupovali nikde jinde. A fungovalo to. Z Amazonu se v následujících letech stala jedna z nejhodnotnějších firem světa, která si vyrobila mraky loajálních zákazníků - do letošního roku čítala služba Prime 150 milionů předplatitelů. Kamenné obchody po celých USA se rychle vrhaly do online prodeje, aby dokázaly držet tempo. Proč by u nich ale lidé nakupovali, když si platí 119 USD ročně za privilegium nakupovat na Amazonu?

20.5.2020 Luxusní fashion značky se dříve impériu Bezose okázale vyhýbaly. Nákupní portál, kde můžete sehnat téměř cokoliv, jim nepřipadal jako vhodné místo pro prodej exkluzivních oděvů a doplňků. Kvůli pandemii je ale vše jinak. Amazon před několika dny oznámil, že se spojuje s časopisem Vogue, aby podpořil americkou módu.

Projekt se jmenuje Common Threads: Vogue x Amazon Fashion a spočívá v tom, že na Amazonu nyní budou k sehnání modely od amerických designérů jako je například Batsheva (šaty této značky stále častěji nosí celebrity jako Sarah Jessica Parker nebo Margot Robbie na červený koberec), Tabitha Simmons nebo Phillip Lim a řada dalších. Bezos také věnuje do fondu Common Threads 500 tisíc dolarů a podpoří tak asociaci amerických návrhářů. letos na začátku roku CEO konglomerátu luxusních značek LVMH Bernard Arnault prohlásil, že by na Amazonu své zboží nenabízel. Vadilo mu, že zde může prodávat kdokoliv cokoliv, aniž by značky měly šanci ovlivnit, kdo bude jejich prodejce bude. Arnault tak reagoval na zprávu, že Amazon se chystá spustit platformu s prodejem online módy, která by existovala mimo zavedený portál.

https://www.forbes.cz/splneny-sen-jeffa-bezose-koronavirus-pomuze-amazonu-stat-se-gigantem-s-luxusni-modou/

1.5.2020 Americký internetový obchod Amazon v prvním čtvrtletí zvýšil čisté tržby o 26 % na 75,5 miliardy dolarů (1,9 bilionu Kč). Jeho čistý zisk však klesl o 29 % na 2,5 miliardy dolarů (62 miliard Kč). Oznámila to včera firma. Amazon nyní silně investuje, aby dokázal udržet krok s růstem objednávek, ke kterému přispívají omezení pohybu v důsledku koronavirové krize. Amazon v polovině dubna oznámil, že ve Spojených státech najme dalších až 75.000 lidí, protože kvůli omezení volného pohybu v reakci na šíření koronaviru mnohem více spotřebitelů nakupuje online. Již v březnu firma v USA najala 100.000 lidí.

15.4.2020 Amazon dočasně zastaví provoz ve svých 6 skladech ve Francii. Soud v Nanterre v úterý americkému internetovému prodejci nařídil prodávat pouze jídlo, léky a hygienické potřeby. Amazon podle něj též během pandemie nedostál svým povinnostem ohledně bezpečnosti a zdraví svých zaměstnanců. To americká společnost odmítá (ČTK) 

20.3.2020 Společnosti Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet a Facebook ztratily dohromady na hodnotě 1,3 bil. USD od doby, kdy trh dosáhl vrcholu 19. února (CNBC) 

17.3.2020 Amazon.com říká, že kvůli nárůstu objednávek přes internet přijme v USA 100.000 pracovníků skladů a dovážky (Reuters) 

18.2.2020 Zakladatel Amazon.com Jeff Bezos říká, že vytvořil fond Bezos Earth Fund na pomoc s bojem proti účinkům klimatických změn. Jde o jeho dosud největší filantropický počin, do fondu se zavázal vložit 10 miliard USD. Během několika měsíců začne vydávat granty (Bloomberg) 

31.1.2020 Americkému internetovému prodejci Amazon.com se v posledním čtvrtletí loňského roku dařilo díky vysokým tržbám v předvánočním období a zájmu o cloudové služby. Čistý zisk firmy se zvýšil o osm procent na 3,3 miliardy USD (75,5 miliardy Kč), oznámila dnes společnost. Výsledky výrazně překonaly očekávání analytiků a akcie firmy se po oficiálním zavření trhů vydaly prudce vzhůru.

17.1.2020 americká společnost Amazon loni uvedla, že chce být uhlíkově neutrální do roku 2040. Největší internetový prodejce na světě má také v plánu nakoupit od jedné začínající firmy 100.000 elektromobilů k doručování zásilek. Částečně se k tomu ale zavázal pod tlakem zaměstnanců, aby byl k životnímu prostředí zodpovědnější.

15.1.2020 Americký internetový prodejce Amazon investuje v Indii miliardu dolarů, aby přilákal malé a střední firmy, kterým umožní nabízet jejich zboží přes Amazon. Řekl to dnes šéf Amazonu Jeff Bezos, který je teď v Indii na pracovní cestě. Maloobchodníci se ale během Bezosova pobytu v zemi chystají proti Amazonu demonstrovat. Obávají se, že americký podnik bude mít v Indii negativní vliv na maloobchodní sektor 

17.12.2019 Amazon.com podle listu Dow Jones zakazuje prodejcům třetích stran používat síť pozemní doručovací služby společnost

17.7.2019 Evropské dozorčí orgány prověří, zda Amazon neporušuje pravidla hospodářské soutěže. S americkým internetovým prodejcem zahájí oficiální šetření. Evropská komise chce zjistit, zda se společnost chová legálně při zacházení s obchodníky, kteří své zboží jejím prostřednictvím nabízejí

(ČTK) 
zobrazit více..
Loading...