Cibule a česnek

Cibule a česnek

Nejlepším předchůdcem cibule jsou plodiny, na které byla aplikována organická hnojiva: okurky, brambory, květák, luštěniny. Zelí, řepa a rajčata jsou považovány za neutrální předchůdce. Je zcela nežádoucí pěstovat cibuli po mrkvi a petrželi. Pokud jde o sousedy, nejúspěšnější jsou ředkvičky, papriky, mrkev a rajčata.

Půda: Cibule je citlivá na kyselost půdy. Pokud není pH vyšší než 6, rostlina bude růst normálně. Pokud je půda kyselejší, nedosáhnete optimální úrody, bez ohledu na to, jak moc se snažíte. Kyselost můžete neutralizovat směsí hašeného vápna a dřevěného popela, použijte asi 300 g směsi na metr čtvereční, na tento krok je ale třeba myslet předem, abyste půdu stihli včas připravit k výsevu. 

  • Čerstvá mrva by se neměla pod cibulí používat, je příliš agresivní a škodlivá pro sazenice. 
  • Vhodný je například zralý humus, používají se asi 2 kg na metr čtvereční. 
  • Často se používají také dusíkatá hnojiva. Jejich účinek je sice evidentní, ale neměly by být zneužívány, protože přebytek hnojiv v půdě povede k hnilobě a dalším excesům, kterým se při pěstování cibule chcete raději vyhnout. 

Optimální režim pro cibuli je při teplotách kolem 20 °C, ale výsev začíná, když se vzduch zahřeje na 5 °C. Sazenice se mrazu nebojí, dokonce i dospělé rostliny vydrží často podzimní mrazíky kolem -3 °C, nižší teplotu než -5 °C však nezvládají. Při horkém létě je třeba častěji zavlažovat, ale nepřehánějte to, přílišná vlhkost může znamenat vznik hniloby. Preferujte místo na slunci.

https://adbz.cz/zahrada/osvedcena-pravidla-jenz-znasobi-vynosy-z-pestovani-cibule-a-zaruci-zdravou-sklizen/?

Hnojivo z cibulových slupek, které navíc zlepší i chuť zeleniny

Mnoho cenných látek v sobě ukrývá nejenom plod, ale především jeho slupka. A o té cibulové to platí obzvláště. Jsou doslova nadupané rutinem a kvercetinem, dále obsahují karotenoidy, vitaminy E a C, z minerálních látek například hořčík, draslík a železo. Tedy vše, co potřebují ke svému zdárnému růstu také rostliny. 

  • Cibule má antibakteriální a protiplísňové účinky. A to platí i v případě slupek. díky tomu jsou kořeny rostliny dezinfikované a tím pádem rostlina získá odolnost vůči chorobám i různým druhům plísní. 
  • Hnojivo ze slupek také výrazně prospívá půdě, v níž je rostlina zasazená, a navíc zlepšuje celkovou chuť plodové zeleniny. Ve formě postřiku získáte skvělý prostředek na hubení mšic a svilušek. 

Jak slupky použít

Nejjednodušším způsobem použití slupek je zahrabat je do záhonu nebo truhlíku na balkoně či v případě pokojových rostlin do květináče. Stejně tak můžete slupky podrtit a přidat ke všem kvetoucím rostlinám. Například muškáty a petúnie z něj budou nadšené. Nejlepší ze všeho je ze slupek udělat výluh.

  • 1 hrnek suchých cibulových slupek
  • 2,5 l vody

Postup: Slupky nasypejte do vody a nechejte přivést k varu. Nechejte na mírném plameni asi dvě minuty vařit, poté stáhněte z varné desky a nechejte louhovat do druhého dne. Vše sceďte přes sítko a nařeďte v poměru jedna ku pěti s vodou. Hnojivo je ideální také pro plodovou zeleninu, jako jsou okurky, rajčata, papriky, lilky, patizony, brambory, cukety, ale i jahody. Jejich úrodu můžete zvýšit i pomocí kvasnicového hnojiva.

Postřik na škůdce

Jak už bylo výše zmíněno, z cibulových slupek můžete udělat skvělý postřik proti mšicím a sviluškám. Navíc je zcela ekologický.

  • 4 lžíce cibulových slupek
  • 500 ml horké vody

Postup: Slupky zalijte 0,5 l horké vody, zakryjte a nechejte až čtyři dny louhovat. Poté sceďte a nařeďte s vodou v poměru jedna ku deseti. Roztok nalijte do postřikovače a každé tři dny aplikujte na postiženou rostlinu.

https://hobby.instory.cz/5631-z-hnojiva-z-cibulovych-slupek-budou-vase-kvetiny-i-zelenina-silet-navic-zlepsi-i-chut-zeleniny.html

zobrazit více..
Loading...