Klimatické anomálie

p>nám zrcadlí stav společnosti ve které žijeme

Petra Nel Smolová - praskne vřed. Od druhé poloviny listopadu 2020 do ledna 2021 (konjunkce Uranu a Černé luny v býku) může dojít ke klimatickým extrémům a různým zvratům v ekonomice i společnosti

Počasí, extrémy a anomálie, zprávy z tisku:

29.12.2020 Chorvatsko zasáhlo v úterý další zemětřesení, tentokrát o síle 6,3 stupně Richterovy škály. Epicentrum bylo znovu 47 kilometrů jihovýchodně od Záhřebu u měst Petrinja a Sisak. Tamní média zatím hovoří o pěti mrtvých. Na místě zemětřesení panuje podle chorvatských médií chaos a země se znovu zatřásla kolem půl druhé odpoledne. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/chorvatsko-zasahlo-dalsi-silne-zemetreseni-citit-bylo-az-ve-vidni-135436#<br>

Otřesy cítili jak lidé na jihu Čech, které jsou geograficky místům otřesů nejblíže, tak i lidé na severu země. "Nejdál máme hlášení z Děčína a České Lípy," řekl Zedník. Vlny otřesů se podle něj šíří rychlostí 8 až 10 metrů za vteřinu a u silných zemětřesení se může stát, že se nesou až takto daleko. Město Petrinja, pod nímž se nacházelo epicentrum otřesů, je od Prahy vzdáleno asi 500 kilometrů vzdušnou čarou.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/chorvatske-zemetreseni-pocitili-i-lide-v-cesku-hlavne-ve-vyssich-budovach-40346435#<br>

29.12.2020 Italský Milán v pondělí pokryla vrstva sněhu. Komunální pracovníci v rouškách odklízeli asi 15centimetrovou nadílku na náměstí Piazza del Duomo před slavnou katedrálou Narození Panny Marie. Pod tíhou sněhu padaly stromy i markýzy nad zahrádkami kaváren, popsala situaci agentura AP.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/milan-zasypal-snih-40346352#<br>

28.12.2020 Zemětřesní o magnitudě 5,1 stupně zasáhlo v pondělí ráno v 6:28 Chorvatsko v oblasti Sisaku, uvedl server volcanodiscovery. Ohnisko bylo asi 8 km západně od Petrinje v hloubce deseti kilometrů. Od hlavního města Záhřebu bylo vzdálené 40 km, od skoro čtyřicetitisícového Sisaku 15 km.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/chorvatsko-zasahlo-zemetreseni-40346287#<br>

27.12.2020 Nejméně deset horolezců zemřelo a dalších sedm se pohřešuje po sněžné bouři v horách severně od Íránské metropole Teheránu. V oblasti Perského zálivu také záchranáři pátrají po sedmi námořnících z íránské lodi, která tam ztroskotala na rozbouřeném moři, napsala agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média.

Řadu míst v Íránu sužuje několik posledních dní vydatné sněžení a prudký vítr, který na mnoha místech znemožnil dopravu a uzavřel řadu silnic. Íránské úřady informovaly také o dalším incidentu, při němž se v rozbouřených vodách Perského zálivu převrhla nákladní loď. Momentálně je pohřešováno sedm členů posádky, na pátracích akcích se podílí rovněž nedaleký Omán, Spojené arabské emiráty a Pákistán.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/vydatne-snezeni-v-iranu-si-vyzadalo-uz-deset-zivotu-40346238#<br>

24.12.2020 Sněhová bouře, která ve středu začala na severu Spojených států, se posouvá na východ a komplikuje dopravu. Letiště v Minneapolisu bylo nuceno zrušit na 300 letů a se zpožděním odbavilo čtyři desítky dalších, což ztěžuje přesun mnoha lidem v době svátků. (ČTK)

19.12.2020 V New Yorku napadlo tolik sněhu jako loni při všech sněhových bouřích. Severovýchodem Spojených států se na sklonku týdne přehnala silná sněhová bouře. V pátek se obyvatelé New Yorku potýkali s takovým množstvím sněhu, kolik ho za loňskou zimu napadlo při všech sněhových bouřích dohromady. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fotky-v-new-yorku-napadlo-tolik-snehu-jako-loni-pri-vsech-snehovych-bourich-134548#<br>

18.12.2020 Antarktidou od konce srpna otřáslo více než 30 tisíc zemětřesení. Zjistili to vědci z Chilské univerzity, podle kterých je tak tento nejjižnější a studený kontinent doslova "špičkou v seismické aktivitě". Informovala o tom agentura Reuters s tím, že v oblasti tím pádem tato zemská činnost roste.

Menší otřesy a jedno větší zemětřesení o síle šesti stupňů byly zaznamenány kupříkladu v Bransfieldově průlivu, což je zhruba 96 kilometrů široká oceánská úžina mezi Jižními Shetlandy a Antarktickým poloostrovem.

Jižní Shetlandy se vzdalují od Antarktického poloostrova

Zemětřesení jsou tak běžná, že Bransfieldův průliv, který se dříve rozšiřoval o zhruba sedm až osm milimetrů za rok, se nyní rozpíná tempem 15 centimetrů ročně.

Jde zkrátka o to, že v blízkosti průlivu se střetává několik tektonických desek i mikrodesek, což sice docela často vede k otřesům povrchu, nicméně během posledního čtvrt roku jich bylo podle Chilanů opravdu hodně - až nezvykle.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/za-posledni-tri-mesice-zaznamenala-antarktida-30-000-otresu-40345679#

18.12.2020 Na japonské dálnici uvázly kvůli přívalům sněhu stovky aut. Japonští záchranáři se snaží vyprostit stovky vozidel, která před dvěma dny uvázla ve sněhu na dálnici spojující město Niigata s metropolí Tokiem. Úřady rozdávají řidičům potraviny, palivo a přikrývky, informoval server BBC.

Japonský meteorologický ústav uvedl, že husté sněžení, které ve čtvrtek v prefektuře Niigata rovněž přerušilo dodávky elektřiny do 10 tisíc domácností, bude pokračovat i o víkendu. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/na-japonske-dalnici-uvazly-kvuli-privalum-snehu-stovky-aut-40345705#<br>

17.12.2020 V příštích několika měsících bude ve Velké Británii pravděpodobně vlhčí než obvykle, varovali odborníci, což zvyšuje pravděpodobnost záplav.

https://www.theguardian.com/environment/2020/dec/15/uk-warned-to-prepare-for-risk-of-winter-flooding<br>

17.12.2020 Úřady tichomořského souostroví Fidži vyhlásily stav přírodní katastrofy a nařídily všem obyvatelům vyhledat před blížícím se cyklonem Yasa bezpečné místo. Jde o bouři nejvyšší kategorie a očekává se, že ji bude doprovázet vichr o rychlosti 250 kilometrů v hodině a velmi silný déšť. 

https://www.theguardian.com/world/2020/dec/16/cyclone-yasa-fiji-prepares-for-category-5-storm-as-tonga-braces-for-zazu<br>

17.12.2020 Organizace spojených národů varovala, že nové roje pouštních kobylek ohrožují živobytí milionů lidí v oblasti Afrického rohu a Jemenu. Ideální podmínky pro rozmnožení kobylek v tuto chvíli panují v několika zemích v blízkosti Rudého moře, píše BBC News. 

V letošním roce již došlo k nejhorší invazi za posledních 70 roků, v Somálsku a Etiopii byli od září do listopadu nadprůměrné srážky. A v listopadu byl Cyklon Goti, kdy během dvou dnů napršelo tolik vody co za 2 roky.

https://www.bbc.com/news/world-africa-55332142<br>

15.12.2020 Přírodní katastrofy způsobily letos pojistné ztráty 76 miliard USD (1,65 bilionu Kč). To je o 40 % více než v roce 2019. Mohly za to hlavně požáry, které zpustošily část USA, a rekordní počet hurikánů v Atlantiku. Vyplývá to z odhadu zajišťovny Swiss Re (ČTK) 

9.12.2020 Rozmary počasí v předvánočním období trápí Itálii, Řecko, Chorvatsko i Slovinsko. Největší potíže způsobila velká voda v nepřipravených Benátkách.

Prudké deště sužují část Evropy. Hrozí životu nebezpečné lijáky a záplavy. Aktuálně nejhůře jsou na tom italské Benátky, které počasí zaskočilo. Benátsko poslední dny bičuje silný vítr a bouřky a mnohé historické části města, včetně náměstí svatého Marka, skončily pod vodou. Město sice disponuje rozsáhlými protipovodňovými zábranami, jenže je nikdo včas nezaktivoval.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/evropu-suzuji-rozmary-pocasi-extremni-deste-hrozi-zaplavami-132989#<br>

7.12.2020 S rozmary počasí se nepotýká jen alpská oblast, kterou o víkendu zasypaly přívaly sněhu. Chorvatsko bičoval vítr o rychlosti až 130 kilometrů, kvůli silným poryvům musela být přerušena veškerá trajektová doprava na ostrovy.

Silný vítr zasáhl i turisticky oblíbená města Split a Šibenik. Mořská hladina se podle agentury AP zvýšila v důsledku bouře místy až o šest metrů. Vysoké vlny pak způsobily, že se řada malých člunů kotvících v tamních docích potopila.

Řada menších měst v oblasti kvůli bezpečnosti vydala doporučení omezit vycházení a vyhýbat se silnicím v těsné blízkosti moře. Tamní úřady v prvních hodinách neevidovaly žádné oběti.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/video-pobrezi-chorvatska-zasahla-silna-zimni-boure-132753#

7.12.2020 Východ Rakouska zavalil sníh. Během 24 hodin ho napadlo 100 až 150 centimetrů. Nejhorší situace panuje ve východním Tyrolsku a Horních Korutanech, píše server Kronen Zeitung. V oblastech platí pátý, tedy nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Tisíce domácností jsou bez elektrického proudu. Silnice jsou na mnoha místech sjízdné pouze s řetězy nebo byly uzavřeny. Omezení postihla i železniční dopravu a školní výuku, přívaly sněhu uzavřely školy.

S přívaly sněhu se potýká také Švýcarsko, kde sníh způsobil problémy hlavně na horské železnici Matterhorn-Gotthard. V jednom úseku byl provoz vlaků přerušen. Horská služba varovala, že mimo sjezdovky panují naprosto špatné podmínky pro vyznavače skitouringu, freeridu i výletníky se sněžnicemi.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rakousko-se-potyka-s-privaly-snehu-40344425#

7.12.2020 Sesuvy půdy, záplavy, vysoké riziko lavin v Dolomitech, uzavřené silnice a dálnice, 6000 domácností bez elektřiny a nejméně dva mrtví. Tak vypadá situace v Itálii, kterou v neděli postihly extrémně silné deště a v horských oblastech sněžení, píše agentura Reuters. Nejhorší situace je v regionech Benátsko, Furlánsko-Julské Benátsko, Emilia-Romagna, Piemont, Lombardie a Toskánsko.

V Dolomitech platí pátý, tedy nejvyšší stupeň rizika lavin. V horských oblastech napadlo 80 až 140 cm sněhu a situaci zhoršil silný vítr. 

Také Chorvatsko se potýká s rozmary počasí. Oblast postihla prudká bouře, kterou provázel extrémně silný vítr. Ve městě Split a Šibenik dosáhl vítr v nárazech rychlosti až 130 km/h. Města Kasteli a Rogoznica byla zaplavena během několika hodin přívalovým deštěm. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/italie-suzuji-zaveje-i-povodne-chorvatsko-zasahla-silna-boure-40344471#d<br>

30.11.2020 Již téměř půl století jsou známy atmosférické blesky, které se od těch běžných zásadně liší. Tyto výboje totiž uvolňují až stokrát více energie než běžný blesk a jsou až tisíckrát jasnější. Vědci množství energie uvolněné výbojem přirovnávají k roční produkci jaderné elektrárny.

Ze statistik vyplývá, že přibližně každý 300. výboj je superblesk. Lovci superblesků je zachytili na snímcích, přičemž v roce 2018 například byl zachycen 17 sekund trvající blesk s délkou více než 700 kilometrů. 

https://technika.magazinplus.cz/1920-oslepujici-svetlo-a-desiva-rana-vedci-popsali-blesk-ktery-ma-vice-energie-nez-vyrobi-jaderna-elektrarna-za-rok.html? 

29.11.2020 Na východě Indonésie v neděli evakuovali téměř 2800 lidí z 28 vesnic kvůli erupci sopky Ili Lewotolok. Sloup kouře a popela z jejího kráteru vystoupal do výšky 4 000 metrů. Ministerstvo dopravy vydalo upozornění pro letadla a místní letiště přerušilo provoz.

 • Ili Lewotolok se zvedá do výšky 5423 metrů a je nyní třetí chrlící sopkou v Indonésii - kromě ní je to i Merapi na Jávě a Sinabung na Sumatře.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/v-indonesii-vybuchla-sopka-bezmala-tri-tisice-lidi-musely-do-bezpeci-40343677#<br>

29.11.2020 Nejteplejší listopadovou noc v historii zažilo v sobotu australské Sydney. Teploty na východě kontinentu nadále rostou, vysoké mají být i v neděli. Úřady ve státě Nový Jižní Wales varují před vysokým rizikem lesních požárů.

Teploty v Sydney v sobotu překročily hranici 40 stupňů, během noci pak rtuť teploměru neklesla pod 25,4 stupně Celsia, uvádí BBC. Další výrazný nárůst teplot australští meteorologové očekávají v úterý, k oficiálnímu začátku léta na jižní polokouli přitom zbývají ještě tři týdny.

Ve vnitrozemí v západní části Nového Jižního Walesu, v nejsušším státě Jižní Austrálie a v severní Viktorii se teploty v sobotu blížily dokonce 45 stupňům. Úřady pro některé části kontinentu předpovídají pěti až šestidenní vlnu veder. Úřady ve státě Nový Jižní Wales, kde Sydney leží, varují před vysokým rizikem lesních požárů a zakázaly rozdělávání ohňů.

 • "Listopad byl v mnoha ohledech dosti neobvyklý. Na naše území spadla asi jen polovina běžných srážek a je docela možné, že to bude jeden z našich nejteplejších listopadů v historii 
 • Od roku 1910 se její klima oteplilo v průměru o 1,44 stupně. Délka sezony lesních požárů se prodlužuje od 50. let 20. století. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-australii-padl-teplotni-rekord-zeme-se-obava-pozaru-jako-z-pocatku-roku-131688#<br>

28.11.2020 Tisíce obyvatel části ruského Dálného východu jsou už přes týden bez elektřiny a mnohde i bez vytápění. Problémy v Přímořském kraji přišly, když v noci na 19. listopadu začaly vydatné deště, které přešly ve sněžení, a následné mrazy, informovala ruská média.

Pod tíhou ledové námrazy se leckde zpřetrhalo vedení elektrické energie, popadaly na něj i stromy. Podle agentury TASS zůstalo v 73 městech a obcích postupně bez proudu více než 180 tisíc obyvatel. Od 20. listopadu platí v Přímoří regionální stav nouze. Teplota v oblasti přitom přes den klesá až k minus deseti stupňům Celsia. 

Ve Vladivostoku, který je správním střediskem Přímořského kraje, se o víkendu konají dobrovolnické brigády: kolem čtyř a půl tisíce lidí čistí ulice a veřejná prostranství od popadaných větví i celých stromů a odstraňuje led 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/mraziva-boure-na-dalnem-vychode-odstrihla-od-proudu-a-tepla-73-mest-40343613#<br>

27.11.2020 Na Německo se valí sníh. První nápor přijde už o víkendu a bílá nadílka vzhledem k nízkým teplotám vydrží, oznámila německá meteorologická služba. Víkendové sněžení má být jen předehra přívalů sněhu, které se na Německo začnou sypat od pondělního večera. Česko sněžení také zasáhne, nikoliv však v takové míře

 • Přívaly sněhu němečtí meteorologové očekávají od pondělního večera. Sněžit by mělo po celé zemi s výjimkou severozápadu, kde se očekává intenzivní déšť. V úterý ráno by v nižších polohách mělo napadnout do tří centimetrů, od středních poloh, tedy 600 metrů nad mořem, by to mělo být 15 až 25 centimetrů sněhu. Vzhledem k nízkým teplotám sníh vydrž 
 • Doposud meteorologické modely předpovídaly mírnou zimu. V tuto chvíli však existují náznaky, že se situace mění. Šance na chladný prosinec a tím i bílé Vánoce se začínají zvyšovat. 
 • https://www.novinky.cz/pocasi/clanek/na-nemecko-se-vali-privaly-snehu-cesko-jenom-liznou-40343560#<br>

20.11.2020 Už druhý den trápí ruský dálněvýchodní Vladivostok nepříznivé počasí. Mrznoucí déšť a sněhové bouře paralyzovaly veškerý život ve městě. Informovala o tom ruská média.

Život se v ruském městě Vladivostok ležícím na pobřeží Tichého oceánu zastavil, a to kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám. Intenzivní sněžení a mrznoucí déšť nechaly v několika městských částech bez proudu stovky domácností. Důvodem byly padlé stromy a potrhané dráty, které po dešti zmrzly. Popadané větve obalené ledem poškodily auta a zablokovaly silnice. Kvůli bouři byly zrušeny trajektové spoje a pozastavena železniční doprava. Obyvatelé Vladivostoku a okolí také hlásí problémy s vytápěním, vodou a internetem. Hlavní město Přímořského kraje tak zůstává částečné odříznuté od normálního života, kdy stovky domů zůstávají bez elektřiny, vody a tepla. Místní vláda kvůli tomu vyhlásila nouzový stav. Ruské úřady také informovaly, že se v některých částech města otevřela dočasná ubytovací místa.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ledova-kalamita-rusky-vladivostok-suzuje-nepriznive-pocasi-130508#

19.11.2020 Více než 30 mrtvých si vyžádal ve Střední Americe hurikán Jóta, který postupně slábl, až nad Salvadorem zcela zanikl. V Nikaragui, Hondurasu a dalších zemích napáchal živel navíc rozsáhlé materiální škody, informovala AP.

Nikaragua hlásí zatím 18 mrtvých, z toho sedm dětí, dalších 14 obětí si bouře vyžádala v Hondurasu. Většina jich utonula při záplavách či zahynula při sesuvech půdy. Mnoho dalších lidí se pohřešuje. Desítky tisíc obyvatel jsou stále odříznuty od světa, nemají přístup k pitné vodě ani elektřině.

Živel způsobil ve Střední Americe i rozsáhlé materiální škody. Postihl oblast, kterou se před dvěma týdny přehnal i hurikán Éta. Půda tak již byla nasáklá vodou a další přívaly jen těžko vstřebávala. Éta si vyžádala ve Střední Americe přes 130 obětí.

Jóta byla rekordní třicátou pojmenovanou bouří letošní atlantické hurikánové sezony. Za oficiální konec sezony se považuje 30. listopad.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/hurikan-jota-si-vyzadal-nejmene-tricet-obeti-napachal-obri-skody-130162#<br>

1.11.2020Filipíny zasáhl tajfun Goni, označovaný za jednu z nejsilnějších bouří letošního roku. Úřady z oblasti Bicol na ostrově Luzon hlásí čtyři mrtvé, přerušení dodávek elektřiny a také záplavy. Tajfun po dosažení pevniny trochu zeslábl, stále ho však provází vítr o rychlosti kolem 215 kilometrů v hodině, v nárazech až 290 kilometrů za hodinu.

Agentura pro řešení katastrof upozornila, že tajfun může zasáhnout oblasti s 19 až 31 miliony lidí a že k ohroženému místu patří i lidé v blízkosti metropole Manily. Evakuační místa zatím využilo 347 000 lidí.

Filipíny se ještě vzpamatovávají z tajfunu Molave, který minulý týden usmrtil 22 lidí. Během neděle lze očekávat velmi silný vichr a intenzivní, až přívalové srážky, varovali meteorologové. Příští týden se tajfun Goni podle předpovědí přesune do centrálního Vietnamu, který se také vzpamatovává z následků tajfunu Molave. Ten udeřil na Vietnam ve středu, usmrtil bezmála 40 lidí, způsobil záplavy, sesuvy bahna, potopil mnoho rybářských člunů a přerušil dodávky elektřiny pro 1,7 milionu lidí.

Hrozí, že tajfun Goni oživí vzpomínky na supertajfun Haiyan, který v roce 2013 připravil zhruba 7300 lidí o život a dalších pět milionů lidí o přístřeší. Ostrovní stát Filipíny, kde žije zhruba 109 milionů lidí, každý rok zažije kolem dvaceti tropických bouří a tajfunů. Ty zpravidla ničí úrodu, domy a infrastrukturu. Tentokrát evakuaci obyvatel do bezpečí komplikoval koronavirus.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/filipiny-zasahl-tajfun-goni-urady-hlasi-ctyri-mrtve.A201101_092116_ln_zahranici_libsm

30.10.2020 Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádějí sílu 6,6 stupně. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu. Ohnisko se nacházelo v Egejském moři, třináct kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Řecko leží v seizmicky aktivní oblasti, zemětřesení jsou tam relativně častá. V září zasáhlo silné zemětřesení ostrov Kréta, kde způsobilo jen škody na majetku. Poslední zemětřesení s oběťmi na životech o síle 6,7 stupně zasáhlo v červenci 2017 ostrov Kos nedaleko Turecka. Dva lidé tam tehdy zemřeli. Zemětřesení o síle 5,9 stupně v roce 1999 v Aténách usmrtilo 143 lidí.

Turecko má za sebou několik ničivých zemětřesení - v roce 1999 v Izmitu na západě země při otřesech o síle 7,6 stupně přišlo o život přes 17 000 lidí a půl milionu občanů ztratilo střechu nad hlavou. Při zemětřesení ve Vanu v roce 2011 zahynulo přes 520 lidí. Letos v lednu postihlo provincii Elazig zemětřesení o síle 6,8 stupně a zemřelo při něm více než 40 osob. Poslední zemětřesení, při kterém zemřel jeden člověk, postihlo letos v červnu východní část země.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66837560-k-turecku-se-blizi-vlna-tsunami-vyvolalo-ji-velmi-silne-zemetreseni-o-sile-7-stupnu-richterovy-skaly

26.10.2020 Epsilon byl klasifikován 21. října jako hurikán třetí kategorie v okolí Bermudských ostrovů. Dosáhl rychlosti větru až 185 km/h. Byl to letos už desátý hurikán. Nyní relativně rychle postupuje k Evropě. Počasí nad Islandem, Velkou Británií, Irskem a západní Evropou začne ovlivňovat coby ex-hurikán během úterý a středy. Přinese silné poryvy větru, velkou oblačnost a déšť. Počasí ve střední Evropě bude Epsilon ovlivňovat během čtvrtečního a pátečního dne - přinese velkou oblačnost, na většinu území občasný déšť nebo přeháňky.

Hurikánová sezona je letos extrémně aktivní
Hurikán Epsilon je desátý hurikán letošní velmi aktivní sezony. V počtu tropických bouří, kterých je doposud 27 (nyní je v Atlantiku tropická bouře Zeta), se jedná o druhou nejsilnější sezonu od roku 1851. Zatím vede rok 2005 s 28 tropickými bouřemi, bude ale zřejmě překonán. Rok 2005 přinesl i nejničivější hurikán 21. století - hurikán Katrinu, který se zformoval 23. srpna 2005.
Ex-hurikány v Evropě v posledních letech
Není to poprvé, co ex-hurikány na podzim ovlivní počasí nad starým kontinentem. Vliv na počasí u nás mají zejména ty hurikány, které se z Karibského moře vydají na sever podél pobřeží Spojených států a po svém zeslábnutí se mění na běžnou tlakovou níži nad severním Atlantikem. Počasí u nás například ovlivnil ex-hurikán Helene v září 2018, Maria a Lee v říjnu 2017 nebo v září 2011 ex-hurikán Katia. 

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/cesko-pociti-zbytky-hurikanu-epsilon-40340368#s

22.9.2020 Houbaři v Polsku zažívají žně. Jeden objevil skutečného obra. Polský houbař našel v lesích v okolí Krakova hřib, jaký podle svých slov ještě neviděl, ačkoliv na houby chodí do lesa už od dětství. Houba totiž vážila asi 1,5 kilogramu. V Polsku momentálně "rostou" a sociální sítě zaplavily opravdu krásné úlovky.

https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/houbari-v-polsku-zazivaji-zne-jeden-objevil-skutecneho-obra-40337047#

16.9.2020 Vědci v Novém Mexiku se snaží přijít na kloub otázce, proč v posledních týdnech v různých oblastech tohoto státu na jihozápadě USA uhynuly statisíce tažných ptáků. "Je to opravdu hrozné," řekla bioložka Martha Desmondová z Novomexické státní univerzity. "Jde řádově o statisíce, možná dokonce miliony mrtvých ptáků," dodala. Lidé si velkého množství uhynulých ptáků poprvé všimli 20. srpna v národním parku a blízkém vojenském prostoru na jihu Nového Mexika. Jenže stovky uhynulých opeřenců byly nalezeny také na jiných místech tohoto amerického státu a i v Mexiku, Texasu a Coloradu.

Běžní lidé i biologové tvrdí, že ptáci se před smrtí chovali divně. Podle Desmondové byli mnozí letargičtí a nereagovali na obvyklé podněty, takže je "v nevídaných počtech" srážela auta. Na jednom golfovém hřišti si lidé všimli vlaštovek, které seděly na zemi a dovolily lidem, aby se k nim přiblížili.

Jednou z možných příčin, proč ptáci ve velkých počtech záhadně hynou, mohou být požáry v Kalifornii a dalších západních státech USA. Není vyloučené, že kvůli nim ptáci odletěli dříve, než na to byli připravení, možná neměli dostatečné zásoby tuku. Vědci také nevylučují, že se nadýchali dýmu, který jim poničil plíce.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/v-americkem-novem-mexiku-zahadne-hynou-statisice-ptaku-pricinou-mohou-byt-pozary-ze-zapadu.A200916_222119_ln_zahranici_litsp?

15.9.2020 Další environmentální katastrofa tohoto roku. Brazilský Pantanal, tropická oblast známá divokou přírodou, postihly nejhorší požáry za více než 47 let. Ohrožena je nejen vegetace, ale i řada živočišných druhů.

Kvůli suchu a odlesňování jsou letošní požáry ničivější než ty loňské. Přitom sezona požárů má teprve začít. Podle odborníků se tak situace v následujících týdnech může ještě zhoršit.

Situace v oblasti byla tak kritická, že vláda vyhlásila v červnu 120denní zákaz rozdělávání ohňů v Amazonii a Pantanalu. Souběžně s tím armáda zahájila i vojenskou operaci s cílem zabránit komerčnímu odlesňování, které je hlavní příčinou požárů v Brazílii.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/obrazy-nedozirne-zkazy-obri-pozar-zmenil-nejvetsi-mokrad-v-horici-vezeni-119870#

12.9.2020 USA Obyvatelé amerického Colorada se stali svědky bláznivých výkyvů počasí. Po vlně rekordních veder zažili totiž velmi neobvyklých osmačtyřicet hodin. Ze spalujícího horka v jeden den, se v ten druhý probouzeli do kouzelné zasněžené krajiny.

Meteorologická stanice v Coloradu naměřila v v jeden den 40 stupňů celsia, o 24 hodin později bylo všechno jinak. V některých místech napadlo téměř 10 centimetrů sněhu.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/extremni-horka-v-americkem-coloradu-vystridal-mraz-a-snih-ten-jeho-obyvatele-nevideli-130-let.A200912_115626_ln_zahranici_lihav

12.9.2020 Kvůli ničivým požárům, které sužují západ Spojených států, se obloha na několika místech proměnila k nepoznání. Na internetu se začaly objevovat záběry červené až oranžové oblohy, která připomíná scény z apokalyptických filmů.

"Částice kouře blokují kratší vlnové délky žluté, modré a zelené. Naopak červená a oranžová prochází. Je to podobné jako při východu a západu slunce, kdy světlo z horizontu musí urazit k pozorovateli delší vzdálenost atmosférou

Požáry v USA řádí hned v několika státech. Zasažena byla Kalifornie, Oregon, Idaho, Nevada, Arizona, Utah či Washington. 

https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/obloha-v-oregonu-se-zbarvila-do-cervena-lide-mluvi-o-apokalypse-40336103#

8.9.2020 Ničivé požáry v Kalifornii letos sežehly více než dva miliony akrů půdy (8094 kilometrů čtverečních), což je pro tento americký stát rekord, uvedla v noci na úterý agentura AP s odvoláním na kalifornské hasiče. Evakuována musela být i observatoř Mount Wilson. Stát se potýká s velkými vedry, naměřena byla dokonce teplota 49,4 stupně Ceslia, dnes by teploty někde mohly dosáhnout až na 45 stupňů. S 24 požáry lesa bojuje přes 14 800 hasičů. Největší je požár Creek, který hoří na 315 kilometrech čtverečních. Sežehl už přes 25 budov.

 • Od 15. srpna Kalifornie zaznamenala přes 900 požárů, většinu z nich způsobily blesky. Požáry si dosud vyžádaly osm obětí na životech a zničily bezmála 3300 budov. 
 • Rtuť teploměru se na předměstí Woodland Hills západně od centra města vyšplhala přes hranici 49,4 stupně Celsia. 
 • Vzhledem k nynějším vedrům se výrazně zvýšilo množství odebírané elektrické energie, kterou lidé využívají na pohon klimatizací. Tamní přenosová soustava začíná být přetížená, rozvody také na některých místech ohrožuje oheň. Podle představitele společnosti, která síť ve státu spravuje, hrozí milionům lidí výpadky proudu 
 • https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/pozary-v-kalifornii-nabiraji-na-sile-teploty-presahuji-45-stupnu-40335631#

8.9.2020 Nebývalé záplavy v Súdánu na řece Nilu ohrožují dvě nejvýznamnější archeologická naleziště v zemi - Meroe, bývalé hlavní město starověké dynastie Kuš, a Nuri se starobylými královskými pyramidami. (ČTK)

7.9.2020 Japonsko začíná sčítat škody po úderu tajfunu Haishen, který zasáhl zemi o víkendu. Bez proudu je přes půl milionu domácností, úřady evidují kolem dvou desítek zraněných a čtyři lidé se pohřešují. Tajfun provází vítr o rychlosti přesahující 150 km/h a prudké deště. Pro Japonsko je to už třetí tajfun v rozmezí tří týdnů. Výpadky proudu a vylámané stromy komplikují pozemní a leteckou dopravu, ta je v podstatě ochromená. Nejezdily rychlovlaky a většina vnitrostátních letů byla zrušena.

V pondělí se srdce tajfunu přesunulo ke Korejskému poloostrovu. Tamější meteorologická služba varovala před "velmi vydatným deštěm a velmi silným větrem".

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/japonci-zacinaji-scitat-skody-po-tajfunu-haishen-40335493#

18.8.2020 Ve Spojených státech zaznamenali vzácný jev nadoblačného blesku, konkrétně tzv. medúzovitého červeného skřítka. Jasný snímek nebeského úkazu, který trvá pouhý zlomek sekundy, pořídila McDonald Observatory v americkém Texasu.

"Jedná se o přechodný světelný jev zvaný medúzovitý červený skřítek, trvající obvykle méně než tisícinu vteřiny. Vzniká nejčastěji ve výškách mezi 50 až 80 km nad silnými bouřemi a obvykle následuje po poměrně zřídka se vyskytujícím kladném bleskovém výboji," objasnil pro Novinky vedoucí oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd Ondřej Santolík, který se profesně zabývá mimo jiné i těmito úkazy. 

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/vzacny-ukaz-na-americke-obloze-se-mihli-rudi-skritci-40333692#

10.8.2020 Čína je už více než měsíc pod vodou. A ani další předpovědi nejsou pozitivní. Kromě dalšího deště visí nejen nad Čínou hrozba v podobě protržení Tří soutěsek, znehodnocení veškeré úrody a zvýšení cen potravin. Povodně, které se z obyčejných sezonních staly nejhoršími zřejmě za celé století.

Letošní voda mnohým zemědělcům zcela pohřbila naději na jakoukoli sklizeň a ohrozila životně důležité zemědělství druhé největší ekonomiky světa. Nemluvě o jednotlivcích ze čtyřmilionového davu, kteří přišli o střechu nad hlavou a způsob obživy.

Tři soutěsky, největší vodní elektrárna na světě, právě prochází největším zátěžovým testem od dob své výstavby. Už během procesu stavby mnozí inženýři v Číně i na celém světě vyjadřovali obavy, že je sice soustředění se na výrobu energie sympatické, pozornost věnovaná protipovodňové kontrole je však značně nedostatečná. Jang-c'-ťiang patří mezi největší toky na světě jak délkou, tak průtokem. Větší čísla produkuje jenom Amazonka a Nil. Kdyby skutečně došlo ke kolapsu Tří soutěsek, voda by nejspíš zabila miliony Číňanů. V současné době pod jejich hrázemi žije 300 milionů lidí. Mnozí hovoří o potenciálně nejhorší humanitární katastrofě v historii světa.

V povodí Jang-c'-ťiang se pěstuje 20 % světové produkce kukuřice, obilí a mnoha druhů ovoce a zeleniny. Čína je také největším světovým producentem rýže, pšenice, brambor, rajčat, arašídů, čaje, prosa, ječmene, bavlny, kukuřice a sójových bobů. A většina z nich pochází právě z povodí rozvodněné Jang-c'-ťiang. Mimo to jde o oblast důležitou pro chov prasat, hovězího a kuřat. Od pramene Jang-c'-ťiang po Tři soutěsky se soustřeďuje více než 30 procent světové nabídky kuřecího masa a vajec.

 • Letošní záplavy jsou už teď horší než ty z roku 1998 a v příštích týdnech by se situace ještě mohla zhoršit
 • Čína by mohla ve srovnání s loňským rokem přijít o 11,2 milionu tun potravin, což je ekvivalent k 5 procentům veškeré čínské produkce rýže.
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/utopene-miliony-a-ztrata-veskere-urody-povodne-v-cine-jsou-globalni-hrozba-115364#

19.7.2020 Týdny neutuchajícího deště způsobily masivní záplavy na většině území Číny. Neobvykle silný živel má na svědomí přes sto životů a tisíce domů, téměř dva miliony lidí musely být evakuovány. Číňané začali odstřelovat přehrady. Stav hladiny vody v Číně došel do bodu, kdy se úřady rozhodly pomoct nebezpečně přetíženým přehradám.

Na přehradě v provincii An-chuej na řece Čchu-che proběhly odstřely výbušninami, čímž by mělo dojít k rozšíření průtoku a snížení hladiny o 70 centimetrů. Podle zprávy státní agentury Sin-chua musely být v oblasti Tří soutěsek otevřeny tři "brány" pro průchod nashromážděné vody. Rezervoár za vodní elektrárnou byl téměř 15 metrů nad bezpečnostní úrovní hladiny vody. Odstřely přehrad a zasypávání zavodněných míst se využívaly už během ničivých povodní v roce 1998, během kterých zemřelo více než 2000 lidí a byly zničeny téměř tři miliony domů. Minulý týden způsobila voda zadržovaná za Třemi soutěskami další tři záplavy a vystoupala do výšky 15 metrů. Navíc se ukázalo, že masivní přehrada Tři soutěsky není lékem na trápení lidí žijících v údolí Jang-c'-ťiang.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/povodne-v-cine-jsou-kriticke-zacalo-odstrelovani-prehrad-112949#

7.7.2020 I náhodní pozorovatelé si v neděli večer všimli výjimečných mraků nad Brnem. "Téměř surrealistický pohled měla na svědomí takzvaná noční svítící oblaka," uvedl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/vyjimecny-ukaz-nad-brnem-zazarila-takzvana-nocni-svitici-oblaka-20200706.html?

26.6.2020 V brzkých ranních hodinách se na obloze nad Evropou objevuje pozoruhodný oblak. Lze ho ale spatřit jen ráno ve střední a severní Evropě, během dne zmizí. Proto ho Český hydrometeorologický ústav považuje za kouř, který mohl vzniknout z požárů na Sibiři.

Oblak se objevil ve středu ráno nad střední a severní Evropou. Na družicovém snímku si ho ale můžeme všimnout pouze v brzkých hodinách. Později totiž úplně zmizí. To naznačuje, že je mrak velmi tenký.
Zdroj: https://www.extra.cz/zahada-na-obloze-se-objevil-podivny-mrak-meteorologove-dumaji-co-by-to-mohlo-byt

26.6.2020 Do střední Evropy míří ze západu výrazná studená fronta. Tím, že se dostane do tropického nestabilního vzduchu, vytvoří se v ní silné bouřky. Německo dokonce ohrožuje supercela, jedna z nejničivějších bouří kvůli silnému větru, krupobití a přívalovému dešti, varuje německá meteorologická služba.

Supercela ohrožuje především Sársko, Falcko a část Severního Porýní-Vestfálska. Němečtí meteorologové upozorňují, že v těchto oblastech může vítr dosahovat v nárazech rychlosti až 80 km/h, a varují před intenzivním deštěm.

24.6.2020 Přes dvě stě let měření se něco takového nestalo. Jen ve dvou dnech se průměrná teplota v České republice dostala pod nulu. Zima se tak zařadila na první místo mezi ty vůbec nejmírnější.

Vyšší průměrná teplota se ukázala i na měřeních letošní zimy, píše informační web Českého hydrometeorologického ústavu. Také počet dní, kdy teplota klesla pod nulu, byl letos rekordně nízký.

Dosud nejnižší počet takových dní byl v zimě 1793/94, a to 6. Během letošní zimy klesla v průměru pod nulu teplota jen ve dvou dnech za celé období od října do dubna.

Rok 2019 byl druhým nejteplejším rokem celé klementinské řady, tím nejteplejším byl předchozí rok 2018. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/novy-doklad-ze-se-pocasi-zblaznilo-v-cesku-padl-jeden-rekord-110237#

13.1.2020 Zatímco v Česku a střední Evropě panuje spíš podzimní počasí (bez sněhu a teplota nad nulou 5- 9 °C), Blízký východ a přilehlé regiony zasypal sníh. Pro tuto oblast extrémní počasí postihlo pás od Arabského poloostrova až po Pákistán. Kromě sněhu se region potýká také s masivními záplavami. Ty zasáhly Řecko, Turecko, Sýrii i Izrael. více

13.1.2020 Jedna z nejnebezpečnějších sopek se probudila k životu. Z filipínské sopky Taal ležící v blízkosti filipínského hlavního města Manily začala vytékat láva a úřady upozornily občany, že v řádu hodin nebo dní může nastat nebezpečná erupce. V oblasti Taalu Filipíny zaznamenaly 75 zemětřesení a probíhají evakuace více než deseti tisíc lidí. Oblak prachu a dýmu zasahuje 14 kilometrů daleko. Oblak prachu a dýmu zasahuje 14 kilometrů daleko. 

zobrazit více..
Loading...