Klimatické anomálie

Klimatické anomálie a extrémy

Civilizační a klimatické anomálie a extrémy nám zrcadlí stav společnosti ve které žijeme a signalizují nám příchod Transformačního bodu zlomu (konec jedné éry a začátek nové).

Počasí, extrémy a anomálie, zprávy z tisku:

5.8.2021 V Kalifornii se tento týden úřady rozhodly pro omezení klíčových vodních zdrojů tisícům lidí. Svým rozsahem bezprecedentní krok má snížit spotřebu vody tamních farmářů ve snaze zajistit dostatek pitné vody pro příští rok. Asi 5 700 Kaliforňanů, z nichž většinu tvoří farmáři, přijde o právo brát vodu z povodí delty Sacramento-San Joaquin. Jde o rozsáhlý systém potoků a řek táhnoucí se od středu státu až po hranice s Oregonem. Z povodí teče pitná voda víc jak dvou třetinám Kaliforňanů a také se z něho zavlažují miliony akrů půdy.

Hlavním zdrojem vody Kalifornie jsou Sněžné Hory neboli Sierra Nevada, jejichž sněhová čepice slouží jako přírodní vodní nádrž. Sněhu ale bylo letos výrazně méně, než je běžné a navíc kvůli vysokým jarním teplotám roztál moc rychle. Voda z roztátého sněhu se tak letos často ani nedostala do přehrad, k čemuž kromě vysokých teplot přispěla i velká absorpce do už z dřívějška vyschlé půdy.

Přehrady po celé Kalifornii jsou tak letos na nízkých stavech. Například největší kalifornská přehrada Shasta Lake je na 48 % průměrné kapacity, druhá největší Lake Oroville na 40 %. Hladina druhé z jmenovaných vodních děl navíc podle odhadů bude klesat dál, což si pravděpodobně vynutí i zastavení místní elektrárny. Bude to poprvé od roku 1967, kdy byla zprovozněna.

Sucho doprovází monstrózní požáry

Kromě sucha Kalifornii dál sužují rozsáhlé lesní požáry. Momentálně tam běsní desítky velkých požárů, z nichž aktuálně největší - na severu řádící Dixie Fire, patří podle místních médií k deseti nejrozsáhlejším požárům historie státu.

Dixie Fire v úterý hořel na území asi 1 100 kilometrů čtverečních a ve středu se dál zvětšoval. Stejně jako sucho i požáry letos vydatně postihují nejen Kalifornii, ale například i Oregon, Washington, Idaho a Montanu. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cely-stat-vyschnul-kalifornie-utne-vodu-farmarum-aby-zbyla-pitna-171442#

5.8.2021 Největší skládku pneumatik na světě u města Sulajbíja v Kuvajtu zachvátil požár. Hustý černý dým stoupá tak vysoko, že je patrný i z vesmíru. Ukazují to satelitní snímky pořízené nad místem probíhající ekologické katastrofy. O rozsahu požáru svědčí i záběry z místa. Největší skládka pneumatik na ploše 2,5 ha začala vznikat před 30 roky. V současné době se na ní podle odhadů nachází asi sedm milionů sjetých pneumatik z Kuvajtu a okolních zemí.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/v-kuvajtu-hori-nejvetsi-skladka-pneumatik-na-svete-dym-je-videt-i-z-vesmiru-40368260#

3.8.2021 Řecko zasáhly nejhorší vlny veder za více než třicet let, řekl v pondělí premiér Kyriakos Mitsotakis. Teploty v některých regionech dosahují až 45 stupňů Celsia. Zemi navíc trápí rozsáhlé požáry. "Čelíme nejhorší vlně veder od roku 1987, která způsobuje zátěž elektrické sítě. Podle meteorologů vlna veder dosáhne vrcholu počátkem tohoto týdne. Vedra v zemi z července 1987, na která se premiér odvolával, zabila více než 1 000 lidí.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vlna-veder-v-recku-teploty-vystoupaly-na-nejvyssi-hodnoty-za-tricet-let-171198#

3.8.2021 Povodně v západní Evropě a v čínské provincii Che-nan ohrožují globální dodavatelské řetězce, jelikož poničily potřebnou infrastrukturu, uvádí web CNBC. Přírodní katastrofa při svém ničení nevynechala ani železnice nebo průmyslové areály, které jsou potřeba pro zpracování a přepravu materálu a výrobků.

"Black Friday a prázdninová sezóna budou čelit největším dopadům," řekl CNBC Pawan Joshi ze společnosti E2open. Svět se přitom ještě plně nevzpamatoval z narušení dodavatelského řetězce kvůli ucpání Suezského průplavu a vzrůstu covidových případů v přístavních městech Číny.

https://www.e15.cz/zahranicni/spojene-staty-rozsiruji-povinnou-vakcinaci-povodne-ohrozuji-globalni-obchod-1382564? 

2.8.2021 Auta a domy ponořené ve vodě, cestující brodící se autobusy po kolena v záplavách a majitelé domů počítající náklady na zničený majetek. To je nigerijský Lagos v období dešťů.

Obyvatelé Nigérie, nejlidnatějšího afrického státu, jsou na každoroční záplavy, které pobřežní město Lagos pohlcují v období dešťů od března do listopadu, zvyklí. V letošním červenci však hlavní obchodní čtvrť bývalého nigerijského hlavního města zažila jedny z nejhorších záplav za poslední roky.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nejlidnatejsi-africke-mesto-bojuje-se-zaplavami-brzy-muze-byt-neobyvatelne-171130#

26.7.2021 Tajfun Infa udeřil na čínskou finanční metropoli Šanghaj a zanechal po sobě zatopené ulice a tisíce domácností bez elektřiny. V provincii Če-ťiang bylo kvůli větrnému živlu přesunuto do bezpečí více než 1,5 milionu lidí. V oblasti museli zrušit lety a zastavit vlaky. V samotné Šanghaji úřady nařídily zavřít školky, parky i historické nábřeží Bund.

Téměř půl milionu lidí žijících v oblasti se muselo preventivně evakuovat, další obyvatelé Šanghaje byli vyzváni, aby neopouštěli své domovy, pokud to není nezbytně nutné. Silný déšť zaplavil ulice, vítr lámal stromy, působil škody na domech i na elektrickém vedení, napsala agentura AP. Bez proudu bylo na 110 tisíc odběratelů, místní úřady hlásí na 30 tisíc popadaných stromů a stovky billboardů a vývěsních štítů obchodů.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/video-tajfun-infa-zasahl-cinu-metropole-sanghaj-se-ocitla-pod-vodou-170580

26.7.2021 Přes 1500 lidí muselo být v neděli na italském ostrově Sardinie evakuováno z jejich domovů poté, co tamní požáry zpustošily okolo 20 tisíc hektarů lesa. Podle italských médií vypukl požár v sobotu večer v provincii Oristano na západě ostrova. Plameny už stihly zničit i olivové háje a obdělávanou půdu.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/sardinie-v-plamenech-pozar-uz-vyhnal-z-domovu-pres-1500-lidi-40367209#

25.7.2021 Kvůli rozsáhlému požáru ve vnitrozemí italského ostrova Sardinie se muselo v noci na neděli evakuovat přes 400 lidí, oheň kromě tisíců hektarů porostu a polí zničil i několik budov. Letadla pomáhají hasit i požár ve francouzském středomořském departementu Aude, který už zasáhl plochu o rozloze 8,5 čtverečního kilometru. V sobotu oheň poškodil vedení vysokého napětí, což vedlo k výpadkům dodávek elektřiny ve Francii, Španělsku a Portugalsku. Bez proudu bylo více než 100 000 lidí, napsala agentura DPA.

Velký požár se šíří také v Katalánsku, kde v kopcovitém terénu asi 100 kilometrů západně od Barcelony shořelo už zhruba 1200 hektarů porostu. Kvůli obtížnému přístupu i zde pomáhají hasit letadla, nasazeno je asi 300 hasičů.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/evakuace-a-znicena-pole-v-sardinii-radi-nicivy-pozar-170547# 

22.7.2021 svět se potýká i s dalšími extrémními projevy počasí. Od skoro padesátistupňových veder v Kanadě a v části Spojených států amerických, která vyústila v rozsáhlé požáry, až ke katastrofálním záplavám v severozápadní Evropě a nejnověji tisícileté vodě v Číně.

 • Modely, jak bude růst koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře a jak se budou vyvíjet teploty, se konstruují přibližně od roku 2000 a změna, která probíhá, je v souladu s tímto očekáváním. Není rychlejší.

 • Co je rychlejší, než se očekávalo, je růst hladiny moře. Ten probíhá o něco rychleji. Je to zásadní zpráva pro některé přímořské oblasti. A je to zrovna jeden z důsledků změn klimatu, na který se dá těžko adaptovat, tomu se těžko přizpůsobuje.

 • Je ovšem nutné počítat s důsledky toho, že se teplota bude zvyšovat. "Budou extrémní vlny veder a budou více časté. Ano, dá se očekávat, že déšť, projevy bouřek budou silnější. 

 • Příroda a atmosféra jsou z principu chaotické a tudíž nepředpověditelné na libovolnou dobu dopředu. (...) Nikdy nebudeme umět říct na dva dny dopředu, kde přesně vznikne bouřka a kolik z ní naprší. To jsme schopni říct s velkou mírou přesnosti několik hodin dopředu.

 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zmeny-klimatu-vedec-odpovida-zda-uz-sledujeme-zacatek-pohromy-170217#

21.7.2021 Pomalu se pohybující bouře a s nimi spojené záplavy, jaké nedávno zasáhly Německo a Belgii, by do konce století mohly být až čtrnáctkrát častější, tvrdí studie univerzity v Newcastlu na základě počítačového modelování. Studie podle autorů patří mezi první, které se zabývají rychlostí pohybu bouří.

 • Právě téměř se nepohybující bouřková oblačnost stála za tragickými záplavami v Německu. Během bouře napršelo až 150 mm srážek.

 • Důvodem pro pomalejší pohyb bouří by podle vědců mohla být rychle se oteplující Arktida, což zpomaluje proudění vzduchu v atmosféře ve směru ze západu na východ.

 • Studie počet pomalu se pohybujících bouří nejvýznamněji roste v letních měsících, zejména v srpnu. Vědce překvapilo, že změna trendu se týká celého kontinentu, včetně chladných území na severu, kam řadí vedle Skandinávie i Británii. V roce 2100 bude v Evropě prostředí s potenciálem sedmkrát častějších extrémních srážek než dnes. Šance na téměř se nepohybující bouřky bude jedenáctkrát vyšší, nad pevninou čtrnáctkrát vyšší než nyní.

 • https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/bourky-jsou-pomalejsi-zaplavy-v-evrope-budou-14x-castejsi-tvrdi-studie-40366855#

21.7.2021 Vlny veder v jednom z nejchladnějších regionů na světě vyvolaly lesní požáry a ohrožovaly sibiřské město Jakutsk "vzduchokalypsou" hustého toxického kouře, uvedly služby monitorování atmosféry.

Místní úřady varovaly 320 000 obyvatel, aby zůstali uvnitř, aby se zabránilo udušení výparů z požárů, které jsou na cestě k překonání loňského rekordu. Úředníci označili počasí tohoto léta za nejsuchší za posledních 150 let.

https://www.theguardian.com/world/video/2021/jul/20/siberia-hit-by-unprecedented-heatwave-and-forest-fires-video-report

21.7.2021 Přívalové deště způsobily v některých částech centrální Číny rozsáhlé povodně. Ve městě Čeng-čou zemřelo od začátku záplav nejméně 12 lidí, uvedl server BBC News. Čínská armáda zároveň varovala, že u zhruba sedmimilionového města Luo-jang by se mohla každou chvílí protrhnout poškozená přehrada.

Záplavy jsou v Číně v letních měsících pravidelným jevem. V polovině měsíce spolu s přívalovými dešti sužovaly jihozápadní část země a oblast Pekingu. Někteří lidé se obávají, aby letošní vývoj událostí nekopíroval ty loňské nejhorší scénáře. Loňské povodně čínské úřady označovaly za nejhorší za 100 let.

Z čínského města Čeng-čou, centra pro výrobu iPhonů, potravin a těžkého průmyslu, bylo evakuováno 100 000 lidí poté, co silné přeháňky způsobily rozsáhlé povodně a narušení ekonomiky. Foxconn uvedl, že továrna na iPhone nebyla zasažena.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/silne-zaplavy-ve-stredni-cine-voda-si-krome-skod-zrejme-pripsala-i-obeti-170197# 

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/centralni-cinu-trapi-zaplavy-panuji-obavy-z-protrzeni-prehrady-40366738#

20.7.2021 Satelitní záběry ukazují, jak tragické následky měly povodně v Německu. Smetly části měst a obcí, ničily domy, strhly mosty a cesty odplavily nebo zanesly vrstvami hnědého bahna. K nejpostiženějším patří města na řece Ahr.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/pred-a-po-satelitni-zabery-odhaluji-skutecny-rozsah-zkazy-na-rece-ahr-40366589#

18.7.2021 Předpověď meteorologů se naplnila. Přívalové deště, které zasáhly jihovýchod Německa a Rakousko, způsobily záplavy. Nejhorší situace je v Saském Švýcarsku, kde spadlo přes 100 litrů srážek na metr čtvereční. V Bavorsku patří k nejpostiženějším oblastem město Bertechsgaden a jeho okolí- Bischofswiesen, Schönau am Königssee, Marktschellenberg a Ramsau. V Rakousku je to například město Hallein a místa v okolí Alp, píše server týdeníku Focus.

Tento týden postihly silné bouře a následné záplavy západ Německa, jihovýchod Belgie a jih Nizozemska. Vyžádaly si nejméně 170 mrtvých.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/sesuvy-pudy-mesta-odriznuta-od-sveta-prerusena-doprava-v-bavorsku-a-rakousku-radily-lijaky-40366505# 

15.7.2021 Západ Německa a část Belgie, Lucemburska a Nizozemska sužují prudké povodně. Vyvolaly je bouře a deště spojené s tlakovou níží Bernd. Pohřešují se desítky lidí a přibývá obětí. V Německu zahynulo 43 lidí, další čtyři hlásí Belgie.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zapad-nemecka-pod-vodou-desitky-lidi-se-pohresuji-obeti-pribyva-169774#<br>

14.7.2021 Zkáza na pobřeží Kanady. Extrémní vedra uvařila v moři tisíce škeblí, ústřic i slávek. Vědci odhadují, že v důsledku červnových extrémních teplot uhynula ve vodě více než miliarda mořských živočichů, kteří žijí podél tichomořského pobřeží v Kanadě. Právě tato část pobřeží v provincii Britská Kolumbie je známá svými chladnými vodami s ideálními podmínkami pro pěstování měkkýšů. Na extrémní teploty ale ekosystém nebyl připraven.

Christopher Harley, mořský biolog z Univerzity Britská Kolumbie, se svými studenty naměřil podél skalnatého pobřeží pomocí infračervených kamer teploty i nad 50 stupni. Když potom se svými studenty studoval uhynulé mušle, přišli na to, že se v mělké vodě s nezvykle vysokou teplotou v podstatě uvařily ve svých schránkách. Vlna veder na západě Spojených států a Kanady stále pokračuje. Teploty tu výrazně přesahují 40 stupňů Celsia. Hasiči na řadě míst dál bojují s lesními požáry, které v posledních dnech přibývají po desítkách. Podle zpravodajského webu Axois už požáry v Kanadě a v amerických státech Kalifornie, Oregon a Washington spálily přes 4000 kilometrů čtverečních porostu.

https://magazin.aktualne.cz/zkaza-na-kanadskem-pobrezi-extremni-vedra-uvarila-v-mori-tis/r~eddb9edee3c911eb878fac1f6b220ee8/?

13.7.2021 Silné lijáky způsobil v různých částech Londýna bleskové záplavy. Ulice britské metropole se proměnily v řeky, které zaplavily stojící auta a přilehlé domy. Zatopené byly hlavně části jihozápadního a severního Londýna, informovala o tom BBC.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/video-londyn-postihly-bleskove-povodne-ulice-se-promenily-v-reky-169584#<br>

13.7.2021 Čínu opět sužují silné záplavy, přívalové deště a hrozby sesuvů půdy. Zasažená je jihozápadní část země, ale také oblast Pekingu. Loňské povodně úřady označovaly za nejhorší za 100 let. Černý scénář hrozí i letos.

https://www.stream.cz/zahranicni-1240695-1/horsi-nez-stoleta-voda-cina-bojuje-s-povodnemi-64193237#

11.7.2021 Stovky hasičů na severu amerického státu Kalifornie dál bojují s lesními požáry, které za poslední dny zničily desítky budov a vyžádaly si evakuace a uzavírky. Velká část západu Spojených států zažívá další víkend extrémně teplého a suchého počasí, riziko vzniku požárů tak zůstává vysoké, píší americká média.

Lesní požáry nejsou v Kalifornii výjimečným úkazem, v posledních letech ovšem nejlidnatější americký stát trápí čím dál větší část roku. Letos se ty první objevily už v červnu, přičemž požáry hlásily také další západní státy Arizona, Montana, Utah nebo Wyoming. Celá oblast zároveň zažívá dlouhodobé sucho. Americká Národní meteorologická služba (NWS) pak ohlásila, že v kalifornském Údolí smrti teplota vystoupala na 54,4 stupňů Celsia. "Tato pozorovaná teplota je brána jako předběžná a zatím nebyla ověřena," podotýkala pobočka NWS v Las Vegas. V případě potvrzení pátečního měření by se jednalo o maximum za posledních 100 let, napsala AP.

Kromě Kalifornie momentálně hlásí rozsáhlé lesní požáry také Idaho a Oregon, tedy dva státy, které zasáhla extrémní vedra na přelomu června a července. Na jihu Oregonu se hasiči snaží uhasit ohnisko, které se v pátek rozrostlo na plochu 158 čtverečních kilometrů a bylo klasifikováno jako zcela nekontrolované. Dnes už hořelo, s podporou větru, na ploše 311 kilometrů čtverečních a podle AP plameny zachvátily hustý les v oblasti Fremont-Winema National Forest poblíž města Sprague River. V Idahu guvernér Brad Little kvůli sérii nových požárů zažehnutých blesky vyhlásil stav nouze a mobilizoval národní gardu.

Dál také hoří lesy v kanadské provincii Britská Kolumbie, kde při nedávných vedrech tři dny po sobě padl kanadský teplotní rekord, přičemž se posunul na hodnotu 49,6 stupňů Celsia. Místní úřad pro boj s lesními požáry v pátek na twitteru uvedl, že za poslední týden v regionu začalo hořet na 330 místech. Agentura evidovala skoro 20 významných požárů, z nichž ten největší severozápadně od města Kamloops podle posledního odhadu spálil území o rozloze 400 kilometrů čtverečních. To je víc než rozloha celého Krkonošského národního parku.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/v-kalifornii-radilo-ohnive-tornado-lesni-pozary-se-siri-do-dalsich-statu-40365855# 

9.7.2021 Zemětřesení o síle předběžně odhadnuté na 5,9 stupně udeřilo na hranicích amerických států Kalifornie a Nevady. Otřesy pocítili i lidé vzdálení stovky kilometrů, uvedla v pátek agentura AP s odvoláním na americké úřady.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/video-kalifornii-a-nevadu-zasahlo-silne-zemetreseni-o-sile-6-stupnu-169344#

7.7.2021 Stát New York, který se v posledním roce potýkal s epidemií covidu i nárůstem počtu úmrtí na předávkování drogami, vyhlásil nouzový stav kvůli násilí páchanému střelnými zbraněmi. Jen za poslední víkend (během posledního víkendu a oslav Dne nezávislosti) ve státě došlo k 51 smrtím. Nařízení přichází v souvislosti se zprávami o nárůstu počtu úmrtí způsobených střelnou zbraní v celé zemi, během uplynulého víkendu šlo až o 200 úmrtí.

V březnu americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zveřejnil předběžné statistiky za rok 2020, podle nichž došlo oproti předchozímu roku k výraznému nárůstu počtu vražd, a to o 25 %. Vzestupný trend podle BBC pokračuje i v roce 2021. V USA je většina vražd spáchána právě střelnou zbraní.

 • V New Yorku zaznamenala policie v roce 2020 více než 1 500 případů střelby. To je téměř dvakrát více než v roce 2019. Letos je zatím počet násilných trestných činů se zbraní na nejvyšším bodě od roku 2000. Podle policejních statistik bylo ve státě New York letos do 4. července zastřeleno přibližně 886 lidí. 
 • Podle údajů neziskové organizace Gun Violence Archive (GVA) došlo v roce 2020 v celých USA k 19 379 úmrtím v důsledku násilí se zbraní. Tato statistika nezahrnuje sebevraždy, které dlouhodobě tvoří zhruba dvě třetiny úmrtí v USA způsobených střelnou zbraní a jichž za rok 2020 bylo v USA 24 090.
 • V USA také v posledních letech poměrně dramaticky narostl počet ročně prodaných zbraní. Podle analýzy Washington Post si lidé v roce 2020 - tedy v roce pandemie, protestů a voleb - koupili více než 23 milionů zbraní. To je oproti roku 2019 nárůst až o 66 %. Navíc se zdá, že trend pokračuje. Jen v letošním lednu se prodalo přibližně 2,5 milionu zbraní, což je třetí nejvyšší počet za jeden měsíc po červnu a červenci 2020.
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/poprve-v-historii-new-york-vyhlasi-nouzovy-stav-kvuli-epidemii-strileni-169187# 

6.7.2021 Hasiči zasahují od noci po výbuchu v areálu výrobce biopaliv Preol v Lovosicích na Litoměřicku. Vyhlásili třetí stupeň poplachu, na místě zasahuje 12 jednotek. Preol je zpracovatelem řepkového oleje a největším výrobcem biopaliv v Česku, patří do skupiny Agrofert.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-lovosicke-chemicce-doslo-k-vybuchu-169100#

5.7.2021 Po nejteplejším červnu, jaký kdy byl zaznamenán ve Finsku a v některých oblastech Švédska, se teploty ve Skandinávii od neděle pohybují blízko rekordů, a to mezi 30 až 35 stupni Celsia. Upozornila na to agentura AFP. V Kevu na severu Finska v neděli naměřili nový teplotní rekord 33,5 stupně Celsia. To je podle agentury STT nejvyšší teplota zaznamenaná v této části země od rekordních 34,7 stupně Celsia z roku 1914.

Celostátně byl červen nejteplejším měsícem od začátku měření, respektive od roku 1844. Průměrná teplota 16,5 stupně Celsia vymazala předchozí rekord z 50. let minulého století, uvedl Národní meteorologický ústav ve Finsku.

https://www.novinky.cz/stalo-se/clanek/skandinavie-se-poti-v-rekordnich-vedrech-dalsi-nahoda-glosuje-greta-40365406#

4.7.2021 Kypr sužují požáry, které jsou podle tamních úřadů těmi nejničivějšími v historii země (největší požár od roku 1974) a jejichž příčina je zatím neznámá. O život už přišli nejméně čtyři lidé.

Požár, který začal v sobotu odpoledne v okolí vesnice Arakapas na jihu Kypru, se kvůli silnému větru rychle rozšířil a přinutil k evakuaci nejméně osm horských vesnic. Plameny na několika místech již zničily řadu domů a spálily přibližně 55 čtverečních kilometrů lesa i sadů.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/obrazem-kypr-celi-ohnive-zkaze-plameny-zabily-ctyri-lidi-169043#

4.7.2021 V ázerbájdžánských vodách Kaspického moře došlo k obřímu výbuchu. Šíří se spekulace o výbuchu na ropné plošině, které však vláda v Baku popírá. Státní ázerbájdžánská ropná společnost popřela možnost havárie na svých ropných plošinách v Kaspickém moři. Reagovala tím na záběry, které se šíří na sociálních sítích. Podle zástupce společnosti by mohlo jít o erupci bahenní sopky.

Na videu je vidět ohnivý sloup a podle některých uživatelů internetu se mohlo jednat o výbuch na ropné plošině. K události došlo v neděli ve večerních hodinách, podle ruské agentury RIA Novosti přibližně ve 21:30 tamního času.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sloup-ohne-az-do-nebe-v-azerbajzanu-doslo-k-obrovske-explozi-169047#

2.7.2021 Čína si zadělala na problémy. V několika průmyslových provinciích je elektřina na příděl. Může za to regulace cen ze strany komunistické vlády, drahé uhlí, sankce proti Austrálii kvůli vyšetřování koronaviru i sucho.

Čína se ocitla uprostřed energetické krize. Elektrická síť v zemi dostala ránu od extrémního počasí, rostoucí poptávky po energii a přísných limitů na využívání uhlí. Problém s dodávkou energie může podle serveru CNN trvat až několik měsíců, což může ohrozit hospodářské oživení nejen v Číně, ale ovlivní to i globální obchod.

 • Například v provincii Kuang-tung, která je průmyslovým centrem vydělávajícím 1,7 bilionu dolarů, tedy více než deset procent roční hospodářské produkce Číny, je již měsíc elektřina na příděl. Na tuto provincii připadá čtvrtina celkového čínského obchodu, včetně oblečení, hraček a elektroniky.
 • S podobnými potížemi se potýká minimálně dalších devět čínských provincií. Mezi nimi je Jün-nan či výrobní centrum Če-ťiang. Výpadky a přídělový systém se tak týkají čínského území o rozloze Velké Británie, Německa, Francie a Japonska dohromady.
 • Situace může snížit výrobu ve všech odvětvích ekonomiky, včetně klíčových odvětví, jako je stavebnictví a zpracovatelský průmysl. Právě ta loni podle čínského statistického úřadu spotřebovala téměř 70 procent čínské elektřiny a také byla tahouny oživení v roce 2021.
 • Čínští komunisté si ale zadělali na problémy i spory s Austrálií. Čína v roce 2019 dovážela 60 procent uhlí pro tepelné elektrárny právě z Austrálie. Poté, co australská vláda volala po nezávislém vyšetření původu koronaviru, Čína na Austrálii a její uhlí uvalila sankce. Od té doby musí více uhlí dovážet z Indonésie a Jižní Afriky, to ale zcela nezalepilo díru po australském uhlí a některé energetické provozy ho nemají dostatek. Navíc ceny dováženého uhlí podle analytiků za loňský rok vzrostly dvojnásobně.
 • Čína se však potýká i s další výzvou - jak splnit požadavek prezidenta Si Ťin-pchinga, že země bude do roku 2060 uhlíkově neutrální. Uhlí se momentálně podílí na výrobě 60 % elektrické energie v zemi.  
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vyroba-v-cine-stoji-neni-dost-elektriny-ohrozuje-to-svetovou-ekonomiku-168877#

30.6.2021 Na jihu Moravy řádilo pro Česko nebývale silné tornádo (F4). Takové jevy mohou být stále častější a extrémnější. Jejich sílu a frekvenci živí globální oteplování, a to zase živíme my svou, pro planetu toxickou, činností. Podle expertů budou sílit vlny veder, sucho, srážky i bouře. Čeho bude naopak méně, jsou sněhové bouře.

https://techfocus.cz/veda-vesmir/3351-experti-se-shoduji-ze-extremni-prirodni-jevy-budou-stale-horsi.html?<br>

30.6.2021 Kanadu a severozápad USA zasáhla spalující vedra. Teploty na mnoha místech se blíží hranici 50 stupňů Celsia. Lidé v zoufalství věší na okna prostěradla a přikrývky, aby se alespoň trochu uchránili před paprsky slunce. V obou zemích otevřela chladící centra, kde se mohou občané ukrýt. I tak ale kanadská policie zaznamenala v okolí Vancouveru desítky náhlých úmrtí, která přisuzuje právě bezprecedentní vlně veder.

Kanada, to už dávno není jen hokej a zamrzlá jezera, v těchto dnech se druhá největší země světa mění ve vyprahlou poušť a jedno z nejteplejších míst na planetě. Zatímco v Dubaji je "příjemných" 40 stupňů Celsia, kanadská vesnička Lytton nedaleko Vancouveru hlásí 47,9 stupně Celsia. Zimou se netřesou ani v americkém Portlandu či Seattlu, kde teplota šplhá přes 45 stupňů Celsia.

 • Podle klimatických expertů se totiž vinou globálního oteplování mění i dlouho neměnné šablony a cykly počasí. "Takové vlny veder se objevovaly vždy a budou se objevovat i nadále. Mění se ale jejich charakteristika, jsou to docela jiná vedra, než s jakými jsme se potýkali desítky let zpátky.
 • A nemění se jen intenzita, ale též geografický zásah. 

https://cnn.iprima.cz/prosteradla-na-okne-a-vetraky-na-prescasech-v-kanade-je-vetsi-vedro-nez-v-dubaji-28483? 

29.6.2021 Britské ceny nemovitostí tento měsíc vyskočily nejvíce za více než 16 let a meziročně vzrostly o 13,4%. Očekává se, že poptávka zůstane silná, protože zůstávají v platnosti koronavirové daňové prázdniny, uvedl poskytovatel hypoték Nationwide (Reuters).

29.6.2021 Kroupy o velikosti až pět centimetrů a lijáky, při kterých spadne až 100 litrů na metr čtvereční, by měla do Německa přinést tlaková níže Xero, varuje německá meteorologická služba (DWD). Na jihu Německa pak hrozí i supercely s tornádem, píše server týdeníku Focus.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/nemecko-sevrely-extremni-boure-hrozi-supercely-s-tornadem-40364777#

29.6.2021 Intenzivní déšť, který v pondělí zasáhl Moskvu, zcela zaplavil řadu ulic a jednu stanici metra. Silný vítr strhl několik stromů a poškodil výlohy obchodů. S odkazem na zdroj ze záchranných služeb to uvedla ruská agentura TASS. Ještě o víkendu přitom zažívala Moskva bezprecedentní vedra, teploty se pohybovaly okolo 36°C.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/moskvu-zasahly-rozsahle-zaplavy-cele-ulice-jsou-pod-vodou-40364734#<br>

24.6.2021 Obří zkáza: Obce na jihu Moravy rozmetalo tornádo, až 150 zraněných. Záchranáři v Jihomoravském kraji zaznamenávají kvůli bouřkám až 150 zraněných - dětí i dospělých. A čelí extrémnímu náporu tísňových volání. Velké potíže hlásí kromě Hodonínska také Břeclavsko.

 • Tornádo srovnalo se zemí značnou část obce Lužice na Hodonínsku, Hrušky na Břeclavsku, Moravskou Novou Ves, silné poškození hlásí Mikulčice, část Hodonína.
 • Po večerní bouři je bez proudu 32 tisíc míst na jihu Moravy a další tisíce v ČR.
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/poskozene-domy-pozar-dopravni-nehody-extremni-boure-uderila-na-hodoninsko-168131#

23.6.2021 Bombardování kroupami o průměru pěti centimetrů zažili lidé na jihu Německa a také v Rakousku. Po řádění supercely, tedy bouře, která je tvořená jednou dominantní mohutnou konvektivní buňkou a rotuje kolem své vertikální osy, zůstaly ulice pokryté několikacentimetrovou vrstvou ledu. Škody podle týdeníku Focus dosahují několika desítek milionů eur.

Podobné peklo zažili i v Rakousku, především ve spolkové zemi Horní Rakousy. "Tak velké kroupy jsem nikdy neviděl," uvedl Josef Kaiser, velitel hasičů v Branau, jemuž kroupa vyplnila dlaň. Krupobití napáchalo v oblasti extrémně vysoké škody. Vedle poničených aut a domů přišli o svou úrodu mnozí zemědělci. Předběžně jsou škody na 16 tisících hektarech území a vyšplhaly se na šest milionů eur (153 milionů korun). Meteorologové navíc varují, že se bouře očekávají i v dalších dnech.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/bombardovani-obrovskymi-kroupami-na-jihu-nemecka-a-v-rakousku-uderila-supercela-40364190<br>

16.6.2021 Globální zdražování nemovitostí vede odborníky k varování před vznikem a následným praskáním realitních bublin. Některé země jsou na tom podle nich v ukazatelích šponování cen hůř, než na tom byly před finanční krizí v roce 2008. Varovná je především situace na Novém Zélandu, v Kanadě a na severu Evropy ve Švédsku, podotýká ve své analýze Bloomberg. "Pracuji jako realitní agent sedmnáct let a nikdy jsem neviděl tak rychlý cenový růst, jaký zažíváme v posledním roce. Je to extrémní," řekl zmíněnému webu Pär Gunnarsson, který působí ve Stockholmu. "O každý dům, který přichází na trh, je velký zájem," poznamenal. Nemovitosti jsou často prodané dřív, než se dostanou do oficiální nabídky.

Odborníci podotýkají, že pořídit si dům ve Švédsku je nyní náročné i kvůli nedostatku stavebních pozemků. Kromě globálního zdražování konstrukčních materiálů zmiňují mezi dalšími problémy také nízkou konkurenci v místních stavebním sektoru. Experti v tuto chvíli vesměs nečekají, že ceny domů půjdou v příštích měsících dolů. Záležet však bude na mnoha zmíněných faktorech, především na chování vlád a centrálních bank a rychlosti výstavby.

https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/realitni-bublina-se-nebezpecne-nafukuje-v-evrope-nejvic-ve-skandinavii-a-v-britanii-1381364

11.6.2021 Počasí v Evropě se zmítá v extrémech. V oblasti Středomoří, kde by měly teploty dosahovat tropických hodnot, se pohybují jen mezi 24 °C až 26 °C. Podstatně vyšší hodnoty ovšem meteorologové naměřili kolem severního polárního kruhu. Na severu Finska či v Murmansku bylo v pátek 27 °C a v dalších severních oblastech Ruska až 29 °C

 • Teplota vzduchu je na severu o zhruba 15 °C vyšší, než je v tomto období běžné. Naproti tomu ve Středomoří jsou teploty průměrné, na Balkáně podprůměrné. Zřejmě "nejchladněji" je v Řecku. Například na ostrově Kréta je pouhých 17 °C, na Rhodosu je sice o něco tepleji, ale žádný zázrak to není, jen 24 °C. O stupeň chladněji bylo v pátek v Istanbulu 23 °C, ve Valettě na Maltě naměřili 24 °C. Super tropické teploty ovšem hlásí Španělsko. Rtuť teploměru atakovala 37 stupňů Celsia. Tropy panují i na Baleárských ostrovech, například Mallorca hlásí 31 °C.

 • Nezvykle vysoké teploty oblasti kolem severního polárního kruhu zažívají letos už potřetí. Během května se to stalo už dvakrát," řekla Honsová Novinkám. 

 • Důvodem byl porušený jet stream neboli tryskové proudění.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/za-severnim-polarnim-kruhem-jsou-vyssi-teploty-nez-v-recku-40363083#

11.6.2021 Několik východních a středozápadních států USA se připravují na invazi cikád, která se objevuje téměř jednou za dvě desetiletí. Ritter Hoyová se letošního léta v Cincinnati děsila posledních deset let - od chvíle, co se na americký Středozápad přistěhovala. Měla ale alespoň čas přijít s pořádným plánem. Když minulý měsíc začaly stoupat teploty, zásobila se potravinami a natankovala auto. Koupila si dvě tenisové rakety a tři lahve vodky. Dokonce pro svého bernského salašnického psa vyzvedla toaletní podložky, pro případ, že by nemohla vůbec vyjít z domu. A od té doby nezbývá nic jiného než čekat. "Koukám se z okna každé dvě vteřiny. Jenom je vyhlížím," cituje Hoyovou list The Guardian.

Několik východních a středozápadních amerických států každých 17 let zaplaví roj cikád. Pokryjí kmeny stromů a zdi, narážejí do aut a do lidí a svým ohlušujícím cvrkotem přehluší všechno ostatní. Potomstvo X, největší a nejrozšířenější známá skupina těchto pravidelně se rojících cikád, se na konci května začalo probouzet ze spánku.

 • Cikády vás nepokoušou ani nebodnou; nemají dokonce ani čelisti.
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/lide-majici-strach-z-hmyzu-se-v-usa-pripravuji-na-sest-tydnu-pekla-167045#  

4.6.2021 Tchaj-wan postihlo nejzávažnější sucho za posledních sto let. I proto, že celý loňský rok nezasáhl východoasijský ostrov žádný tajfun, což je neobvyklé. Sucho způsobilo vysychání nejen známého jezera, ale i nádrží, což má za následek nedostatek pitné vody v některých regionech. Tchajwanské úřady ve snaze čelit meteorologickému fenoménu nechávají vrtat studny a zaměřují se na recyklaci použité vody.

 • Expert na počasí Pcheng Čch'-ming poznamenal, že sucho na Tchaj-wanu je způsobeno neobvyklými klimatickými fenomény, které ve výsledku způsobují, že tam aktuálně mají největší sucho za posledních sto let.

 • "Rok 2020 byl také prvním rokem, kdy na Tchaj-wanu nebyl celý rok tajfun. To je velmi vzácné. Naposledy se to stalo v roce 1964. Tajfuny přitom představují více než polovinu celoročních srážek na Tchaj-wanu," vysvětlil podle AP.

 • "Druhou polovinu loňského roku navíc charakterizuje úkaz La Niña, což u nás předznamenalo velmi málo deště letos na jaře. Dostali jsme se jen na 20 % srážek v porovnání s lokálním jarním průměrem. Mohu konstatovat, že téměř nepršelo. Letošní sucho je tedy pokračováním toho loňského". 

 • Existuje soubor událostí v počasí se souhrnným označením El Niño/Jižní oscilace. Jde o přírodní klimatické kyvadlo, které vychyluje teploty v tropickém Pacifiku buď do chladné (La Niña), nebo teplé fáze (El Niño).

 • https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/tchaj-wan-suzuje-nejhorsi-sucho-za-sto-let-40362341#s 

4.6.2021 Nejméně jednu oběť si vyžádaly přívalové deště, krupobití a bouřky, které se valí Německem. Zemřel dělník na stavbě tunelu ve Stuttgartu. Přívalový déšť podle prvotních informací smetl lešení s několika dělníky do řeky Neckar. Extrémní přívalový déšť napáchal značné škody ve městě Laer v okrese Steinfurt v Severním Porýní-Vestfálsku.

"Bydlím tady přes 50 let a tohle jsem ještě nikdy nezažil. Během 15 minut se z ulice stal rozvodněný potok s divokou vodou," popsal Jan Veltrup. V Essenu zůstalo uvězněno několik lidí v kiosku, protože kvůli vnějšímu tlaku vody nemohli otevřít dveře. V Recklinghausenu zapálil blesk střechu domu. Ve městě Bottrop v Severním Porýní-Vestfálsku vystoupila voda v ulici až do výšky jednoho metru. Bouře, které provází vítr o nárazech až 85 km/h a extrémně silné přívalové deště, kdy spadne až 60 litrů na metr čtvereční, se valí postupně celým Německem.

Největší škody zatím hlásí Severní Porýní-Vestfálsko, Hesensko, Porýní-Falc, Sársko a jižní oblasti Dolního Saska a Saska-Anhaltska. Na některých místech padají kroupy o velikosti dva centimetry. Bouře se postupně přesouvají směrem k jihu, do Bádenska-Württemberska a Bavorska.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/v-nemecku-uderily-bourky-privalovy-dest-smetl-leseni-s-delniky-jeden-mrtvy-40362380#

4.6.2021 K mohutným explozím došlo v noci na pátek v továrně na výrobu munice v srbském Čačaku. Výbuchy začaly kolem 1:30 ráno a pokračovaly až do dopoledních hodin. Z továrny se podařilo včas evakuovat všech 60 zaměstnanců, kteří v ní v době explozí pracovali. Příčiny nehody nejsou známé.

"Vyrábějí munici pro protiletadlové kanony Bofors ráže 40 mm, munici pro houfnice ráže NATO 155 mm, tankové granáty ráže 125 mm a střelivo ráže 30 mm," uvedl vojenský analytik Aleksandar Radić pro agenturu Beta. Továrna se podle něj v posledních letech soustředila na export, zejména do zemí Blízkého východu.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/srbskou-tovarnou-na-munici-otrasly-exploze-40362347# 

4.6.2021 Na jihu Mexika u města Puebla, asi 100 kilometrů od mexické metropole, řeší už několik dní záhadu obrovské a hluboké díry v zemi, která se během několika hodin vytvořila uprostřed pole a od víkendu do středy se zvětšila až na 100 metrů. Informoval o tom ve čtvrtek server BBC Mundo.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/v-mexiku-resi-zahadu-stometroveho-krateru-40362255#

3.6.2021 Kontejnerová loď s tunami chemikálií se potápí ve srílanských vodách. Kolombu a okolí proto hrozí ekologická katastrofa, její následky podle expertů mohou být nevyčíslitelné. Loď převážela nejen více než 1400 kontejnerů, ale taky 25 tun kyseliny dusičné a dalších chemických látek, jež byly naloženy v Indii. Snímky z místa incidentu ukazují velkou ropnou skvrnu u pláží města Negombo ležícím asi 40 kilometrů od Kolomba. Na oblíbených srílanských plážích se rovněž shromažďují tuny plastových granulí, které pokryly již 80 kilometrů západního pobřeží Srí Lanky. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kolombu-a-okoli-hrozi-ekologicka-katastrofa-varuji-srilanske-urady-156841

14.5.2021 Z emisních povolenek se stává další bitcoin. Významný akcionář plynovodu Eustream a vlastník zásobníků plynu ve střední Evropě, společnost EP Infrastructure, se zavázala, že se do roku 2040 stane uhlíkově neutrální. Na energetiky totiž začnou silně tlačit stále rostoucí ceny emisních povolenek, které někteří investoři chápou jako spekulativní nástroj. Emisní povolenky mají velký dopad na dekarbonizaci Evropy. Jejich problém je, že by jejich cena měla růst v souladu s tím, co se děje na trhu z hlediska technologií, což se bohužel neděje. Myslím, že povolenky porostou ještě tak deset let. Pokud jejich cena vyroste příliš brzy, vyvine se tlak na růst cen energií. Nikdo nebude provozovat elektrárnu se ztrátou. Pokud naopak jejich cena poroste příliš pomalu, nesplníme dekarbonizační cíle.

https://www.e15.cz/rozhovory/z-emisnich-povolenek-se-stava-dalsi-bitcoin-rika-gary-mazzotti-z-ep-infrastructure-1380468<br>

12.5.2021 Černé obavy, že na trhu bude nedostatek SSD jednotek, se bohužel pomalu naplňují. Ve velkém je totiž podobně jako v případě grafických karet skupují těžaři, a to i v České republice. Nabídka se tak velmi ztenčuje. Situaci komplikuje také globální nedostatek počítačových čipů.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/hardware/clanek/tezari-uz-ve-velkem-skupuji-ssd-a-bude-hur-40359919#

12.5.2021 Výrobci volají SOS: V celém světě chybí základní surovina. Nedostatek plastových granulátů české firmy donutil omezit či dokonce zastavit výrobu. Na problém už upozornily i automobilky.

"Minulý týden nám měl dodavatel dodat 2 kamiony plastového granulátu. Nedodá nic - prý nemá skleněná vlákna, která do materiálu potřebuje. Další plast, který jsme měli objednaný na konec května, nám zase dorazí až v únoru. Reálně hrozí, že zastavíme výrobu pro BMW," říká Kvido Štěpánek, majitel společnosti Isolit Bravo. Popisuje tak aktuální situaci na trhu s plastovými granuláty. A není sám.

"Standardně byla dodávka plastového granulátu za 3-4 týdny. Dnes ale dostáváte termín na listopad. Plast není kde koupit a my nejsme schopni plnit zakázky. Materiál není nikde na světě. Máme v ruce naše potvrzené objednávky z února, které měly být v květnu, ale materiál nemáme," potvrzuje také Jan Lát ze společnosti Beneš a Lát. I jeho firma vyrábí z plastového granulátu a zásobuje automobilky.

Důvodů je víc - požár, lodě i Čína

Důvodů, proč materiál chybí, je celá řada - odstartoval je ale covid-19. Někde stojí továrny, jinde vyhořela továrna a dodávky jsou tak krácené, jako další důvod se uvádí uvízlé lodě, a to nejenom v Suezu. Nedostatek způsobuje také ekonomické posilování Číny a nedostatek samotných surovin pro granulát. To potvrzuje i výrobce plastových granulátů BASF. "Naše společnost je, jako téměř všichni výrobci plastových produktů na celém světě, ovlivněna současnou napjatou situací v dodavatelských řetězcích. Mimo jiné to pro nás představuje omezení dodávek produktů jako například polyamidu, který se používá také v automobilovém průmyslu. Důvodem je nečekané a obzvláště silné oživení hospodářství počínaje posledním čtvrtletím 2020, jakožto i již napjaté hodnotové řetězce. Mimořádné okolnosti mimo naši kontrolu, jako jsou dočasná blokáda Suezského průplavu nebo extrémní zima na jihu USA, situaci ještě více ztížily. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vyrobni-kolotoc-se-zadrhnul-chybi-plasty-firmy-se-chystaji-na-nejhorsi-154081#

10.5.2021 Společnost Colonial Pipeline denně přepravuje asi 2,5 milionu barelů benzinu, nafty, leteckého paliva a dalších ropných produktů. Nyní čelí kybernetickému útoku a Spojené státy vyhlásily stav nouze.

 • Colonial Pipeline je největším provozovatelem sítě potrubí pro přepravu ropných produktů v USA a hlavním dodavatelem pohonných hmot pro jihovýchod USA. 

Americká vláda v neděli vyhlásila nouzový stav poté, co kybernetický útok vyřadil z provozu síť společnosti Colonial Pipeline, která přepravuje pohonné hmoty z rafinerií na pobřeží Mexického zálivu do lidnatých oblastí na jihu a východě USA. Výpadek trvá již tři dny. Vyhlášení stavu nouze umožní přepravu ropných produktů po silnici, informoval v pondělí zpravodajský server BBC News.

Podle agentury Reuters se firma stala terčem takzvaného ransomwaru, tedy vyděračského programu, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné. Americký web CNN uvedl, že za útokem stojí gang zvaný DarkSide, který se infiltroval do sítě firmy ve čtvrtek a zablokoval téměř 100 GB dat. Hackeři v pátek firmu vyzvali k zaplacení výkupného. 13.5.2021 Společnost Colonial Pipeline začala v USA obnovovat provoz sítě produktovodů, který zastavil útok hackerů. Návrat k běžnému stavu potrvá několik dní. (ČTK) 13.5.2021 Americký provozovatel produktovodů Colonial Pipeline zaplatil hackerům skoro 5 milionů USD ve výpalném. Podle zdrojů firma výkupné zaplatila ve formě nesledovatelné kryptoměny již v pátek, a to několik hodin po útoku. Na oplátku od hackerů obdržela dešifrovací nástroj k obnovení zablokované počítačové sítě. Nástroj byl ale tak pomalý, že firma ve snaze o obnovení sítě dál používala své vlastní záložní systémy, píše Bloomberg. Zástupci firmy se k těmto informacím odmítli vyjádřit.

Hackeři, kteří na firmu zaútočili, jsou podle FBI spojení se skupinou DarkSide specializovanou na kybernetické vyděračství. Předpokládá se, že tato skupina má základnu v Rusku či východní Evropě. FBI od placení výkupného hackerům odrazuje a upozorňuje, že neexistuje záruka, že hackeři splní své sliby a odblokují napadený systém.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4673307/bloomberg-colonial-pipeline-zaplatila-hackerum-temer-pet-milionu-dolaru.html 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/americka-vlada-vyhlasila-stav-nouze-po-utoku-na-provozovatele-potrubni-site-153781#<br>

10.5.2021 O jednu chatu se pere i 80 zájemců. Ceny vyskočily o desítky procent. Extrémnímu zájmu odpovídají i ceny, které v aukcích o statisíce korun převyšují tržní odhady.

Rekreační nemovitosti jsou v posledním roce horkým zbožím. Pokud sháníte vysněnou chatu nebo chalupu v klidném prostředí a ve slušném stavu, máte takřka jistotu, že se na prohlídce sejdou desítky zájemců. A častěji než v minulosti vás čeká licitování v aukci.

Cena průměrné chaty či chalupy se zvýšila od roku 2017 o polovinu. Z čistě matematického průměru vyplývá nárůst prodejní ceny z téměř jednoho milionu korun na 1,5 milionu korun. Rekreační objekty tedy podražují rychleji než domy a byty. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/o-jednu-chatu-se-pere-i-80-zajemcu-ceny-vyskocily-o-desitky-procent-153528#<br>

6.5.2021 Češi berou banky útokem. Na bydlení si v březnu půjčili přes třicet miliard. Oproti loňskému období jde o stoprocentní nárůst. Za peníze se nejčastěji pořizují byty. Stále větší zájem je ale také o rekreační nemovitosti.

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v březnu 32,7 miliardy Kč. To je o 10,2 miliardy více než v únoru 2021. Proti březnu 2020 je to o 16,4 miliardy, tedy o 101 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Březen tohoto roku byl v objemu prodaných hypotečních úvěrů zcela neskutečný. Čísla za první tři měsíce ukazují, že ani loňský rekordní rok nemusí být stropem," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Index RPSN (průměrná roční procentní sazba nákladů) podle statistiky ČNB byla v březnu u hypotečních úvěrů 2,12 procenta. Proti únoru tedy klesla o 0,04 procentního bodu. Úroková sazba klesla o 0,01 procentního bodu na 1,98 procenta.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-zaziva-hypotecni-silenstvi-nejvic-se-pujcuje-na-byty-152996#<br>

6.5.2021 Ceny rezidenčních nemovitostí napříč Českem v prvním kvartálu rostly ještě více, než se očekávalo. Všechny segmenty si připsaly prakticky největší čtvrtletní růst za posledních 10 let, ukázal HB Index. Vůbec nejvíce zdražily pozemky, jejichž ceny meziročně vzrostly o téměř 16 %, a to při inflaci okolo 3 %. Silnou poptávku i nadále podporují nízké sazby úvěrů na bydlení a vyšší zájem ze strany investorů. Pokračuje i zvýšená poptávka po rekreačních nemovitostech (ČSOB)

24.4.2021 Tým vědců tvrdí, že se blíží řešení problému nedostatku orgánů k transplantaci. Podle kritiků je ale eticky sporné.

Skupina amerických a čínských vědců před pár dny ohlásila, že provedla úspěšný test růstu lidských buněk v embryích opice makaka. Vznikla tak vůbec první lidsko‑opičí chiméra, tedy organismus složený z buněk více živočišných druhů. Výzkumníci doufají, že jejich práce přispěje k odstranění problému s nedostatkem lidských orgánů vhodných k transplantaci. Ty by se daly výhledově vytvořit uměle v laboratořích, kde by rostly právě v zárodcích opic či dalších zvířat.

"Prokázali jsme, že lidské kmenové buňky v takovém prostředí přežijí a jsou schopné se dále rozmnožovat, což posléze vede ke vzniku všech orgánů, které primáti mají," uvedl Juan Carlos Izpisua Belmonte, šéf výzkumného týmu z amerického Salkova institutu biologických studií.

Kmenové buňky mají schopnost vyvinout se v několik typů tkání. Už nyní se získávají z kostní dřeně či pupečníkové krve lidí a následně se používají k obnově různých orgánů. Tak daleko, aby v zárodku makaka vznikl nějaký lidský orgán, ale vědci zatím nezašli. Vpravené buňky nechali v opičích embryích růst jen 19 dnů a pak je zničili. Během experimentu sledovali, jakým způsobem spolu buňky lidí a opic komunikují. Díky tomu by měli být v budoucnu schopní lépe porozumět, jak probíhá vývoj různých lidských nemocí nebo proces stárnutí.

Podobný experiment profesor Belmonte provedl už před čtyřmi lety, kdy vytvořil hybridní organismus v embryích prasat. Lidské a prasečí buňky spolu ale dobře nekomunikovaly. Proto jeho tým pro další test zvolil tkáň makaka, který patří mezi blízké příbuzné lidí v rámci živočišně říše.

Kritici považují výzkum chimér za eticky sporný. "V tomto případě byla embrya po pár dnech zlikvidována. Je ale jen otázkou času, kdy je někdo nechá plně vyvinout a pak je bude chtít využít jako zdroj lidských orgánů," varuje Julian Savulescu, profesor etiky z Oxfordské univerzity. "Klíčovou etickou otázkou je, jaký morální postoj zaujmeme k takovým hybridním stvořením. Tedy jak se budeme chovat k narozeným chimérám lidí a zvířat," dodává Savulescu.

https://vikend.ihned.cz/c1-66914160-vedci-stvorili-prvni-lidsko-8209-opici-chimeru-organismus-slozeny-z-bunek-vice-zivocisnych-druhu

24.4.2021 Výbuch sopky La Soufrière na karibském ostrově Svatý Vincenc e odehrál letos 9. dubna. Do atmosféry začal vulkán chrlit obrovské oblaky sopečného plynu a popela. Podle družicových měření NASA se síranové aerolosové částice a popel dostaly do výšky až 20 km, tedy do vrstvy atmosféry zvané stratosféra.

Níže vyvržený popel, tedy ten, který zůstal v troposféře, je během několika týdnů vymyt deštěm a ovlivňuje počasí pouze krátkodobě a v blízkém okolí sopky," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

Ve stratosféře se ale tyto částice udrží dlouhodobě a jsou schopné se rozšířit na velké vzdálenosti. "Působením slunečního záření a vlhkosti se přemění v síranový aerosol, který následně pohlcuje sluneční záření a tím ochlazuje klima. Ve stratosféře tyto částice mohou vydržet až tři roky, a proto velké výbuchy sopek mohou ovlivnit klima i na několik let. NASA prozatím odhaduje, že se do stratosféry dostalo 0,4 až 0,6 teragramů oxidu siřičitého, přičemž odhad množství, které by mohlo způsobit měřitelné dopady na klima, se odhaduje na desetkrát větší. Erupce však stále pokračují a oxid siřičitý se díky výškovému proudění větru již dostal přes Atlantik do Afriky i do Indie.

La Soufrière je jednou ze 45 aktuálně soptících vulkánů na Zemi. Na Islandu je aktivní sopka Fagradalsfjall. Navíc se čeká i erupce islandské sopky Grimsvotn, která už v minulosti dokázala počasí v Evropě ovlivnit.

https://www.novinky.cz/pocasi/clanek/meteorologove-naznacili-jake-bude-leto-40358130#

16.4.2021 Vinaři ve Francii se snaží zachránit úrodu. Ranní mrazy totiž ničí rozkvétající výhonky révy. Možností je několik - od postřiku keřů vodou až po zahřívání vinic pomocí svícnů a pálení slámy. Podpořit vinaře tak teď může být dalším důvodem pro přípitek.

https://www.kurzy.cz/zpravy/588586-ranni-mrazy-nici-vinice-ve-francii-vinari-ve-francii-se-snazi-zachranit-urodu/

11.4.2021 Na Chebsku se v sobotní ranních hodinách po nějaké době opět roztřásla zem. Místní měřící stanice zaznamenaly na svých seismografech zvýšenou aktivitu. Otřes dosáhl magnituda 3,2. Odborníci očekávají, že přijde v blízké době další, silnější zemětřesení. Lokalizované to bylo v okolí Lubů, tedy Horních Lubů, a to v hloubce asi osmi kilometrů. Jevů, tedy zemětřesení je více, a chová se to přesně jako zemětřesný roj, takže lze očekávat ještě čekat silnější otřesy.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/chebsko-v-noci-zasahlo-zemetreseni-40356588#

11.9.2021 Východokaribský ostrov Svatý Vincenc pokryl prach z pátečního výbuchu sopky La Soufrière. Na ostrově je stále cítit zápach síry, sopečný popel je všudypřítomný a zastiňuje také slunce, viditelnost je kvůli popelu nízká. Ti, kteří nejprve odmítali evakuaci, většinou v neděli nakonec své domovy také opustili. Vědci varují, že výbuchy mohou pokračovat ještě několik dnů nebo i týdnů a další výbuchy mohou být horší než ten první, píše agentura AP.

Vláda zřídila 78 provizorních ubytovacích zařízení, do kterých se uchýlilo asi 3200 lidí z místních 100 000 obyvatel. Všechny příchozí do těchto zařízení zdravotníci testují na covid-19, v případě pozitivního nálezu je převážejí do izolace. S evakuací pomáhají také čtyři lodě. Celkem své domovy kvůli prachu a hrozbě horké lávy opustilo na 16 000 lidí.

"Zemědělství bude těžce zasaženo, možná přijdeme o zvířata a budeme muset opravit domy. Ale pokud budeme živí a budeme mít sílu, tak vše opět společně vybudujeme, lepší a silnější.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/karibsky-ostrov-svaty-vincenc-zasypal-sopecny-popel-pokracuje-evakuace-40356616#<br>

9.4.2021 Investoři vložili za posledních pět měsíců do akcií více peněz než za uplynulých 12 let. Ve své analýze to dnes uvedl finanční ústav Bank of America. Podle jeho analytiků je za tím velmi uvolněná měnová politika a dosud nevídaná opatření na povzbuzení ekonomiky, uvedla agentura Reuters. Akciové fondy získaly za pět měsíců 576 miliard dolarů (12,6 bilionu Kč), zatímco v předchozích 12 letech to bylo úhrnem 452 miliard dolarů.

Bank of America zjistila, že do akcií investoři vložili rekordních 63,6 procenta peněz. Dalších 18,5 procenta vložili do dluhopisů a 11,6 procenta drží v hotovosti. V posledních týdnech jsou ale opatrnější a v týdnu do středy převedli 22,7 miliardy dolarů na hotovost. Ve dvou předchozích týdnech převedli na hotovost 100 miliard dolarů, uvedla Bank of America ve svých pravidelných týdenních přehledech.

Hlavní akciové indexy jsou teď na maximech. Americké technologické akcie povzbuzují slábnoucí obavy z inflace, které drží výnosy vládních dluhopisů poblíž dvoutýdenního minima.

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell ve čtvrtek zopakoval, že se inflace neobává. Statistiky předtím ukázaly nečekaný nárůst počtu Američanů, kteří si za minulý týden požádali o podporu v nezaměstnanosti. Powell na jarním zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) řekl, že centrální banka rozhodně nezačne pomoc ekonomice snižovat. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4646886/za-poslednich-pet-mesicu-vlozili-investori-do-akcii-vice-penez-nez-za-12-let.html

5.4.2021 Japonské okrasné třešně sakury letos vykvetly nejdříve za 1200 let. Vědci ale bijí na poplach. Krásnou podívanou, která přišla o několik dní dříve, přičítají na vrub klimatickým změnám.Každý rok na jaře pokryje Japonsko záplava bílých a růžových květů. Lidé vyrážejí do parků, pozorují po staletí uctívané sakury, pořádají večírky a rozbalují piknikové koše. Rozkvět okrasných třešní je v zemi vycházejícího slunce velkou událostí. Sakury mají nezastupitelné místo v japonské poezii a literatuře, křehkost jejich květů bývá označována za symbol života, smrti a znovuzrození.O to větší radost zaplavila pandemií ztrápené Japonce, když třesně rozkvetly o několik dní až týdnů dříve, než tomu bývá obvykle. Nadšení s nimi nesdílejí odborníci, podle kterých jde o příznak klimatických změn.https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vedci-maji-nekolik-teorii-proc-letos-sakury-rozkvetly-nejdrive-za-1200-let-149467#<br>2.4.2021 Podle dostupných informací kanálem propluje denně kolem 12 procent světového obchodu a průměrně 52 nákladních lodí. Jeho kapacita je však celkem až 106 lodí denně. K vyproštění kolosu došlo 29. března, a průplav byl tak po týdnu znovu zprovozněn. Než bude loď schopná vyplout do své destinace v Rotterdamu, musí ještě projít důkladnou kontrolou v širší části kanálu v Hořkém jezeru.Krátce po zablokování průplavu gigantickou lodí začali rejdaři přesměrovávat lodě kolem Afriky přes Mys Dobré naděje, což cestu prodlouží přibližně o 10 dní."Zablokováním kanálu jen úřad, který spravuje Suezský kanál, přišel o přibližně 15 milionů dolarů denně, což tvoří asi dvě procenta egyptského HDP," vyčíslil pro Seznam Zprávy odborník na námořní dopravu David Knobloch ze společnosti Geis. Následky se dotknou celého světaBlokáda průplavu se však jako vlna rozšíří dál."Obě fronty lodí, na severu i jihu Egypta, se nyní jen přesunou do front u přístavů. Tam se tím pádem může lehce zpozdit i vykládka a nakládka zboží se Suezem nesouvisející," říká. Zpoždění by však podle něj neměla být tak zásadní, existuje tam vždy více alternativ, a dá se tak optimalizovat. 369 lodí, které kvůli nehodě během týdne nabraly zpoždění, podle německé pojišťovny Allianz představuje až 10miliardové ztráty týdně, což může snížit celosvětový růst o 0,4 procenta.Už teď se ale mluví o nejrozsáhlejší nehodě námořní dopravy v novodobé historii. Do hry totiž vstupuje hned několik oblastí, kde vznikají škody: na lodi, na samotném kanálu, možné škody na zboží, zachraňovací náklady a možné škody na zpoždění zboží v hodnotě 9,6 miliardy dolarů na více než 300 zablokovaných lodích. 

Celková kapacita zablokovaných kontejnerových lodí činí přibližně jeden milion TEU (jednotka objemu kontejnerové přepravy, pozn. red.). Až tento objem připluje se zpožděním do jednotlivých přístavů, nastane další problém s kapacitami jednotlivých terminálů a infrastruktury, která může kolabovat, tvrdí odborník. "Může se stát, že bude docházet k vykládkám kontejnerů i v jiných evropských přístavech, než kam byly kontejnery směrovány, a to z důvodu odlehčení přetížení. Například kontejnery, které jsou směrovány do Hamburku, se budou moci vyložit v Bremerhavenu nebo Wilhelmshavenu a naopak.Tedy ke všemu možnému zpoždění, kdy volné místo na lodích do Asie bylo k dispozici až po 5 týdnech, se teď nedá říct, kdy místo vůbec bude. Kvůli nastalé situaci se dá předpokládat, že se opět objeví problém s nedostatkem prázdných kontejnerů, stejně tak jako dostupné kapacity na moři. K uklidnění by mohlo dojít nejdříve za několik měsíců.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ucet-za-zablokovany-suez-bude-obrovsky-a-pociti-ho-cely-svet-149173#

Březen 2021 V březnu zasáhla sever Číny jedna z nejhorších písečných bouří za poslední desetiletí. Nejpostiženější byla metropole země Peking. Kvůli silnému větru a slabé viditelnosti se musely zrušit více než čtyři stovky leteckých spojení. Písečné bouře jsou v Číně relativně časté, průměrně jich udeří asi dvě desítky ročně. Nejhorší bouře zasáhla Peking v roce 2006, na město tehdy dopadlo asi 300 tisíc tun písku.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/pisecna-tsunami-se-prevalila-pres-cinske-mesto-40367271#

27.3.2021 Americký satelit zaznamenal v roce 2018 v jednom z bouřkových mračen nad Pacifikem nejnižší naměřenou teplotu na Zemi. Podle zveřejněné studie naměřil satelit teplotu minus 111 stupňů Celsia. Počet podobných bouří má narůstat. Běžně bouřková oblaka známá jako Cumulonimbus doputují maximálně do pěti až patnácti kilometrů, kde se následně zploští a roztáhnou a vlivem tropopauzy jejich horní část vytvoří typický tvar kovadliny. V případě opravdu silné bouře ale může pohyb vzduchu mraky vyhnat přes tropopauzu až do stratosféry. Právě to se podle odborníků stalo v tomto případě, a proto satelit naměřil rekordní teplotu. Mraky byly v tu chvíli totiž ve výšce 20,5 kilometru. Částečně měla na sílu bouře vliv podle vědců velmi teplá oceánská voda v oblasti, k teplotnímu rekordu přispěl ale také fenomén, který meteorologové označují jako Madden-Julianovu oscilaci. Jde o určitou "tropickou poruchu" s 30- až 60denním cyklem. Anomální srážky začínají obvykle nejprve v západním Indickém oceánu a šíří se přes velmi teplé vody oceánu západního a středního tropického Pacifiku.Na základě dlouhodobých dat vědci předpokládají, že frekvence podobných silných a zároveň superchladných bouří bude narůstat. Za poslední tři roky se na celém světě objevilo tolik silných a specifických bouří, jako za 13 let předtím. Protože bouře jsou čím dál chladnější, je také podle vědců pravděpodobnější, že budou mnohem nebezpečnější a ničivější. "Na základě dat za posledních 20 let se zdá, že těchto superchladných bouřek přibývá. Je zajímavé, že v této části světa se tropopauza ve skutečnosti otepluje, takže bychom mohli očekávat, že uvidíme teplejší mraky, nikoli chladnější, což pravděpodobně znamená, že uvidíme čím dál extrémnější bouře, protože bude docházet k ještě větším výkyvům teplot, než jsme byli zvyklí.  

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vedci-namerili-nejnizsi-teplotu-na-zemi-v-mraku-bylo-111-stupnu-148642

26.3.2021 Nákladní kontejnerová loď Ever Given stále blokuje Suezský průplav. K jejímu uvolnění bude podle odhadů potřeba odstranit tisíce metrů krychlových písku a každým dnem se zvyšuje účet za zboží, které čeká na průjezd. Loď Ever Given náležící přepravní tchajwanské společnosti Evergreen Marine, dosahuje přibližně taková délky, do jaké sahá newyorský mrakodrap Empire State Building. Obří plavidlo se v úterý "podařilo" zaseknout v egyptském průplavu spojujícím Středozemní a Rudé moře, kde na mělčině zůstává i nadále.Podle informací CNN byla jedna z nejrušnějších vodních cest na světě zablokována kvůli větru o rychlosti 40 uzlů a písečné bouři, která způsobila nízkou viditelnost a námořníkům znemožnila stoprocentní jistotu v navigaci. Nyní v oblasti probíhá záchranná akce, do níž jsou zapojeny bagry i vlečné čluny.Přibližně 12 % celosvětového objemu obchodu prochází právě Suezským průplavem a oblastí je každý den obvykle přepravován náklad v odhadované výši asi 10 miliard dolarů. V roce 2020 podle údajů SCA proplulo průplavem téměř 19 000 lodí, což průměrně činí přes 50 lodí denně.Podle britského webu Lloyd's List nyní na obou koncích kanálu čeká nejméně 160 plavidel, které se skrze průplav ještě nějakou dobu nedostanou. Některé z lodí se rozhodly pro okliku, podle Mezinárodní komory pro přepravu se však jedná o tisíce kilometrů zajížďky a až 12 dnů plavby navíc.https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ucet-za-zablokovany-suez-roste-lide-se-ale-na-internetu-nehodou-take-bavi-148572#d<br>24.3.2021 V polovině března potrápila východní Asii ohromná písečná bouře. K jejímu vzniku přispěly silné větry vanoucí z Mongolska a horko v kombinaci se suchem. Zasáhla Mongolskou plošinu, Sprašovou plošinu, Velkou čínskou nížinu i Korejský poloostrov. Celý Peking zoranžověl. Tak to alespoň prezentují média po celém světě. Podle odborníků je to ale ještě horší.Nejde totiž o písečnou, ale o prachovou bouři. Možná to zní trochu školometsky, ale je v tom rozdíl, především s ohledem na lidské zdraví. Jde o velikost částic, které taková bouře roznáší po kraji. V případě písečné bouře jde o zrnka písku, jejichž průměr je větší než 0,06 milimetru. To je písek, jaký známe z pláže, kde nám skřípe mezi zuby, když na pláži svačíme.Částice v prachové bouři jsou ještě menší, lehčí a dostanou se mnohem dál. Větry je mohou unášet na vzdálenosti stovek i tisíců kilometrů. Písek je pro lidi nepříjemný, ale prach je pro lidské zdraví mnohem nebezpečnější. Platí to především pro prachové částice o velikosti menší než 10 mikrometrů. Takový prach je dost malý na to, aby pronikl hluboko do plic. Pokud jde o původ prachových bouří ve východní Asii, jsou z části dílem přírody a přispívají k nim i lidé. Odehrávají se již miliony let, obvykle v jarních měsících a přispívají k proměnám krajiny.

https://www.stoplusjednicka.cz/peking-zasahla-pisecna-boure-skutecnost-je-ale-podle-odborniku-daleko-horsi?

24.3.2021 Suezský průplav v Egyptě zablokovala v úterý obří nákladní loď, která najela na mělčinu. Plavidlo o délce 400 metrů a šířce 59 metrů se pokouší vyprostit sedm vojenských člunů. Podle serveru BBC News ale existují obavy, že by kontejnerová loď mohla v průplavu zůstat i několik dní, což by citelně zasáhlo světový obchod. Každý den uzavření kanálu znamená, že kontejnerové lodě a tankery do Evropy nedováží jídlo, palivo, výrobky a stejně tak z Evropy na Dálný východ," doplnil Mercogliano.Suezský průplav o délce 193 kilometrů spojuje Středozemní a Rudé moře a loni jím proplulo téměř 19 000 lodí, tedy v průměru 51,5 plavidla za den. Trasa slouží pro přepravu asi deseti procent veškeré světové dopravy. Kanál lodím umožňuje cestovat ze Středozemního do Rudého moře (a naopak) aniž by musely obeplouvat Afriku, čímž zkracuje cestu asi o 8900 kilometrů. Například cesta z Perského zálivu do Rotterdamu se zkrátila o 42 procent, do New Yorku o 30 procent.Po několika hodinách byla dnes uvolněna a podle správy průplavu už neblokuje vodní trasu napříč. Na místo bylo vysláno osm vlečných člunů, které plavidlo o délce 400 metrů a šířce 59 metrů pomáhaly vyprostit. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/suezky-pruplav-uz-je-splavny-obri-nakladni-lod-se-podarilo-uvolnit-40354961#https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/doprava/suezsky-pruplav/r~14ce2d388c8911eb9f15ac1f6b220ee8/?<br>20.3.2021 Severovýchodní Japonsko v sobotu zasáhlo silné zemětřesení o síle až 7,2 stupně, uvedla japonská stanice NHK. Úřady vydaly varování před vlnou tsunami, která by mohla mít až jeden metr. Zasáhnout by mohla pobřeží v prefektuře Mijagi na ostrově Honšú, uvádí agentura Kjódó. https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/silne-zemetreseni-v-japonsku-zastavily-se-sinkanzeny-a-hrozi-tsunami-40354595#<br>20.3.2021 Na Islandu poblíž Reykjavíku v noci na sobotu vybuchl vulkán. Informoval o tom islandský meteorologický úřad. Mezinárodní letiště Keflavík podle agentury Reuters nejdříve pozastavilo veškeré příchozí a odchozí lety. Později pak začalo dávat jednotlivým aerolinkám na výběr, zda chtějí lety rušit, či nikoliv.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/na-islandu-vybuchla-sopka-40354587#

17.3.2021 Hodnota společnosti Coinbase, která se chystá vstoupit na americkou akciovou burzu, se letos na soukromém trhu vyšplhala na 68 miliard dolarů. Největší americká kryptoměnová burza to uvedla ve své dnešní zprávě pro regulátory. Cena jejích akcií se v prvním čtvrtletí do 15. března zvýšila na v průměru 343,58 dolaru z 28,83 dolaru ve třetím čtvrtletí, a za poslední měsíce tak díky růstu ceny bitcoinu vzrostla téměř třináctkrát (ČTK)  

15.3.2021 Před rokem byly ceny ropy na svých minimech. Mezi dubnem 2020 a začátkem letošního března však vzrostly o úctyhodných 430 procent. O tom, co za tím stojí a jestli se aktuální hodnoty stanou novým normálem, se pro Forbes rozepsal Martin Pich, ředitel divize Trading společnosti Moravské naftové doly (MND), která patří do miliardového impéria Karla Komárka.https://forbes.cz/ceny-ropy-vzrostly-ani-ne-za-rok-o-430-procent-jak-dlouho-to-vydrzi/15.3.2021 Sever Číny včetně metropole Pekingu zasáhla v pondělí písečná bouře, která je podle meteorologů nejhorší za poslední desetiletí. Kvůli písku, který z pouště Gobi přivál silný vítr, byly zrušeny stovky letů, informovala agentura Reuters. Očekává se, že se písečná bouře posune jižně k deltě řeky Jang-c'-ťiang a pomine během středy až čtvrtka, uvedlo čínské ministerstvo životního prostředí.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/sever-ciny-vcetne-pekingu-ochromil-oranzovy-pisek-z-pouste-gobi-zruseny-stovky-letu-40353943#

10.3.2021 Dvě mohutné bouře ve středu rychle sílí nad severním Atlantikem, jedna je u Faerských ostrovů, druhá ve čtvrtek zasáhne Irsko a Velkou Británii. Informoval o tom server Severe Weather. V příštích dvou dnech by měly severozápad Evropy bičovat nejen silné větry, ale také velké vlny. Bouře ovlivní i počasí v Česku.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/nad-atlantikem-sili-boure-klaus-na-evropu-se-zene-vitr-o-sile-hurikanu-40353478#

7.3.2021 Krajina asi 40 kilometrů jihovýchodně od chorvatského hlavního města Záhřebu je posetá desítkami kruhových propadlin nejrůznějších velikostí. Objevily se po ničivém zemětřesení o síle 6,4 stupně, které způsobilo smrt sedmi lidí i rozsáhlé hmotné škody, píše agentura AP. Vědci se sjíždějí do vesnice Mečenčani a dalších obcí v řídce osídlené oblasti, aby tyto geologické útvary řádně prozkoumali. Podle geologů bylo spouštěčem vzniku závrtů nepochybně zemětřesení. Jinak by se objevily až za mnoho let či spíš desetiletí a rozšiřovaly by se mnohem pomaleji. Vědci se chystají použít různé metody ke zmapování tamních podzemních vod a podloží i dalších geologických charakteristik. Mohou jim napovědět, kde a kdy se dá očekávat vznik dalších závrtů.

https://nedd.tiscali.cz/chorvatsko-provrtala-stovka-desivych-propadlin-jejich-spoustecem-bylo-zemetreseni-506508 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/chorvaty-znervoznuji-propadliny-po-zemetreseni-40353179#

4.3.2021 Island, který je na občasné otřesy zvyklý, má za sebou neobvyklý týden. Jihozápad ostrova totiž zasáhlo kolem 17 000 zemětřesení. Podle tamních vědců hrozí zemi sopečná erupce."Neříkáme, že máme známky erupce. Vypadá to ale jako typ činnosti, který očekáváme v době před ní," cituje úterní slova Kristíny Jónsdóttirová z Islandského meteorologického úřadu britský list The Guardian. Oznámení předcházelo několik dní téměř konstantní seismické aktivity poblíž hory Keilir asi 32 kilometrů jižně od hlavního města země Reykjavíku.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/islandu-hrozi-sopecna-erupce-muze-prijit-kdykoliv-rika-seismolozka-145615#

4.3.2021 Nový Zéland zasáhlo silné zemětřesení. Podle předběžných údajů dosáhlo 7,3 stupně Richterovy škály. Novozélanďané se nyní obávají, že zemětřesení mohlo vyvolat vlnu tsunami, která by souostrovní stát mohla zasáhnout. 

https://cnn.iprima.cz/novy-zeland-zasahlo-silne-zemetreseni-zeme-se-obava-tsunami-20359?

3.3.2021 Tržní hodnota koncernu Volkswagen dnes poprvé od roku 2015 stoupla nad hranici 100 miliard EUR. Akcie stouply až o 6 % poté, co UBS zvedla cílovou cenu o 50 % na 300 EUR se slovy, že nová platforma pro elektrické vozy zpochybní vedení Tesly na trhu s bateriemi pro elektrická vozidla. Akcie Volkswagenu přidaly letos až 20 %. I tak ale tržní hodnota největší evropské automobilky dosahuje jenom šestiny tržní kapitalizace americké Tesly.Akcie Tesly se obchodují na 160násobku zisků odhadovaných za 12 měsíců, což už mnozí považují za bublinu. Volkswagen je na 7,5 násobku. Ještě v ceně akcií ale nemusí být zohledněna role VW v přechodu k elektromobilitě, podotkl Reuters.https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4620288/volkswagen-v-zasadnim-bodu-valuacea-jeho-ceo-tweetuje.html1.3.2021 Některé kanály v Benátkách skoro vyschly, gondoly jsou na dně. Benátky jsou částečně na suchu. Na vině je silný odliv, kvůli kterému podle agentury Reuters klesla hladina vody až o 48 centimetrů. Nejedná se ovšem o nijak nezvyklý úkaz, k výraznému poklesu hladiny kvůli odlivu dochází v tuto roční dobu prakticky každý rok. Ani loni tomu nebylo jinak. Agentura Reuters připomíná, že voda je neodmyslitelným živlem, jenž pravidelně mění podobu města.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/nektere-kanaly-v-benatkach-skoro-vyschly-gondoly-jsou-na-dne-40352424#d

26.2.2021 Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování přes internet, loni vykázala kvůli pandemii a jednorázovým nákladům pro vstup na burzu ztrátu 4,6 miliardy dolarů (téměř 99 miliard Kč). Tržby jí klesly o 30 procent na 3,4 miliardy USD. Firma uvedla, že díky pokračujícímu očkování čeká výrazné oživení zájmu o cestování, i když je podle ní příliš brzy na to, aby odhadla vývoj hospodaření na letošní rok.Zájem o akcie firmy byl při jejím prosincovém vstupu na burzu velký a od té doby akcie výrazně posílily. Upisovaly se za cenu 68 dolarů a ve čtvrtek jejich cena činila 182 dolarů. Po zveřejnění výsledků, což bylo po skončení čtvrtečního obchodování, akcie zpevnily. Analytici čekali mnohem horší výsledky.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4616800/airbnb-je-v-hluboke-ztrate-ceka-ale-vyrazny-narust-cestovani.html

24.2.2021 Tchajwanští výrobci čipů nakupují vodu po cisternách kvůli omezení dodávek vody uprostřed sucha. To by mohlo zhoršit krizi dodávek čipů pro globální automobilový průmysl. Hladina vody v několika nádržích ve střední a jižní oblasti ostrova je pod 20 % (Reuters)

23.2.2021 Alison Silverstein je nezávislou konzultantkou v energetice, pracuje pro americkou Federal Energy Regulatory Commission a žije v Texasu, který byl postižen rozsáhlými výpadky v dodávkách elektrického proudu. Když přenosová síť čelila tomuto výpadku ve výrobě elektrické energie, neměla jinou možnost, než omezit dodávky tak, aby udržela alespoň část systému v chodu. K problémům podle konzultantky výrazně přispělo, že zamrzla dodávka zemního plynu pro plynové elektrárny a navíc byla přibližně o 20 % podhodnocena očekávaná poptávka po elektrické energii. To se projevilo v nedostatečných výrobních kapacitách a nedostatečné výrobě v době, kdy teploty postupně klesaly. A v neposlední řadě nebyly dostatečné přenosové kapacity na to, aby došlo k přenosu elektrické energie z jiných částí státu, které nedostatkem netrpěly.Silverstein podle svých slov působila v regulaci odvětví jak na federální úrovni, tak v samotném Texasu. Ten podle ní sleduje strategii, na jejímž základě je "on sám pánem na svém dvorku". Jenže ta sebou nese i to, že v případě problému není kam se obrátit o pomoc. A když pak sedí 4,5 milionu lidí doma bez elektrické energie, nejsou podle konzultantky moc nadšení z toho, jaké jsou výsledky přístupu texaských energetických regulátorů. Tyto lidi nezajímají rozdíly mezi regulací v jejich státě a na federální úrovni, zajímá je, "jak si uvaří vodu, nebo jestli si ji vůbec uvaří."

Bloomberg tvrdí, že podle některých názorů přispěly k texaskému blackoutu významně obnovitelné energie. Matthew Winkler ale pro Bloomberg uvedl, že takový názor je nesmyslný. Texas jako jiné státy zvyšuje kapacity v oblasti zelených energií proto, že ty jsou nyní již levnější než tradiční zdroje. Podle jeho odhadu alternativní zdroje energie přispěly k blackoutu méně než 13 %. 
Podle B- Gatese dochází k extrémnímu počasí častěji kvůli globálnímu oteplování. Gates následně obhajoval větrné elektrárny s tím, že ty za výpadky v Texasu nemohou. Podle jeho informací byly problémy zejména na straně plynových elektráren. Nicméně vyšší podíl obnovitelných zdrojů přináší výzvy na straně spolehlivosti a bezpečnosti dodávek a podle Gatese musí nastat pokrok v několika oblastech. Za prvé, musí se zvýšit kapacity přenosové soustavy a distribuce. Za druhé, musí dojít k pokroku na straně skladování elektrické energie, protože to je nyní v případě jejího velkého množství stále problematické. A pak se musí zvýšit podíl zelených energií, které ale nejsou závislé na počasí, což je podle Gatese energie jaderná.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4613046/pouceni-z-texaskeho-blackoutu.html

23.2.2021 Izrael čelí jedné z nejhorších ropných katastrof v historii. Únik ropy je podle izraelských úředníků jednou z nejhorších katastrof, která se kdy v zemi stala. Všechny středomořské pláže jsou uzavřeny. Velké ropné skvrny se objevují na pobřeží poté, co minulý týden zasáhla pobřeží silná bouře. Podle news.sky.com ještě není známa přesná příčina úniku, úřady případ stále vyšetřují. Dobrovolníci se snaží čistit pláž od dehtu. Někteří z nich však museli být převezeni do nemocnice, protože se nadýchali toxických výparů.

https://fzone.cz/clanky/izrael-celi-jedne-z-nejhorsich-ropnych-katastrof-v-historii-1803?

22.2.2021 Obnova těžby ropy z břidličných formací na jihu USA potrvá nejméně 2 týdny, cesta k normálu ale bude ještě delší, odhadují podle agentury Reuters těžaři. Stát Texas a okolí zasáhly v minulých dnech prudké mrazy, kvůli kterým se zastavila prakticky veškerá těžba ropy a zemního plynu. Obnovit zbývá těžbu více než 2 mil. barelů denně.17.2.2021 Cena bitcoinu poprvé v historii vystřelila nad 50 tisíc dolarů a tržní kapitalizace této největší kryptoměny přesáhla 900 miliard dolarů. Během prvních dvou měsíců v tomto roce se tak cena bitcoinu zvládla skoro zdvojnásobit. To se zdá téměř neuvěřitelné. Pravý test pro bitcoin i tak pravděpodobně teprve přijde. Stále se zdá, že jde pro většinu "kupujících" hráčů na trzích spíše o spekulativní investici než o platební prostředek. Pokud tomu tak je, bude pravou zatěžkávací zkouškou pro bitcoin první růst amerických úrokových sazeb. Až Fed zdraží dolar, uvidí se, kolik dnešních vlastníků kryptoměn s nimi chce skutečně "platit" a kolik jen "spekuluje na další růst jejich ceny". Pak se z drahých kryptoměn mohou rychle stát bezcenné holandské tulipány. Zdá se, že Fed ani ECB ovšem neplánují spustit tento zatěžkávací test brzy.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4609731/rozbresk-bitcoin-poprve-zlomil-hranici-50-tisic-dolaru-a-ecb-mluvi-o-jeho-regulaci.html

15.2.2021 Velkoobchodní cena elektřiny k okamžitému dodání do rozvodné sítě v Texasu vzrostla o více než 10.000 %, za skokovým nárůstem jsou silné mrazy a časté výpadky v dodávkách. Oznámila to dnes společnost Electric Reliability Council of Texas (ERCOT), která je provozovatelem rozvodné sítě (ČTK)15.2.2021 Po celém severu USA mohli lidé díky třeskuté zimě sledovat pozoruhodný úkaz. Na mnoha místech oblohu rozzářily světelné sloupy stoupající k nebesům. I když jde o výjev jako ze sci-fi filmu, o invazi mimozemšťanů se naštěstí nejedná. Za nezvyklý fenomén, který byl pozorován na mnoha místech USA, může mrazivé počasí a ideální klidové atmosférické podmínky. O světelných sloupech informoval server CNN. V uplynulých dnech fotografie těchto sloupů sdílela řada Američanů na sociálních sítích."Bylo to téměř, jako dívat se na polární záři, protože ty sloupy poskakovaly a měnily svůj vzhled. Jde o krystaly ledu většinou šestiúhelníkového tvaru, které jsou tak lehké, že se vznáší ve vzduchu. Aby mohlo dojít k jevu, musí být příhodné povětrnostní podmínky - velký mráz a bezvětří. Ledové krystaly pak zformují útvary podobné sloupům, které volně plují atmosférou. Od ploch krystalů se pak odráží zdroj světla. Může to být měsíční svit, ale mnohem častěji jsou to umělé zdroje, jako je například pouliční osvětlení. "Čím výš jsou krystaly, tím vyšší jsou pak i světelné sloupy," uvádí Národní meteorologická služba ve Wisconsinu. Není jasné, za jakých teplot přesně světelné sloupy vznikají. Teplota se však většinou pohybuje kolem minus 25 stupňů Celsia.

https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/oblohu-nad-usa-rozzarily-pozoruhodne-svetelne-sloupy-40351065# 

13.2.2021 Pobřeží japonské prefektury Fukušima v sobotu zasáhlo zemětřesení o síle 7,1 stupně, které si vyžádalo nejméně čtyři zraněné. Uvedla to agentura Kjódó. Budovy se rozechvěly i v hlavním městě Tokiu, kde se objevily i výpadky elektřiny. Varování před cunami úřady nevydaly.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/japonske-pobrezi-u-fukusimy-zasahlo-silne-zemetreseni-40350939#

7.2.2021 Bleskové povodně, které zapříčinil pád ledovce do přehrady v indickém státě Uttarákhand, si pravděpodobně vyžádaly až 150 lidských životů. Na místě neštěstí aktuálně probíhají záchranářské operace.Ničivé bleskové povodně, které si vyžádaly šest tisíc lidských životů, postihly stát Uttarákhand i v roce 2013. Hromada bahna, kamení a vody označovaná médii jako "Himálajská tsunami" tehdy kromě lidských životů pohřbila i vesnice a zničila silnice i mosty. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/odtrzeny-ledovec-v-himalaji-zpusobil-bleskovou-povoden-zrejme-150-obeti-141154#

7.2.2021 Nad Evropu se dostal písek ze Sahary a sněžení, které zasáhlo značnou část starého kontinentu, tak mělo leckde barevný nádech. Česká republika nebyla výjimkou, obarvený sníh byl hlášen například z Krušných hor a Krkonoš. Nad Saharou se kvůli větrnému počasí dostalo do ovzduší velké množství prachových částic, které doputovaly díky jižnímu proudění nad starý kontinent. Prachové částice byly z ovzduší vymývány srážkami a na sněhu jsou dobře vidět," konstatovala Honsová.Velký spad takto obarveného sněhu byl v sobotu zaznamenán v rakouském Tyrolsku i Pyrenejích.Prach ze Sahary nebo severního pobřeží Afriky se k nám dostává ve vyšších vrstvách atmosféry v posledních letech poměrně často.Zaznamenán byl v dubnu roku 2009, dubnu 2019 a loni v dubnu, květnu i červnu.

https://www.novinky.cz/pocasi/clanek/v-castech-ceska-padal-barevny-snih-mohl-za-to-pisek-ze-sahary-40350209#

5.2.2021 Extrémy, tak by se dalo popsat počasí, které bude panovat o víkendu v celé Evropě. Mrazy, kdy se rtuť teploměru dostane až k minus 15 stupňům Celsia, a přívaly sněhu, které mohou na některých místech lámat stoleté rekordy, sevřou sever Evropy. Počasí na jihu bude připomínat předjaří, na některých místech, například na jihu Německa, se teploty mohou vyšplhat až k 15 stupňům Celsia. A předěl těchto dvou extrémů bude i v Česku.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/sever-pod-stoletym-snehem-na-jihu-predjari-predel-evropskych-extremu-bude-i-v-cesku-40350069#

3.2.2021 Nedávné pražské protesty namířené proti vládním opatřením, které mají zamezit šíření nemoci COVID-19, nejsou ve světě ničím neobvyklým. Od začátku letošního roku přibývá zemí, v nichž se občané bouří vůči uzavírání ekonomiky a omezování osobních svobod. Narůstá počet protestujících i míra násilí na těchto akcích, všímá si například server Euronews nebo katarská televize Al-Džazíra. Jen za několik posledních dní proběhly masové demonstrace proti takzvaným lockdownům ve Vídni, Budapešti, Bruselu či Amsterdamu. Na všech zasahovaly bezpečnostní složky a některé účastníky zatkly.Uživatelé sociálních sítí ve Francii v pondělí vyzývali ke dni občanské neposlušnosti čili nedodržování vládních opatření. Během ledna se uskutečnily násilné protesty i na mnoha jiných místech, a to dokonce i ve státech, které letos restrikce zatím nezpřísnily, například na Novém Zélandu. Zahraniční média zaznamenala, že část demonstrantů je ovlivněná dezinformacemi a konspiračními teoriemi. To se například týká hnutí QAnon, podle kterého je svět řízen tajným spolkem satanistických pedofilů. Většině lidí však s vládními nařízeními zkrátka dochází trpělivost a mají obavy o svoji finanční situaci. 

https://www.e15.cz/zahranicni/protesty-proti-koronavirovym-opatrenim-hybou-mnohymi-staty-nasilnosti-pribyva-1377626?

2.2.2021 Akcie farmaceutické firmy BioCryst Pharmaceutical posílily během několika hodin téměř o 40 procent a překonali tak své pětileté maximum. Stojí za tím drobní investoři sdružení na sociální síti Reddit, kteří v uplynulých dnech vyvolali už několik pohybů na akciových trzích. Makléři přitom dosud sázeli proti této firmě.

https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/obchodnici-z-redditu-vyhlasili-biovalku-vytlacili-vzhuru-akcie-vyvojare-leciv-proti-vzacnym-chorobam-1377561

2.2.2021 Severovýchod Spojených států včera zasáhla mohutná sněhová bouře, kvůli které musela být zrušena většina leteckých spojů. V New Yorku zatím napadlo asi 39 centimetrů sněhu a během dneška by mohlo připadnout dalších dvacet, což by znamenalo vůbec největší sněhovou kalamitu v dějinách města. Nepříznivé počasí zkomplikovalo také pozemní dopravu. Jsou zastavené vlaky a řada silnic je neprůjezdných. V několika lokalitách muselo být přerušeno očkování proti koronaviru. Bouře postihla i Filadelfii, New Jersey a Washington. Americké úřady rovněž varují před hrozícími povodněmi. 

 https://www.e15.cz/zahranicni/severovychod-usa-zasahla-snehova-boure-mcdonald-s-testuje-novy-burger-na-severanech-1377562?

27.1.2021 Vzpoura lidu z Robinhoodu. Malí spekulanti koordinují obchody a zatápějí fondům, pomáhá jim i Musk. Menší burzovní hráči v USA na Wall Street zle zatápějí velkým investičním fondům. Některé z nich kvůli tomu zaznamenaly obrovské ztráty. Středobodem veškerého dění je diskusní fórum r/WallStreetBets s více než dvěma miliony členy na sociální síti Reddit, kde individuální spekulanti domlouvají a koordinují své obchody. "Nikdy jsem nic takového nezažil," prohlásil Jim Cramer, známý a dlouholetý burzovní komentátor stanice CNBC.

https://www.reddit.com/r/wallstreetbets/

Jen v posledních dnech a týdnech dokázali spekulanti v několika případech vyhnat svými nákupy kurz akcií firem, na něž se hromadně zaměřili, o desítky procent nahoru. A leckdy dokonce i na několikanásobek původní ceny. Ve všech výše zmíněných případech se zaměřili na společnosti, které jsou z různých důvodů v horší finanční kondici, či byly dokonce na pokraji bankrotu a jejichž kurz v předchozím období nerostl.U takovýchto podniků fondy a další profesionální investoři často sázejí prostřednictvím takzvaných prodejů nakrátko (anglicky short selling) na pokles ceny akcií. Věří, že cena klesne a oni cenné papíry později nakoupí se ziskem zpět. Hromadné nákupy individuálních spekulantů však ženou kurzy nahoru a zaskočené fondy ve snaze zabránit ztrátám dříve prodané akcie nakupují zpět. Dochází k jevu, který se nazývá short squeeze - toto uzavírání krátkých pozic ze strany fondů vyvolává tlak na další růst ceny.Jsem šokovaný myšlenkovými pochody těchto lidí. Každý normálně myslící člověk ví, že takový styl obchodování nemůže mít dlouhého trvání,"

Svou sílu na burzách navíc drobní hráči, kteří obchodují přes platformy typu Robinhood, znásobují tím, že ve většině případů nekupují přímo akcie daných společností, ale takzvané call opce. Jde o burzovně obchodovaný nástroj, který dává jeho držiteli právo nakoupit k určitému datu v budoucnu podkladovou akcii za předem stanovenou cenu. Výhodou takové spekulace je, že za opci zaplatí investor nebo spekulant cenu, která obvykle činí jen zlomek kurzu samotné akcie. Jinak řečeno, na spekulaci stačí menší kapitál, než kdyby investor nakupoval přímo akcie. Pokud roste kurz akcie, zvyšuje se i cena call opce. Zájem menších investorů o obchodování na burze vzrostl loni na jaře, když začala pandemie. Jejich zájem o investování a spekulace pohání nejen snaha vydělat, ale často i pouhý nedostatek jiné zábavy.

https://byznys.ihned.cz/c1-66874070-mali-spekulanti-zatapeji-velkym-fondum-domlouvaji-se-na-siti-reddit-obchoduji-pres-robinhood

26.1.2021 Tání globálního ledového příkrovu za necelé tři dekády zrychlilo tak, že odpovídá nejhorším scénářům vývoje, které sestavili vědci světového klimatického panelu IPCC. Ukázal to vůbec první globální průzkum tání ledovců sestavený na základě satelitních dat. Jak led mizí, moře a atmosféra pohlcují více sluneční energie, což způsobuje, že Arktida se otepluje rychleji než jakékoli jiné místo na Zemi,.Rok 2020 byl globálně nejteplejší v historii záznamů a rozloha mořského ledu v Arktidě se po většinu roku pohybovala kolem nejnižších zaznamenaných hodnot.Zrychlující tempo mizení ledu ilustruje i další údaj. V posledním sledovaném roce 2017 zmizelo na světě 1,3 bilionu tun ledu, zatímco v devadesátých letech minulého století to bylo kolem 800 miliard tun ledu ročně

https://www.e15.cz/zahranicni/svetovy-ledovy-prikrov-mizi-podle-tech-nejcernejsich-scenaru-1377354?

25.1.2021 Značné komplikace v dopravě způsobilo pondělní sněžení na východním Slovensku. Zcela neprůjezdný byl dopoledne průsmyk Dargov ve Slánských vrších a na Dobšinský kopec mohla jen osobní auta.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/huste-snezeni-ochromilo-dopravu-na-vychodnim-slovensku-40348881

24.1.2021 Území Chile zasáhla v neděli brzo ráno krátce po sobě dvě zemětřesení. První o síle 7,1 stupně udeřilo na Antarktidě, druhé následovalo v blízkosti metropole Santiago de Chile. Úřady jihoamerické země vydaly pro antarktické pobřeží varování před vlnou tsunami a vyzvaly k evakuaci. Otřesy v sobotu před půlnocí SEČ pocítili i obyvatelé Kolumbie. Zemětřesení o síle 5,1 stupně mělo epicentrum zhruba 200 kilometrů jižně od metropole Bogotá. Kolumbijské úřady neohlásily žádné škody ani raněné. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/chile-oznamilo-silne-zemetreseni-u-antarktidy-a-slabsi-u-metropole-40348781#

22.1.2021 Bouře s větry o síle orkánu a prudké deště, při kterých na mnoha místech může spadnout až 300 litrů na metr čtvereční, se žene na Evropu. Nejpostiženější budou státy na jihu Evropy. Hrozí jim nejen záplavy, ale také sesuvy půdy, varují němečtí meteorologové. Sever starého kontinentu zase zasáhne silné sněžení. Extrémně silný vítr bude sužovat především Španělsko, kde by na horách mohl v nárazech dosáhnout rychlosti až 220 km/h, postupně bude silný vítr ohrožovat Itálii, Řecko, Chorvatsko, Bosnu, Albánii a Černou Horu.Vítr s sebou přinese i prudké a velmi intenzivní deště. Na atlantickém pobřeží Španělska a Portugalska už prší. Déšť postupně nabírá na intenzitě a v pondělí by na mnoha místech mohlo spadnout až 120 litrů na metr čtvereční. Intenzivně by mělo pršet také ve vnitrozemí států.Do oblasti nízkého tlaku se postupně dostanou také Baleárské ostrovy, Korsika, Sardínie, Itálie, Dalmácie a Řecko. V Itálii by do pondělí mělo spadnout až 200 litrů na metr čtvereční. V Chorvatsku a Řecku by měly být deště ještě silnější, meteorologové počítají s až 300 litry na metr čtvereční. V těchto oblastech hrozí místy až metr vysoké záplavy, varuje německá meteorologická služba. Současně se s přívaly vody zvyšuje riziko sesuvů půdy. 

Sever Evropy naopak zasáhne intenzivní sněžení. Ve východním Tyrolsku a Benátsku by mělo spadnout až 120 litrů srážek na metr čtvereční, které mohou také padat jako sníh. V Alpách bude hrozit jeden z nejvyšších stupňů nebezpečí lavin. 

Za extrémy počasí stojí rozvlněný jet stream neboli proudění vzduchu v atmosféře ve směru ze západu na východ. Vyskytuje se v prostoru tvaru přibližně trubice podél rovnoběžek a může dosahovat velké rychlosti, dokonce až 700 km/h. 

https://www.novinky.cz/pocasi/clanek/jih-evropy-zasahne-vodni-bomba-a-orkan-sever-zasypou-privaly-snehu-40348719#

20.1.2021 Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo ve středečních ranních hodinách centrální části Rakouska. Škody zatím hlásí poutní kostel. Podle ředitele Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR Aleše Špičáka lidé pocítili slabé otřesy i na několika místech v Česku. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rakousko-zasahlo-zemetreseni-o-sile-45-stupne-slabe-otresy-pocitilo-i-cesko-40348427

19.1.2021 Na poušti by sníh člověk spíše nečekal. Přesto ho na Sahaře v minulých dnech napadlo několik centimetrů a písečné duny pokryl bílý poprašek. Teploty na největší poušti světa navíc klesaly i k minus třem stupňům Celsia. Sníh byl k vidění v blízkosti alžírského městečka Aïn Séfra, kde několikrát napadl i v minulosti, uvádí agentura Reuters. Naposledy si bíle protkané písečné duny mohli místní obyvatelé prohlédnout v letech 2017 a 2018, předtím ještě v roce 1979. Víckrát v regionu nesněžilo. Sahara ovšem nebyla jediným neobvyklým regionem, kde v uplynulém týdnu nasněžilo. Sníh napadl také v některých částech Saúdské Arábie, konkrétně v regionu Tabuk na severozápadě země u jordánských hranic, uvádí server The Sun. Ačkoli v Saúdské Arábii mohou teploty běžně atakovat i 50 stupňů Celsia, během ledna spadly někde i k nule. Tabuk navíc patří k chladnějším oblastem. V minulých dnech sněžilo také v Libanonu, Sýrii a Íránu. Podle meteorologa z AccuWeather Erica Leistera je takové počasí v těchto oblastech vzácné, ale ne vyloženě neobvyklé.

https://www.novinky.cz/cestovani/clanek/saharu-pocukroval-snih-40348260

16.1.2021 Nejméně 35 lidí zemřelo následkem zemětřesení o síle 6,2 stupně, které zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi. Zraněných je podle agentury AP nejméně 600, úřady však stále zjišťují rozsah škod a počet mrtvých.Epicentrum zemětřesení, které udeřilo krátce před 1:30 místního času (ve čtvrtek 19:30 SEČ), se nacházelo šest kilometrů od města Majene a ohnisko mělo v hloubce deseti kilometrů, uvedla agentura Reuters. Podle agentury AP bylo ohnisko v hloubce 18 kilometrů. O několik hodin dříve zasáhlo stejnou oblast zemětřesení o síle 5,9 stupně a celkově seismologové napočítali 26 následných okresů

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pri-zemetreseni-na-indoneskem-ostrove-sulawesi-zemrelo-26-lidi-137758

15.1.2021 Nejméně 34 lidí zemřelo při pátečním zemětřesení, které zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi. Síla otřesů dosáhla 6,2 stupně, uvedla televize Al-Džazíra. Zraněných je nejméně 600. Úřady však stále zjišťují rozsah škod a počet mrtvých i zraněných. Mezi zřícenými budovami jsou i nemocnice. O obydlí přišlo 15 tisíc lidí

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/indonesky-ostrov-sulawesi-zasahlo-zemetreseni-pres-tricet-mrtvych-a-600-zranenych-40347901

13.1.2021 Prudké ochlazení, silné sněžení a další extrémy. Rozpad polárního víru může přinést do Evropy a severní Ameriky v příštích týdnech velmi neobvyklé počasí. Co je polární vír?Polární vír, známý také jako polární vortex, je systém tryskového proudění nacházející se nad severním i jižním pólem. Nás v Evropě však zajímá hlavně Arktický polární vír. Ten vzniká proto, že v zimě je v oblasti Arktidy mnohem chladněji, než v oblastech více na jihu které dostávají více slunečního záření. Kvůli tomu postupně vzniká nad severním pólem silná oblast nízkého tlaku a začne vznikat gigantický vír, který se na meteorologických mapách trochu podobá hurikánu.Tento vír je však relativně stálý a rozprostírá se skrz všechny vrstvy atmosféry, téměř od zemského povrchu až po vrchol stratosféry. Na zemi ho však téměř nezaznamenáme, nejsilnější proudění tohoto víru se nachází právě ve stratosféře, kde dosahuje rychlosti zhruba 40 m/s.

https://www.czechsight.cz/polarni-vir-oslabuje-v-pristich-tydnech-nas-tak-cekaji-extremy-pocasi/

https://www.severe-weather.eu/global-weather/polar-vortex-collapse-winter-weather-europe-united-states-2021-fa/

11.1.2021 8. ledna 2021 Bitcoin poprvé překonal hranici 40.000 dolarů a již 11. ledna 2021 Bitcoin klesá pod 31 000 USD (pokles o více jak 20 %.11.1.2021 Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek elektřiny, takzvaný blackout. S odvoláním na dodavatele energie Wien Energie a EVN o tom informovala agentura APA. Ke stabilizaci sítě musely rakouské elektrárny okamžitě dodat energii. Podle EVN ale Rakousku situaci pomohla zvládnout i elektřina z jaderných a uhelných elektráren v sousedních zemích. Problémem je podle ředitele Wien Energie rozvoj obnovitelné energie, s nímž souvisí kolísání ve výrobě elektřiny v závislosti na slunečním svitu či na větru. "Počet nouzových zásahů dramaticky narůstá. Zatímco ještě před několika lety musela Wien Energie kvůli stabilizaci sítě ročně zvýšit výrobu elektřiny krátkodobě jen asi patnáctkrát, v posledních letech to bylo až 240krát," řekl Strebl. Pro jeho firmu jsou pro stabilizaci zásadní elektrárny na zemní plyn. EVN proto dnes vyzvala rakouskou vládu, aby podpořila výstavbu nových plynových elektráren, které jsou schopny rychle dodat energii ke stabilizaci soustavy. Solární, větrné a vodní elektrárny nejsou podle Zacha schopny elektrickou energii vyrobit dostatečně rychle. "I když samozřejmě budoucnost patří přírodní energii," dodal.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4581729/evropa-byla-v-patek-na-pokraji-masivniho-vypadku-elektriny.html

10.1.2021 Zatímco španělská metropole se potýká s největším přívalem sněhu za půl století, Atény i další oblasti Řecka zažívají jeden z nejteplejších lednů za 50 let. Teploty jsou tam až o 15 stupňů vyšší než obvykle v tomto období. Informovala o tom agentura Reuters. Ve středním Řecku naměřili více než 20 stupňů, v Athénách 23 a na Krétě dokonce 26 stupňů Celsia. Tak vysoké teploty zažilo Řecko za posledních padesát let jen dvakrát - v roce 1987 a 2010.Podle národního meteorologického ústavu v lednu 1987 zaznamenali v jižním Řecku přes 25 stupňů Celsia a v Aténách 22,6 stupně. Na Nový rok 2010 naměřili v Řecku nejvyšší teplotu od začátku tamních měření v 19. století, a to 30,4 stupně na Krétě. Na rozdíl od Španělů, kteří v Madridu odklízeli v sobotu místy až půlmetrovou sněhovou nadílku, Řekové vyrazili o víkendu na pláže a na pobřežní promenády.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/kam-se-hrabou-cesi-na-horach-rekove-pri-zurici-pandemii-vyrazili-na-plaze-40347403#

9.1.2021 Mohutná sněžení, rekordně nízké teploty: Japonsko, Indie, Sibiř. Záplavy v Bolívii, Malajsi

https://www.youtube.com/watch?v=61AbJUnro0Q

9.1.2021 Pákistán dnes večer postihl rozsáhlý výpadek elektřiny, bez proudu se ocitla velká část země, v níž žije na 216 milionů obyvatel. Podle agentury Reuters vláda vyzvala obyvatele, aby zachovali klid. (ČTK) 9.1.2021 Sněhová bouře Filomena ve Španělsku zablokovala stovky automobilistů, uzavřela madridské letiště a zemi paralyzovala. Dnes má situaci v metropoli zhoršit další sněžení - meteorologové čekají až 20 centimetrů nového sněhu. Současná sněhová pokrývka je podle agentury AFP nejsilnější za 50 let a pět centrálních regionů kvůli ní vyhlásilo nejvyšší stupeň varování. Chladné počasí bude pokračovat i po víkendu. Teploty v Madridu by měly podle předpovědi z dnešního minus jednoho stupně Celsia klesnout až na minus 12 stupňů ve čtvrtek.

https://www.novinky.cz/pocasi/snehove-zpravodajstvi/clanek/snehova-naloz-zpusobila-ve-spanelsku-chaos-nejhorsi-teprve-prijde-40347344#

7.1.2021 Španělsko už několikátý den trápí mráz, který dnes znovu pokořil rekordní hodnotu. Sněhová nadílka způsobila v této jihoevropské zemi chaos, informovala agentura DPA. Naopak Řecko v příštích dnech čekají teploty typické spíše pro jaro. 

5.1.2021 Přívaly sněhu a celodenní mráz předpovídají meteorologové pro následující dny po celé Evropě. V dlouhodobějším horizontu by se tak mohla splnit předpověď podstatně tužší zimy, než na jaké jsme byli zvyklí z posledních let, píše server týdeníku Focus s odkazem na německou meteorologickou službu. V současné chvíli ovlivňuje počasí nad střední a jižní Evropou tlaková níže z Azor, kterou ovlivňují další tlakové níže, bohaté na srážky. Sněží tak na mnoha místech, kde je to nezvyklé. Například Španělsko čelí doslova sněhové bombě, píše Focus. Přívaly sněhu zasypaly i sever Itálie a některé oblasti Rakouska.Na vydatné sněžení se ovšem musí připravit také Česko, upozorňuje meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. Počasí na jihu a ve střední Evropě ovlivňuje tlaková níže, která se ze Slovenska posouvá dále nad Polsko a ve středu ovlivní počasí nad Německem. Meteorologové očekávají, že současný chladný ráz počasí bude pokračovat i v následujících dnech. Ve Španělsku či v Dalmácii by se měli připravit na další přívaly sněhu. Sněžit by mělo dokonce i v Madridu. Očekává se, že ve Španělsku spadne dalších 20 až 50 centimetrů sněhu.

https://www.novinky.cz/pocasi/clanek/evropu-zasahlo-snezeni-spanelsko-celi-snehove-bombe-cesko-se-nadilky-docka-taky-40346895#<br>

30.12.2020 Třetí den za sebou zasáhlo střední Chorvatsko zemětřesení. Série tří otřesů následovala v několikaminutových odstupech mezi 6:15 a 6:29. Nejsilnější měl magnitudu 4,8, uvedla chorvatská seizmologická služba. Postižena byla opět města Sisak a Petrinja, která značně poškodilo už úterní zemětřesení. Otřesy byly patrné i v Záhřebu a Karlovaci.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/chorvatsko-zasahly-dalsi-otresy-40346464#<br>

29.12.2020 Chorvatsko zasáhlo v úterý další zemětřesení, tentokrát o síle 6,3 stupně Richterovy škály. Epicentrum bylo znovu 47 kilometrů jihovýchodně od Záhřebu u měst Petrinja a Sisak. Tamní média zatím hovoří o pěti mrtvých. Na místě zemětřesení panuje podle chorvatských médií chaos a země se znovu zatřásla kolem půl druhé odpoledne. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/chorvatsko-zasahlo-dalsi-silne-zemetreseni-citit-bylo-az-ve-vidni-135436#<br>

Otřesy cítili jak lidé na jihu Čech, které jsou geograficky místům otřesů nejblíže, tak i lidé na severu země. "Nejdál máme hlášení z Děčína a České Lípy," řekl Zedník. Vlny otřesů se podle něj šíří rychlostí 8 až 10 metrů za vteřinu a u silných zemětřesení se může stát, že se nesou až takto daleko. Město Petrinja, pod nímž se nacházelo epicentrum otřesů, je od Prahy vzdáleno asi 500 kilometrů vzdušnou čarou.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/chorvatske-zemetreseni-pocitili-i-lide-v-cesku-hlavne-ve-vyssich-budovach-40346435#

29.12.2020 Italský Milán v pondělí pokryla vrstva sněhu. Komunální pracovníci v rouškách odklízeli asi 15centimetrovou nadílku na náměstí Piazza del Duomo před slavnou katedrálou Narození Panny Marie. Pod tíhou sněhu padaly stromy i markýzy nad zahrádkami kaváren, popsala situaci agentura AP.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/milan-zasypal-snih-40346352#<br>

28.12.2020 Zemětřesní o magnitudě 5,1 stupně zasáhlo v pondělí ráno v 6:28 Chorvatsko v oblasti Sisaku, uvedl server volcanodiscovery. Ohnisko bylo asi 8 km západně od Petrinje v hloubce deseti kilometrů. Od hlavního města Záhřebu bylo vzdálené 40 km, od skoro čtyřicetitisícového Sisaku 15 km.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/chorvatsko-zasahlo-zemetreseni-40346287#<br

27.12.2020 Nejméně deset horolezců zemřelo a dalších sedm se pohřešuje po sněžné bouři v horách severně od Íránské metropole Teheránu. V oblasti Perského zálivu také záchranáři pátrají po sedmi námořnících z íránské lodi, která tam ztroskotala na rozbouřeném moři, napsala agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Řadu míst v Íránu sužuje několik posledních dní vydatné sněžení a prudký vítr, který na mnoha místech znemožnil dopravu a uzavřel řadu silnic. Íránské úřady informovaly také o dalším incidentu, při němž se v rozbouřených vodách Perského zálivu převrhla nákladní loď. Momentálně je pohřešováno sedm členů posádky, na pátracích akcích se podílí rovněž nedaleký Omán, Spojené arabské emiráty a Pákistán.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/vydatne-snezeni-v-iranu-si-vyzadalo-uz-deset-zivotu-40346238#

24.12.2020 Sněhová bouře, která ve středu začala na severu Spojených států, se posouvá na východ a komplikuje dopravu. Letiště v Minneapolisu bylo nuceno zrušit na 300 letů a se zpožděním odbavilo čtyři desítky dalších, což ztěžuje přesun mnoha lidem v době svátků. (ČTK)

19.12.2020 V New Yorku napadlo tolik sněhu jako loni při všech sněhových bouřích. Severovýchodem Spojených států se na sklonku týdne přehnala silná sněhová bouře. V pátek se obyvatelé New Yorku potýkali s takovým množstvím sněhu, kolik ho za loňskou zimu napadlo při všech sněhových bouřích dohromady.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fotky-v-new-yorku-napadlo-tolik-snehu-jako-loni-pri-vsech-snehovych-bourich-134548#<br>

18.12.2020 Antarktidou od konce srpna otřáslo více než 30 tisíc zemětřesení. Zjistili to vědci z Chilské univerzity, podle kterých je tak tento nejjižnější a studený kontinent doslova "špičkou v seismické aktivitě". Informovala o tom agentura Reuters s tím, že v oblasti tím pádem tato zemská činnost roste. Menší otřesy a jedno větší zemětřesení o síle šesti stupňů byly zaznamenány kupříkladu v Bransfieldově průlivu, což je zhruba 96 kilometrů široká oceánská úžina mezi Jižními Shetlandy a Antarktickým poloostrovem.Jižní Shetlandy se vzdalují od Antarktického poloostrovaZemětřesení jsou tak běžná, že Bransfieldův průliv, který se dříve rozšiřoval o zhruba sedm až osm milimetrů za rok, se nyní rozpíná tempem 15 centimetrů ročně.Jde zkrátka o to, že v blízkosti průlivu se střetává několik tektonických desek i mikrodesek, což sice docela často vede k otřesům povrchu, nicméně během posledního čtvrt roku jich bylo podle Chilanů opravdu hodně - až nezvykle.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/za-posledni-tri-mesice-zaznamenala-antarktida-30-000-otresu-40345679#

18.12.2020 Na japonské dálnici uvázly kvůli přívalům sněhu stovky aut. Japonští záchranáři se snaží vyprostit stovky vozidel, která před dvěma dny uvázla ve sněhu na dálnici spojující město Niigata s metropolí Tokiem. Úřady rozdávají řidičům potraviny, palivo a přikrývky, informoval server BBC. Japonský meteorologický ústav uvedl, že husté sněžení, které ve čtvrtek v prefektuře Niigata rovněž přerušilo dodávky elektřiny do 10 tisíc domácností, bude pokračovat i o víkendu. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/na-japonske-dalnici-uvazly-kvuli-privalum-snehu-stovky-aut-40345705#

17.12.2020 V příštích několika měsících bude ve Velké Británii pravděpodobně vlhčí než obvykle, varovali odborníci, což zvyšuje pravděpodobnost záplav. 

https://www.theguardian.com/environment/2020/dec/15/uk-warned-to-prepare-for-risk-of-winter-flooding<br>

17.12.2020 Úřady tichomořského souostroví Fidži vyhlásily stav přírodní katastrofy a nařídily všem obyvatelům vyhledat před blížícím se cyklonem Yasa bezpečné místo. Jde o bouři nejvyšší kategorie a očekává se, že ji bude doprovázet vichr o rychlosti 250 kilometrů v hodině a velmi silný déšť. 

https://www.theguardian.com/world/2020/dec/16/cyclone-yasa-fiji-prepares-for-category-5-storm-as-tonga-braces-for-zazu<br>

17.12.2020 Organizace spojených národů varovala, že nové roje pouštních kobylek ohrožují živobytí milionů lidí v oblasti Afrického rohu a Jemenu. Ideální podmínky pro rozmnožení kobylek v tuto chvíli panují v několika zemích v blízkosti Rudého moře, píše BBC News. V letošním roce již došlo k nejhorší invazi za posledních 70 roků, v Somálsku a Etiopii byli od září do listopadu nadprůměrné srážky. A v listopadu byl Cyklon Goti, kdy během dvou dnů napršelo tolik vody co za 2 roky.

https://www.bbc.com/news/world-africa-55332142<br>

15.12.2020 Přírodní katastrofy způsobily letos pojistné ztráty 76 miliard USD (1,65 bilionu Kč). To je o 40 % více než v roce 2019. Mohly za to hlavně požáry, které zpustošily část USA, a rekordní počet hurikánů v Atlantiku. Vyplývá to z odhadu zajišťovny Swiss Re (ČTK) 

9.12.2020 Rozmary počasí v předvánočním období trápí Itálii, Řecko, Chorvatsko i Slovinsko. Největší potíže způsobila velká voda v nepřipravených Benátkách.Prudké deště sužují část Evropy. Hrozí životu nebezpečné lijáky a záplavy. Aktuálně nejhůře jsou na tom italské Benátky, které počasí zaskočilo. Benátsko poslední dny bičuje silný vítr a bouřky a mnohé historické části města, včetně náměstí svatého Marka, skončily pod vodou. Město sice disponuje rozsáhlými protipovodňovými zábranami, jenže je nikdo včas nezaktivoval.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/evropu-suzuji-rozmary-pocasi-extremni-deste-hrozi-zaplavami-132989#<br>

7.12.2020 S rozmary počasí se nepotýká jen alpská oblast, kterou o víkendu zasypaly přívaly sněhu. Chorvatsko bičoval vítr o rychlosti až 130 kilometrů, kvůli silným poryvům musela být přerušena veškerá trajektová doprava na ostrovy.Silný vítr zasáhl i turisticky oblíbená města Split a Šibenik. Mořská hladina se podle agentury AP zvýšila v důsledku bouře místy až o šest metrů. Vysoké vlny pak způsobily, že se řada malých člunů kotvících v tamních docích potopila.Řada menších měst v oblasti kvůli bezpečnosti vydala doporučení omezit vycházení a vyhýbat se silnicím v těsné blízkosti moře. Tamní úřady v prvních hodinách neevidovaly žádné oběti.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/video-pobrezi-chorvatska-zasahla-silna-zimni-boure-132753#

7.12.2020 Východ Rakouska zavalil sníh. Během 24 hodin ho napadlo 100 až 150 centimetrů. Nejhorší situace panuje ve východním Tyrolsku a Horních Korutanech, píše server Kronen Zeitung. V oblastech platí pátý, tedy nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Tisíce domácností jsou bez elektrického proudu. Silnice jsou na mnoha místech sjízdné pouze s řetězy nebo byly uzavřeny. Omezení postihla i železniční dopravu a školní výuku, přívaly sněhu uzavřely školy. S přívaly sněhu se potýká také Švýcarsko, kde sníh způsobil problémy hlavně na horské železnici Matterhorn-Gotthard. V jednom úseku byl provoz vlaků přerušen. Horská služba varovala, že mimo sjezdovky panují naprosto špatné podmínky pro vyznavače skitouringu, freeridu i výletníky se sněžnicemi.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rakousko-se-potyka-s-privaly-snehu-40344425#

7.12.2020 Sesuvy půdy, záplavy, vysoké riziko lavin v Dolomitech, uzavřené silnice a dálnice, 6000 domácností bez elektřiny a nejméně dva mrtví. Tak vypadá situace v Itálii, kterou v neděli postihly extrémně silné deště a v horských oblastech sněžení, píše agentura Reuters. Nejhorší situace je v regionech Benátsko, Furlánsko-Julské Benátsko, Emilia-Romagna, Piemont, Lombardie a Toskánsko.V Dolomitech platí pátý, tedy nejvyšší stupeň rizika lavin. V horských oblastech napadlo 80 až 140 cm sněhu a situaci zhoršil silný vítr. 

Také Chorvatsko se potýká s rozmary počasí. Oblast postihla prudká bouře, kterou provázel extrémně silný vítr. Ve městě Split a Šibenik dosáhl vítr v nárazech rychlosti až 130 km/h. Města Kasteli a Rogoznica byla zaplavena během několika hodin přívalovým deštěm. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/italie-suzuji-zaveje-i-povodne-chorvatsko-zasahla-silna-boure-40344471#d<br>

30.11.2020 Již téměř půl století jsou známy atmosférické blesky, které se od těch běžných zásadně liší. Tyto výboje totiž uvolňují až stokrát více energie než běžný blesk a jsou až tisíckrát jasnější. Vědci množství energie uvolněné výbojem přirovnávají k roční produkci jaderné elektrárny. Ze statistik vyplývá, že přibližně každý 300. výboj je superblesk. Lovci superblesků je zachytili na snímcích, přičemž v roce 2018 například byl zachycen 17 sekund trvající blesk s délkou více než 700 kilometrů. 

https://technika.magazinplus.cz/1920-oslepujici-svetlo-a-desiva-rana-vedci-popsali-blesk-ktery-ma-vice-energie-nez-vyrobi-jaderna-elektrarna-za-rok.html? 

29.11.2020 Na východě Indonésie v neděli evakuovali téměř 2800 lidí z 28 vesnic kvůli erupci sopky Ili Lewotolok. Sloup kouře a popela z jejího kráteru vystoupal do výšky 4 000 metrů. Ministerstvo dopravy vydalo upozornění pro letadla a místní letiště přerušilo provoz. Ili Lewotolok se zvedá do výšky 5423 metrů a je nyní třetí chrlící sopkou v Indonésii - kromě ní je to i Merapi na Jávě a Sinabung na Sumatře.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/v-indonesii-vybuchla-sopka-bezmala-tri-tisice-lidi-musely-do-bezpeci-40343677#<br>

29.11.2020 Nejteplejší listopadovou noc v historii zažilo v sobotu australské Sydney. Teploty na východě kontinentu nadále rostou, vysoké mají být i v neděli. Úřady ve státě Nový Jižní Wales varují před vysokým rizikem lesních požárů.Teploty v Sydney v sobotu překročily hranici 40 stupňů, během noci pak rtuť teploměru neklesla pod 25,4 stupně Celsia, uvádí BBC. Další výrazný nárůst teplot australští meteorologové očekávají v úterý, k oficiálnímu začátku léta na jižní polokouli přitom zbývají ještě tři týdny.Ve vnitrozemí v západní části Nového Jižního Walesu, v nejsušším státě Jižní Austrálie a v severní Viktorii se teploty v sobotu blížily dokonce 45 stupňům. Úřady pro některé části kontinentu předpovídají pěti až šestidenní vlnu veder. Úřady ve státě Nový Jižní Wales, kde Sydney leží, varují před vysokým rizikem lesních požárů a zakázaly rozdělávání ohňů."Listopad byl v mnoha ohledech dosti neobvyklý. Na naše území spadla asi jen polovina běžných srážek a je docela možné, že to bude jeden z našich nejteplejších listopadů v historii 

Od roku 1910 se její klima oteplilo v průměru o 1,44 stupně. Délka sezony lesních požárů se prodlužuje od 50. let 20. století. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-australii-padl-teplotni-rekord-zeme-se-obava-pozaru-jako-z-pocatku-roku-131688#<br>

28.11.2020 Tisíce obyvatel části ruského Dálného východu jsou už přes týden bez elektřiny a mnohde i bez vytápění. Problémy v Přímořském kraji přišly, když v noci na 19. listopadu začaly vydatné deště, které přešly ve sněžení, a následné mrazy, informovala ruská média. Pod tíhou ledové námrazy se leckde zpřetrhalo vedení elektrické energie, popadaly na něj i stromy. Podle agentury TASS zůstalo v 73 městech a obcích postupně bez proudu více než 180 tisíc obyvatel. Od 20. listopadu platí v Přímoří regionální stav nouze. Teplota v oblasti přitom přes den klesá až k minus deseti stupňům Celsia. 

Ve Vladivostoku, který je správním střediskem Přímořského kraje, se o víkendu konají dobrovolnické brigády: kolem čtyř a půl tisíce lidí čistí ulice a veřejná prostranství od popadaných větví i celých stromů a odstraňuje led 

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/mraziva-boure-na-dalnem-vychode-odstrihla-od-proudu-a-tepla-73-mest-40343613#<br>

27.11.2020 Na Německo se valí sníh. První nápor přijde už o víkendu a bílá nadílka vzhledem k nízkým teplotám vydrží, oznámila německá meteorologická služba. Víkendové sněžení má být jen předehra přívalů sněhu, které se na Německo začnou sypat od pondělního večera. Česko sněžení také zasáhne, nikoliv však v takové míře Přívaly sněhu němečtí meteorologové očekávají od pondělního večera. Sněžit by mělo po celé zemi s výjimkou severozápadu, kde se očekává intenzivní déšť. V úterý ráno by v nižších polohách mělo napadnout do tří centimetrů, od středních poloh, tedy 600 metrů nad mořem, by to mělo být 15 až 25 centimetrů sněhu. Vzhledem k nízkým teplotám sníh vydrž 

Doposud meteorologické modely předpovídaly mírnou zimu. V tuto chvíli však existují náznaky, že se situace mění. Šance na chladný prosinec a tím i bílé Vánoce se začínají zvyšovat. 

https://www.novinky.cz/pocasi/clanek/na-nemecko-se-vali-privaly-snehu-cesko-jenom-liznou-40343560#<br>

20.11.2020 Už druhý den trápí ruský dálněvýchodní Vladivostok nepříznivé počasí. Mrznoucí déšť a sněhové bouře paralyzovaly veškerý život ve městě. Informovala o tom ruská média.Život se v ruském městě Vladivostok ležícím na pobřeží Tichého oceánu zastavil, a to kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám. Intenzivní sněžení a mrznoucí déšť nechaly v několika městských částech bez proudu stovky domácností. Důvodem byly padlé stromy a potrhané dráty, které po dešti zmrzly. Popadané větve obalené ledem poškodily auta a zablokovaly silnice. Kvůli bouři byly zrušeny trajektové spoje a pozastavena železniční doprava. Obyvatelé Vladivostoku a okolí také hlásí problémy s vytápěním, vodou a internetem. Hlavní město Přímořského kraje tak zůstává částečné odříznuté od normálního života, kdy stovky domů zůstávají bez elektřiny, vody a tepla. Místní vláda kvůli tomu vyhlásila nouzový stav. Ruské úřady také informovaly, že se v některých částech města otevřela dočasná ubytovací místa. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ledova-kalamita-rusky-vladivostok-suzuje-nepriznive-pocasi-130508#

19.11.2020 Více než 30 mrtvých si vyžádal ve Střední Americe hurikán Jóta, který postupně slábl, až nad Salvadorem zcela zanikl. V Nikaragui, Hondurasu a dalších zemích napáchal živel navíc rozsáhlé materiální škody, informovala AP.Nikaragua hlásí zatím 18 mrtvých, z toho sedm dětí, dalších 14 obětí si bouře vyžádala v Hondurasu. Většina jich utonula při záplavách či zahynula při sesuvech půdy. Mnoho dalších lidí se pohřešuje. Desítky tisíc obyvatel jsou stále odříznuty od světa, nemají přístup k pitné vodě ani elektřině.Živel způsobil ve Střední Americe i rozsáhlé materiální škody. Postihl oblast, kterou se před dvěma týdny přehnal i hurikán Éta. Půda tak již byla nasáklá vodou a další přívaly jen těžko vstřebávala. Éta si vyžádala ve Střední Americe přes 130 obětí.Jóta byla rekordní třicátou pojmenovanou bouří letošní atlantické hurikánové sezony. Za oficiální konec sezony se považuje 30. listopad.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/hurikan-jota-si-vyzadal-nejmene-tricet-obeti-napachal-obri-skody-130162#<br>

1.11.2020Filipíny zasáhl tajfun Goni, označovaný za jednu z nejsilnějších bouří letošního roku. Úřady z oblasti Bicol na ostrově Luzon hlásí čtyři mrtvé, přerušení dodávek elektřiny a také záplavy. Tajfun po dosažení pevniny trochu zeslábl, stále ho však provází vítr o rychlosti kolem 215 kilometrů v hodině, v nárazech až 290 kilometrů za hodinu.Agentura pro řešení katastrof upozornila, že tajfun může zasáhnout oblasti s 19 až 31 miliony lidí a že k ohroženému místu patří i lidé v blízkosti metropole Manily. Evakuační místa zatím využilo 347 000 lidí.Filipíny se ještě vzpamatovávají z tajfunu Molave, který minulý týden usmrtil 22 lidí. Během neděle lze očekávat velmi silný vichr a intenzivní, až přívalové srážky, varovali meteorologové. Příští týden se tajfun Goni podle předpovědí přesune do centrálního Vietnamu, který se také vzpamatovává z následků tajfunu Molave. Ten udeřil na Vietnam ve středu, usmrtil bezmála 40 lidí, způsobil záplavy, sesuvy bahna, potopil mnoho rybářských člunů a přerušil dodávky elektřiny pro 1,7 milionu lidí.Hrozí, že tajfun Goni oživí vzpomínky na supertajfun Haiyan, který v roce 2013 připravil zhruba 7300 lidí o život a dalších pět milionů lidí o přístřeší. Ostrovní stát Filipíny, kde žije zhruba 109 milionů lidí, každý rok zažije kolem dvaceti tropických bouří a tajfunů. Ty zpravidla ničí úrodu, domy a infrastrukturu. Tentokrát evakuaci obyvatel do bezpečí komplikoval koronavirus.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/filipiny-zasahl-tajfun-goni-urady-hlasi-ctyri-mrtve.A201101_092116_ln_zahranici_libs

30.10.2020 Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádějí sílu 6,6 stupně. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu. Ohnisko se nacházelo v Egejském moři, třináct kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Řecko leží v seizmicky aktivní oblasti, zemětřesení jsou tam relativně častá. V září zasáhlo silné zemětřesení ostrov Kréta, kde způsobilo jen škody na majetku. Poslední zemětřesení s oběťmi na životech o síle 6,7 stupně zasáhlo v červenci 2017 ostrov Kos nedaleko Turecka. Dva lidé tam tehdy zemřeli. Zemětřesení o síle 5,9 stupně v roce 1999 v Aténách usmrtilo 143 lidí.Turecko má za sebou několik ničivých zemětřesení - v roce 1999 v Izmitu na západě země při otřesech o síle 7,6 stupně přišlo o život přes 17 000 lidí a půl milionu občanů ztratilo střechu nad hlavou. Při zemětřesení ve Vanu v roce 2011 zahynulo přes 520 lidí. Letos v lednu postihlo provincii Elazig zemětřesení o síle 6,8 stupně a zemřelo při něm více než 40 osob. Poslední zemětřesení, při kterém zemřel jeden člověk, postihlo letos v červnu východní část země.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66837560-k-turecku-se-blizi-vlna-tsunami-vyvolalo-ji-velmi-silne-zemetreseni-o-sile-7-stupnu-richterovy-skaly

26.10.2020 Epsilon byl klasifikován 21. října jako hurikán třetí kategorie v okolí Bermudských ostrovů. Dosáhl rychlosti větru až 185 km/h. Byl to letos už desátý hurikán. Nyní relativně rychle postupuje k Evropě. Počasí nad Islandem, Velkou Británií, Irskem a západní Evropou začne ovlivňovat coby ex-hurikán během úterý a středy. Přinese silné poryvy větru, velkou oblačnost a déšť. Počasí ve střední Evropě bude Epsilon ovlivňovat během čtvrtečního a pátečního dne - přinese velkou oblačnost, na většinu území občasný déšť nebo přeháňky.Hurikánová sezona je letos extrémně aktivní

Hurikán Epsilon je desátý hurikán letošní velmi aktivní sezony. V počtu tropických bouří, kterých je doposud 27 (nyní je v Atlantiku tropická bouře Zeta), se jedná o druhou nejsilnější sezonu od roku 1851. Zatím vede rok 2005 s 28 tropickými bouřemi, bude ale zřejmě překonán. Rok 2005 přinesl i nejničivější hurikán 21. století - hurikán Katrinu, který se zformoval 23. srpna 2005.

Ex-hurikány v Evropě v posledních letech

Není to poprvé, co ex-hurikány na podzim ovlivní počasí nad starým kontinentem. Vliv na počasí u nás mají zejména ty hurikány, které se z Karibského moře vydají na sever podél pobřeží Spojených států a po svém zeslábnutí se mění na běžnou tlakovou níži nad severním Atlantikem. Počasí u nás například ovlivnil ex-hurikán Helene v září 2018, Maria a Lee v říjnu 2017 nebo v září 2011 ex-hurikán Katia. 

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/cesko-pociti-zbytky-hurikanu-epsilon-40340368#s

22.9.2020 Houbaři v Polsku zažívají žně. Jeden objevil skutečného obra. Polský houbař našel v lesích v okolí Krakova hřib, jaký podle svých slov ještě neviděl, ačkoliv na houby chodí do lesa už od dětství. Houba totiž vážila asi 1,5 kilogramu. V Polsku momentálně "rostou" a sociální sítě zaplavily opravdu krásné úlovky.

https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/houbari-v-polsku-zazivaji-zne-jeden-objevil-skutecneho-obra-40337047

16.9.2020 Vědci v Novém Mexiku se snaží přijít na kloub otázce, proč v posledních týdnech v různých oblastech tohoto státu na jihozápadě USA uhynuly statisíce tažných ptáků. "Je to opravdu hrozné," řekla bioložka Martha Desmondová z Novomexické státní univerzity. "Jde řádově o statisíce, možná dokonce miliony mrtvých ptáků," dodala. Lidé si velkého množství uhynulých ptáků poprvé všimli 20. srpna v národním parku a blízkém vojenském prostoru na jihu Nového Mexika. Jenže stovky uhynulých opeřenců byly nalezeny také na jiných místech tohoto amerického státu a i v Mexiku, Texasu a Coloradu.Běžní lidé i biologové tvrdí, že ptáci se před smrtí chovali divně. Podle Desmondové byli mnozí letargičtí a nereagovali na obvyklé podněty, takže je "v nevídaných počtech" srážela auta. Na jednom golfovém hřišti si lidé všimli vlaštovek, které seděly na zemi a dovolily lidem, aby se k nim přiblížili.Jednou z možných příčin, proč ptáci ve velkých počtech záhadně hynou, mohou být požáry v Kalifornii a dalších západních státech USA. Není vyloučené, že kvůli nim ptáci odletěli dříve, než na to byli připravení, možná neměli dostatečné zásoby tuku. Vědci také nevylučují, že se nadýchali dýmu, který jim poničil plíce

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/v-americkem-novem-mexiku-zahadne-hynou-statisice-ptaku-pricinou-mohou-byt-pozary-ze-zapadu.A200916_222119_ln_zahranici_litsp?

15.9.2020 Další environmentální katastrofa tohoto roku. Brazilský Pantanal, tropická oblast známá divokou přírodou, postihly nejhorší požáry za více než 47 let. Ohrožena je nejen vegetace, ale i řada živočišných druhů. Kvůli suchu a odlesňování jsou letošní požáry ničivější než ty loňské. Přitom sezona požárů má teprve začít. Podle odborníků se tak situace v následujících týdnech může ještě zhoršit.Situace v oblasti byla tak kritická, že vláda vyhlásila v červnu 120denní zákaz rozdělávání ohňů v Amazonii a Pantanalu. Souběžně s tím armáda zahájila i vojenskou operaci s cílem zabránit komerčnímu odlesňování, které je hlavní příčinou požárů v Brazílii

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/obrazy-nedozirne-zkazy-obri-pozar-zmenil-nejvetsi-mokrad-v-horici-vezeni-119870#

12.9.2020 USA Obyvatelé amerického Colorada se stali svědky bláznivých výkyvů počasí. Po vlně rekordních veder zažili totiž velmi neobvyklých osmačtyřicet hodin. Ze spalujícího horka v jeden den, se v ten druhý probouzeli do kouzelné zasněžené krajiny.Meteorologická stanice v Coloradu naměřila v v jeden den 40 stupňů celsia, o 24 hodin později bylo všechno jinak. V některých místech napadlo téměř 10 centimetrů sněhu.Zdroj:

https://www.lidovky.cz/svet/extremni-horka-v-americkem-coloradu-vystridal-mraz-a-snih-ten-jeho-obyvatele-nevideli-130-let.A200912_115626_ln_zahranici_lihav

12.9.2020 Kvůli ničivým požárům, které sužují západ Spojených států, se obloha na několika místech proměnila k nepoznání. Na internetu se začaly objevovat záběry červené až oranžové oblohy, která připomíná scény z apokalyptických filmů. "Částice kouře blokují kratší vlnové délky žluté, modré a zelené. Naopak červená a oranžová prochází. Je to podobné jako při východu a západu slunce, kdy světlo z horizontu musí urazit k pozorovateli delší vzdálenost atmosférouPožáry v USA řádí hned v několika státech. Zasažena byla Kalifornie, Oregon, Idaho, Nevada, Arizona, Utah či Washington. 

https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/obloha-v-oregonu-se-zbarvila-do-cervena-lide-mluvi-o-apokalypse-40336103#

8.9.2020 Ničivé požáry v Kalifornii letos sežehly více než dva miliony akrů půdy (8094 kilometrů čtverečních), což je pro tento americký stát rekord, uvedla v noci na úterý agentura AP s odvoláním na kalifornské hasiče. Evakuována musela být i observatoř Mount Wilson. Stát se potýká s velkými vedry, naměřena byla dokonce teplota 49,4 stupně Ceslia, dnes by teploty někde mohly dosáhnout až na 45 stupňů. S 24 požáry lesa bojuje přes 14 800 hasičů. Největší je požár Creek, který hoří na 315 kilometrech čtverečních. Sežehl už přes 25 budov. Od 15. srpna Kalifornie zaznamenala přes 900 požárů, většinu z nich způsobily blesky. Požáry si dosud vyžádaly osm obětí na životech a zničily bezmála 3300 budov. 

Rtuť teploměru se na předměstí Woodland Hills západně od centra města vyšplhala přes hranici 49,4 stupně Celsia. 

Vzhledem k nynějším vedrům se výrazně zvýšilo množství odebírané elektrické energie, kterou lidé využívají na pohon klimatizací. Tamní přenosová soustava začíná být přetížená, rozvody také na některých místech ohrožuje oheň. Podle představitele společnosti, která síť ve státu spravuje, hrozí milionům lidí výpadky proudu 

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/pozary-v-kalifornii-nabiraji-na-sile-teploty-presahuji-45-stupnu-40335631#

8.9.2020 Nebývalé záplavy v Súdánu na řece Nilu ohrožují dvě nejvýznamnější archeologická naleziště v zemi - Meroe, bývalé hlavní město starověké dynastie Kuš, a Nuri se starobylými královskými pyramidami. (ČTK)7.9.2020 Japonsko začíná sčítat škody po úderu tajfunu Haishen, který zasáhl zemi o víkendu. Bez proudu je přes půl milionu domácností, úřady evidují kolem dvou desítek zraněných a čtyři lidé se pohřešují. Tajfun provází vítr o rychlosti přesahující 150 km/h a prudké deště. Pro Japonsko je to už třetí tajfun v rozmezí tří týdnů. Výpadky proudu a vylámané stromy komplikují pozemní a leteckou dopravu, ta je v podstatě ochromená. Nejezdily rychlovlaky a většina vnitrostátních letů byla zrušena.V pondělí se srdce tajfunu přesunulo ke Korejskému poloostrovu. Tamější meteorologická služba varovala před "velmi vydatným deštěm a velmi silným větrem".

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/japonci-zacinaji-scitat-skody-po-tajfunu-haishen-40335493#

18.8.2020 Ve Spojených státech zaznamenali vzácný jev nadoblačného blesku, konkrétně tzv. medúzovitého červeného skřítka. Jasný snímek nebeského úkazu, který trvá pouhý zlomek sekundy, pořídila McDonald Observatory v americkém Texasu. "Jedná se o přechodný světelný jev zvaný medúzovitý červený skřítek, trvající obvykle méně než tisícinu vteřiny. Vzniká nejčastěji ve výškách mezi 50 až 80 km nad silnými bouřemi a obvykle následuje po poměrně zřídka se vyskytujícím kladném bleskovém výboji," objasnil pro Novinky vedoucí oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd Ondřej Santolík, který se profesně zabývá mimo jiné i těmito úkazy. 

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/vzacny-ukaz-na-americke-obloze-se-mihli-rudi-skritci-40333692#

10.8.2020 Čína je už více než měsíc pod vodou. A ani další předpovědi nejsou pozitivní. Kromě dalšího deště visí nejen nad Čínou hrozba v podobě protržení Tří soutěsek, znehodnocení veškeré úrody a zvýšení cen potravin. Povodně, které se z obyčejných sezonních staly nejhoršími zřejmě za celé století. Letošní voda mnohým zemědělcům zcela pohřbila naději na jakoukoli sklizeň a ohrozila životně důležité zemědělství druhé největší ekonomiky světa. Nemluvě o jednotlivcích ze čtyřmilionového davu, kteří přišli o střechu nad hlavou a způsob obživy. Tři soutěsky, největší vodní elektrárna na světě, právě prochází největším zátěžovým testem od dob své výstavby. Už během procesu stavby mnozí inženýři v Číně i na celém světě vyjadřovali obavy, že je sice soustředění se na výrobu energie sympatické, pozornost věnovaná protipovodňové kontrole je však značně nedostatečná. Jang-c'-ťiang patří mezi největší toky na světě jak délkou, tak průtokem. Větší čísla produkuje jenom Amazonka a Nil. Kdyby skutečně došlo ke kolapsu Tří soutěsek, voda by nejspíš zabila miliony Číňanů. V současné době pod jejich hrázemi žije 300 milionů lidí. Mnozí hovoří o potenciálně nejhorší humanitární katastrofě v historii světa.

V povodí Jang-c'-ťiang se pěstuje 20 % světové produkce kukuřice, obilí a mnoha druhů ovoce a zeleniny. Čína je také největším světovým producentem rýže, pšenice, brambor, rajčat, arašídů, čaje, prosa, ječmene, bavlny, kukuřice a sójových bobů. A většina z nich pochází právě z povodí rozvodněné Jang-c'-ťiang. Mimo to jde o oblast důležitou pro chov prasat, hovězího a kuřat. Od pramene Jang-c'-ťiang po Tři soutěsky se soustřeďuje více než 30 procent světové nabídky kuřecího masa a vajec.

Letošní záplavy jsou už teď horší než ty z roku 1998 a v příštích týdnech by se situace ještě mohla zhoršitČína by mohla ve srovnání s loňským rokem přijít o 11,2 milionu tun potravin, což je ekvivalent k 5 procentům veškeré čínské produkce rýže.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/utopene-miliony-a-ztrata-veskere-urody-povodne-v-cine-jsou-globalni-hrozba-115364#

19.7.2020 Týdny neutuchajícího deště způsobily masivní záplavy na většině území Číny. Neobvykle silný živel má na svědomí přes sto životů a tisíce domů, téměř dva miliony lidí musely být evakuovány. Číňané začali odstřelovat přehrady. Stav hladiny vody v Číně došel do bodu, kdy se úřady rozhodly pomoct nebezpečně přetíženým přehradám.Na přehradě v provincii An-chuej na řece Čchu-che proběhly odstřely výbušninami, čímž by mělo dojít k rozšíření průtoku a snížení hladiny o 70 centimetrů. Podle zprávy státní agentury Sin-chua musely být v oblasti Tří soutěsek otevřeny tři "brány" pro průchod nashromážděné vody. Rezervoár za vodní elektrárnou byl téměř 15 metrů nad bezpečnostní úrovní hladiny vody. Odstřely přehrad a zasypávání zavodněných míst se využívaly už během ničivých povodní v roce 1998, během kterých zemřelo více než 2000 lidí a byly zničeny téměř tři miliony domů. Minulý týden způsobila voda zadržovaná za Třemi soutěskami další tři záplavy a vystoupala do výšky 15 metrů. Navíc se ukázalo, že masivní přehrada Tři soutěsky není lékem na trápení lidí žijících v údolí Jang-c'-ťiang.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/povodne-v-cine-jsou-kriticke-zacalo-odstrelovani-prehrad-112949#

7.7.2020 I náhodní pozorovatelé si v neděli večer všimli výjimečných mraků nad Brnem. "Téměř surrealistický pohled měla na svědomí takzvaná noční svítící oblaka," uvedl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/vyjimecny-ukaz-nad-brnem-zazarila-takzvana-nocni-svitici-oblaka-20200706.html?

26.6.2020 V brzkých ranních hodinách se na obloze nad Evropou objevuje pozoruhodný oblak. Lze ho ale spatřit jen ráno ve střední a severní Evropě, během dne zmizí. Proto ho Český hydrometeorologický ústav považuje za kouř, který mohl vzniknout z požárů na Sibiři.Oblak se objevil ve středu ráno nad střední a severní Evropou. Na družicovém snímku si ho ale můžeme všimnout pouze v brzkých hodinách. Později totiž úplně zmizí. To naznačuje, že je mrak velmi tenký.

Zdroj: https://www.extra.cz/zahada-na-obloze-se-objevil-podivny-mrak-meteorologove-dumaji-co-by-to-mohlo-byt

26.6.2020 Do střední Evropy míří ze západu výrazná studená fronta. Tím, že se dostane do tropického nestabilního vzduchu, vytvoří se v ní silné bouřky. Německo dokonce ohrožuje supercela, jedna z nejničivějších bouří kvůli silnému větru, krupobití a přívalovému dešti, varuje německá meteorologická služba.Supercela ohrožuje především Sársko, Falcko a část Severního Porýní-Vestfálska. Němečtí meteorologové upozorňují, že v těchto oblastech může vítr dosahovat v nárazech rychlosti až 80 km/h, a varují před intenzivním deštěm.

24.6.2020 Přes dvě stě let měření se něco takového nestalo. Jen ve dvou dnech se průměrná teplota v České republice dostala pod nulu. Zima se tak zařadila na první místo mezi ty vůbec nejmírnější.Vyšší průměrná teplota se ukázala i na měřeních letošní zimy, píše informační web Českého hydrometeorologického ústavu. Také počet dní, kdy teplota klesla pod nulu, byl letos rekordně nízký.Dosud nejnižší počet takových dní byl v zimě 1793/94, a to 6. Během letošní zimy klesla v průměru pod nulu teplota jen ve dvou dnech za celé období od října do dubna.Rok 2019 byl druhým nejteplejším rokem celé klementinské řady, tím nejteplejším byl předchozí rok 2018. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/novy-doklad-ze-se-pocasi-zblaznilo-v-cesku-padl-jeden-rekord-110237#

13.1.2020 Zatímco v Česku a střední Evropě panuje spíš podzimní počasí (bez sněhu a teplota nad nulou 5- 9 °C), Blízký východ a přilehlé regiony zasypal sníh. Pro tuto oblast extrémní počasí postihlo pás od Arabského poloostrova až po Pákistán. Kromě sněhu se region potýká také s masivními záplavami. Ty zasáhly Řecko, Turecko, Sýrii i Izrael. více

13.1.2020 Jedna z nejnebezpečnějších sopek se probudila k životu. Z filipínské sopky Taal ležící v blízkosti filipínského hlavního města Manily začala vytékat láva a úřady upozornily občany, že v řádu hodin nebo dní může nastat nebezpečná erupce. V oblasti Taalu Filipíny zaznamenaly 75 zemětřesení a probíhají evakuace více než deseti tisíc lidí. Oblak prachu a dýmu zasahuje 14 kilometrů daleko. Oblak prachu a dýmu zasahuje 14 kilometrů daleko. 

zobrazit více..
Loading...