Svatošová Radka

Radka Svatošová, bylinkářka, pořádá semináře a kurzy o bylinkách, bývá hostem radioporadny Českého rozhlasu v Pardubicích, provozuje webové stránky nasezelenalouka.cz. Pořádá pravidelné bylinkové kurzy s Vladimírem Vytáskem prostřednictví bylinkové školy Zelená louka.

Radka Svatošová a její doporučení:

  • všechny slézy jsou vhodné na sliznice (není vhodná jejich tepelná úprava), sléz přehlížený je vhodný na kruhy pod očina potírat
  • mochna křovitá, je přírodní antibiotikum
  • bezinky (je nutné je tepleně upravit) jsou vhodné na různé záněty a neuralgie
  • netýkavka žláznatá (invazivní bylinka), vnitřně při plísňových a kvasinkových onemocněních (tinktura z květů), má jedlá semínka
  • netýkavka malokvětá má také jedlá semínka
  • pelyněk černobýl, používá se jako bylinné vykuřovadlo (alternativa bílé šalvěje) nebo jako koření na těžká jídla (svatomartinská husa), vhodný při křečích a zažívacích potížích

Květen  2020 – čas z květin pleten

Toto krásné lidové rčení jsem si vypůjčila na úvod povídání o nastávajícím období květů – období přechodu jara a léta. Většina bylinek se právě nyní snaží vyrůst, rozkvést a naplnit svůj úkol na zemi.

Doba, v které žijeme, nás učí spoléhat sami na sebe, na své blízké a na svou rodinu. Vede nás k tomu, abychom sami pečovali o svou životní sílu a obranyschopnost. Velkými pomocníky nám mohou být právě léčivé rostliny, a to na všech úrovních. Jsou rostliny, které můžeme sbírat v nějaké podobě větší část roku. A jsou cenné bylinky, které sbíráme jen pár týdnů v roce. Každý rok si hlídám dobu sběru, ale ne vždycky se mi podaří včas dostat do přírody a připravit si dostatečnou zásobu bylinek na zimní měsíce. Proto neotálejte, pozorujte přírodu a ve správnou chvíli se vydejte na sběr.

Bez černý je spojen s dalším lidovým rčením: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni“. Ne nadarmo jej naši předci měli ve velké úctě. Léčivý je celý keř – v květnu a červnu je obsypaný nápadnými bílými květy, které si určitě nasbírejte na zimu. V poslední době se často zmiňují antivirové účinky bezového květu. Jisté je, že obsahuje podobné látky jako aspirin, je silně potopudný, takže pro léčbu chřipky a nachlazení je více než vhodný. Receptů na jeho použití najdete nepřeberně.

Hodí se do nálevů a čajových směsí, dělají se z něj vynikající sirupy a limonády. Někdo si pochutná i na květech smažených v těstíčku.

Bříza bělokorá má zjara svěží zelené lístky. Sbíráme je v době, kdy jsou ještě lepivé, tehdy jsou nejléčivější. Pokud si nestihneme udělat zásobu, můžeme na břízu vyrazit do vyšších poloh nebo do hor. Tam se bříza probouzí mnohem později. Z čerstvých či sušených lístků si připravujeme nálevy, které léčí nemoci močového měchýře, ledvin a revmatismus. Na bolavé a artritické klouby pomůže obklad nebo koupel z březových listů.

U hlohu obecného se může sbírat květ, plod i list. Ale co naplat, květ je nejléčivější a květen až červen je tedy nejlepší dobou na sběr. Hloh má zvláštní vůni a chuť. Pokud nám nechutná v nálevu, můžeme si z něj připravit tinkturu. Stojí to za to, hloh je velkým pomocníkem při srdečních onemocněních a neurózách. Působí jemně a pomalu. Snižuje náš krevní tlak, pomůže při stresu, nespavosti a některých typech závratí. Léčivé jsou i další druhy hlohů v naší přírodě, takže nemusíme příliš zkoumat botanické znaky druhu a můžeme se dát rovnou do sběru.

Pitulník žlutý je bylinka pro ty nejtrpělivější z nás. Je to žlutě kvetoucí hluchavka, která vyhledává listnaté lesy, roste jako podrost pod keři. Sbírají se z ní drobné kvítky. Kdo pamatuje školní sběr hluchavky, ví, proč zmiňuji trpělivost. Na rozdíl od jiných hluchavek pitulník kvete jen v květnu. Účinky má podobné jako ostatní hluchavky, pomáhá ženám a dívkám při menstruačních obtížích. Žlutá barva je pro nás dobrým vodítkem – pitulník je totiž vynikající lék při zánětech močových cest a ledvin.

Mařinka vonná, kterou botanici přejmenovali na svízel vonný, je jemná nenápadná rostlina, kterou podobně jako pitulník najdeme v listnatých lesích. Většinu roku ji přecházíme bez povšimnutí, ale v máji ji v lesním podrostu nepřehlédnete. Mařinka kvete drobnými bílými kvítky, jejichž vůni mám moc ráda. Čerstvé i sušené květy přidávám do domácích likérů. Nálev z květů vám pomůže při nespavosti, na zklidnění srdíčka a celkové uklidnění. Používáme ji jen krátkodobě nebo ve směsích s dalšími bylinkami.

Léčivé keře a květiny čekají na nás, aby nám pomáhaly a prospívaly. Sbírejte je s pokorou a vděčností - jen v takovém množství, které spotřebujete. Milí čtenáři, přeji vám radostné zážitky při setkáních s rostlinami a při pobývání v naší krásné přírodě.

Recepty:

Tinktura z hlohu

Květy volně naplníme do šroubovací sklenice a zalijeme bílým alkoholem - minimálně čtyřicetiprocentním (vodka, slivovice, vínovice) tak, aby květy byly zcela ponořené. Necháme macerovat doma na teplém místě, nikoliv však na slunci. Občas protřepáváme. Po pěti týdnech tinkturu přecedíme. Na 1 litru tinktury přidáme lžičku medu nebo cukru pro posílení léčivého účinku. Tinktura vydrží 5 let i více, pokud ji skladujeme v temnu a při stálé teplotě. Dávkujeme vnitřně v množství 20 kapek 1x – 4x denně. Tinkturu lze použít i zevně při svalových bolestech a revmatismu.

Koupel z březových listů

Varnou skleněnou konvici nebo smaltovaný hrnec naplníme březovým listím, zalijeme vařící vodou a necháme minimálně 15 minut louhovat. Nálev přecedíme do koupele, v níž pobudeme tak dlouho, dokud nám to je příjemné. Tělo bychom měli mít ponořené jen pod úroveň srdce. Po koupeli se nesprchujeme, zabalíme se do županu nebo do ručníku a jdeme rovnou do postele.

Bezová perlivá limonáda

Potřebujeme 10 květenství bezu, 1 citrón, 4 l vody, 500 g cukru. Vodu převaříme, necháme zchladnout a pak do ní květy a cukr. Citrón pokrájíme, vyndáme jádra a přidáme také. Dáme do 5-litrové sklenice za okno na slunce, převážeme gázou. Každý den promícháme. Po týdnu slijeme do lahví a necháme uležet ještě pár dní v chladu. Podáváme s ledem a citrónem. Limonáda může být lehce alkoholická, chutná podobně jako perlivé víno.

Kontakt: Radka a Pavel Svatošovi, Zelená louka – bylinková škola
tel. 606 927 790
e-mail: centrumzelenalouka@centrum.cz

https://nasezelenalouka.cz/nase-tv/

Významní představitele bylinkářstí (fytoterapie)

zobrazit více..
Loading...