Tomáš Sedláček

spolužák Vlastimila Moravce

Tomáš Sedláček názory, teze, pohledy, zamyšlení:

10.7.2020

 • Celých 95,2 procenta hmotné reality je pro nás nedetekovatelných, jen tušíme, že tam "něco" je, protože jinak by nám nevycházely rovnice. Tmavá hmota a tmavá energie (zhruba 23 procent a 72 procent reality) je označení hypotetické formy hmoty, jejíž existence by vysvětlovala nesrovnalosti mezi některými skutečně pozorovanými a vypočítanými hodnotami z modelů. 
 • Jinými slovy, naše nejlepší rovnice a teorie platí jen z pěti procent. Paradoxně, abychom mohli vysvětlit necelých pět procent, musíme věřit ve dvacetkrát větší (těžší) svět, aby dávalo těch našich pět procent smysl. Nebo se v něčem naše sofistikované stávající teorie hmoty a pohybu mýlí. 
 • není možné vytvořit matematicky kompletní systém, který by nebyl vnitřně rozporný, a přitom byl dost kadentní na to, aby popsal jev na dostatečné úrovni komplexnosti. Tedy: buď bude model vnitřně konzistentní, ale nebude dost široký, aby byl schopen popsat jevy, které jsou intuitivně pravdivé, nebo se axiomaticky rozšíří, ale pak se stane, že bude vnitřně nekonzistentní, rozporný (tedy že v jistém okamžiku dojde k tomu, že se A rovná non A, tedy svému opaku). Kurt Gödel  
 • Přitom realita sama, i ta čistě fyzikální, je bez paradoxů, realita funguje jako na drátku. 
 • Takže sice říkáváme "v teorii to funguje, ale v praxi ne", měli bychom to ale říkat naopak: v praxi to funguje, ale v teorii ne. Věci v praxi padají bezchybně k zemi, planety se točí, slunce vybuchují, fotony "svítí", elektrony "vodí". Ale my v našich teoriích pořádně nevíme, proč věci padají, co je tahá a jak. 
 • https://archiv.ihned.cz/c1-66788960-paradox-paradoxu-aneb-v-teorii-to-nefunguje-ale-v-praxi-ano 

Na co skončí naše civilizace? Srovnání krize 2008 a budoucí krize (6.12.2019)

Optimismus je realističtější životní postoj proto, že život na této planetě jde (navzdory všem možným tragédiím) neustále dál a naše západní civilizace je dnes komplexnější, sofistikovanější, blahobytnější, mírovější a vyspělejší než generace před námi. 

 • pokud naši civilizaci má něco zničit, tak je to nepřiznání vlastních chyb a vlastní kroky  (kyberútoky, vodíkové bomby, biologické zbraně atd.).
 • vnitřní destrukce bývá větší něž ta vnější Teroristický útok na USA v září roku 2001 (propad indexu S&P 500 o 30 % pod dobu měsíců) na ekonomiku neměl zdaleka takový dopad jako její vlastní podvod sama na sobě, který si udělala skrze Enron (propad indexu byl větší a trval roky). Tato událost též, dle mého soudu, znamenala začátek konce mohutného exportu amerického vzorového kapitalismu.
 • Naše západní civilizace si pěstuje jednu mocnou časovanou bombu přímo pod postelí. Náš dluh se ve srovnání s minulou krizí 2007-9 nesnížil, ale zdvojnásobil a navíc jsme před 10 roky nebyli rozhádaní s Čínou a Ruskem, ekologický systém fungoval, mezinárodní spolupráce fungovala, banky měli prostor pro snižování sazeb, byl prostor pro zadlužování
 • platí ekologická kritika, kdyby bylo zdrojů neomezeně a všechny obnovitelné, i tak je náš systém - systém růstového kapitalismu na dluh - neudržitelný. 
 • Nás nezničí cizí velmoci, nedostatek růstu či nízká konkurenceschopnost, nás zničí naše přehnaná touha po růstu. více
zobrazit více..
Loading...