Průmysl

Průmysl

Prof.Peter Staněk, průmysl 4.0, UI a robotika

Zboží bude mít stále více nemateriální podobu (programy, hry, virtuální a rozšířená realita, internet inteligentních věcí, služby) a bude klesat objem osobní, letecké a nákladní dopravy.

Trendy v průmyslu:

  • Lokalizace výroby, postupně se mění trend z výroba se přesouvá z rozvojových krajin s levnou pracovní silou do spotřebitelských regionů (koronavirus, pád systému nazývaného Bretton Woods 2) s využitím robotizace a umělé inteligence (ztrácí se závislost na levné pracovní síle). Tento trend způsobí problémy v rozvojových zemích.
  • 3D tisk a nové inteligentní materiály.
  • Zelené investice s ohledem na životní prostředí.
  • Vyšší kvalita a 100% recyklace výrobků (plán EU na toto desetiletí), nové materiály.
  • Rozvoj a realizace průmyslu 4.0 s využitím robotizace, strojového učení a UI.
  • Celoživotní vzdělávání lidí (klíčové jsou informace), špičkový školní systém, on-line vzdělávání.
  • Generační diverzita zaměstnanců ve firmě (mladí draví a inovativní, starší zkušení).
  • Start upy a malé inovátorské firmy vzájemně propojené s lídrem v oboru a se všemi navazujícími sektoty.
  • Hledání nových obchodních modelů (zdanění práce robotů a UI).
  • Česká republika je subdodavatelské ekonomika s jednocifernou přidanou hodnotou, bez dat koncových klientů (Pavel Kysilka), klíčovou roli hrají také sociální dovednosti (komunikace, spolupráce, jazyky atd.).
  • Regulace a dotační systémy je brzdou ekonomiky i celého státu (nahrazení trhu státem nebo EU).
  • Import levné pracovní síly se zastavuje díky koronakrizi, dochází k urychlení zavádění nových technologií.

Automobilový průmysl zaměstnává (2020):

Tuzemský automobilový průmysl reprezentuje 26 % průmyslové výroby a 20 -23 % exportu Česka.V mnoha krajích je prakticky nenahraditelným zaměstnavatelem: přímo zajišťuje práci zhruba 170 tisícům lidí a nepřímo půl milionu. Podílí se jednou třetinou na investicích do výzkumu a vývoje. více

  • Škoda Auto tuzemsku přitom zaměstnává 34 tisíc lidí.
  • Kolínská Toyota Peugeot Citroën Automobile zaměstnává 2500 zaměstnanců.
  • Hyundai zaměstnává tři tisíce lidí.
  • Výrobce autobusů Iveco CZ z Vysokého Mýta zaměstnává čtyři tisícovky zaměstnanců.
  • Skupina Brano, český výrobce automobilových dílů z Hradce nad Moravicí zaměstnává 2100 zaměstnanců.
Průmysl, rafinerie
Průmysl, rafinerie

Důsledky pandemie koronaviru pro světový průmysl:

Ve světle aktuální situace (květen 2020) se jako nejvíce rizikové jeví sektory dopravy (aerolinky, námořní, silniční či železniční doprava), automotive, turistiky, výroba elektroniky a maloobchod. 

Průmysl, zprávy z tisku:

23.1.2021 Česká firma Fenix Group, přední světový hráč v oblasti topných systémů, spouští novou výrobu. Chce se prosadit v oblasti 3D tisku a plánuje rekordní tržby. Varuje však, že celý byznys zasáhne druhotná platební neschopnost. Očekávám celou řadu problémů a turbulencí. Hlavně si myslíme, že v druhém a třetím kvartálu se začne projevovat celá šíře problémů. Jsou totiž celé obory, které jsou dnes už technicky mrtvé, a to se začne objevovat v nárůstu druhotné platební neschopnosti. Ta se přelije ekonomikou jako lavina," obává se Svozil. "Zatím vlády všech zemí nalévají do ekonomiky velké peníze. To samozřejmě přejde.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/byznys-smete-lavina-krachu-cerna-predpoved-muze-ktery-kopiruje-slunce-138856#

14.1.2021 Der Spiegel: Tržby amerického filmového průmyslu se loni kvůli koronaviru snížily o více než 80 procent, a dostaly se tak na úroveň osmdesátých let. Finančně úspěšnější než hollywoodské trháky byl poprvé film z Číny, která těžila z toho, že se v ní život už před měsíci vrátil téměř do normálu, a mohla tak hrát i kina (ČTK) 

21.12.2020 Evropská komise schválila spojení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler s francouzským konkurentem PSA. Fúze v hodnotě 38 miliard USD vytvoří čtvrtého největšího výrobce aut na světě (ČTK)

10.12.2020 Současná pandemická krize způsobila dvěma třetinám firem pokles poptávky po zboží a službách, často v desítkách procent. Polovina podniků musela omezit činnost. Překonat tuto situaci firmám pomáhají digitalizace, vytvořené rezervy a podpůrné programy. Vyplývá to ze zjištění Indexu očekávání firem ČSOB. Doba, kdy se průzkum konal, ale byla ještě před tím, než vyvrcholila druhá vlna pandemie, podotkl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.

"Malé a střední firmy čelí dosud nepoznané situaci spojené s pandemií a opatřeními i nejistotami z ní vyplývajícími. Výsledkem je výrazné zhoršení nálady, za kterou jednoznačně stojí negativní zkušenost z předchozích měsíců a stále se prohlubující ekonomické dopady 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4562708/pruzkum-csob-polovina-podniku-musela-omezit-cinnost.html<br>

10.11.2020 K udržení výkonnosti českého exportu jsou podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) čtyři pilíře. Patří mezi ně podpora zaměstnanosti, udržení bankovních půjček, podpora investic a jako střednědobý nástroj je nezbytné posilování výdajů do výzkumu, vývoje a inovací. Díky tomu je možné současnou krizi překonat a dokonce posílit pozici na zahraničních trzích (ČTK) 

29.7.2020 Český export by letos podle odhadů Asociace exportérů mohl klesnout o 500 mld. Kč, což je meziročně zhruba 16% pokles. Bilance zahraničního obchodu by se mohla propadnout o 80 % na 20 mld. Kč. S těmito výsledky se dá počítat za předpokladu, že hospodářství neochromí další vlna koronaviru a zotaví se německý průmysl. U příležitosti konání Českého exportního fóra to dnes uvedla Česká asociace exportérů

10.7.2020 Slovenský průmysl v květnu meziročně spadl o 33,5 % po propadu o 42,0 % za duben. Analytici čekali snížení produkce jen o 27,5 % (Reuters) 

9.7.2020 Českým firmám postiženým následky koronavirové pandemie stále chybí zakázky. Jejich nedostatek považují za největší překážku pro návrat k předkrizové úrovni výroby přibližně tři čtvrtiny podniků, zjistil červnový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR. Firmy podle něj reagují na problémy především úsporami v nemzdových nákladech, nadpoloviční většina firem neplánuje propouštění (ČTK)

1.7.2020 Nálada v japonském průmyslu se ve druhém čtvrtletí zhoršila více, než se čekalo, klesla na nejhorší úroveň od roku 2009. Koronavirová krize totiž negativně působí na export a turistiku, což jsou pilíře tamní ekonomiky. Plyne to z průzkumu tankan, jehož výsledky dnes zveřejnila japonská centrální banka. Hlavní index, který ukazuje náladu velkých průmyslových výrobců, se za období od dubna do června propadl na minus 34 bodů z minus osmi bodů v předchozím kvartálu. Je tak nejníže za více než deset let a klesá šest čtvrtletí po sobě. Do negativního pásma se dostal poprvé v předchozím kvartálu 

8.6.2020 Bosch ČR čeká, že kvůli dopadům koronaviru mu letos ve výrobních závodech meziročně klesne počet zakázek o 20 až 30 %. České továrny firmy, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut, vyrábějí na 50 až 60 % kapacit. (ČTK)

8.6.2020 ČR: Průmyslová výroba v Česku po očištění o kalendářní vlivy zrychlila meziroční pokles na 33,7 % z 12,5 % v březnu. Propad byl ve všech odvětvích, nejvyšší byl u výroby aut. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Kvůli koronaviru se také podle ČSÚ snížila stavební produkce (o 4,6 %), ve schodku pak za duben skončil i český zahraniční obchod. Pokles ve výrobě automobilů v dubnu činil dokonce 80 %. Německá průmyslová produkce v dubnu klesla meziměsíčně o 17,9 % při očekávání 16,5% poklesu, meziročně -25,3 % při očekávání 24,8% poklesu (Bloomberg)

4.6.2020 Objednávky v německém průmyslu v dubnu propadly meziměsíčně o 25,8 % proti očekávání 19,9% poklesu, meziročně -36,6 % při očekávání -29,7 % dle Blooomberg

27.5.2020 Zisky čínských průmyslových firem klesly v dubnu meziročně o 4,3 % poté, co se v březnu propadly o 34,9 % (FT)

25.5.2020 Německý koncern Volkswagen musí zákazníkům, kteří mají auto dotčené manipulací s emisemi, vyplatit za vůz náhradu. Výrobce ale může výkupní částku snížit podle počtu kilometrů, které autem zákazníci ujeli. V pondělí o tom rozhodl německý nejvyšší soud v Karlsruhe.

https://byznys.ihned.cz/c1-66768310-volkswagen-musi-odskodnit-majitele-vozu-s-upravenym-softwarem-rozhodl-soud-muze-ale-zohlednit-ujete-kilometry

21.5.2020 Průmyslová výroba v Polsku se v dubnu kvůli koronavirové krizi meziročně propadla o 24,6 %. Průmyslová produkce tak výrazně zaostala za očekáváním analytiků, kteří v anketě agentury Reuters předpovídali pouze desetiprocentní pokles. Za globální finanční krize zaznamenala polská průmyslová výroba nejvýraznější propad v lednu 2009, kdy se snížila o 15,3 procenta (ČTK) 

18.5.2020 S dopady koronavirové krize se vlastními silami nedokážou vypořádat tři čtvrtiny českých exportních firem. Nejčastěji se podniky potýkají se snížením či stagnací objednávek, řeší to 40 procent společností, z nichž 32 procent potřebuje s problémy pomoci. Dále firmy v podnikání omezuje uzavření hranic, omezení výroby a provozů nebo zvýšené legislativní nároky. Ukázal to průzkum státní agentury pro podporu podnikání CzechTrade mezi 138 českými exportéry (ČTK)

16.5.2020  Víme ale, že průmysl v Česku na konci dubna pracoval na 70 % své kapacity. Z průzkumu Raiffeisenbank a Asociace exportérů vychází, že exportéři jsou postiženi dokonce ještě víc. Maloobchod poklesl o 9 %, prodeje aut skoro o 30 %. Roste i počet nezaměstnaných, od konce února jich přibylo téměř 30 tisíc. 8 % zaměstnanců a OSVČ do práce nechodí, protože jsou buď nemocní, nebo doma s dětmi, celkem jde o 410 tisíc lidí. Z dalšího průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank téměř čtyři z 10 Čechů pocítili dopad pandemie na svých příjmech. A jen třetina z nich má finanční rezervu na čtyři a více měsíců, 42 % maximálně na měsíc. K tomu odhadujeme, že denní ztráty v ekonomice v době nejpřísnější karantény dosahovaly tří až čtyř miliard korun. Čísla bohužel ukazují, že nám koronavirus vymaže posledních pět až šest let růstu, na předkrizovou úroveň se dostaneme až v roce 2022. Na konci roku čekáme nezaměstnanost 6,6 % (Ing. Helena Horská PhD)

14.5.2020 Českému vývozu podle Jiřího F. Grunda nepomáhá ani prodlužování splatnosti faktur, k němuž silní zahraniční odběratelé české podniky nutí. V textilním průmyslu, v němž podniká i firma vlastněná rodinou Jiřího F. Grunda, se prodloužila až na 120 dnů. A podobné tlaky hlásí i automobilový průmysl.

13.5.2020 Průmyslová výroba v Evropské unii v březnu kvůli dopadům koronaviru prudce klesla. V zemích eurozóny propad proti předchozímu měsíci činil 11,3 %, v celé EU pak 10,4 procenta. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat (ČTK)

Výroba zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou například auta, pračky nebo televizory, v eurozóně proti únoru klesla o 26,3 %. Výroba kapitálového zboží pak zaznamenala propad o 15,9 %, zatímco výroba polotovarů se snížila o 11 % a výroba spotřebního zboží krátkodobé spotřeby o 1,6 %. Produkce energie klesla o čtyři procenta. Podobný byl vývoj i v celé EU.
Z jednotlivých členských zemí, ze kterých jsou údaje k dispozici, největší meziměsíční propad výroby zaznamenala Itálie (28,4 %), dále Slovensko (20,3 %) a Francie (16,4 %), tedy hlavně velcí producenti zboží dlouhodobé spotřeby a kapitálového zboží, upozornila agentura Reuters. Naopak v Irsku, které se zaměřuje na produkci potravin, výroba překvapivě o 15,5 % vzrostla a vyšší byla také v Řecku, Finsku a Litvě. 

16.4.2020 Tuzemský nanoprůmysl patří vedle Finska k nejlepším v celé Evropě. Během necelých dvou měsíců si domácí podniky dokázaly vybudovat výrobní kapacity, které státu umožní, aby se zbavil závislosti na dovozech z Číny.

"Stát nyní těmto českým firmám kromě garantovaných nákupů nejvíce pomůže tím, pokud jejich výrobní kapacity nabídne v celé EU, která si začne vytvářet strategické zásoby. Udělejme z českých nanotechnologií v krizi výhodu. Podle předsedy Nanoasociace Jiřího Kúse se v Česku od května může vyrábět měsíčně až tři miliony kusů respirátorů nejvyšší třídy FFP3. To už je více, než si stát sám definuje jako krizovou potřebu. Ještě začátkem roku byla poptávka na trhu 50 tisíc kusů. Možné odběry od Honeywellu vyvolaly obavy českých firem, jejichž obrat se pohybuje v řádu desítek milionů korun ročně. "Český stát by se měl přestat chovat jako zákazník v supermarketu a měl by se začít chovat jako strategický investor do prosperity vlastní země. Resort vytvořil dva dotační programy pro výrobce a inovátory, kde je půl miliardy korun, přes CzechInvest pomáhá s certifikací nově zaváděných výrobků na trh. Dopad má i propojení nabídky domácích firem s poptávkou krizového štábu přes portál CoVpoint či pomoc s přípravou rámcových smluv ministerstva vnitra na garantovaný nákup od českých výrobců

https://archiv.ihned.cz/c1-66750350-spickovy-nanoprumysl-je-pro-cesko-sance-jak-v-dobe-krize-prorazit-v-eu

15.4.2020 Průmyslová produkce v USA v březnu meziměsíčně -5,4 % při očekávání -4,0 %, využití kapacit v americké ekonomice 72,7 % při očekávání 74,0 % (Bloomberg) 

15.4.2020 V důsledku pandemie koronaviru hlásí firmy snížení výroby až o 40 %. Navzdory obavám ale hromadné propouštění neplánují. Na 46 % firem s více než 250 zaměstnanci naopak uvádí, že se jim pracovní síly stále nedostává, nejčastěji v dopravě a zemědělství. Vyplývá to z průzkumu Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, který se uskutečnil mezi stovkou firem do konce minulého týdne a trval 2 týdny 

9.4.2020 Krize způsobená šířením koronaviru zasáhne ekonomiku států střední Evropy sdružených ve Visegrádské skupině (V4) obzvlášť silně. Ze střednědobého hlediska by ale tyto ekonomiky mohly mít ze současné krize prospěch. Až krize odezní, zkrátí se dodavatelské řetězce a do regionu by se mohly přemístit asijské výrobní továrny, předpokládá německý ekonomický deník Handelsblatt. Krize způsobená šířením koronaviru zasáhne ekonomiku států střední Evropy sdružených ve Visegrádské skupině (V4) obzvlášť silně. Ze střednědobého hlediska by ale tyto ekonomiky mohly mít ze současné krize prospěch. Až krize odezní, zkrátí se dodavatelské řetězce a do regionu by se mohly přemístit asijské výrobní továrny.

6.4.2020 Za celý rok očekává Jáč pokles průmyslové výroby asi o 7 procent, Kovanda dokonce o 15 až 20 procent. Pokles v řádu desítek procent předpokládá i analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

2.4.2020 Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 procenta - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal zveřejňovat. Uvedl to dnes italský průmyslový svaz Confindustria. Za celé první čtvrtletí průmysl zeslábl oproti předchozímu kvartálu o 5,4 procenta, a vykázal tak nejprudší pokles za 11 let. Ve druhém kvartálu se očekává další prohloubení propadu na 15 procent (ČTK)

1.4.2020 Aktivita českých průmyslových podniků v březnu klesala nejostřeji za poslední desetiletí, zejména v důsledku propadu produkce a nových objednávek kvůli přerušení výroby v továrnách, útlumu poptávky a celosvětově vysoké ekonomické nejistotě za koronavirové krize, ukázal dnes průzkum. Ukazatel se drží již 16 měsíců v řadě pod hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu v sektoru. Analytici oslovení Reuters očekávali, že se index v březnu sníží na 42,5 bodu. Dílčí ukazatele produkce a nových objednávek v březnu klesly na 11leté dno. Ukazatel obchodních očekávání podniků propadl na nejnižší úroveň od zahájení jeho sledování v dubnu 2012

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4376570/aktivita-v-ceskem-prumyslu-s-vypuknutim-epidemie-klesla-na-temer-11lete-dno.html

27.3.2020 DIHK: Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost. Průzkumu se zúčastnilo asi 15.000 společností a ukázalo se, že 80 % z nich letos očekává pokles tržeb (ČTK) 

27.3.2020 27.3.2020 Průmyslovým podnikům v Číně v prvních dvou měsících letošního roku klesly kvůli opatřením proti šíření koronaviru zisky meziročně o 38,3 % na 410,7 miliardy jüanů. Jde o nejhorší propad od roku 2010 (ČTK)

24.3.2020 Více než polovina průmyslových firem ČR čeká v březnu a dubnu kvůli opatřením, která vláda přijala v souvislosti se šířením koronaviru, propad zakázek o více než 20 %. Vyplynulo to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR mezi 340 průmyslovými podniky (ČTK)

16.3.2020 Průmyslová výroba v Číně se v lednu a únoru v porovnání se stejným obdobím loňského roku snížila o 13,5 %, informovala agentura Reuters, podle níž se jedná o největší pokles za posledních 30 let. Výrazně se propadly i maloobchodní tržby a vzrostla také nezaměstnanost. Vláda ve 2Q očekává pokles ekonomiky (ČTK) 

22.2.2020 Množství vyrobeného oblečení od roku 2000 do roku 2015 celosvětově vzrostlo na dvojnásobek. Z 97 % se přitom vyrábí z nových materiálů a jen ze 2% z recyklátů.

7.2.2020 Průmyslová výroba v Německu v prosinci vykázala největší pokles od ledna 2009, ve srovnání s předchozím měsícem se snížila o 3,5%. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Statistici také uvedli, že se v prosinci v meziročním srovnání snížil přebytek zahraničního obchodu. více

7.2.2020 Průmyslová výroba ve Francii v prosinci klesla ve srovnání s předchozím měsícem o 2,8 %, což byl největší propad za téměř dva roky. Přispěly k tomu celonárodní stávky v dopravě a také zpomalení hospodářského růstu v širší Evropě (ČTK) 

zobrazit více..
Loading...