Banky

p>Kyberzločinci se v současnosti organizují do velkých mezinárodních skupin a jsou dobře financováni. Na tzv. darknetu sdílejí informace i zkušenosti, obchodují s ukradenými daty a jejich hackerské útoky se staly běžně objednatelnou službou. Díky tomu jsou jejich postupy stále technologicky složitější. Mezi takové patří například tzv. botnety, které infikují zařízení spotřebitelů, odcizí jim identitu, otevřou účty a jsou schopny provádět podvodné nákupy. 
  • Z počítačové kriminality se stává regulérní byznys s obratem, pro který se podvodníkům vyplatí hledat nové cesty, jak prolomit obranu bank, pojišťoven a e-shopů," zvedl Marek Žáček ze společnosti Analytics Data Factory, která pomáhá bankám s prevencí a vyšetřováním podvodů a s řízením vztahů se zákazníky.
  • v současnosti vzrůstá riziko kybernetické bezpečnosti, kterou v podstatě nelze vyřešit, jedině tím, že tuto techniku nebudu používat
  • každé heslo je prolomitelné pokud bude o to zájem

18.6.2020 Zpravodajci spustí aktivní ochranu před hackery. Nejde nám o obsahy zpráv, ujišťuje zástupce ředitele Vojenského zpravodajství

https://archiv.ihned.cz/c1-66779000-zpravodajci-spusti-aktivni-ochranu-pred-hackery-nejde-nam-o-obsahy-zprav-ujistuje-zastupce-reditele-vojenskeho-zpravodajstvi

26.5.2020 Češi jsou kybernetická špička. Celé NATO je díky nim ve větším bezpečí, říká šéfka kybernetické bezpečnosti aliance

https://archiv.ihned.cz/c1-66768460-cesi-jsou-kyberneticka-spicka-cele-nato-je-diky-nim-ve-vetsim-bezpeci-rika-sefka-kyberneticke-bezpecnosti-aliance

24.5.2020 Na české firmy hackeři útočí častěji než jinde ve světě, nejvíce z USA. Na české firmy a organizace připadne 530 útoků za týden, celosvětový průměr je přitom 491. Po poklesu útoků na začátku roku jejich počet nyní znovu roste. Škodlivé soubory se do českých organizací snaží nejčastěji dostat prostřednictvím webových stránek. Hackeři se zaměřují stále více na cílené útoky, které mají vyšší šanci na úspěch.

Nejčastějším zdrojem kybernetických hrozeb pro české organizace jsou Spojené státy, ze kterých pochází 33 procent hrozeb, 22 procent je od domácích hackerů, 17 procent pochází z Irska, osm procent z Nizozemska, sedm z Německa a pět procent ze Španělska.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/hackeri-ceske-firmy-skodlive-soubory-usa.A200524_080744_domaci_soch

11.5.2020 Množství hackerských útoků na internetové stránky místních úřadů a vzdělávacích institucí se v prvním čtvrtletí meziročně ztrojnásobilo. Tvůrci tzv. DDoS útoků využili situaci, kdy jsou běžní uživatelé kvůli koronavirové nákaze doma a odkázáni na digitální zdroje. Podíl útoků na místní samosprávu nebo školy se celosvětově zvýšil na 19 % z celkového množství DDoS napadení. Vyplývá to ze zprávy antivirové společnosti Kaspersky (ČTK) 

8.5.2020 Na první čtvrtek měsíce května každoročně připadá Světový den hesel, jenž nám připomíná, jak jsou hesla v dnešní době důležitá. Pro přístup k našemu soukromí na internetu jsou totiž stejně významná jako kvalitní zámek na dveřích od bytu. Podle průzkumu také na pražské burze obchodované společnosti Avast používá 95 % Čechů heslo velmi slabé, skládající se pouze z několika čísel nebo písmen, které hackeři dokáží velmi rychle prolomit.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4401415/svetovy-den-hesel-95-procentum-cechu-je-hacker-prolomi-behem-vterin.html

Kyberbezpečnost se v současné době zdaleka netýká pouze osobních počítačů. Hackeři útočí také na naše mobilní telefony, firemní servery a díky internetu věcí (IoT) se mohou nabourat dokonce až do našich domácností. "Izraelská kyberbezpečnostní firma společně s univerzitou v Tel Avivu začátkem letošního roku upozornila na zranitelnost některých chytrých žárovek. Ty je možné využít k proniknutí do dalších částí sítě, kam pak mohou kyberzločinci nasadit třeba ransomware a tím ovládnout také počítače připojené k domácí wi-fi síti," varuje před dalšími riziky v kyberprostoru Karel Diviš, ředitel společnosti IDC-softwarehouse.

29.4.2020 Počet kyber útoků souvisejících s koronavirem se v současnosti proti březnu zvýšil až šestkrát. Každý den se uskuteční více než 14 000 útoků, v týdnu od 7. dubna to bylo dokonce 20 000 útoků za den. (ČTK) 

17.4.2020 polečnost ThreatMark dokáže zjistit naprosto vše o tom, jak používáte internetové či mobilní bankovnictví. Od toho, z jakých zařízení a v kterou hodinu do aplikace obvykle přistupujete, až po to, jak rychle píšete na klávesnici nebo jak pohybujete myší. Dělá to pro to, aby chránila vaše účty. Jestliže objeví nějaké odchylky od běžného chování uživatele, dokáže rozpoznat kyberútok. Za pět let existence se společnosti podařilo získat mezi své klienty tolik bank, že nyní její systém pokrývá většinu české populace. Celosvětově její řešení chrání přes 20 milionů uživatelů internetového bankovnictví. Firma má klienty v Kanadě, Velké Británii, Indonésii, Africe i Jižní a Střední Americe. "Jedním z velkých úspěchů je zakázka pro velkou evropskou bankovní skupinu, která zahrnuje devět zemí," uvádí generální ředitel společnosti ThreatMark Michal Tresner.

https://archiv.ihned.cz/c1-66746120-brnenska-firma-chrani-pred-kyberutoky-ucty-lidi-po-celem-svete

17.4.2020 Z loňské studie antivirové společnosti Eset a společnosti Seznam.cz totiž vyplývá, že již 83 % uživatelů si svá data a soukromí nějakým způsobem zabezpečuje. Nejpopulárnější je použití otisku prstu (39 %) a PIN kódu (25 %), naopak nejméně uživatelé využívají gesto (15 %). Tento trend je dlouholetý a bezpečnostní experti jej vítají. Podle nich lze totiž gesto snáze uhodnout, protože většina uživatelů drží telefon v pravé ruce a používají jednoduchý znak. Oproti tomu je přihlášení pomocí otisku prstu poměrně bezpečné.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/mobil/clanek/necekana-slabina-modernich-mobilu-se-ukazala-az-kvuli-koronaviru-40320923?seq_no=1&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

15.3.2020 Vojenská tajná služba Vojenské zpravodajství (VZ) by měla dostat na starosti obranu České republiky v kybernetickém prostoru. Počítá s tím novela zákona o VZ, kterou se bude v pondělí zabývat vláda. Díky novele by VZ mělo pravomoc kybernetického protiútoku.

14.3.2020 Česko jako brána do Evropy pro čínské a ruské hackery. Za útokem na Avast stála Čína, tvrdí BIS. Cílem útoku byla zejména aplikace CCleaner. Avast tento populární britský nástroj na čištění Windows koupil v roce 2017. "Myslíme si, že cílem útoku není CCleaner jako takový, ale dodavatelský řetězec, který je s ním spojený. Tato aplikace je cestou a způsobem, jak se dostat k našim zákazníkům," popisuje Baloo pro týdeník Ekonom. K jakým přesně zákazníkům se hackeři snažili dostat, není jasné. CCleaner ovšem používají společnosti jako Samsung, Intel, Airbus, Siemens, Oracle nebo HBO. Jde o firmy s vysokým technologickým know-how, které je pro hackerské skupiny velice zajímavé.

https://ekonom.ihned.cz/c1-66733540-cesko-jako-brana-do-evropy-pro-cinske-a-ruske-hackery 

9.2.2020 Počet internetových podvodů celosvětově roste. Při internetových obchodech bylo podle analytiků po celém světě loni odcizeno téměř 30 miliard dolarů (zhruba 681 miliard korun), meziročně až o 13 procent více. Za vyššími ztrátami je především nárůst objemů obchodů na internetu. Vyplývá to z informací Analytics Data Factory. Útoky budou nejspíš růst i nadále.

13.1.2020 Téměř každá pátá tuzemská firma v roce 2018 čelila kybernetickému útoku. Jejich počet se meziročně zvýšil zhruba o 20 %. Nejčastěji šlo o tzv. DDoS útoky s cílem přehltit kapacitu serverů obrovským množstvím požadavků a vyřadit je z provozu. Vyplývá to z nových údajů ČSÚ (ČTK)

Loading...