Intervencionismus

Intervencionismus

29.5.2020 Centrální banky na celém světě už roky opakují mantru intervencionismu na podporu ekonomik a stále více využívají netradiční nástroje. "Domníváme se, že centrální banky budou pokračovat v experimentování s "kreativními řešeními", což zahrnuje i určitou formu kontroly výnosové křivky Fedem. Ale u centrálních bank, které tlačí proti limitům měnové politiky, budou vlády muset zakročit," vysvětluje Anna Stupnytska, globální ekonomka společnosti Fidelity International.

Politici využívají krizi covid-19 jako zástěrku, přijímají intervencionismus a urychlují trendy, který rostly v reakci na globální ekonomiku charakterizovanou nízkým růstem, vysokým dluhem, rostoucími nerovnostmi a populismem. Obrat od politiky liberalizace, deregulace a volného trhu (kterou poprvé zavedli Margaret Thatcherová a Ronald Reagan v 80. letech) se nyní zrychluje.

  • trendy jako úsporná opatření a privatizace se budou nadále omezovat 
  • regulace a vyšší daně budou trvalými rysy politik
  • pravděpodobně se rozšíří systémy sociálního zabezpečení, 

Bezprecedentní nárůst nezaměstnanosti, který by mohl snadno dosáhnout až výše 20 - 30 % pracovní síly bude mít dopad na spotřebu způsobený vážnými ztrátami pracovních míst ohrožuje nejen americký HDP, protože až 70 % spotřeby pohání spotřebitelé, ale hrozí i rozšířením do zbytku světa. 

Asie je na počátku ekonomického "vůdcovství". Asie má vyšší ekonomický růst, stabilní politické režimy a široce zaváděné technologie, což jí může pomoci ujmout se vedení. Některé země mají nižší zadluženost a demografii, která ekonomiky podporuje. Asie s jistými pochybami poháněla světový růst během uplynulých 10-15 let, takže toto je pokračování silného trendu.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4417271/koronakrize-je-predelem-pro-ekonomiku-nastoupi-intervencionismus.html  

zobrazit více..
Loading...