Pracovní místa

Pracovní místa

Firmy v Česku v posledních letech trápil nedostatek vhodných pracovníků, začaly je proto ve velkém objemu přivádět ze zahraničí. Podle nejaktuálnějších dat Úřadu práce v Česku legálně pracuje 646 tisíc cizinců, což je téměř trojnásobně více než před deseti lety. Další až desítky tisíc cizinců pracují v Česku načerno. Počet zahraničních zaměstnanců se však i kvůli zpomalení ekonomiky pravděpodobně začíná blížit svému limitu. více

7.5.2021 Druhá největší německá banka Commerzbank se dnes dohodla se zástupci zaměstnanců ohledně zrušení 10.000 pracovních míst. S odvoláním na finanční ústav a odbory o tom informovala agentura Reuters. Commerzbank zvýšila náklady na restrukturalizaci z původních 1,8 miliardy eur na více než dvě miliardy eur (ČTK)

7.5.2021 Počet pracovních míst, která bude nutné v Německu zrušit kvůli útlumu výroby aut se spalovacím motorem, v následujících letech přesáhne počet zaměstnanců, kteří budou v tomto odvětví odcházet do důchodu. Ukazují to závěry studie, kterou dnes zveřejnil mnichovský institut Ifo. Vypracovat ji nechalo Německé sdružení automobilového průmyslu (VDA), které chce vědět, jaké dopady na zaměstnanost bude mít přechod k elektromobilitě.

"Čísla z výroby už nám ukazují, že pro elektromobily jsou zapotřebí úplně jiné díly než pro spalovací motory. Tato transformace se ale zatím plně nepromítla do počtu pracovních míst," upozornil Oliver Falck, který v Ifo vede středisko pro průmyslovou organizaci a nové technologie.

"Přechod k elektromobilitě je náročný úkol, zejména pro dodavatele v automobilovém průmyslu, kde působí hlavně středně velké firmy. Ve zbývající výrobě spalovacích motorů i u elektromobilů je důležité zachovat vysoce kvalifikovaná místa, a přitom nezastavit strukturální změny," řekl šéf institutu Ifo Clemens Fuest.

"Transformace, kterou lze očekávat u počtu zaměstnanců, odchod silných ročníků do důchodu zcela nevyřeší. Protože firmy už jsou si toho nesouladu vědomy, mají možnost v příznivé době zavést odpovídající opatření, jako je přeškolení nebo další školení," poznamenal Falck.

Institut Ifo odhaduje, že kolem 75.000 zaměstnanců ve výrobě v německém automobilovém sektoru do roku 2025 odejde do důchodu. Zhruba 39.000 z nich v současné době pracuje přímo ve výrobě aut, zbytek ve výrobě autodílů. Pokud ale do roku 2025 výroba aut se spalovacím motorem klesne tak, jak předpokládají současné plány na snížení emisí, pak přechod k elektrickým motorům zasáhne minimálně 178.000 zaměstnanců. Jsou to pracovníci ve výrobě, která je přímo či nepřímo závislá na spalovacích motorech. Z nich pak 137.000 přímo zaměstnává automobilový průmysl.

Studie také zjistila, že do roku 2030 odejde v odvětví do důchodu kolem 147.000 výrobních zaměstnanců, z nichž 73.000 je ve výrobě aut. V Německu je teď nejméně 215.000 pracovníků, kteří vyrábějí produkty se vztahem ke spalovacím motorům, a z nich pak zhruba 165.000 přímo zaměstnává automobilový průmysl.

Hodnota výrobních skupin, kterých se přechod k elektromobilitě přímo dotýká, už mezi roky 2015 a 2019 klesla o více než 22 miliard eur (přes 568 miliard Kč). To je pokles asi o 13 procent. Počet zaměstnanců, kteří se podílejí na výrobě, se ale snížil jen asi o dvě procenta, respektive o 8000 zaměstnanců. "Zachování paralelních výrobních struktur vyžadovalo i značný personál .

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4668126/utlum-spalovacich-motoru-v-nemecku-zpusobi-ztratu-mnoha-pracovnich-mist-varuje-ifo.html<br>

15.3.2021 Automobilový koncern Volkswagen se dohodl s podnikovou radou na plánu rušení pracovních míst v Německu, kde zaměstnává kolem 300.000 lidí. Přesný počet rušených míst firma neuvedla. Podle agentury AFP by ji do konce roku 2023 kvůli úsporám nutným k financování přechodu na elektromobilitu mohlo opustit 5000 zaměstnanců (ČTK)

26.1.2021 V loňském roce kvůli pandemii nemoci covid-19 zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než v nejhorším období globální finanční krize v roce 2009. Omezení činnosti podniků a veřejného života zrušilo loni 8,8 % všech pracovních hodin, což odpovídá 255 milionům pracovních míst na plný úvazek. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnila Mezinárodní organizace práce (ILO)

7.12.2020 V německé letecké společnosti Lufthansa do konce roku kvůli pandemii covidu-19 zanikne celkem 29.000 pracovních míst. Uvedla to podle agentury DPA mluvčí podniku, která tak potvrdila informace listu Bild am Sonntag. Lufthansa by v důsledku toho měla na konci roku zaměstnávat 109.000 lidí. V příštím roce by pak měla zrušit dalších 10.000 pracovních míst, píše DPA.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4559815/v-lufthanse-do-konce-roku-zanikne-celkem-29-000-pracovnich-mist.html<br>

30.11.2020 Nizozemská banka ABN Amro do roku 2024 propustí asi 3000 lidí, což je zhruba 15 procent zaměstnanců. Čelí déletrvající krizi v odvětví a dlouhodobě nízkým úrokovým sazbám, uvedla dnes agentura DPA. Banka se hodlá soustředit na ziskové podnikání v Nizozemsku a v severozápadní Evropě (ČTK)

19.11.2020 Německá společnost Thyssenkrupp zruší 11 000 pracovních míst (Bloomberg) 

12.11.2020 Největší španělská banka Santander uzavře na domácím trhu až tisícovku poboček a zruší 4000 pracovních míst. To odpovídá zhruba 14 procentům její celkové pracovní síly ve Španělsku. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje obeznámené se situací. Dodaly, že další tisícovka zaměstnanců se v rámci španělských poboček přesune na jiné pracovní pozice (ČTK)

3.11.2020 Covid překopal pracovní trh: Profesi musí změnit desítky tisíc Čechů. V cestovním ruchu zanikne 80 tisíc míst. "Minimálně pětinu lidí z nejpostiženějších sektorů, mezi které patří hlavně hotelnictví a gastronomie, bude nutné rekvalifikovat na jiné profese, ve kterých se budou moci uživit. Například jen v Praze je nyní 1600 nezaměstnaných průvodců a turisté se určitě v příštím roce nevrátí v plné síle,

https://archiv.ihned.cz/c1-66838480-covid-meni-pracovni-trh-profesi-musi-zmenit-desitky-tisic-cechu-v-cestovnim-ruchu-zanikne-80-tisic-mist<br>

19.10.2020 Pro automobilový segment pracuje v EU přímo i nepřímo 14,6 milionu lidí, což je obrovská masa a což odpovídá to 6,7 procentu všech zaměstnaných v celé EU. Právě proto tento segment podporují vlády, s koncem podpory ale přijdou výpovědi. Do automobilek tak sypou peníze přímo či nepřímo různými úlevami, aby o práci přišlo co nejméně lidí. Kvůli tomu ale výrobci najeli na trochu podivnou praxi, kdy předem počítají s tím, že vyprodukují více aut, než po kolika zákazníci touží. Přebytky pak prodávají klidně i se ztrátou, která je ovšem vykompenzována oněmi vládními penězi.

Tento způsob výroby a prodeje byl po několik let běžný, ovšem logicky neudržitelný. Přičemž jeho slabiny plně odhaluje právě aktuální pandemie. S tou jsou sice spojené mnohem vyšší dotace, ovšem prozatím jen v letošním roce. Od toho příštího se ale začnou snižovat a za pár let zmizí zcela, neboť ani vládní sekeru nelze zatínat nekonečně hluboko. Zdá se, že masivní propouštění je nevyhnutelné, ostatně sama ACEA uvádí, že v ohrožení je nejméně 1,1 milionu pracovních pozic. S druhou vlnou pandemie ovšem tlak na vyšší efektivitu narůstá a ochota vlád kohokoli podporovat klesá, ostatně to vidíme i u nás. Výpovědi tedy mají přijít, a pochopitelně ve chvíli, kdy skončí ony vládní programy. Výrobci jsou totiž zatíženi nucenými obřími investicemi do elektromobility, díky čemuž si již nemohou dovolit mnoho velkorysosti. Buď zefektivní svou činnost, nebo riskují svůj vlastní osud.

https://www.autoforum.cz/predstaveni/automobilky-budou-propoustet-ve-velkem-podpora-vlad-akorat-oddaluje-nevyhnutelne/

7.10.2020 Španělsko hodlá v příštích 3 letech vytvořit 800.000 pracovních míst díky finančním prostředkům z plánu EU na podporu oživení ekonomiky z koronavirové krize. Oznámil to dnes premiér Pedro Sánchez (ČTK)

2.9.2020 V globálním leteckém průmyslu během uplynulých šesti měsíců v důsledku koronavirové krize zaniklo více než 350 tisíc pracovních míst. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Five Aero. Podle spoluzakladatele společnosti Rowlanda Haylera by se počet zrušených míst mohl vyšplhat až k půl milionu, napsala agentura Bloomberg.

Údaje se týkají zaměstnanců leteckých přepravců, letišť i výrobců letadel. Více než 80 procent z doposud ohlášeného počtu zrušených pracovních míst připadá na Evropu a Severní Ameriku, ačkoli v loňském roce se tyto dva regiony na celkové osobní letecké přepravě podílely necelou polovinou, ukázala studie. Přispěla k tomu zřejmě skutečnost, že v těchto oblastech působí největší výrobci letadel i řada jejich důležitých dodavatelů, upozorňuje Bloomberg.

https://byznys.ihned.cz/c1-66809950-v-leteckem-prumyslu-za-poslednich-sest-mesicu-zaniklo-pres-350-tisic-mist-pocet-se-muze-vysplhat-az-na-pul-milionu<br>

18.8.2020 Americký prezident Donald Trump slíbil, že během deseti měsíců vytvoří v USA10 mil. pracovních míst. Tohoto cíle chce dosáhnout mimo jiné poskytnutím daňových úlev americkým podnikům, které přesunou výrobní aktivity z Číny zpět do USA. Informovala o tom agentura Reuters

24.7.2020 Švýcarský výrobce výtahů Schindler říká, že během příštích dvou let zruší 2000 pracovních míst. Zotavování poptávky po instalaci a modernizaci výtahů na předpandemické úrovně podle něj potrvá do roku 2022 (FT)

21.7.2020 Internetová profesní síť LinkedIn propustí po celém světě 960 zaměstnanců, což představuje asi šest procent její pracovní síly. Firma, kterou vlastní americký softwarový gigant Microsoft, dnes oznámila, že se potýká s vleklým dopadem pandemie nemoci covid-19 na poptávku. Pracovní místa provozovatel sítě seškrtá v divizích prodeje a náboru. (ČTK)

20.7.2020 O práci letos může přijít čtvrt miliardy lidí. Aby si našli novou nebo alespoň udrželi tu, kterou mají, budou si muset osvojit nové dovednosti, protože se ještě více zrychlí digitalizace ekonomiky. Řekl to prezident americké softwarové společnosti Microsoft Brad Smith (ČTK)

1.7.2020 Irský nízkonákladový letecký přepravce Ryanair hodlá zrušit asi 3500 pracovních míst, pokud se nedohodne se zaměstnanci na snížení mezd. Oznámil to dnes šéf podniku Michael O'Leary. Ryanair podle svých internetových stránek zaměstnává přes 19.000 lidí. Odvětví letecké přepravy nyní po celém světě čelí negativním dopadům koronavirové krize. Podle O'Learyho by se mohlo potýkat s problémy ještě jeden či dva roky (Reuters)  

19.6.2020 BMW neprodlouží kontrakty 10 000 smluvním pracovníkům ve snaze snížit svou kapacitu, uvedl zdroj společnosti Reuters. Společnost již uvedla, že dosáhla dohody s podnikovou radou o balíčku "personálních opatření pro udržitelnou budoucnost" (Reuters)

11.6.2020 11.6.2020 Lufthansa ve středu připustila, že pozice až 26 000 zaměstnanců jsou nadbytečné, což naznačuje, že tento německý dopravce bude snižovat mnohem více pracovních míst (Reuters)

1.6.2020 Microsoft chce nahradit několik desítek novinářských pozic robotickým systémem umělé inteligence. S odvoláním na své zdroje o tom informoval list The Seattle Times. Podle deníku se opatření dotkne asi 50 pracovních míst v produkci zpravodajství pro web MSN, který Microsoft provozuje. Tuto práci nyní zastávají agenturní zaměstnanci, jejichž služeb už ale společnost nechce po 30. červnu využívat 

29.5.2020 Francouzská automobilka Renault celosvětově zruší 15.000 pracovních míst, z toho 4600 ve Francii, restrukturalizuje továrny a některé možná zruší. Kvůli koronaviru jí klesly tržby, a chce proto v příštích třech letech ušetřit dvě miliardy eur (zhruba 54 miliard Kč). Firma dnes uvedla, že zahájila jednání o svém úsporném plánu s odbory, a potvrdila tak dřívější zprávy médií.

Společnost plánuje snížit do roku 2024 celosvětovou výrobní kapacitu na 3,3 milionu vozidel ze současných čtyř milionů. Soustředit se chce na výrobu malých dodávek a na elektromobily. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4417241/renault-zrusi-15-000-pracovnich-mist-a-restrukturalizuje-tovarny.html

28.5.2020 easyJet říkají, že zruší zhruba 30 % pracovních míst. Druhé největší evropské nízkonákladovky mají zhruba 15.000 zaměstnanců, takže v ohrožení by mohlo být cca 4500 míst (Bloomberg)  

20.5.2020 Výrobce leteckých motorů Rolls-Royce říká, že zruší skoro pětinu pracovní síly, tedy 9000 z 52.000 pracovních míst. Bylo by to největší snížení počtu pracovních míst za posledních 30 let (FT)

18.5.2020 Společnost Emirates hodlá zrušit až 30.000 pracovních míst. To je asi 30 % současného stavu, informovala agentura Bloomberg. Jednoho z největších provozovatelů dálkových letů na světě k tomuto rozhodnutí vedou dopady pandemie způsobené šířením koronaviru (ČTK) 

14.5.2020 Tržby pražského kongresového průmyslu se započtením návazných služeb by se letos mohly propadnout o více než 20 miliard korun, což by znamenalo pokles o 74 procent oproti předpokládaným tržbám bez vlivu pandemie. Zaniknout by mohlo až 6200 pracovních míst, pokud by hranice zůstaly uzavřené do konce roku. V případě pozitivního vývoje, kdy budou od 1. července umožněny příjezdy z okolních zemí a od 1. září z ostatních států, by propad mohl být zhruba 16 miliard korun. Zaniklo by 5000 pracovních míst. Vyplývá to ze studie společnosti Economic Impact pro Prague Convention Bureau (ČTK)

6.5.2020 Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, propustí 1900 zaměstnanců, což představuje zhruba 25 procent její celkové pracovní síly. Může za to prudký pokles cestovního ruchu kvůli pandemii nemoci covid-19.  Firma AirDNA, která monitoruje rezervace a ceny pronájmů pro ubytovatele na Airbnb a další, uvedla, že nové rezervace v USA od 3. února do 13. dubna klesly o 53 procent. Současná situace přináší Airbnb vážné problémy. Ještě před několika měsíci plánovala primární nabídku akcií a její hodnota se odhadovala na 31 miliard dolarů. Airbnb má na svých internetových stránkách v nabídce sedm milionů nemovitostí, napsaly agentury AP a Reuters.

5.5.2020 Americký průmyslový koncern General Electric (GE) zruší v letecké divizi 13.000 pracovních míst, což odpovídá zhruba 25 procentům pracovní síly divize. Letecký průmysl je kvůli pandemii nemoci covid-19 v útlumu. Oznámil to ředitel divize GE Aviation David Joyce. Společnost působí prostřednictvím divize GE Aviation Czech také v České republice (ČTK) 

24.4.2020 Irské aerolinky Ryanair v zimní sezoně zřejmě zruší deset až 20 procent pracovních míst. V rozhovoru s německým listem Handelsblatt to dnes řekl šéf podniku Michael O'Leary. Šéf největší nízkonákladové letecké společnosti v Evropě to zdůvodnil předpokladem, že v zimě se kvůli dopadům koronaviru bude ještě létat méně než v předchozích letech. Ryanair loni zaměstnával zhruba 17 500 lidí (ČTK) 

20.4.2020 Americká mediální a filmová společnost Walt Disney přestane tento týden platit asi polovině svých zaměstnanců, což je zhruba 100 000 lidí. Chce tak měsíčně ušetřit až půl miliardy dolarů (12,5 miliardy Kč), napsal britský ekonomický list Financial Times (FT). 

7.4.2020 Japonská automobilka Nissan Motor se chystá v USA a v Evropě dočasně zrušit přes 10.000 pracovních míst. S odvoláním na informovaný zdroj to dnes uvedla agentura Kjódó. Výroba v těchto regionech je kvůli epidemii onemocnění způsobeného novým koronavirem přerušena (ČTK)

29.3.2020 Pandemie koronaviru bude mít drastické dopady na německý automobilový průmysl, obává se odborník na automobilový průmysl Ferdinand Dudenhöffer. Hrozí podle jeho slov, že zanikne kolem 100 tisíc pracovních míst. Výroba automobilů a automobilových součástek v Německu nyní zaměstnává zhruba 830 000 lidí, píše agentura DPA.

25.3.2020 Německý konglomerát Thyssenkrupp do roku 2026 zruší ve své ocelářské divizi 3 000 pracovních míst a zároveň do této divize investuje 4,2 mld. eur. Firma se na tom dohodla s odborovým svazem IG Metall (ČTK)

19.3.2020 Omezení výroby v továrnách i zavření restaurací zvýšilo počet uchazečů o práci. O kolik lidí se jedná, zatím Úřad práce ČR neumí říct. Část zaměstnavatelů ale uvádí, že přijme své lidi zpět. Situaci komplikuje i omezení provozu pracovních úřadů, kde se lidé mají evidovat elektronicky. Na pozadí této reality premiér Andrej Babiš ve středu vyzval všechny zaměstnavatele, ať pokud možno pracovníky nepropouštějí. 

  • Týká se to hlavně hotelů a restaurací, kde výpovědi dostává především personál, a také automobilek, které postupně utlumují výrobu
  • o evidenci také lidé, kteří pracovali v restauracích a hotelech v zahraničí, například v rakouských Alpách.
Více na https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/personal-z-hotelu-a-restauraci-se-hlasi-na-urady-prace-remeslnici-se-snazi-prizpusobit-1367784?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

12.3.2020 Rozhodnutí vlády prakticky zastavilo příjezdový i domácí cestovní ruch. Dopady mohou ohrozit více než dříve odhadovaných 40 000 pracovních míst, řekl dnes ČTK prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek (ČTK) 

2.3.2020 Češi mají v příštích letech přijít kvůli robotům až o 400 tisíc pracovních míst. Mají se jejich nástupu do firem bát, nebo jim mohou vytvořit nová, méně namáhavá a zajímavější místa? Pomůže české ekonomice, když se roboti zdaní, jak to navrhuje ČSSD? Na co by šly vybrané peníze využít? A je třeba se bát, že by se nástup robotů mohl zvrtnout jako v dramatu Karla Čapka R.U.R.

17.2.2020 Více než polovina dodavatelů automobilových součástek v Německu plánuje snižování počtu zaměstnanců, ukazují výsledky průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK). Za plány na propouštění podle průzkumu nestojí pouze nepříznivý dopad zpomalování hospodářského růstu na zakázky, ale i přechod k elektrickému pohonu automobilů (ČTK) 

10.2.2020 Podle studie, kterou v lednu publikovala německá Národní platforma pro elektromobilitu, je v zemi kvůli nástupu elektromobility ohroženo zhruba 410 tisíc pracovních míst.

  • Automobilka Audi z koncernu Volkswagen v Německu do roku 2025 zruší asi 9500 pracovních míst. 
  • Podle deníku Handelsblatt má vlastník Mercedesu postupně seškrtat až 15 tisíc míst. 
  • Finanční ředitel BMW Nicolas Peter loni uvedl, že by chtěl snížit do roku 2022 počet zaměstnanců o pět až šest tisíc. 

10.2.2020 Německá automobilka Daimler propustí až 15 000 ze svých zhruba 300.000 zaměstnanců. To je více, než se čekalo. S odkazem na firemní zdroje o tom na svém webu informuje německý deník Handelsblatt. Výrobce luxusních vozů tak podle listu hodlá do roku 2022 ušetřit přes 1,4 miliardy eur

(ČTK) 

14.1.2020 Německo přijde kvůli elektromobilům o 410 tisíc pracovních míst, tvrdí studie. Bude ale potřeba více softwarových inženýrů, z toho v samotném autoprůmyslu 240 tisíc. Ubudou i v dalších odvětvích, například v kovozpracujícím průmyslu. více

14.1.2020 Automobilka Opel z koncernu PSA chce zrušit ve svých německých továrnách zrušit až 2100 pracovních míst (Bloomberg) 

13.1.2020 Danske Bank ve snaze snížit náklady nabídla 2000 svých zaměstnanců v Dánsku, aby odstoupili. Rozhodnout se mají do konce měsíce. Akcie banky -1,2 % (Bloomberg) 

28.12.2019 Přední světové banky v letošním roce oznámily největší plány na propuštění za poslední čtyři roky. Více než 50 bank uvedlo, že zruší celkem 77 780 pracovních míst, což je nejvíce od roku 2015, kdy zrušily 91 448 pracovních míst. více

14.12.2019 Německo si z propouštění v autoprůmyslu, které podle agentury Bloomberg v příštích letech dosáhne až na 80 000 lidí, ukrojí zřejmě největší část. Kvůli brexitu ale nebude ušetřeno ani Spojené království a kvůli celním sporům, které vedou i s EU, ani Spojené státy. Snižování počtu pracovních míst letos oznámily také Nissan - 12 500 lidí po celém světě, General Motors - 15 000 zaměstnanců, Ford - 7 000 pozic.

13.12.2019 Do deseti let zanikne v Česku 18 tisíc pracovních míst spojených s uhlím. Na rekvalifikaci lidí půjdou evropské peníze. více

4.12.2019 V nadcházejících letech automobilky celosvětově zruší minimálně 80 tisíc pracovních míst, vyplývá z aktuálních čísel agentury Bloomberg. Jen v minulém týdnu oznámily německé automobilky Daimler, vyrábějící mercedesy, a Audi, že dohromady v příštích letech zruší zhruba 20 tisíc pracovních míst. Japonská automobilka Nissan zase svůj provoz zeštíhlí o 12 500 pracovních míst.

3.12.2019 Italská banka Unicredit plánuje v letech 2020-2023 uskutečnit zpětný odkup akcií o objemu 2 mld. EUR. Banka zároveň oznámila, že do roku 2023 sníží celkový počet pracovních míst o 8000 lidí

(Bloomberg)
zobrazit více..
Loading...