Pokuty technologických gigantů

Pokuty technologických gigantů

Google, který je nejpoužívanějším internetovým vyhledávačem na světě, dostal v posledních letech od Evropské komise za porušování pravidel hospodářské soutěže už tři pokuty, celkem za 8,25 miliardy eur (téměř 220 miliard Kč). Komise firmu pokutovala například za zneužívání dominantní pozice operačního systému Android (16.6.2020) 

Seznam pokut technologických gigantů:

 • 16.3.2020 Apple dostal ve Francii pokutu 1,1 mld. eur za porušování pravidel hospodářské soutěže.  
 • Červenec 2019 Americké úřady Facebooku vyměřily pokutu ve výši pět miliard dolarů, tedy v přepočtu asi 115 miliard korun, a to v souvislosti s kauzou Cambridge Analytica. 
 • Březen 2019 - Google: 1,49 miliardy eur.
 • Červenec 2018 - Google: 4,34 miliardy eur.
 • Leden 2018 - Qualcomm: 997 milionů eur.
 • Červen 2017 - Google: 2,42 miliardy eur.
 • Srpen 2016 - Apple: 14 miliard eur.
 • Květen 2009 - Intel: 1,06 miliardy eur.

Pokuty technologických gigantů, zprávy z trhu:

12.1.2021 Technologické firmy nutně nebrání pravdu a demokracii, zablokováním Trumpa ukazují, že se bojí. Trump také patřil mezi celebrity, které naopak pomáhaly Twitteru dostat se do mainstreamu. Aktivní na něm byl už od roku 2009, ale zásadní změna přišla v průběhu prezidentské kampaně, a nakonec při začátku kampaně za znovuzvolení. V roce 2019 začal Trump používat Twitter jako hlavní komunikační kanál. S 88 miliony sledujících v době, kdy Twitter odcházejícímu prezidentovi účet zrušil, měl Trump šestý nejsledovanější účet na této sociální síti. Před ním byl pouze jeden fotbalista, dvě zpěvačky, jeden zpěvák a jeho předchůdce v prezidentském úřadu. Celou dobu, i přes to, že Trump porušoval platná ustanovení uživatelských ujednání Facebooku i Twitteru, sociální sítě Trumpovi nešlapaly na paty. Firmy se snažily s Bílým domem vycházet, stejně jako celý technologický průmysl s americkou vládou, jejíž rozhodnutí Trump stále více přímo ovlivňoval. Nejde jen o Facebook nebo Google, ale také o Apple. Výrobce iPhonů a Macbooků po tlaku amerického prezidenta rozšířil výrobní kapacity USA, což je proti přesvědčení šéfa firmy Tima Cooka, který z Applu udělal miláčka investorů díky maximalizaci zisků díky levné výrobě v Asii.

 • V USA proti technologickým gigantům brojí hlavně demokraté, dobré vztahy s Trumpem tak skýtaly naději na lepší postavení. Ostatně snaha prosadit ověřování faktů na sociálních sítích přiměla Trumpa k prosazování zákona, který by zpřísnil podmínky pro provozovatele internetových platforem.
 • Chování Twitteru a Facebooku se změnilo ve chvíli, kdy Joe Biden získal více volitelských hlasů v prezidentských volbách, ale zásahy ze strany sociálních sítí se omezovaly na důrazná upozornění na nepravdivost výroků prezidenta.
 • Zlom nastal 6. ledna 2021, kdy Trump vyzval své přívržence k pochodu na Kapitol, který vyústil ve smrt několika lidí. Twitter i Facebook nejprve odstranily video, ve kterém Trump děkoval účastníkům protestů a vyzval je k návratu domů bez odsouzení násilností, ke kterým došlo. Následně obě firmy zablokovaly Trumpovy uživatelské účty, nejprve na 12 hodin, následně trvale v případě Twitteru a minimálně do inaugurace nového prezidenta v případě Facebooku a Instagramu.
 • Tak výrazný krok, jako je likvidace účtu úřadujícího prezidenta USA, vyvolal logicky silné reakce. Odpůrci prezidenta Trumpa jásají, jeho fanoušci vyjadřují nelibost. Často padá argument o cenzuře, ten ale není na místě. Cenzura se vztahuje ze své definice, alespoň v právním kontextu a v kontextu prvního dodatku americké ústavy, ke státní moci, nikoliv k interním rozhodnutím soukromých firem.
 • Google a Apple po hlasitém nátlaku uživatelů sociálních sítí přistoupily k zablokování aplikací sociální sítě Parler, která je populární právě mezi stoupenci odstupujícího amerického prezidenta. Důvodem byla nedostatečná kontrola obsahu na této sociální síti. Apple a Google ale k tomuto kroku opět přistoupily až ve chvíli, kdy se zásadně změnilo postavení prezidenta Trumpa.
 • Ještě méně opodstatněné je vypnutí serverů Parleru ze strany Amazonu. Soukromé firmy si mohou vybírat, s kým uzavírají obchodní smlouvy, ale neměly by je jednostranně porušovat. Amazon má přitom podle žaloby ze strany provozovatelů sociální sítě Parler ve smlouvě 30denní výpovědní lhůtu, kterou firma nedodržela. Amazon jako odůvodnění svého kroku uvádí 98 příspěvků, ve kterých uživatelé alternativní sociální sítě vyzývali k násilí spojenému s výsledky voleb a připravovanou inaugurací nového prezidenta Bidena.
 • Rozhodují peníze a obavy o budoucnost. Nejdříve se báli proti Trumpovi zasáhnout, když měl moc. Ve chvíli, kdy Trump prohrál volby a kvůli svému vystupování ztratil podporu republikánské strany, přestal být hodnotným spojencem, naopak. Google, Apple i Facebook jsou firmy, které čelí vyšetřování kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu. Vyšetřování, které iniciovali demokratičtí zákonodárci. A ti od 20. ledna budou mít svého prezidenta a většinu ve sněmovně i Senátu. Každý projev dobré vůle vůči novým vládcům se nyní počítá.
 • https://tech.ihned.cz/internet/c1-66867970-technologicke-firmy-nutne-nebrani-pravdu-a-demokracii-zablokovanim-trumpa-ukazuji-ze-se-boji

14.12.2020 Technologičtí giganti by podle aktuálního návrhu regulace mohli čelit pokutě až 10 % ročních příjmů, pokud nebudou dodržovat nová pravidla Evropské unie o využívání dat, která budou zveřejněna v úterý.

Mimo jiné budou mít společnosti, včetně Googlu, Amazonu a Applu, zakázáno používat jakákoli data od firemních uživatelů k tomu, aby jim konkurovaly nebo zvýhodňovaly své vlastní služby.

Společnost, která bude "systematicky porušovat" tyto povinnosti, by mohla čelit nařízením Evropské komise k provedení behaviorálních a strukturálních změn, jako např. divesticím. Společnosti budou považovány za subjekty, které systematicky neplní požadavky, pokud jim EU během pěti let udělila alespoň tři pokuty. Pravidla jsou ale stále ve formě konceptu a mohou být předmětem revizí.

Na technologické giganty, které podle dokumentu Evropská komise definuje podle řady kritérií, včetně počtu uživatelů v milionech, celkových příjmů v miliardách dolarů a také jejich dopadu na jednotný trh, se zaměřuje nový zákon o digitálních trzích. Komise bude jejich označení aktualizovat každé dva roky.

Plány EU přicházejí v době, kdy se s těmito technologickými obry potýkají regulační orgány na celém světě, které je považují za příliš velké, příliš silné a příliš ziskové. Facebook již čelí hrozbě rozpadu svého podnikání v USA poté, co byl zažalován protimonopolními úředníky USA a koalicí států, které chtějí zvrátit jeho akvizici společností Instagram a WhatsApp.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4565345/technologickym-gigantum-hrozi-v-evrope-pokuty-az-10-rocniho-prijmu.html<br>

6.10.2020 Americká společnost Cisco Systems má zaplatit 1,9 miliardy USD (43,7 miliardy Kč) za porušení patentů firmy Centripetal Networks souvisejících se složitými bezpečnostními funkcemi počítačové sítě. Oznámil to soudce Henry Morgan. Cisco se hodlá proti rozhodnutí odvolat (ČTK)

15.7.2020 Apple vyhrál při před soudem EU o tom, zda musí zaplatit Irsku 13 miliard EUR za to, co Evropská komise považovala za daňové nedoplatky (Bloomberg)

23.6.2020 Světový obchod se zbožím zaznamená ve 2Q podle předběžných odhadů meziročně propad o 18,5 %. Uvedla to dnes Světová obchodní organizace (WTO). Znamená to, že se díky rychlé reakci vlád nenaplní nejhorší scénář, který organizace očekávala. V 1Q světový obchod kvůli dopadům koronaviru klesl asi o 3 %

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4436223/wto-propad-svetoveho-obchodu-bude-slabsi-nez-se-cekalo.html

16.6.2020 Evropská komise (EK) začala kvůli podezření z porušování pravidel hospodářské soutěže vyšetřovat americkou technologickou společnost Apple. Komise dnes uvedla, že vyšetřování vede ve dvou samostatných případech, které se týkají služeb App Store a Apple Pay. Americký podnik uvedl, že vyšetřování jsou podle jeho názoru založena na neopodstatněných obviněních ze strany několika podniků.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4430864/ek-vysetruje-zda-apple-neporusuje-pravidla-hospodarske-souteze.html

3.6.2020 Společnost Google byla v USA obviněna z toho, že nezákonně napadla soukromí milionů uživatelů tím, že sledovala jejich používání internetu i prostřednictvím prohlížečů v "inkognito" režimu. Žaloba podaná k federálnímu soudu v Kalifornii požaduje nejméně 5 mld. USD

16.3.2020 Apple dostal ve Francii pokutu 1,1 mld. eur za porušování pravidel hospodářské soutěže. Prohřešky výrobce smartphonů a další elektroniky se týkají přístupu firmy v její distribuční síti a zneužívání ekonomické závislosti prodejců (ČTK)

červenec 2019 Americké úřady Facebooku vyměřily pokutu ve výši pět miliard dolarů, tedy v přepočtu asi 115 miliard korun, a to v souvislosti s kauzou Cambridge Analytica.

Evropská komise (EK) vyměřila pokutu 1,06 miliardy eur americkému výrobci počítačových čipů Intel. Firma podle komise poskytovala výrobcům počítačů slevy za to, že omezovali používání čipů konkurenčního výrobce Advanced Micro Devices; pokuta byla potvrzena v roce 2014.

Evropská komise dala americké společnosti Apple pokutu asi 14 miliard eur za to, že Irsko této firmě řadu let poskytovalo neoprávněné daňové výhody. Loni v září Apple daňový nedoplatek uhradil, peníze ale zůstanou na zvláštním účtu, dokud se nevyřeší odvolání proti rozhodnutí Evropské komise, která doplacení daní nařídila.

Americká společnost Google dostala od EK pokutu 2,42 miliardy eur za zneužití dominantního postavení na trhu. Ve svém vyhledávači firma podle komise zvýhodňovala jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek. Google se proti pokutě odvolal.

Americký výrobce čipů Qualcomm dostal od Evropské komise pokutu 997 milionů eur za to, že platil svému klíčovému zákazníkovi, společnosti Apple, miliardy dolarů, aby nenakupoval u konkurence.

Evropská komise vyměřila Googlu pokutu 4,34 miliardy eur za zneužívání dominantního postavení operačního systému Android. Google podle komise od roku 2011 omezoval výrobce zařízení, která Android využívala.

Evropská komise vyměřila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur za zneužívání svého postavení na trhu a omezování konkurentů

zobrazit více..
Loading...