Zdanění bohatých

h2 id="wnd_TextBlock_942514_inner_1" data-wnd_separable_id="wnd_TextBlock_942514" data-wnd_separable_index="1" data-wnd_is_separable="1">Co je příčinou tohoto požadavku? Rostoucí finanční a jiná nerovnost v celém světě.

Finanční majetek je rozdělen čím dál nerovnoměrněji, úzké skupině 22,1 milionu dolarových milionářů (jeden dolar je zhruba 23 korun) loni patřila více než 50 % soukromých světových financí. O druhou polovinu se dělilo zbývajících 7,6 miliardy obyvatel planety. Ještě v roce 2015 vlastnili dolaroví milionáři jen 43 %celosvětového finančního majetku. více 

1.1.2020 Majetek 500 nejbohatších lidí světa podle seznamu miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg v letošním roce stoupl o 25 % na 5,9 bilionu dolarů (134,2 bilionu korun). Celkem hodnota majetku 500 nejbohatších lidí stoupla o 1,2 bilionu dolarů. Ve Spojených státech nejbohatší 0,1 procenta populace kontroluje největší podíl majetku od roku 1929. 

Už dnes nejbohatší Němci státu ze svých příjmů takřka polovinu. Podle deníku Handelsblatt je dnes nejvyšší sazba daně v Německu 42 % a vztahuje se na poplatníky s ročním příjmem přes 54 950 eur (1,4 milionu korun). Pokud si někdo za rok vydělá více než 260 533 eur (6,7 milionu korun), zaplatí z každého eura nad tuto hranici státu dokonce 45 %. 

  • v roce 2018 zdědilo 600 nejbohatších Němců majetek ve výši celkem 31 miliard eur (794 miliard korun), z toho ale zaplatili v průměru "jen" pětiprocentní daň. 

Co může zdanění bohatých způsobit?

  • hrozí nebezpečí přesunu kapitálu do zahraničí

Proč chtějí zdanit bohaté v Německu?

 V posledních deseti letech v německé společnosti dochází k neustálému rozevírání propasti mezi bohatstvím a relativní chudobou. 10 % nejbohatších Němců už vlastní 74 % veškerého privátního majetku v zemi, podle některých odhadů se každou vteřinu přesune k deseti procentům těch nejbohatších majetek v hodnotě 8758 euro (225 000 korun). V Německu platila prakticky až do sedmdesátých let minulého století sedmdesátiprocentní špičková daň.

Walter Borjans,vystudovaný ekonom, který byl mezi lety 2010 až 2017 ministrem financí ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko.

  • snaha o vyšší zdanění bohatých "Kdo jako singl vydělává ročně 750 000 euro (19,2 milionu korun), nestane se chudým, když bude muset polovinu svých příjmů odevzdat na financování celé naší společnost"
  • Vedle padesátiprocentního zdanění těch nejbohatších obyvatel Německa navrhuje i zrušení podnikatelských výjimek pro dědickou daň. 
  • V Německu už dlouho funguje spolek milionářů s názvem "Výzva k odvodu z majetku", který žádá, aby stát na milionáře uvalil milionářskou daň a ještě by museli dobrovolně odevzdat ve prospěch státu 10 % svých "nepodnikatelských" aktiv.  

Proč zdanit bohaté v USA?

Ve Spojených státech už patří většina privátního majetku v zemi 1 % těch nejbohatších. 

  • mezi zastánce vyššího zdanění "sama sebe" patří například i spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates nebo další americký miliardář Warren Buffet. 

Zdroj: https://www.info.cz/svet/sef-spd-vola-po-zdaneni-bohatych-svobodni-milionari-by-meli-odevzdat-pulku-penez-statu-43930.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

zobrazit více..
Loading...