Kanadská borůvka, Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum)

Kanadská borůvka, Brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum)

Kanadské borůvky se dožívají 30-60 let, mají rády polostín i plné slunce. Keř dorůstá do výšky cca 2,5 metru a potřebuje prostor o velikost 2x1m. Pokud byste tuto borůvku chtěli vysadit, připravte se, že budete muset vykopat cca půl metru hlubokou jámu. Rostlina je totiž náročná na obsah vápníku v půdě. Potřebuje proto speciální směs na pěstování borůvek či rododendronů, nebo směs rašeliny s drcenou kůrou. Jelikož je cizosprašná, budete muset vysadit alespoň 2 různé odrůdy brusnice chocholičnaté. Plodit začínají čtvrtým rokem.

  • Plodí až po několika letech a vyžadují kyselou půdu (rašelinu), v těžší jílovité půdě se růst jejich kořenů prudce zpomaluje, až zastavuje.
  • Šířka výsadbové jámy či příkopu by měla být minimálně 80 cm, vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla dosahovat alespoň 100 cm, hloubka jámy stačí kolem 40 cm, v silně vápenitých půdách by však jáma měla být ještě hlubší anebo lépe do takové půdy vůbec nesázet. Výsadbovou jámu můžeme také prohloubit zhruba o dalších 20 cm a na dno nasypat vrstvu hrubého štěrku pro přerušení vzlínání vody.
  • Keříky borůvek mají poměrně mělký kořenový systém, proto je vhodné půdu pravidelně mulčovat, aby příliš nevysychala. Vhodné je přidávat pod keříky čerstvou hrabanku z lesa. Keříky potřebují pravidelnou zálivku. Kvalitu i velikost plodů ovlivňuje hlavně množství vláhy před sklizní. Kanadské borůvce se daří i ve vyšších polohách díky vyšší půdní vlhkosti a častějším ranním rosám.
  • Aby rostlina dobře plodila, je nutné provést jarní řez. Během prvních dvou let borůvky neprořezáváme. Až během třetího roku odstraníme ze středu staré výhony, aby se nám keřík příliš nezahustil. Odstraňujeme také viditelně suché, odumřelé větvičky. Tím kanadskou borůvku průběžně zmlazujeme. Jarní řez provádíme pouze do doby květu. V 6-7 roce po výsadbě by měl mít keř 7-12 výhonků různého stáří, žádný z nich by však neměl být starší než 4 roky. Pokud chcete chutné plody, budete muset vysadit alespoň 2 různé odrůdy. Rostlina je totiž cizosprašná. Plodit začíná 4 rokem, teprve po šesti letech se dočkáme její plné plodnosti. Při správném pěstování bychom v této době mohli sklidit až 2 kg borůvek.
  • V nižších polohách sklízíme plody už od začátku prázdnin, ve výše položených místech až od srpna. Plody dozrávají postupně na rozdíl od borůvek lesních. Období sklizně trvá asi jeden měsíc. Stačí sbírat 1 - 2x týdně. Pokud chceme mít dobrou úrodu musíme jí také chránit před ptactvem. Rostliny je dobré zakrýt sítí, můžeme použít i starou záclonu.
  • Nikdy větve nezkracujte. Borůvka totiž plodí na horní třetině větví.
  • Kanadské borůvky jsou náročnější a je nutné je hnojit vícekrát za vegetační období. Začíná se v první polovině května a pokračuje se po dvou týdenních intervalech až do druhé poloviny června. Hnojivy s příměsí dusíku vyživujeme borůvku maximálně do července pro lepší růst. Od druhé poloviny léta (srpen) potřebují lehkou změnu a přípravu na přezimování. Aplikuje se tedy hnojivo s draslíkem.
  • Po přesazení a zakořenění zkrátíme výhony rostlinek asi o 1/3. Musíme počítat s tím, že prvním rokem borůvka nejspíš vůbec plodit nebude, úrodu může očekávat až 3-4 rokem.
  • Náročnější kanadská borůvka potřebuje v létě vydatnou zálivku (kvalitu i velikost plodů ovlivňuje hlavně množství vláhy před sklizní). Vody se nemusíte bát, kanadskou borůvku není téměř možné přelít.
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/muchovnik-kanadska-boruvka-leto-20210614.html?
  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-294229-umite-se-spravne-postarat-o-kanadske-boruvky-abyste-meli-bohatou-urodu

Příklady odrůd podle doby sklizně

  • Ranné - Blueray, Duke, Earliblue, Patriot, Reka, Spartan, Sunrise
  • Středně zrající - Bluecrop (častá odrůda), Bluegold, Bluejay, Elizabeth, Pemberton, Reka, Siera, Selekta
  • Pozdní - Barkeley, Brigitta, Darow, Elliot, Herbert, Chander

Složení substrátu pro kanadské borůvky:

  • 2 díly rašeliny
  • 1 díl písku
  • 1 díl hrabanky (nejlépe borovicová)
  • 2 díly kompostu

Samotná výsadba borůvek je po pečlivé přípravě jámy už snadná.

  • V případě výsadby jedné či dvou rostlin je možné vykopat pouze jednu větší jámu, při větším množství vysazovaných rostlin je lepší vykopat celý příkop. Na dno nasypte vrstvu hrubého štěrku pro přerušení vzlínání vody. V místech s těžkou půdou před výsadbou borůvek původní zeminu odeberte a vyměňte ji za vhodný substrát. 

Borůvkám musíme zajistit kyselé prostředí celý rok a tedy i hnojení a výživa musí být určena kyselomilným rostlinám. Vyhnojili jsme jámu před výsadbou, ale tím to nekončí. Během vegetace i nadále dopřáváme rostlinám bohatou výživu.

Odstraňte všechny květní pupeny, ale listové pupeny nechte neporušené. Odříznutou větev rozdělte na řízky o délce kolem 12 cm. Nejlepší je použít řízky, které obsahují pouze listové pupeny, nikoliv ty, které obsahují stopy po odstranění květových pupenů, takže nařežte řízky odpovídajícím způsobem.
Odřízněte kůru 2,5 cm od spodu každého řízku. Seříznuté řízky můžete skladovat až tři měsíce, pokud je to nutné, v plastových sáčcích obsahujících sphagnový mech. Uzavřete sáčky a uchovávejte na chladném místě při teplotě mezi 1 až 5 stupni Celsia s vlhkostí mezi 80 až 90 procenty. Je-li to ale možné, zpracujte řízky hned, aniž byste je ukládali. Čím déle je ukládáte, tím méně šancí, že budou kořenit.
V polovině června zvyšte skleníkové větrání, kdy už by se měly vyvinout kořeny. Aplikujte týdenně rozpustné nebo pomalu uvolňující se hnojivo, například NPK 15-30-4 nebo NPK 13-36-13. Aplikujte také síran amonný, fosforečnan amonný, močovinu nebo jinou formu dusíku. Dodržujte pokyny uvedené na etiketě hnojiva a dusíkatých přípravků.
V zimě nechte řízky ještě v rozmnožovacích lůžkách. Borůvky budou připraveny k přesazení do vaší zahrady příští rok na jaře.

POZOR - hnojivo na borůvky v žádném případě nesmí obsahovat vápník (Ca) a chlór (Cl), oproti tomu přítomnost železa je prospěšná (např. KOPŘIVOVÁ JÍCHA)!!!

  • do připravené jámy na dno dáme např. AGRO Substrát pro borůvky a brusinky - plochu dna jámy jím zcela pokryjeme a substrát zalijeme
  • substrát můžeme prohnojit vhodným minerálním hnojivem - např. AGRO organominerálním hnojivem na borůvky a brusinky
  • vyjmeme borůvku z květináče, prsty lehce rozrušíme kořenový bal - ten bývá prorostlý jemnými kořeny a musí se roztrhat, ale rostlině to pomůže v zakořenění
  • byl posadíme do jámy a celý okolní prostor vyplníme opět substrátem, abychom rostlině zajistili kyselé prostředí pro všechny kořeny
  • termín výsadby je různý, ale prakticky nezáleží na ročním období - důležité je, aby keřík stihl po výsadbě dostatečně zakořenit
  • sázet můžeme na podzim, dokud není zmrzlá půda, ale i na jaře a v létě
  • kolik lze sazenic vysazovat, je individuální - samostatně rostoucí rostlina přinese obvykle úrodu, ale přítomnost dalších odrůd v blízkosti znamená vyšší úrodu, větší plody a dokonce i vyšší obsah některých užitečných látek v plodech
  • vysazujeme-li větší množství borůvek, je lepší místo jam vykopat příkop anebo vsadit do jedné jámy více keříků různých odrůd, které se spojí a působí dojmem keře jediného.

Borůvková farma Provodov (Blueberry farm Provodov).

Při pěstování jsou klíčové: půda (směs rašeliny a štěpky musí být kyselá do 5pH), voda (zaléváme když je sucho 2 x týdně, důležité je zamulčování, které drží přirozenou vlhkost), výživa (ve vodě rozpustná hnojiva - krystalon, každých 10 dní) a střih.

  • Rašelina se štěpkou v poměru 1:1
  • Borůvky snáší přesazování dobře, kořeny z květináče se nemusí rozdělávat
  • Při výsadbě dáváme 3 litry 40g obalovaného hnojiva, dodá to rostlině živiny na celý rok, třetinu dáme na spodek, třetinu kolem kořenového systému a třetinu dáme nahoru.
  • Po zasazení (v úrovni terénu, nebo mírně nad ním) pořádně prolejeme vodou a zamulčujeme (mulč drží vlhko) - kůra, piliny, štěpka. Mulč se postupně neustále doplňujeme (každé 2 -3 roky).

Hnojení borůvek

  • AGRO organominerální hnojivo pro borůvky a brusinky podporuje tyto kyselomilné rostliny v zdravém růstu a bohatém plození. Hnojivo je vhodné pro všechny druhy borůvek a brusinek pěstovaných v nádobách i ve volné půdě, kde díky organické a minerální složce působí rychle a zároveň dlouhodobě až po dobu 60 dní. Hnojivo na brusinky a borůvky je vícesložkové a svým složením příznivě ovlivňuje vytváření humusu v půdě a tím zvyšuje její úrodnost. Organická forma dusíku zabraňuje nežádoucímu přehnojení a reguluje vodní režim rostlin.
  • Lze používat také kapalná hnojiva - velmi oblíbeným je KRISTALON Borůvky a rododendron, což je krystalické, zcela ve vodě rozpustné hnojivo tvořící kvalitní zálivku aplikovatelnou ke kořenům nebo jako postřik na list.
  • Borůvky hnojíme zálivkou víckrát za vegetační období - začínáme obvykle v první polovině května a pak opakujeme ve dvoutýdenních intervalech do druhé poloviny června - podporujeme tak jarní růst dusíkem.
  • Od druhé poloviny léta nahrazujeme dusík dalším životně důležitým prvkem - draslíkem, který zařídí rostlinám bezpečné přezimování díky zpevnění buněk a vyzrání pletiv (obzvláště velký pozor si dejte, aby žádné hnojivo neobsahovalo vápník a chlór, ty borůvkám vůbec neprospívají)  - ideální je KRISTALON Podzim, AGRO Cererit Podzim, nebo AGRO kapalné hnojivo podzimní.
  • Pokud jste zastánci domácí výroby hnojiva, překvapte kanadskou borůvku hrabankou. Ta se vyznačuje nízkým pH mezi 3,5 až 5,5. Je tedy vhodná pro kyselinomilné rostliny. Hrabanka neboli jehličnatka je druh zeminy, jež vzniká rozkladem opadaného jehličí. K charakteristickým vlastnostem patří kyprost, sypkost a dobrá propustnost. Pro brusnici chocholičnatou je tedy ideálním hnojivem. Do hrabanky můžete použít jehličí z jakéhokoli jehličnanu. Nejprve shrabte jehličí a uložte ho do ohrádky na stinné a vlhké místo. Poté nastává období klidu, v němž do něj můžete přidat trochu hlinité zeminy. Za dva roky máte dokonalé domácí hnojivo nejen pro borůvku, ale pro všechny kyselinomilné rostliny. Hrabanku zapracujte do půdy na začátku vegetačního období a poté cca v šesti týdenních intervalech do konce října.

Rozmnožování kanadských borůvek

Pro rozmnožování kanadských borůvek budete potřebovat řízky, které získáte z jednoletých větví, které mají průměr nejméně 0,6 cm. Větve musí být zdravé a odříznutí je potřeba provést brzy na jaře pomocí ostrého nože nebo nůžek na stříhání. Řízky by měly obsahovat zdravé listové pupeny.

Odstraňte všechny květní pupeny, ale listové pupeny nechte neporušené. Odříznutou větev rozdělte na řízky o délce kolem 12 cm. Nejlepší je použít řízky, které obsahují pouze listové pupeny, nikoliv ty, které obsahují stopy po odstranění květových pupenů, takže nařežte řízky odpovídajícím způsobem.
Odřízněte kůru 2,5 cm od spodu každého řízku. Seříznuté řízky můžete skladovat až tři měsíce, pokud je to nutné, v plastových sáčcích obsahujících sphagnový mech. Uzavřete sáčky a uchovávejte na chladném místě při teplotě mezi 1 až 5 stupni Celsia s vlhkostí mezi 80 až 90 procenty. Je-li to ale možné, zpracujte řízky hned, aniž byste je ukládali. Čím déle je ukládáte, tím méně šancí, že budou kořenit.
  • Vytvořte si obdélníkové rozmnožovací lože dostatečně velké, aby se do něho vešly všechny řízky 5 cm od sebe. Umístěte rozmnožovací lože do skleníku na plné slunce.
  • Smíchejte jeden díl rašeliny a jeden díl hrubého betonového písku a vytvořte kořenové médium. Alternativně můžete smíchat polovinu rašeliny a polovinu vermikulitu nebo perlitu nebo jednu třetinu perlitu, písku a vermikulitu. Naplňte rozmnožovací lože kořenovým médiem.
  • Přidejte řízky, které svisle zapíchněte do kořenového média s oloupanými částmi dolů. Šedesát procent řízku by mělo být pod povrchem a jedním nebo dvěma listovými pupeny nad ním. Zatlačte médium kolem každého řízku.
  • Ve skleníku udržujte teplotu kolem 20 stupňů Celsia. Zalévejte jednou týdně a udržujte vlhké kořenové médium. Zvyšte zalévání, když se začnou vyvíjet nové listy.
V polovině června zvyšte skleníkové větrání, kdy už by se měly vyvinout kořeny. Aplikujte týdenně rozpustné nebo pomalu uvolňující se hnojivo, například NPK 15-30-4 nebo NPK 13-36-13. Aplikujte také síran amonný, fosforečnan amonný, močovinu nebo jinou formu dusíku. Dodržujte pokyny uvedené na etiketě hnojiva a dusíkatých přípravků.
V zimě nechte řízky ještě v rozmnožovacích lůžkách. Borůvky budou připraveny k přesazení do vaší zahrady příští rok na jaře.

Řez kanadských borůvek (Vaccinium corymbosum) a seznámení s chorobou borůvek Phomopsis vaccinii

Rozmnožování kanadských borůvek

Pro rozmnožování kanadských borůvek budete potřebovat řízky, které získáte z jednoletých větví, které mají průměr nejméně 0,6 cm. Větve musí být zdravé a odříznutí je potřeba provést brzy na jaře pomocí ostrého nože nebo nůžek na stříhání. Řízky by měly obsahovat zdravé listové pupeny.

Odstraňte všechny květní pupeny, ale listové pupeny nechte neporušené. Odříznutou větev rozdělte na řízky o délce kolem 12 cm. Nejlepší je použít řízky, které obsahují pouze listové pupeny, nikoliv ty, které obsahují stopy po odstranění květových pupenů, takže nařežte řízky odpovídajícím způsobem.
Odřízněte kůru 2,5 cm od spodu každého řízku. Seříznuté řízky můžete skladovat až tři měsíce, pokud je to nutné, v plastových sáčcích obsahujících sphagnový mech. Uzavřete sáčky a uchovávejte na chladném místě při teplotě mezi 1 až 5 stupni Celsia s vlhkostí mezi 80 až 90 procenty. Je-li to ale možné, zpracujte řízky hned, aniž byste je ukládali. Čím déle je ukládáte, tím méně šancí, že budou kořenit.
  • Vytvořte si obdélníkové rozmnožovací lože dostatečně velké, aby se do něho vešly všechny řízky 5 cm od sebe. Umístěte rozmnožovací lože do skleníku na plné slunce.
  • Smíchejte jeden díl rašeliny a jeden díl hrubého betonového písku a vytvořte kořenové médium. Alternativně můžete smíchat polovinu rašeliny a polovinu vermikulitu nebo perlitu nebo jednu třetinu perlitu, písku a vermikulitu. Naplňte rozmnožovací lože kořenovým médiem.
  • Přidejte řízky, které svisle zapíchněte do kořenového média s oloupanými částmi dolů. Šedesát procent řízku by mělo být pod povrchem a jedním nebo dvěma listovými pupeny nad ním. Zatlačte médium kolem každého řízku.
  • Ve skleníku udržujte teplotu kolem 20 stupňů Celsia. Zalévejte jednou týdně a udržujte vlhké kořenové médium. Zvyšte zalévání, když se začnou vyvíjet nové listy.
V polovině června zvyšte skleníkové větrání, kdy už by se měly vyvinout kořeny. Aplikujte týdenně rozpustné nebo pomalu uvolňující se hnojivo, například NPK 15-30-4 nebo NPK 13-36-13. Aplikujte také síran amonný, fosforečnan amonný, močovinu nebo jinou formu dusíku. Dodržujte pokyny uvedené na etiketě hnojiva a dusíkatých přípravků.
V zimě nechte řízky ještě v rozmnožovacích lůžkách. Borůvky budou připraveny k přesazení do vaší zahrady příští rok na jaře.

https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-11195-vysadba-pestovani-a-hnojeni-kanadskych-boruvek

https://oblibenebylinky.cz/pestovani-kanadske-boruvky/

https://tema.ceskenapady.cz/tema-hnojeni-kanadskych-boruvek-70864.html

zobrazit více..
Loading...