Yellowstone

Yellowstone v ohrožení

Pod Yellowstonským národním parkem (v srdci Skalistých hor ve výšce 2500m) leží v hloubce několika kilometrů doslova časovaná bomba, jde o jezero magmatu dlouhé skoro 90 kilometrů a široké téměř 30 kilometrů. Podle odhadu vědců je v něm 200 až 600 kilometrů krychlových lávy. "Pokud víme, nic tak velkého dosud zmapováno nebylo," řekl americký seismolog z univerzity v Utahu Jamie Farrell. Tento supervulkán explodoval v historii už třikrát, vždy zhruba po 600 000 letech. První erupce nastala před 2 100 000 lety, další před 1 300 000 lety a poslední před 630 000 lety (vychrlil při tom cca 2000x větší objem popela, než sopka Mount St Helen v roce 1980). I proto je podle některých názorů nový masivní výbuch už dlouho na spadnutí. 

Pár čísel o Yellowstone

 • Od roku 2001 je vulkán Yellowstone pod nepřetržitým dohledem vědců. Pomocí seismografů měří otřesy, které vypovídají o pohybech horké vody a magmatu.
 • Vědce znepokojuje puklina, která se v národním parku Yellowstone objevila v říjnu 2014. Je 700 metrů dlouhá a přes čtyřicet metrů široká. 
 • Výbuch supervulkánu v Yellowstone je 80 x větší, než výbuch, který zničil ostrov Krakatoa v roce 1883.
 • Probíhá zde v průměru 5000 zemětřesení za rok, což je nejvíce na planetě.
 • Yellowstonský národní park  navštíví 3 miliony turistů ročně.
 • Unikátní geologické podloží s nejvyšší koncentrací horkých pramenů na světě.
 • Yellowstonský národní park se rozkládá na ploše 8980 km2 .
 • Nejznámějším gejzírem v Yellowstonském národním parku  je Old Faithful, jenž tryská průměrně po 64,5 minutách do výšky 40 m až 55 m.
 • První národní park na světě od roku 1872.
 • 21. sr.pna 2017 prochází tzv. pás totality - úplné zatmění slunce právě přes oblast Yellowstone
 • V případě erupce sopky Yellowstone by došlo ke spálení veškerého života v okruhu 100 km a Wyoming a sousední státy budou zcela pokryty 90 centimetrů vrstvou sopečného popela.  Prach a plyn uvolněný během erupce by se obklopil významnou část Země, Slunce by bylo zakryto, a to by vedlo k ochlazení na planetě během několika desetiletí, uhynutí většiny plodin na planetě a hladu ve světě.
 • Zlom San Andreas a Yellowstone jsou propojené.
 • více

Yellowstone řešení?

Vědci v NASA tudíž přišli s riskantním plánem preventivně zchladit magma v magnetickém krbu o 35 procent, ke katastrofě by nedošlo, náklady se vyšplhají na 3,5 miliardy amerických dolarů. Podle vědců je to nepatrná částka za to, že zachrání celou planetu. Další alternativou je podle NASA  zhruba 10 kilometrů hluboký vrt a pumpovat dovnitř studenou vodu, která by absorbovala teplo a následně byla opět vyčerpána. Podle dostupných odhadů by při návratu na povrch její teplota činila zhruba 350 stupňů Celsia. Geotermální elektrárna by vyráběla elektrickou energii za extrémně konkurenční ceny kolem 0,10 USD/kWh.

 • Tato získaná energie by se dala energie by se dala využít k výrobě elektřiny a zajistit tak okolí proud i na tisíce let za minimální cenu (cca 0,10 USD/kWh) a s minimem investičních nákladů (přibližně 3,46 miliard USD). 
 • Vrtání do této sopky je však velmi riskantní.
 • Mínusem je, že dnešní technologií jsme schopni ochladit přibližně jeden metr krychlový za rok.

Článek: Před erupcí Yellowstonu bychom podle nové studie měli několik desetiletí varovných signálů

31.8.2020 Supervulkán pod Yellowstonským národním parkem je mocnější než běžná sopka. Je schopný vychrlit tisíc kilometrů krychlových popela, jenž by pokryl silnou vrstvou většinu Spojených států amerických a Zemi by uvrhl do vulkanické zimy. Vědci již dlouho spekulují o možnosti výbuchu. Nyní ovšem přišli na to, že celý proces erupce může proběhnout rychleji, než se očekávalo.

Pokud by vulkán vybuchl, kromě vylití lávy v okolí národního parku by se do atmosféry uvolnilo velké množství sopečného odpadu. Popel by pokryl oblast až do vzdálenosti tisíce kilometrů a dramaticky poznamenal životní prostředí. Velké množství plynů v atmosféře by zapříčinilo reflexi slunečního světla, což by mělo za následek globální ochlazení. Tyto klimatické změny by způsobily vyhynutí velkého množství vegetace, nedostatek potravin, hladomor, evakuaci obyvatel, nárůst počtu lidí bez domova a všeobecný chaos.

Původně se vědci domnívali, že geologický proces vedoucí k erupci trvá několik tisíciletí. Vnější okraje krystalů ale odhalily jasnou změnu teploty a složení, které proběhly v rychlé časové ose. To by mohlo znamenat, že erupce se projevila jen několik dekád od přesunu čerstvého magmatu pod sopku. "Je šokující, jak málo času je třeba, aby se vulkanický systém, který si tam jen tak tiše sedí, dostal na pokraj erupce.

Vzhledem k tomu, že takové výbuchy jsou poměrně vzácné a v Yellowstonském národním parku existují pouze tři známé výbuchy v historii, z nichž poslední se objevil před 631 000 lety, předpokládalo se, že je třeba sta tisíců let příprav na další erupci. Tento předpoklad se ukázal být špatný a dokazuje, jak moc se ještě musíme o vulkánech naučit. Přestože vědci na konferenci IAVCEI odhalili, že Yellowstonský supervulkán potřebuje jen přibližně deset let na dokončení procesu vedoucího k erupci, šance na výbuch je v nejbližší době velmi malá. 

https://www.flowee.cz/planeta/3219-co-se-stane-az-bouchne-vulkan-v-yellowstonu-usa-zesednou-a-zeme-se-ochladi?

31.7.2020 Až vybuchne vulkán v Yellowstonu: USA zešednou a Země se ochladí. Supervulkán pod Yellowstonským národním parkem je mocnější než běžná sopka. Je schopný vychrlit tisíc kilometrů krychlových popela, jenž by pokryl silnou vrstvou většinu Spojených států amerických a Zemi by uvrhl do vulkanické zimy. Velké množství plynů v atmosféře by zapříčinilo reflexi slunečního světla, což by mělo za následek globální ochlazení. Tyto klimatické změny by způsobily vyhynutí velkého množství vegetace, nedostatek potravin, hladomor, evakuaci obyvatel, nárůst počtu lidí bez domova a všeobecný chaos.

 • erupce by se projevila jen několik dekád od přesunu čerstvého magmatu pod sopku. "Je šokující, jak málo času je třeba, aby se vulkanický systém, který si tam jen tak tiše sedí, dostal na pokraj erupce
 • Domněnka, že to trvá několik tisíc let, než sopka vybuchne, se ukázala až překvapivě moc mylná. 
 • Vzhledem k tomu, že takové výbuchy jsou poměrně vzácné a v Yellowstonském národním parku existují pouze tři známé výbuchy v historii, z nichž poslední se objevil před 631 000 lety, předpokládalo se, že je třeba sta tisíců let příprav na další erupci
 • Yellowstonský supervulkán potřebuje jen přibližně deset let na dokončení procesu vedoucího k erupci, šance na výbuch je v nejbližší době velmi malá. 
 • https://www.flowee.cz/planeta/3219-az-vybuchne-vulkan-v-yellowstonu-usa-zesednou-a-zeme-se-ochladi?
zobrazit více..
Loading...