Miliardáři

ul>
 • Dolaroví jednorožci
 • Koncentrace bohatství
 • Chudoba
 • BohatstvíKoncentrace bohatství
 • Polarizace ve společnosti
 • 9.10.2020 Majetek 50 nejbohatších Američanů je v současnosti tak velký, jako majetek 165 milionů nejchudších, protože pandemie nemoci covid-19 přetváří ekonomiku způsobem, který neúměrně odměňuje malou skupinu miliardářů, upozorňují nová data Fedu 

  4.6.2020 Majetek amerických miliardářů, včetně šéfa firmy Amazon.com Jeffa Bezose a Facebooku Marka Zuckerberga, stoupl od vypuknutí pandemie nemoci covid-19 ve Spojených státech o více než 19 %, tedy půl bilionu dolarů (11,7 bilionu Kč). (ČTK)

  1.6.2020 Nejbohatší Čech Petr Kellner (1964) v souvislosti s koronavirovou krizí a svojí sázkou na podnikání v Číně od začátku roku přišel o 60 miliard korun (2,5 miliardy dolarů). Uvedl to server Bloomberg. Kellner založil společnost PPF v roce 1991, její dcera Home Credit vznikla v roce 1997. Snaha prosadit se na čínském trhu sahá do roku 2007. Společnost podle Bloombergu kalkulovala s tím, že trh se spotřebitelskými půjčkami teprve vznikal, ačkoliv poptávka po nich rostla díky rostoucím příjmům obyvatel. Kellner se narodil v roce 1964 v Československu, vystudoval ekonomii a krátce po sametové revoluci pracoval jako obchodní zástupce distributora kancelářského vybavení. Stát v té době v rámci přechodu ke kapitalismu začal prodávat majetek zahrnující průmyslové podniky a rafinerie do soukromých rukou, a to unikátním způsobem - pomocí kuponové privatizace. Toho Kellner, podobně jako mnoho dalších, využil. V roce 1991 založil investiční fond a s podporou externích investorů získal podíly ve 202 firmách, píše Bloomberg.

  Nyní je tento jeho fond známý pod jménem PPF a působí ve finančnictví, telekomunikacích, biotechnologiích, realitách i strojírenství. Kellner kontroluje zhruba 99 procent podniku. Divize Home Credit, která zahájila provoz v roce 1997, je jedním z největších poskytovatelů spotřebitelských úvěrů ve střední a východní Evropě.

  Expanze v Číně přišla na řadu v roce 2007. Home Credit podle prospektu pro plánovanou primární nabídku akcií působí v zemích, kde je slabé pokrytí spotřebitelskými úvěry a kde se poptávka po těchto úvěrech zvyšuje spolu se stoupajícími disponibilními příjmy.

  Firma registrovaná v Amsterodamu je jediným poskytovatelem spotřebitelských úvěrů v Číně, který je zcela ve vlastnictví zahraničních investorů. Expandovala rovněž ve Vietnamu, Indii, Indonésii, Filipínách a Kazachstánu.

  https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/kellnerova-sazka-na-cinu-se-obraci-proti-nemu-pise-bloomberg/1897433?

  28.5.2020 Největší ruští boháči během pandemie covid-19 zbohatli o dalších 62 mld. USD, napsal časopis Forbes ve svém ruském vydání. Počet dolarových miliardářů v Rusku během posledních 2 měsíců podle časopisu stoupl ze 102 na 104 a jejich úhrnný majetek z 392 na 454 mld. USD

  20.3.2020 Společnosti Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet a Facebook ztratily dohromady na hodnotě 1,3 bil. USD od doby, kdy trh dosáhl vrcholu 19. února (CNBC)

  21.2.2020 Ve válce miliardářů, v níž druhý nejbohatší Čech Radovan Vítek čelí trestnímu oznámení od Marka Čmejly a Jiřího Diviše, kteří jej obvinili, že je obral o více než devět miliard korun, se objevilo další zajímavé jméno. Podle zjištění Práva mohla část těchto peněz patřit Martinu Romanovi, někdejšímu generálnímu řediteli energetické firmy ČEZ. O podrobnosti transakcí se nyní začala zajímat policie. Trestní oznámení na Radovana Vítka popisuje příběh od roku 2008, kdy kyperská společnost Verali, ovládaná Čmejlou s Divišem, poskytla vlajkové byznysové lodi Vítka CPI Property Group investici přes 700 milionů korun do nákupu podílů v několika firmách. Dalších 269 milionů investovali o rok později. Více: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/do-valky-miliardaru-muze-byt-zapleten-i-byvaly-sef-spolecnosti-cez-40314299?

  zobrazit více..
  Loading...