Japonsko

Japonsko

Díky návratu Japonska k alespoň mírnému růstu se stabilizovala míra jeho zadlužení. I tak má ale země vůbec nejvyšší státní dluh na světě − více než 234 procent hrubého domácího produktu (2020).  Abeho manželství s Akií Macuzakiovou, bývalou rozhlasovou dýdžejkou, je bezdětné.

30.11.2020 Za říjen spáchalo sebevraždu více Japonců, než kolik zabil covid za rok 2020. Japonské vládní statistiky ukazují, že počet sebevražd v zemi za říjen překonal počet obětí koronaviru za celý dosavadní rok, píše CNN. Podle policejních údajů stoupl celkový počet sebevražd v říjnu na 2153. Kvůli onemocnění covid-19 v zemi od začátku roku zemřelo 2087 lidí

  • Počet sebevražd v Japonsku stoupl v říjnu již čtvrtý měsíc po sobě na nejvyšší měsíční úroveň za posledních více než pět let. Podle expertů tento trend souvisí s ekonomickými dopady epidemie nemoci covid-19, a to především na ženy.
  • To naznačuje, že i jiné země by mohly v budoucnosti zaznamenat podobný nebo dokonce větší nárůst počtu sebevražd
  • Mezi faktory, které k vysoké míře sebevražd v Japonsku přispívají, podle CNN patří dlouhá pracovní doba, sociální izolace a kulturní stigma kolem problémů duševního zdraví.
  • V globální studii neziskové mezinárodní humanitární organizace CARE, které se zúčastnilo více než 10 000 lidí, uvedlo zhoršené duševní zdraví během pandemie 27 % žen a 10 % mužů. Podle studie jdou obavy z výpadku příjmů ruku v ruce s tím, že se japonské ženy musí kromě svých běžných pracovních povinností starat o děti, které kvůli koronavirovým opatřením nechodí do školy.
  • Japonsko drží neveselý primát země s nejvyšším počtem sebevražd v přepočtu na 100 000 obyvatel mezi vyspělými státy skupiny G7. A také je jedinou zemí G7, kde je sebevražda hlavní příčinou úmrtí lidí ve věku od 15 do 39 let. Zatímco téměř u všech věkových skupin se počet sebevražd snížil, míra sebevražednosti pro osoby mladší 20 let za posledních 10 let zůstává stále téměř stejná, ukazují statistiky ministerstva zdravotnictví.
  • Země podle webu Japan Times zažila prudký nárůst sebevražd v roce 1998. Nezaměstnanost spojená s bankrotem velkých korporací jako Yamaichi Securities nebo banky Hokkaido Takushoku vedla k tomu, že si mnoho mužů středního věku vzalo život. Počet sebevražd dosáhl vrcholu v roce 2003.

  • Sebevražda je odvěkým japonským způsobem, jak se vyhnout hanbě nebo ztrátě cti. Po mnoho let bylo vyhledání psychologické pomoci stigmatizováno. Japonsko je jednou z mála zemí G7, která pravidelně zveřejňuje údaje o sebevraždách - nejnovější národní údaje například pro USA pocházejí z roku 2018.

  • Od roku 2009 se počet sebevražd v Japonsku meziročně snižoval až do roku 2019, kdy podle ministerstva zdravotnictví klesl na zhruba 20 tisíc, tedy nejnižší počet od roku 1978, kdy místní zdravotní úřady začaly vést záznamy.

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/za-rijen-spachalo-sebevrazdu-vice-japoncu-nez-kolik-zabil-covid-za-rok-2020-131729#

28.8.2020 předseda japonské vlády Šinzó Abe si vysnil, že z funkce odejde poté, co se mu podaří "nakopnout" japonskou ekonomiku a země zvládne zorganizovat letní olympijské hry v Tokiu. Pandemie koronaviru ale všechno změnila − hospodářství prochází hlubokou krizí a olympiáda, která se podle původních plánů měla konat letos v létě, bude až za rok. Abe, který v pátek oznámil rezignaci, se musí smířit s tím, že jeho zamýšlené politické dědictví je v troskách. Pětašedesátiletý politik je ve funkci už osmým rokem a stal se tak nejdéle nepřetržitě sloužícím pre­miérem v japonských dějinách. K tomu, že téměř celý život stráví v politice, byl vlastně předurčen − v čele vlády stál už jeho dědeček, otec působil jako ministr zahraničí. Mladý Šinzó do politiky vstoupil už v 28 letech, když si ho otec vybral za svého asistenta.

Vystudovaný politolog Šinzó Abe se vždy hlásil k tomu, že si dává velké cíle. "Určitě je důležité, jak zareagujeme na problémy, kterým čelíme zrovna teď. Ale nesmíme zapomenout na to, že musíme vytvářet budoucnost Japonska na deset či sto let dopředu," prohlásil. Vypovídá to o tom, že do úřadu nastupoval s jasnými vizemi. K tomu, aby pozvedl roli Japonska ve světě, potřeboval posílit ekonomiku.

https://archiv.ihned.cz/c1-66808530-abeho-porazila-nemoc-bojovnik-za-silnejsi-japonsko-odchazi-bez-vitezstvi-a-zemi-nechava-v-dluzich

zobrazit více..
Loading...