Bateriové úložiště

Bateriové úložiště

Doposud největší bateriové úložiště vybudoval Elon Musk a jeho Tesla v blízkosti australského města Hornsdale s výkonem 100 MW a kapacitou 129 MWh. Některé jiné společnosti již mají plány na vybudování úložišť s výkony 400 - 900 MWh. V oboru se angažuje také další český miliardář Daniel Křetínský a jeho EPH.

Pavel Tykač rozjíždí v Británii projekt na jehož konci by mělo být svého druhu největší bateriové úložiště na světě. Celkový výkon zařízení by měl dosáhnout 175 MW.  

29.7.2021 Tesla poprvé zveřejnila cenu za bateriové úložiště Megapack, které dokáže uchovávat masivní množství energie. Oproti svému předchůdci Powerpack dokáže navýšit hustotu uchovávané energie až o 60 procent. Cena za jeden Megapack by měla startovat přibližně na 27 milionech korun, nicméně pro obvyklé užití jich je potřeba alespoň deset. S uvedenou množstevní slevou se tak cena může vyšplhat až na 218 milionů korun. S dodávkami Megapacku v Kalifornii začne Tesla již příští rok, ostatní trhy si budou muset počkat minimálně do roku 2023. Informuje o tom zpravodajský web Electrek.

Jedna jednotka Megapacku je bateriový systém o velikosti tří megawatthodin. Jedná se v podstatě o kontejner s integrovanými moduly, střídači a tepelnými systémy. "Baterie o kapacitě tří megawatthodin by dokázala zásobovat elektrickou energií zhruba osm a půl tisíce domácností po dobu jedné hodiny," říká Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie a baterie AKU-BAT.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/tesla-odhalila-cenu-za-bateriove-uloziste-megapack-vyjde-na-218-milionu-korun-1382432?

zobrazit více..
Loading...