Oceanix City (plovoucí města)

Oceanix City (plovoucí města)

Architekti se přizpůsobují vědeckým studiím, podle kterých se hladina moří zvedne i o více než dva metry a nejméně 190 milionů lidí přijde o střechu nad hlavou a půdu pod nohama. Černý scénář pro pobřežní aglomerace po celé planetě by podle posledních propočtů z letošního července vyšel lidstvo na škody ve výši pětiny světového HDP, v přepočtu tedy skoro 320 bilionů korun. Města budoucnosti tak budou muset být udržitelnější, aby ztráty co nejdříve, pokud možno alespoň zdánlivě, kompenzovala.

  • stoupající hladina oceánů bude ohrožovat 90 % velkých světových měst do roku 2050, odhaduje i Bjarke Ingels Group (BIG) 
  • udržitelné město pro 10 000 lidí by se mohlo stát první plovoucí komunitou na světě 

Oceanix City (plovoucí města)

Oceanix City tvoří plošiny o dvou hektarech. Na jedné může pracovat a žít přes 300 osob. Žádná z budov by přitom ale nepřesahovala limit sedmi podlaží, a to z důvodu nižšího těžiště, které by jim umožňovalo odolávat i hurikánům páté kategorie. 

  • Materiál pro stavbu chtějí architekti čerpat jen z lokálních zdrojů kvůli dostupnosti. 
  • Město má využívat pouze čistou energii ze slunce, větru, vln a mořských proudů.
  • Čerstvou vodu chce BIG získávat recyklací: z vlhkosti, deště i moře by měl systém na jedné plošině vyprodukovat až 600 litrů na osobu za den. 
  • Stravování pak bude jen na rostlinné bázi: z jednoho skleníku ve středu plošiny by na člověka denně vycházelo až 1,8 kilogramu jídla. 

Město navíc nemá produkovat žádný odpad a systém zeleně pod plošinami má čistit okolní vodu. To ale není vše. Jakkoliv futuristicky se mohou veškeré předcházející návrhy a technologie zdát, Oceanix City má být navíc v cenové relaci běžných lidí. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/mesta-budoucnosti-na-mori-bez-odpadu-a-se-sobestacnou-produkci-jidla-129512#<br>

https://www.autoevolution.com/news/oceanix-the-floating-utopian-city-that-would-save-coastal-communities-150685.html#agal_9<br>

20.1.2021 Bydlení v prvním plovoucím městě na světě je k mání. Od 427 tisíc do 25 miliard korun. Má velikost zhruba poloviny Monaka a plout bude ve vodách Karibského moře. Není však určeno pro piráty, ale pro lidi, kteří touží po životě na velice výjimečném místě ve výjimečném prostředí. Jde totiž o první uměle vytvořené plovoucí město. Jmenuje se The Blue Estate Island a nemovitosti na něm jsou od tohoto týdne na prodej. 

Plocha města bude mít na délku 1,5 kilometru a na šířku rovný kilometr. Tvar ostrova pak v jistém smyslu bude připomínat kříž, díky čemuž vznikne spousta míst, kam budou moci připlouvat lodě. 

Developerská společnost ujišťuje, že ostrovní město pro celkem 15 tisíc obyvatel bude jen hodinu a půl letu od amerického Miami na Floridě a Bahamských ostrovů (45 minut letu). Tím je i zřetelně určen charakter klientely, která by na tomto umělém kusu pevniny měla v budoucnu zakotvit. Ostatně lákat by ji mohl i záměr developerů využít polohy ostrova uprostřed oceánu k vytvoření prostředí přátelského k obchodu s nulovými daněmi.

Ačkoli prodej prvních nemovitostí na ostrově začal tento týden, jeho stavba - dle současných plánů - započne až za rok, tedy v roce 2022. Hotovo by pak mělo být v roce 2025.

https://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/clanek/bydleni-v-prvnim-plovoucim-meste-na-svete-je-k-mani-od-427-tisic-do-25-miliard-korun-40348299

zobrazit více..
Loading...