Defender-Europe 20

Defender-Europe 2020, 2021

Defender Europe 2021: hlavní oblastí cvičení Defender Europe bude Balkán, Černé moře a regiony blízko ruských hranic.

  • https://southfront.org/defender-europe-vs-zapad-2021-season-of-war-games-in-europe/

3.6.2021 Bulharský majitel továrničky na slunečnicový olej obvinil americké vojáky, že mu při květnovém cvičení sil Severoatlantické aliance v balkánské zemi nezákonně obsadili firmu. Marin Dimitrov řekl novinářům, že na viníky incidentu z 11. května podal žalobu, uvedla agentura AP.

Bulharský prezident Rumen Radev označil za "naprosto nepřijatelné, aby byl život a klid bulharských občanů ohrožen vojenskými jednotkami, ať už bulharskými či cizími"."Cvičení na bulharském území s účastí našich spojenců by měla posilovat pocit bezpečí a důvěry v kolektivní obranu, a ne vyvolávat napětí mezi Bulhary," dodal

Americké velvyslanectví v Bulharsku nabídlo omluvu podnikateli i jeho zaměstnancům. "Z těchto cvičení si vždy bereme ponaučení. Zevrubně vyšetřujeme příčinu této chyby," uvedli diplomaté a slíbili zavedení striktních postupů, které by jasně vymezily prostor cvičení a zabránily podobným incidentům v budoucnu. "Během incidentu nebyl vypálen jediný výstřel," zdůraznila americká armáda v prohlášení.

V rámci cvičení Swift Response 2021, které se konalo v Estonsku, Bulharsku a Rumunsku a zapojilo se do něj více než 7000 výsadkářů z deseti zemí NATO, američtí vojáci ze 173. výsadkové brigády, která je rozmístěna v Itálii, nacvičili obsazení, vyčištění a zajištění opuštěné letecké základny na jihu Bulharska. Když 11. května američtí výsadkáři vstoupili do objektu poblíž letiště, o kterém si mysleli, že patří do výcvikového prostoru a také jej "vyčistili". Ve skutečnosti šlo o prostory, kde bulharští civilisté podnikali.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/americti-vojaci-pri-cviceni-v-bulharsku-omylem-obsadili-soukromou-firmu-40362134#

22.5.2021 Nedlouho po půl deváté večer vstoupili na Rozvadově na české území první američtí vojáci, kteří se v rámci první ze tří skupin přesouvají na cvičení NATO v Maďarsku. Technika se přes naše území bude přesouvat až do středy 26. května. Zpět do Německa se po stejné trase budou vracet od 12. do 16. června.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/konvoj-americke-armady-dorazil-do-ceska-40361041#

29.4.2021 NATO zahájilo v Albánii rozsáhlé vojenské cvičení, kterého se účastní i Spojené státy a další členské země aliance. Podle amerického armádního představitele jde o první takto velké manévry na západním Balkáně od dob druhé světové války, uvedla agentura AP. Hlavní část cvičení Defender-Europe 21 pod vedením USA hostí Albánie, v jejímž největším přístavu Drač se poprvé od druhé světové války budou provádět vojenské vyloďovací a naloďovací operace, řekl novinářům Joseph Scrocca.

"Tato historická mise demonstruje naši schopnost sloužit jako strategický partner v regionech západního Balkánu a Černého moře," dodal Scrocca s tím, že manévrů se zúčastní na 26 tisíc armádních příslušníků z 26 členských a partnerských zemí aliance. Defender-Europe se pod vedením americké armády koná každý rok. Letos se soustředí na zvyšování bojové připravenosti a schopnosti vzájemné součinnosti vojsk, letectev a námořnictev zúčastněných států.

Cvičení se podle serveru Balkan Insight bude konat i v dalších balkánských členských zemích NATO - Bulharsku, Chorvatsku, Severní Makedonii a Rumunsku. V květnu zavítají americká vojska v rámci manévrů též do bosenského Sarajeva. Loňský ročník Defender-Europe měl být největším aliančním cvičením v Evropě za posledních 25 let, jeho výslednou podobu však výrazně omezila pandemie covidu-19. I letos budou manévry doprovázet zpřísněná opatření proti šíření nákazy.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/manevry-na-balkane-v-albanii-zacalo-rozsahle-vojenske-cviceni-nato-40358749#

16.3.2021 Začíná jedno z největších vojenských cvičení Severoatlantické aliance pod vedením americké armády, Defender Europe 2021. Cvičení bude probíhat do června ve více než 30 výcvikových prostorech napříč kontinentem. Spojeneckého cvičení se zúčastní na 28 tisíc vojáků z 27 členských zemí NATO.

V rámci cvičení budou spojenci trénovat nasazení amerických sil ve velikosti jedné divize ze Spojených států do Evropy a jejich přesun napříč kontinentem do různých výcvikových oblastí. Minulý rok mělo být cvičení Defender Europe největším aliančním cvičením za posledních 25 let, avšak vypuknutí pandemie covid-19 jej výrazně zmenšilo. Letos se cvičení rozprostře od Balkánu po černomořský region za využití klíčových pozemních a námořních tras spojujících Evropu, Asii a Afriku. To vše za dodržení protipandemických opatření.

https://www.natoaktual.cz/v-mediich/zacina-cviceni-nato-defender-europe-21-pozemni-sily.A210316_191955_na_media_m02

Defender EUROPE 2020

Na jaře roku 2020 je naplánováno společné, mnohonárodní výcvikové cvičení americké armády v Evropě, které podporuje cíle definované NATO v rámci budování připravenosti v rámci aliance a odrazení potenciálních protivníků.

20 000 vojáků dorazí ze Spojených států, včetně několika tisíc Národních gardistů z 12 amerických států, kteří se připojí k 9 000 již přítomným v Evropě, čímž se celkový počet zvýší na asi 30 000. Připojí se k nim 7 000 vojáků ze 13 evropských zemí NATO, včetně Itálie a 2 partnerů, Gruzie a Finska.

Společné mnohonárodnostní výcvikové cvičení je naplánováno na duben až květen 2020, přičemž k přesunům personálu a zařízení dochází od února do července 2020. Cvičení podporuje cíle definované NATO k vybudování připravenosti v rámci aliance a odrazení potenciálních protivníků. 

  • Zúčastněné jednotky budou zahrnovat velitelství divize americké armády, tři bojové týmy obrněné brigády, hasičskou brigádu a záchrannou brigádu; stejně jako plánovaná účast amerických vzdušných sil, námořnictva USA a námořního sboru. Některé jednotky budou nasazovány se svým vybavením ze Spojených států, zatímco jiné jednotky se sídlem v USA budou nasazovat a čerpat vozidla a vybavení předpřipravené armády Evropy. 
  • Očekává se účast osmnácti zemí, s cvičebními aktivitami probíhajícími v 10 zemích. 
  • Lidé a materiál budou dopravovány loděmi a letadly pomocí 14 námořních a letištních míst v Nizozemsku, Belgii, Francii a Německu a prostřednictvím železniční a silniční dopravy pokračuje přeprava do Polska a pobaltských států. 

 Zdroj: https://www.eur.army.mil/DefenderEurope/

https://www.bundeswehr.de/de/organisation/streitkraeftebasis/uebungen/defender-europe-20

13.3.2020 v severní části u Norska bylo cvičení zrušeno, máme rozhodujících 14 dní, které rozhodnou o vývoji cvičení (několik cvičení za sebou) a dalších důsledků (připravuje se velká válka, možná až na podzim, toto jen jen cvičení a trénink) v krajním případě je to může být válka

  • https://www.youtube.com/watch?v=yEIom5096aM 

14.2.2020 Bělorusko začne odebírat ropu z ruského tranzitního ropovodu Družba, pokud mu Moskva nedodá požadovaný objem suroviny, varoval dnes běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Informovala o tom běloruská státní tisková agentura Belta. Minsk a Moskva se dosud nedomluvily na podmínkách letošních dodávek ropy (ČTK)  

30.1.2020 Akce s názvem Defender-Eu­rope 20 začíná tento týden naloďováním vojenské techniky v USA. Do Evropy přijede navíc zhruba dvacet tisíc amerických vojáků, zúčastní se jí i tisíce dalších spojenců. Cvičení vyvrcholí na přelomu dubna a května. Posílené prapory NATO v Pobaltí a Polsku tak nejsou dostatečnou silou, která by Rusko mohla sama zastavit, pokud by se Kreml rozhodl k útoku. "Nejrychlejší alianční síly mohou být v Pobaltí do dvou tří dnů, ale je jich jen pět tisíc. Druhé nejrychlejší, NATO Response Force, čili padesát tisíc, minimálně za dva týdny," vysvětluje Martin Svárovský. Proto je potřeba dělat cvičení a další akce, kde si nejen spojenci nacvičí spolupráci, ale zároveň navenek ukážou svoji jednotu. Ruským cílem v případě útoku totiž nebude jen vojenská operace s vojáky, tanky a další technikou, ale pomocí svých vlivových sítí v Evropě rozrušit jednotu spojenců. Rusko by jim pak předložilo nějakou dohodu o uznání nové faktické situace na bojišti − třeba odchod baltských zemí z NATO za stažení vojenských sil − a to by byl faktický konec aliance.

zobrazit více..
Loading...