Investiční fondy

Investiční fondy

1.9.2020 Velké světové investiční fondy, které nesou označení ESG a zaměřují se na "udržitelné" a "ohleduplné" investice, zažívají letos vlnu zájmu ze strany investorů a vykazují i solidní výnosy. Z toho by leckdo mohl usuzovat, že k úspěchu přispívají hlavně etické byznysové praktiky firem, jež jsou v portfoliích těchto fondů. Ukazuje se ale, že v mnoha případech hraje roli jeden silnější faktor: tyto fondy ve velké míře zainvestovaly do největších světových technologických akcií, které letos rekordně rostou.

Právě globální technologické firmy, mezi které patří Facebook, Amazon, Apple, Netflix či Google, nezapadají vždy do laické představy o "udržitelném" byznysu. Bývají kritizovány za nedostatečnou ochranu osobních údajů, monopolní chování nebo kvůli špatným pracovním podmínkám.

Zkratka ESG označuje takzvané společensky odpovědné investování − do firem, které přihlížejí například k životnímu prostředí či k sociálním dopadům svého podnikání. Z tohoto typu investování se stává trend a do segmentu se pouští více a více správců aktiv, fondů a zavedených finančních jmen z Wall Street nebo z londýnské City. Data mezinárodní analytické firmy Morningstar navíc naznačují, že jarní pandemie koronaviru zájem o ESG fondy ještě urychlila. Celosvětově v období mezi dubnem a červnem zaznamenaly čistý příliv investorských peněz v rozsahu 71 miliard dolarů a hodnota jejich aktiv překročila rekordní hranici jednoho bilionu dolarů.

Z Tesly se s oceněním přesahujícím 300 miliard dolarů stala nejhodnotnější automobilka světa, výrobce mobilů Apple je první firmou v historii, jejíž hodnota překonala dva biliony dolarů. I Amazon, Microsoft a Alphabet už stojí více než bilion dolarů. Za tím vším je přebytek volných peněz na trhu, nízké úrokové sazby a odolnost těchto firem vůči pandemii. Jde také o to, že miliony lidí získaly nově přístup k investování pomocí aplikací jako Robinhood nebo Revolut a nucené karantény doma využily k on-line investování.

https://archiv.ihned.cz/c1-66809400-facebook-ci-google-pronikaji-do-etickych-fondu-pro-nektere-sok-pro-jine-nevyhnutelny-krok<br>

24.7.2020 Fondy rizikového kapitálu pumpují peníze do začínajících podniků zaměřených na elektrokola, neboť pandemie nemoci covid-19 totiž nutí obyvatele měst hledat nové způsoby, jak se dostat z bodu A do bodu B. Investoři do technologií nedávno vsadili na mladé začínající společnosti s elektrokoly z měst přátelských k cyklistům, jako je Berlín, Tallinn, Amsterodam či Brusel. Informoval o tom server televize CNBC. Trh s elektrokoly by přitom potenciálně mohl být velký. Konzultační společnost Deloitte odhaduje, že mezi roky 2020 a 2023 se prodá více než 130 milionů elektrokol (Reuters)

(Reuters)

10.1.2020 Největší správce fondů na světě BlackRock se připojil ke kampani Climate Action 100+, její členové tak dohromady spravují majetek za více než 41 bilionů USD. Kampaň vybízí největší emitenty skleníkových plynů ke změně. BlackRock není prvním, kdo se zavázal, že se bude soustředit na ekologické dopady byznysu. Žádný velký investor v USA ale ještě neprohlásil, že je ochotný udělat z toho středobod své investiční strategie. více (Bloomberg) 

  • Společnost Climate Action 100+, která byla zahájena na summitu One Planet v prosinci 2017 v Paříži, spojuje 320 investorů s aktivy vyššími než 33 bilionů dolarů, aby vyvíjely tlak na správní rady a vrcholovou správu 100 největších světových emitentů emisí skleníkových plynů. emise. více
  • CA100 + tlačí korporace, které jsou největšími producenty skleníkových plynů, aby se dohodly na plánech, které tyto emise sníží, a aby byly po celou dobu transparentní. 
  • seznam společností CA100+
zobrazit více..
Loading...