Turecko

Turecko

20.11.2020 Turecká centrální banka (TCMB) se ve čtvrtek rozhodla radikálně zvýšit základní úrokovou sazbu z 10,25 % na 15 %. Tímto krokem banka očekává snížení inflace a zamezení dalšího propadu turecké liry. Lira se od začátku roku propadla vůči americkému dolaru přibližně o 30 % . Míra inflace se nyní v Turecku nachází okolo 12 %.

21.8.2020 Libyjská vláda národní dohody (GNA), uznávaná OSN a držící s pomocí turecké armády Tripolis a západní část země, měla souhlasit s poskytnutím přístavu v Misurátě jako vojenské námořní základny pro Turecko. A to údajně na 99 let. To by znamenalo, že Ankara během libyjské občanské války ještě více upevní svou moc ve východním Středomoří, což dělá značné starosti mimo jiné Itálii a Francii. Informuje o tom italská agentura Agenzia Nova s odvoláním na několik arabských médií. Podle neoficiálních zpráv k tomu mělo dojít v pondělí v rámci třístrané dohody mezi Tripolisem, Tureckem a Katarem. Katar také vyšle do Libye své vojáky a obnoví vojenskou infrastrukturu v zemi.

https://echo24.cz/a/SS4xP/erdogan-ziskal-namorni-zakladnu-v-libyi-na-99-let-tvrdi-arabske-zdroje?

12.8.2020 Zatímco se vyspělé ekonomiky napříč světem pomalu vzpamatovávají z drtivého dopadu pandemie, některé rozvíjející se ekonomiky jsou na tom podstatně hůře. Příkladem budiž Turecko, které se souběžně s korona krizí ocitá na prahu krize měnové; lira v posledních dnech rekordně oslabuje, což evokuje vzpomínky na kolaps turecké měny z léta roku 2018.

Ještě v průběhu června a července se kurz liry vůči americkému dolaru držel téměř nehnutě pod hranicí 7,0 USD/TRY, stabilizován intervencemi ze strany turecké centrální banky. V srpnu však výprodeje nabraly na obrátkách, a to navzdory globálně slabému dolaru, což značí, jak vážné jsou hospodářské problémy Turecka. K chronickému deficitu běžného účtu, nekontrolovanému úvěrovému boomu nebo vysoké inflaci se nyní přidal také strádající turistický sektor, což podkopává důvěru obyvatelstva ve vlastní měnu. A není proto divu, že právě ze strany obyvatel dochází ke svižné dolarizaci, která podněcuje oslabování liry. 

31.7.2020 Turecko sice kvůli protestům zrušilo plavbu lodě Oruç Reis u ostrůvku Kastelorizo, ale v dalších průzkumech dna Středozemního moře ve sporných oblastech pokračuje. Povolení k průzkumu vod u pobřeží Kypru vydalo pro loď Barbaros Hayreddin Paşa na období od 28. července do 18. srpna.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/turecko-kasle-na-protesty-a-pokracuje-v-pruzkumu-stredomorskeho-dna-40332046#

28.2.2020 Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Nejméně 33 tureckých vojáků zahynulo a další tři desítky byly zraněny během náletu syrských vládních sil v Idlibu na severozápadě Sýrie, napsal turecký list Hürriet s odvoláním na informace Rahmi Dogana, guvernéra sousední turecké provincie Hatay. Rusko tvrdí, že turečtí vojáci zabití v Sýrii byli mezi útočícími povstalci. K Sýrii míří dvě ruské fregaty se střelami s plochou dráhou letu. https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/eskalace-konfliktu-v-syrii-rusko-vyslalo-fregaty-se-strelami-s-plochou-drahou-letu-40314923?

26.12.2019 Turecká vláda podepsala koncem listopadu se Sarrádžovou vládou dvě dohody - jednu o vojenské spolupráci a druhou o hranicích ve východním Středomoří, v níž si obě strany v moři vymezily výlučné ekonomické zóny. První dohodou Ankara znepokojila zejména Rusko, druhou vyvolala spor s Řeckem, řeckou částí Kypru a s Egyptem kvůli zónám průzkumu a těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří. Více 

16.12.2019 Turecký prezident Erdogan varoval, že Turecko by mohlo uzavřít klíčovou leteckou a radarovou základnu NATO na svém území, pokud USA uvalí na Turecko sankce kvůli jeho nákupu ruského raketového systému protivzdušné obrany (Bloomberg) 

15.10.2019 Spojené státy by rády odvezly 50 jaderných bomb, které jsou uložené na turecké letecké základně Incirlik nedaleko syrských hranic. Důvodem je rostoucí napětí mezi Washingtonem a Ankarou kvůli aktuální turecké invazi do Sýrie. Spojené státy by rády odvezly 50 jaderných bomb, které jsou uložené na turecké letecké základně Incirlik nedaleko syrských hranic. Důvodem je rostoucí napětí mezi Washingtonem a Ankarou kvůli aktuální turecké invazi do Sýrie více

9.10.2019 Turecké jednotky začaly přecházet do severovýchodní Sýrie, aby zatlačily Američany podporované kurdské milice dál od svých hranic
(Bloomberg) více

zobrazit více..
Loading...