Rozpoznávání obličejů

Technologie na rozpoznávání obličejů

start-up Clearview AI, jenž nashromáždil několik miliard fotek lidí ze sociálních sítí, které spolu s technologií, jež v nich umí hledat, nabídl policistům v USA. Ti jsou ze systému nadšení, protože jim výrazně ulehčuje a zrychluje práci. Když hledají například lupiče z obchodu, jehož tvář mají nahranou na průmyslové kameře, ale neodpovídá jí žádný záznam v oficiálních databázích, Clearview AI pomáhá určit, o koho jde. Dokáže totiž najít jeho obličej na snímcích z YouTube, Facebooku nebo Twitteru a propojí ho s profily na těchto sítích.

Eyedea (Urban) patří k průkopníkům technologie na rozpoznávání obličeje, ke klientům náleží nejen tuzemská policie, ale také Interpol nebo francouzská protiteroristická jednotka.  

  • s rozvojem umělé inteligence a osazováním nároží kamerami s vysokým rozlišením a připojením k internetu se naplno otevírá otázka etiky a všudypřítomného šmírování. 
  • Dnes je v Číně umístěno 176 milionů průmyslových kamer. Pro srovnání, v USA je jich 50 milionů. V roce 2020 jich má být v Číně již 200 milionů
  • umělá inteligence sama upozorní policii, pokud se člověk označený jako "zájmová osoba" odkloní od své trasy domov−práce o více než tři sta metrů.  
  • Technologie na sledování rozvíjí kromě Číny, Indie, státy bývalého Sovětského svazu nebo řada zemí v Africe či Latinské Americe. Hodně aktivní jsou vývojáři v Rusku. 

technologie FindFace, kterou vyvinula společnost NtechLab, do společnosti NtechLab majetkově vstoupil státní holding Rostech, který sdružuje hlavně výrobce vojenské techniky, a aplikace FindFace byla následně stažena ze sítě VKontaktě.

10.3.2020 Čínská firma přišla s prvním systémem, který dokáže rozpoznat obličej člověka v roušce. Čína používá nejpokročilejší technologie pro elektronický dohled nad lidmi včetně rozpoznávání obličeje a společnost Hanwang Technology tak nyní zareagovala na skutečnost, že lidé kvůli epidemii nového koronaviru často nosí na veřejnosti roušky. O technologii má podle ní zájem především čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti

(ČTK) 
zobrazit více..
Loading...