Wim Hof

Wim Hof

Známý také pod přezdívkou Ledový muž (The Iceman). Narodil se 20. dubna 1959 v nizozemském Sittardu spolu s jednovaječným dvojčetem Andrem jako páté z devíti dětí. S otužováním začal v 17 letech. V březnu 2000 byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů, když pod ledem uplaval vzdálenost 57,5 metru. V lednu 2007 zaběhl nejrychlejší půlmaraton na sněhu bez bot (2 hodiny, 16 minut a 34 sekund). Dalších 16 světových rekordů dosáhl v disciplíně kontaktu celého těla s ledem. Roku 2007 vystoupal do výšky 7200 metrů na Mount Everestu v šortkách a botách. O dva roky později zdolal ve stejném úboru nejvyšší africkou horu Kilimandžáro (bez větší horolezecké průpravy vystoupal - svlečený do půli těla - na téměř šest tisíc metrů vysokou horu Kilimandžáro, a to za osmadvacet hodin namísto obvyklých pěti dnů). V září 2009 zaběhl maraton v namibijské poušti bez vody. Hof má šest dětí, z toho čtyři se svou první ženou Olayou, která roku 1995 zemřela.

  • Hofova dechová technika ostatně vychází z tradiční tibetské meditace tummo, jíž se také přezdívá vnitřní oheň, jelikož praktikující mniši v ledovém Himálaji dokázali vůlí zvýšit svou tělesnou teplotu natolik, že na jejich tělech uschly mokré obklady.
  • Více informací o metodě na oficiálním webu www.wimhofmethod.com. 

Nizozemec Wim Hof (ledový muž ) je držitelem šestadvaceti světových rekordů, z nichž za zmínku stojí hlavně výstup do sedmi tisíc metrů nad mořem na Mount Everestu, při němž měl na sobě pouze šortky a boty, uběhnutí půlmaratonu v nejrychlejším čase dvou hodin a šestnácti minut naboso ve dvacetistupňových mrazech nebo ponor do ledové vody na celé dvě hodiny.

  • Jeho cesta za fyzickým i psychickým zdravím však začala v 90. letech, kdy jeho manželka, s níž má čtyři potomky, dnes také lektory WHM, spáchala v důsledku depresí sebevraždu a Hof zůstal na výchovu dětí sám.
  • Jeho metoda má údajně pomoci probudit imunitní systém pro efektivnější boj s nemocemi.
  • Studoval různá východní náboženství a nauky a stal se zdatným jogínem, odpověď na jeho otázky mu však dala až ledová voda, díky níž propojil tělo s psychikou a našel návod na zdravý život. "Zima je můj jediný učitel
  • Wim Hof Ledový muž, kniha vyšla na podzim, se stala bestsellerem i v České republice.
  • Je schopný vlastní vůlí ovlivnit autonomní nervový systém a imunitu, což bylo do té doby považované za nemožné. Pomocí jeho metody, postavené na třech základních principech - dechu, otužování a nastavení mysli -, to dokáže úplně každý.
  • Součástí Hofovy metody je vystavení se nadměrnému chladu, což může být v každodenním životě studená sprcha. Stačí dvě minuty, a v těle se začnou spouštět ozdravné procesy. Dlouhodobý pobyt v nízkých teplotách organismu naopak neprospívá.
  • Mezi nejčastější účastníky kurzů WHM patří muži mezi dvaceti a třiceti lety.

WIM HOFOVA METODA (WHM)

Spočívá v dechových cvičeních, otužování ledovou vodou a síle mysli. Má vést ke zlepšení odolnosti vůči chladu a posílení celkové imunity, ale také ke zdravějšímu a spokojenějšímu životu. Na jejím vývoji Wim Hof pracuje už 44 let, relevanci metody dokazuje na vědeckých studiích, které nechává provádět sám na sobě, ale také na skupinách dobrovolníků. Hofovu metodu vědci stále podrobují zkoumání a podle předběžných výsledků zjistili, že hyperventilace, čili hlubší a rychlejší dýchání, ovlivňuje imunitní reakci organismu, zvyšuje tepovou frekvenci a hladinu adrenalinu v krvi. Zkoumají také vliv meditace a vystavování těla extrémnímu chladu. Kritici Hofovi vyčítají, že účinky dýchání a otužování nadsazuje zvláště ve spojení s léčbou závažných onemocnění.

  • Hofovi se však povedlo veřejnost přesvědčit, že to může být přímo požitek. Druhým pilířem jeho metody je dechové cvičení, které dokáže organismus na šok způsobený nízkou teplotou připravit.
  • Dech pomáhá tělo a mysl nastavit tak, aby vstup do vody nebyl takové trauma.
  • Dechová technika Wima Hofa sestává z několika sérií třiceti až čtyřiceti hlubokých nádechů a neúplných výdechů v kombinaci se zadržením dechu ve výdechu, přičemž dochází k okysličení a vyplavení stresových hormonů. Tyto reakce posilňují imunitní systém a připravují na výkon. 
  • Propojení s vlastním dechem také přivádí pozornost k tělu a zklidňuje mysl. Namísto paniky, která by člověka okamžitě vyhnala z vody ven, mu tak umožňuje pobyt ve vodě zvládnout.
  • Ponor do ledové vody je stres, pomocí WHM se ale můžeme naučit ho ovládat a následně to použít i v ostatních stresových situacích v životě. Metoda kromě snížení dlouhodobého stresu blahodárný vliv i na lidi trpící depresemi, úzkostmi nebo poruchami spánku.
  • Evolučně je lidský organismus nastaven tak, že krátkodobý fyzický stres je pro něj prospěšný. Hladina stresových hormonů se na krátkou dobu prudce zvýší, a jakmile nebezpečí pomine a člověk se uklidní, jejich množství opět klesne a udrží se na požadované úrovni. Stejně to funguje, když člověk vyleze z ledové vody.
  • Otužování mi přináší neskutečný příliv pozitivní energie a uvolnění, protože v tu chvíli nedokáže mé myšlenky ovládat nic jiného a jsem jen tady a teď. Většina stresu a problémů, se kterými se lidé potýkají, vzniká v hlavě - a ledová voda je nejrychlejší způsob, jak se dostat do těla.
  • Poslední pilíř metody Wima Hofa: ovládání vlastní mysli. Hof věří, že tak jako mysl dokáže člověku formou strachu a negativních myšlenek stavět do cesty překážky, může mu být stejným způsobem nápomocná. Hofovy fyzické výkony jsou za hranicí běžných lidských schopností a vědci se snaží přijít na to, co jeho extrémní odolnost způsobuje.
  • Hof byl na osmdesát minut ponořen do ledu. Namísto očekávaného podchlazení a selhání organismu se mu podařilo svou schopnost termoregulace dokonce ztrojnásobit, čímž mimo jiné dosvědčil možnost ovlivnit autonomní nervový systém.
  • Docílit takové soustředěnosti mysli, aby bylo možné samovolně ovlivnit svůj autonomní nervový systém, je pro běžného člověka nesmírně těžké.

Na svých webových stránkách Wim Hof uvádí, že WHM by mohla lidem pomoci vypořádat se i s autoimunitními onemocněními, roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, či dokonce rakovinou. Tyto dohady nejsou vědecky podložené. Pokud by se však uzdravení člověka zakládalo na víře a nastavení mysli, bylo by tímto způsobem možné vyléčit v podstatě jakýkoli neduh. Otázkou je, zda je toho běžný smrtelník schopen.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/lide/ledovy-muz-ktery-uci-svet-dychat-a-posilovat-imunitu-pribeh-21nasobneho-rekordmana-wima-hofa.A210106_175311_lide_tesa

24.1.2021 Lom u Blanska obsadili otužilci: Základ je začít postupně a nemachrovat. Plaveme celoročně. Mě osobně otužování nabíjí a posiluje imunitu. Nadšenci otužování chodí do lomu i třikrát týdně.

Rozhodně není na místě machrovat a hned lézt do ledové vody bez tréninku. To může skončit špatně. Základem je začít se otužovat už v létě a vydržet plavat i když se voda ochlazuje. A postupně přidávat. Nejdůležitějším pravidlem ale je, aby se začátečníkem do vody vstupoval vždy někdo zkušený. I zkušení otužilci nezůstávají v neděli v ledové vodě déle než deset minut.

https://blanensky.denik.cz/zpravy_region/lom-u-blanska-obsadili-otuzilci-zaklad-je-zacit-postupne-a-nemachrovat-rikaji-20.html?

zobrazit více..
Loading...