Rakovina

Rakovina

Ing. arch. Juraj Michálek

12.11.2020 Rakovina prostaty: Dva miliony mužů v ohrožení, každý čtvrtý přijde pozdě, varuje profesor Zachoval. Karcinom prostaty je u českých mužů už několik let nejrozšířenějším typem nádoru.

Rakovinou prostaty onemocní zhruba 140 ze 100 tisíc mužů a incidence dlouhodobě vykazuje převážně rostoucí trend. Navíc si musíme uvědomit, že se stále bavíme jen o diagnostikovaných pacientech. Výskyt latentního onemocnění - tedy takového, které se ještě nijak neprojevuje, nepřivede pacienta k lékaři a není tudíž zjištěno - je mnohem vyšší.

Zvýšené riziko onemocnění má v podstatě každý muž po 50. roce života a mužů ve věku 50 a více let je v nás kolem dvou milionů. Urologové ale ročně provedou jen několik desítek tisíc preventivních vyšetření. To je ostatně důvod, proč zhruba 20 až 25 procent pacientů přichází pozdě, tedy s nádorem v pokročilém stadiu. Kdyby na prohlídky chodili pravidelně, budeme schopni dosáhnout odhalení onemocnění v počátečních fázích u až 90 procent pacientů. 

https://www.lifee.cz/styl-a-zdravi/rakovina-prostaty-dva-miliony-muzu-v-ohrozeni-kazdy-ctvrty-prijde-pozde-varuje-profesor-zachoval_161647.html?<br>

zobrazit více..
Loading...