BOE

BOE

Bank of England byla založena v roce 1694, jedna z nejstarších centrálních bank světa. Guvernér: Andrew Bailey (61), úřadu se ujal 16. 3. 2020, jeho funkční období je osmileté a lze ho jednou prodloužit. Guvernéra na základě výběrového řízení, jež tradičně probíhá v rámci Bank of England (BoE), jmenuje ministr financí, ale musí ho schválit královna. Guvernér předsedá Výboru pro měnovou politiku (FPC). Ten má 13 členů, z toho šest jsou zaměstnanci centrální banky: guvernér, čtyři viceguvernéři (jmenovaní na pět let) a výkonný ředitel odpovídající za "strategii finanční stability a rizika". Dalších pět členů FPC jsou odborníci ze sektoru finančních služeb. Ve výboru ještě sedí šéf Úřadu pro finanční dohled a zástupce ministerstva financí, který však nemá hlasovací právo.

9.12.2020 Používání hotovosti v Británii již mnoho let klesá, ale poptávka po bankovkách strmě roste. A nikdo vlastně neví, kde peníze končí, píše na svém webu stanice CNN. V pátek skupina britských zákonodárců uvedla, že se "ztratilo" na 50 miliard liber (1,46 bilionu korun), a vyzvala britskou centrální banku (Bank of England), aby záležitost prošetřila.

Peníze "jsou někde schované, ale centrální banka neví kde, proč nebo kdo je skrývá, a ani se nezdá, že by ji to moc zajímalo," uvedla předsedkyně finančního výboru dolní komory britského parlamentu Meg Hillierová. "Je nutné, aby se (centrální banka) více zajímala o to, kde skončilo 50 miliard liber," dodala předsedkyně výboru, který dohlíží na veřejné finance.

Bankovky v oběhu v Británii dosáhly v červenci rekordního počtu 4,4 miliardy kusů a jejich celková hodnota dosáhla 76,5 miliardy liber (2,23 bilionu korun), uvádí zářijová zpráva Státního auditorského úřadu (NAO), který kontroluje hospodaření ve veřejném sektoru. V roce 2000 bylo přitom v oběhu jen 1,5 miliardy bankovek v hodnotě 24 miliard liber (700 miliard korun).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4561684/cnn-britska-centralni-banka-nevi-kde-je-50-mld-liber-hotovosti.html<br>

26.2.2021 Hlavní ekonom britské centrální banky Andy Haldane varoval, že inflační tygr se probudil a mohlo by být složité ho zkrotit. Ceny britských státních dluhopisů po Haldaneho slovech klesly na nejnižší hodnoty za téměř rok a libra stoupla. Haldane také řekl, že investoři nemusejí být v adekvátní pozici vzhledem k riziku vyšší inflace nebo sazeb BoE (Reuters). 

12.10.2020 Bank of England se v pondělí ptala bank, jak jsou připraveny na nulové nebo záporné úrokové sazby. To navazuje na oznámení z minulého měsíce o tom, že zvažuje, jak v případě potřeby snížit sazby pod nulu (Reuters) 

22.9.2020 Guvernér BoE Bailey: Zkušenost se zápornými sazbami byla v jiných zemích smíšená. Práce na negativních sazbách se připraví pro případ, že by se je BoE rozhodla využít (Bloomberg)  

6.8.2020 Guvernér BoE Bailey: Záporné sazby máme ve souboru nástrojů, nechystáme se je ale použít. Britská libra roste na nejvyšší hodnoty od března a britské státní dluhopisy klesají po celé výnosové křivce poté, co britská centrální banka zdůraznila možné nevýhody záporných úrokových sazeb a uvedla, že v týdnu od 11. srpna zpomalí tempo nákupu aktiv. Libra se k dolaru vyšplhala až na 1,3183, nejvýše od 9. března, než zisky opět trochu redukovala (Bloomberg)

20.7.2020 Hlavní ekonom Bank of England Andy Haldane říká, že pokud by přišel další negativní šok pro ekonomiku, bylo po nutné uvažovat o dalším snížení výpůjčních nákladů (Reuters)

30.6.2020 Podle monetaristy Davida Beckwortha se ve Velké Británii děje něco zajímavého. Podle některých zástupců vlády by totiž britská centrální banka Bank of England měla přejít na cílení nominálního produktu. Například The Independent píše, že "se uvažuje o tom, zda by Bank of England neměla skončit s cílením inflace kvůli velkému šoku, který v ekonomice vyvolal koronavirus".

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4440789/beckworth-neco-zajimaveho-se-deje-v-britanii.html

22.5.2020 Britský veřejný dluh se v dubnu přiblížil 100 % HDP. Jedná se o největší podíl veřejného dluhu na HDP od roku 1963. (ČTK)

14.5.2020 Koronavirová krize způsobí britské ekonomice dlouhodobější škody. Britská centrální banka ale zatím neuvažuje o tom, že by ekonomiku podpořila zavedením záporných úrokových sazeb. Uvedl to dnes šéf banky Andrew Bailey (ČTK)

9.4.2020 Britská centrální banka bude na dočasné bázi přímo financovat dodatečné výdajové potřeby britské vlády. Ta se tak nebude moci uchylovat na trh s dluhopisy. Vláda navýší svůj účet u centrální banky (Ways and Means facility) ze 400 mln. GBP na dosud neznámou částku (FT)

19.3.2020 Britská centrální banka dnes snížila svou základní úrokovou sazbu na 0,1 procenta, což je nejníže v historii. Teprve před týdnem přitom Bank of England úrok snížila o půl procentního bodu na 0,25 %, aby zmírnila negativní dopady krize kolem koronaviru na ekonomiku. Banka dnes také uvedla, že prohloubí nákupy dluhopisů, aby tak posílila likviditu

12.3.2020 Umělá inteligence podobná té, kterou nyní používá Bank of England, bude plnit stále více funkcí v oblasti centrálního bankovnictví. Na stránkách VoxEU to zmiňují Jon Danielsson, Robert Macrae a Andreas Uthemann s tím, že takový vývoj přinese úspory nákladů a zvýšení efektivity, ale také bude vyvolávat obavy. více

11.3.2020 Britská centrální banka snižuje sazby o 50 bps na 0,25 % (Bloomberg), Jde o nouzové opatření, které má zmírnit dopady šíření nového koronaviru na ekonomiku. Základní sazbu centrální banka snížila poprvé od srpna 2016 a vrátila ji na minimum, kde ji měla po minulé finanční krizi před více než deseti lety (ČTK)

21.1.2020 Britská centrální banka říká, že její protějšky z Kanady, Japonska, eurozóny, Švédska a Švýcarska vytvořily spolu s BoE a Bankou pro mezinárodní vypořádání BIS skupinu pro sdílení zkušeností s digitálními měnami (Reuters) 

zobrazit více..
Loading...