Jak vyčistit vodu v přírodě?

Jak vyčistit vodu v přírodě?

Jaký použít filtr na vodu v přírodě?

  • Sawyer 
  • Sawyer mini -  z tekoucích potůčku odfiltruje jen bakterie a viry, ale je malý, lehký a dobře se čisti

Dezinfekce vody:

  • aquasteril (2 složkový) - dezinfekce vody, zabíjí baktérie
  • vodný roztok jodidu draselného lze použít, pokud nemáme jinou možnost a pijeme neznámou vodu
  • roztok CDS2  

Jak čistit vodu v domácnosti?


30.11.2020 Staří Mayové vybudovali složitý filtrovací systém, aby měli pitnou vodu. V jednom z velkých mayských měst Tikalu se nachází sofistikovaný filtrační systém, který obyvatelům poskytoval pitnou vodu. Stavitelé k tomu použili minerály, které dopravovali ze vzdálených oblastí.

Tým archeologů pomocí radaru objevil na nalezišti Tikal pozůstatky filtračního systému, který byl instalován ve vodním rezervoáru Corriental, což byl důležitý zdroj pitné vody pro starověké Maye. Systém obsahoval krystaly křemene a zeolitu. Ty sloužily jako minerální síto na vodu. Je zajímavé, že stejné minerály se k přírodní filtraci používají i dnes. Filtrace byla podle odborníků velmi účinná, dokázala vodu zbavit mikrobů, uhlíkatých sloučenin, těžkých kovů i toxinů. "Zajímavé je, že podobný systém by byl velmi efektivní i dnes po téměř 2000 letech

Mnoho mayských měst se nacházelo ve výše položených oblastech na pískovci, kde bylo těžké dostat se k pitné vodě. A když už se k ní dalo dostat, bylo nutné ji nějak skladovat, protože panovala častá sucha a zdroje vysychaly. Právě proto museli vodu nejprve důkladně přefiltrovat a poté uskladnit v nádobách. "Bylo za tím zřejmě empirické pozorování, které Maye přivedlo na myšlenku, že určité minerály jsou spojené s čistou vodou. Všimli si, že je čistější a chutná lépe, a chtěli tyto nerosty dostat ke svým vodním zdrojům". Zatímco jiné rezervoáry vody byly znečištěné vysokým množstvím olova, rezervoár Corriental měl vodu zcela čistou. Mayové byli na schopnosti vyčistit svou vodu velmi závislí, jinak by konzumovali i nebezpečné toxiny.

https://www.extrastory.cz/stari-mayove-vybudovali-slozity-filtrovaci-system-aby-meli-pitnou-vodu?

zobrazit více..
Loading...