Ing. Lukáš Kovanda

Ing. Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda (27.9.1980), hlavní ekonom CZECH FUND, raný popularizátor bitcoinu a kryptoměn v České republice, duchovní otec první české knihy o bitcoinu, přednáší na CEVRO institutu, byl členem expertního týmu poradců prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše (2017-2018). Je uveden na stránkách Aspen institutu.

  • Trinity bank, malá česká banka

Lukáš Kovanda, názory, komentáře:

28.7.2021 Spotřebitelská inflace může v nejbližších měsících překročit úroveň tří procent, až výrobci znatelněji přenesou zdražení na zákazníky. Ani v případě pohonných hmot nelze žádné zlevňování příliš čekat, ačkoli třeba benzín předminulý týden zdražil na nejvyšší cenu od října 2018.

  • Překročení tříprocentní inflační hranice značí, že tempo růstu spotřebitelských cen nadobro opouští toleranční pásmo České národní banky pro cílování inflace.
  • Babišova vláda si letos v březnu půjčovala na deset let za skoro dvě procenta, nyní ovšem jen za 1,7 procenta. A to přesto, že v mezidobí nepřišla s žádnou věrohodnou strategií post-covidového ozdravování veřejných financí a že naopak oznámila, že příští rok plánuje schodek státního rozpočtu 390 miliard korun. To je po přepočtu na velikost ekonomiky více než dvojnásobek deficitu, který příští rok plánuje Německo.
  • Pokles výnosů tuzemských dluhopisů, jenž je v porovnání se začátkem letošního jara zřetelný, odráží z velké části právě to, že mezinárodní investoři považují nynější inflační tlaky - patrné ve světě, ale i v českém průmyslu či zemědělství - za přechodné. Pokud by se obávali, že se inflace "utrhne ze řetězu", u nás či za hranicemi, žádali by za půjčení té či oné vládě mnohem vyšší úrok. A výnos na desetiletých českých vládních dluhopisech by dávno převyšoval hodnotu dvou procent.
  • https://zpravy.magazinplus.cz/2590-cechy-inflace-zatim-prilis-nepotrapila-zlom-ale-prijde-brzy-nejdulezitejsi-otazka-je-vsak-stale-nezodpovezena.html? 

13.5.2021 Dubnová meziměsíční inflace Spojených států očištěná o kolísavé ceny potravin a energií vyskočila na 0,9 procenta, nejvýše od roku 1982. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů amerického Úřadu statistiky práce.

Experty takový vzestup hladiny spotřebitelských cen zaskočil. Takřka sedmdesátka analytiků, které oslovila agentura Bloomberg, čekala ve střední hodnotě i v průměru inflaci čítající jen 0,3 procenta. Inflace je výrazná i v meziročním pohledu, kdy vykazuje nejvyšší úroveň za posledních více než deset let. Meziroční inflace je ovšem částečně navýšena statistickým zkreslením plynoucím z faktu nízké srovnávací základny meziročního porovnání. Loni v dubnu se totiž ceny citelně propadaly vinou nastupující pandemie a souvisejících opatření a uzavírek.  

  • Centrální banka USA - Fed - může být nečekaně silnou inflací přinucena zvedat základní úrokovou sazbu dříve a razantněji, než se obecně čeká.
  • Růst inflačních očekávání totiž investory vede k přehodnocení svých investic. Tak, že za ty do vládních dluhopisů požadují vyšší výnos, kdežto akcií se spíše zbavují, neboť vyšší inflace nahlodává vyhlíženou reálnou ziskovost firem. Zároveň akcie ztrácí na atraktivitě vůči náhle výnosnějším dluhopisům.
  • Rychlejší než očekávaná americká inflace ovšem zprostředkovaně zdraží půjčování také české vlády, neboť lze nyní předpokládat celosvětový nárůst inflačních očekávání, tedy i úroků na vládních dluhopisech, i těch Babišovy vlády. 
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/592789-experty-v-usa-zaskocila-tamni-inflace-vyletla-trikrat-vyse-nez-cekali-na-maximum-od-roku-1982/    

20.4.2021 Z Česka odtéká v rámci OECD třetí největší podíl vytvořeného bohatství, každý Čech přichází o 50 až 60 tisíc korun ročně. Španělsko ani Itálii proto Česká republika fakticky ještě ekonomicky nedohání

Česká republika je stále přední "odtokovou" ekonomiku v rámci zemí skupiny OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Z nejnovějších údajů Mezinárodního měnového fondu a Světové banky plyne, že na území Česka se vytváří výrazně vyšší objem bohatství, než jaký v zemi také zůstává.

V roce 2019 činil hrubý domácí produkt na obyvatele v ČR celkem 40 937 mezinárodních dolarů, tedy dolarů přepočtených dle parity kupní síly měny. Parita kupní síly měny zajišťuje lepší mezinárodní porovnatelnost, neboť eliminuje vliv působení odlišných cenových hladin a efektů směnných kursů.

Ve stejném roce, 2019, ovšem hrubý národní důchod na obyvatele představoval v ČR jen 38 326 mezinárodních dolarů (viz tabulka níže). Jinými slovy, na každého obyvatele ČR včetně nemluvňat připadlo v průměru o 2611 mezinárodních dolarů menší bohatství, než jaké se v Česku v přepočtu na obyvatele vytvořilo. A to je započítán příliv bohatství ze zahraničí, například v podobě dividend zahraničních dcer mateřských společností sídlících v ČR. Orientačně lze říct, že každý obyvatel ČR včetně nemluvňat přichází kvůli "odtoku" bohatství z ČR, například ve formě dividend zahraničním matkám českých podniků, o 50 až 60 tisíc korun ročně.

Obyvatelé ČR tak mezi sebe ve výsledku rozdělují pouze přibližně 94 procent bohatství, které je na území ČR vytvořeno. V rámci zemí OECD už nižší hodnotu tohoto podílu vykazují pouze Irsko a Lucembursko, což jsou ovšem poměrně specifické ekonomiky, které se obě objevují na přehledech evropských daňových rájů. Například čtyři z pěti největších irských firem jsou evropské dcery velkých amerických technologických firem, jako je Apple, Facebook nebo Microsoft.

Česko tak v roce 2019 bylo 22. zemí v pořadí států OECD dle bohatství, které se na jejich území vytváří, ovšem až 25. zemí v pořadí států OECD dle bohatství, které se skutečně rozděluje mezi jejich obyvatele. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/589193-z-ceska-odteka-v-ramci-oecd-treti-nejvetsi-podil-vytvoreneho-bohatstvi-kazdy-cech-prichazi-o-50-az/<br>

11.3.2021 V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát něčeho, na co už takřka zapomněl. Tedy obří inflace. A vrásky na čele to významně přidělá i české vládě. Covidová fiskální pomoc americké ekonomice tak nyní o čtvrtinu předčí souhrn fiskálních pomocí z uplynulého půlstoletí, včetně té z doby globální finanční krize před třinácti lety. "Historicky obří pomoc vedoucí ekonomice světa je vlajkovou lodí opatření Bidenovy administrativy, současně však velmi přispívá k růstu inflačních očekávání v USA. Ta jsou nejvyšší od roku 2008. A má to zásadní význam i pro českou ekonomiku," míní ekonom Lukáš Kovanda.

Navýšená inflační očekávání, pokud se naplní, znamenají vyšší inflaci v budoucnosti. A tak peníze budou ztrácet kupní sílu. Investoři do dluhopisů s takovou vidinou žádají vyšší výnos, který by poztrácenou kupní sílu peněz kompenzoval. Peníze z Bidenova balíku poplynou do ekonomiky přímo, například v podobě "helikoptérového shazování" sumy 1400 dolarů každému Američanovi s příjmem do 75 tisíc dolarů ročně, tedy více než 85 procentům americké populace.

  • Výnos z amerických dluhopisů citelně roste. Dokonce se po světě rozlévá vlna rostoucích výnosů. Nevyhýbá se ani dluhopisům vlády české. Finanční svět tak začíná vážně přemítat nad tím, zda se nevrací nepřítel po léta zdánlivě pohřbený, tedy citelná inflace.
  • Podle Kovandy by měl růst inflačních očekávání dělat vrásky na čele dělat i české vládě. V souvislosti s jejich vzestupem totiž stoupá úrok na českých dluhopisech. Úrok na desetiletých dluhopisech vlády se strmě blíží 1,9 procenta ročně a je tak nejvyšší od jara 2019. Tehdy však byl ekonomický boom, nyní krize a útlum. Takový vzestup úroků vládě prodražuje obsluhu dluhu, který i letos enormně naroste.
  • Kabinet tedy bude čelit nepříjemné kombinaci rostoucího dluhu a současně i rostoucích úrokových měr. Ty by však rostly i bez navyšování dluhu. Kvůli tomu však porostou tím rychleji, takže to umocní celkový růst nákladů obsluhy. Vládě tak zbude méně peněz na starobní důchody, školy, nemocnice, dálnice a další veřejné výdaje

https://zpravy.magazinplus.cz/2263-svet-se-zacina-bat-neceho-na-co-uz-temer-zapomnel-strach-by-mela-mit-i-ceska-vlada.html

27.11.2020 Pro statisíce českých domácností bude rok 2021 nejtěžším za posledních bezmála deset let. Budou čelit citelnému poklesu příjmů či vzrůstající hrozbě propuštění z práce, a to zejména ty, jejichž členové jsou zaměstnáním či podnikáním tak či onak navázáni na turistický ruch, gastronomii, sektor kultury či ubytování a obecně sektor služeb.

https://faei.cz/jaky-bude-rok-2021-ekonomicky-tezky-a-plny-zmen/?

18.11.2020 Komentář Lukáše Kovandy: Vyhozené miliardy za testování? Od středy se mohou obyvatelé České republiky nechat dobrovolně a bezplatně antigenně testovat na přítomnost koronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19. Pokud však platí závěr článku listopadového vydání odborného časopisu Journal of Clinical Microbiology, který vydává Americká společnost pro mikrobiologii, vyhodí česká vláda více než miliardu oknem.

  • antigenní testy nejsou v plošném měřítku účinné. "Snaha využít ve větším měřítku antigenních testů k zamezení šíření koronaviru je jako snažit se zabránit globálnímu oteplování na základě předpovědi počasí
  • levnější a snadno dostupná opatření: nošení roušek, dostatečná hygiena rukou, dodržování odstupu při kontaktu a pohybu mezi více lidmi či důsledná izolace nemocného. Primárním cílem testování by podle nich mělo být monitorovat účinky těchto opatření.
  • Klíčovým problémem plošného antigenního testování je podle autorů studie jeho poměrně vysoký podíl falešně pozitivních výsledků. Tento podíl je údajně tak vysoký, že obyvatelstvo nemůže mít k závěrům testování dostatečnou důvěru. To se pak projeví tím, že nebude na základě jejich výsledku v uspokojivé míře jednat - pozitivně testovaní například nebudou dodržovat zásady dostatečné izolace od ostatních.
  • Obecně nižší spolehlivost testů - například v porovnání s laboratorními PCR testy - ale může vést také k tomu, že výsledek bude falešně negativní, takže testovaný člověk - ačkoli ve skutečnosti pozitivní - přestane dodržovat prověřená opatření, jako je nošení roušky nebo dodržování odstupu.
  • Ačkoli jsou PCR testy nákladnější než testy antigenní, toto dvojstupňové testování vyjde veřejnou kasu stále levněji - v porovnání se slabším poklesem daňového inkasa bez testování. Dvojstupňové testování, které běží v Česku, zároveň zajistí, že pozitivně testovaní nebudou zbytečně končit v karanténně (jsou­ -li pozitivní jen falešně) a že důvěra veřejnosti v celý testovací program nebude zásadně narušena.
  • https://www.e15.cz/nazory/komentar-lukase-kovandy-vyhozene-miliardy-za-testovani-1376384?

3.12.2020 Lukáš Kovanda 1. díl: Peníze z plánu obnovy EU nepotřebujeme. Česko má na to, aby se zotavilo i bez nich. 

  •  Já covid vnímám spíše jako světový fenomén. Ale není to pouze o koronavirové situaci, to, co jsem předpověděl, je vlastně i o té léčbě této situace, protože vlády a centrální banky tuto situaci do značné míry zatím řeší uspokojivě. Protože když se podíváme například na vývoj míry nezaměstnanosti v ČR, tak je až zázračně nízká. Je na úrovni necelých 4 procent, přičemž přes léto měla být už 5, 6, 7 procent. Mnozí říkali, že na podzim dokonce až 10 procent. 
  • Vláda dokázala tento vývoj zbrzdit, ale za cenu obrovského zadlužení. A takové zadlužení je světovým fenoménem. Spojené státy se zadlužují, a také celá eurozóna, i celá EU se zadlužují. V těchto evropských zemích je to dnes v průměru dluh na úrovni 100 % HDP. 
  • To znamená, že vše, co se v těchto vyspělých evropských zemích za rok vyprodukuje, tak to se zároveň dluží. A my se můžeme zadlužovat dost dlouho, ale jednou přijde ten den "D", kdy bude třeba začít tyto dluhy ve velkém splácet.
  • A pak nastane velký problém, protože současný ekonomický růst, už před covidem, a po covidu ještě výrazněji, je poháněn dluhem, a toto nelze do nekonečna. Prostě dluh nelze navyšovat do nekonečna, to je, myslím, jasné jakémukoliv školákovi druhého stupně. 
  • Ale z historie víme, že dluhové navýšení dříve či později končí problémy i v sociální oblasti. A z tohoto dluhového podhoubí může pramenit příští krize, která bude svým důsledkem mnohem horší, zásadnější, transformativnější, vážnější a tíživější, než současná krize covidová. 
  • Jestliže řešíme současné problémy dluhem, tak je to řešení na úkor budoucnosti, na úkor našich dětí a vnuků, zejména ovšem lidí, kteří se ještě nenarodili, a nemají vůbec žádným způsobem možnost promlouvat do tohoto dění.  
  • Roztáčejí rotačky, a tisknou se miliardy a biliony nových peněz, tak to jde ruku v ruce s nulovými, nebo dokonce zápornými úrokovými sazbami, přičemž tyto sazby se budou ještě snižovat. Co to znamená pro budoucí generace? Když budoucí generace, třeba naše děti a vnuci, budou mít v bankách záporné úrokové sazby kvůli tomu, že my teď spotřebováváme budoucí bohatství, tak budou žít v prostředí, kde ztrácíte peníze. My zatím žijeme v prostředí, nebo nedávno jsme žili, kde ještě spoření znamenalo, že se peníze množily a zhodnocovaly. Ale naši potomci, budoucí generace, už budou žít v prostředí, kde tím, že si spoří a odkládají, budou splácet naše dluhy, které teď vytváříme. A to samozřejmě vytvoří obrovský problém, protože vznikne velká nedůvěra v systém 
  • Už dnes mladá generace ve Spojených státech, v západní Evropě, volá po jakémsi novém socialismu. Já jsem před 25, 30 lety nečekal, že se ještě dožiju doby, kdy lidé, zejména mladí lidé, budou zase volat po nějaké obdobě socialismu. Ale tito lidé ztrácí víru v tržní ekonomiku, a důvodem je, že vidí ten dluh, a ztrácí perspektivu ohledně své vlastní budoucnosti, protože ztrácí naději na to, že se budou mít lépe, než jejich rodiče. Přičemž to bylo vždy tak, že generace dětí se měla lépe, než jejich rodiče, což udržovalo víru v tržní ekonomiku - řekněme v kapitalismus. Ale nyní je tady generace, která už to nepociťuje, a to kvůli dluhu, který se vytváří, a který se ještě bude v důsledku covidu navyšovat. 
  • A politici se stále tváří, jako že se nic neděje, protože oni mají svůj krátkodobý horizont 4 roky, a po nás potopa - a nezajímá je, co bude za 10, 20, 30 let.
  • https://www.kupredudominulosti.cz/kovanda-lukas-1d-penize-z-planu-obnovy-eu-nepotrebujeme-cesko-ma-na-to-aby-se-zotavilo-i-bez-nich/

22.11.2020

  • Centrální banky musejí pochopit, že nejsou nezúčastnění pozorovatelé, kteří jen reagují na vývoj přirozené úrokové míry, ale že neustálým tištěním miliard tuto přirozenou úrokovou míru stlačují, a tím vytvářejí podhoubí pro rozrůstání a bytnění zombie firem 
  • Udržování těchto firem při životě podle něj narušuje základní motor civilizačního růstu, kdy je staré nahrazováno novým, produktivnějším. 
  • "Překonané firmy musejí zkrachovat, jinak zkrachuje celý kapitalismus a nastane celosvětový socialismus v režii centrálních bank".
  • https://www.e15.cz/zahranicni/sestina-velkych-firem-v-usa-jsou-zombie-brzdi-zotaveni-globalni-ekonomiky-1375425?<br>

16.11.2020 Světový dluh vykazuje v historicky rekordní míře záporný výnos. Investoři se proto obávají vzedmutí inflace, což pomáhá bitcoinu k cenovému růstu až takřka na rekord. Celkový celosvětový objem dluhu, který vykazuje záporný výnos, se právě teď nachází nejvýše v historii. Daný objem nyní dosahuje hodnoty 17,05 bilionu amerických dolarů, přičemž dosavadní rekord z roku 2019 činil 17,04 bilionu. Za uplynulých osm měsíců se údaj více zdvojnásobil.

  • Záporný výnos dluhu znamená, že investor do příslušného dluhopisu získá k datu jeho splatnosti méně peněz, než za kolik jej koupil, a to po zahrnutí kuponu, tedy úrokových plateb. Dlužník - tedy emitent dluhopisu - tak dostává zaplaceno za to, že je mu možné peníze půjčit.
  • Záporný výnos nyní vykazují třeba i dvouleté dluhopisy řecké vlády. To znamená, že athénské vládě nyní mezinárodní investoři vlastně platí za to, že ji mohou na dva roky své peníze půjčit. Ještě před několika měsíci by bylo něco takového nemyslitelné.
  • Za znatelným nárůstem objemu dluhu, který vykazuje záporný výnos, stojí v současnosti zejména extrémně expanzivní měnová politika světově významných centrálních bank v čele s americkým Fedem. Ty tak postupují proto, aby tlumily neblahé ekonomické dopady šíření koronavirové nákazy a souvisejících protipandemických opatření.
  • V důsledku růstu objemu aktiv, která nejen že nepokrývají inflaci, ale dokonce ani nezaznamenávají jakýkoli kladný výnos, stoupá mezi investory po celém světě sháňka po aktivech, která inflaci pokrývají, či jsou proti ní alespoň odolnější. Mezi ně patří například nemovitosti, ale také nyní opět intenzivně sledované kryptoměny v čele s bitcoinem. Ten se aktuálně prodává za více než 16 400 dolarů a jeho se cena se tak čistě nominálně začíná přibližovat historickému maximu z konce roku 2017, kdy stál takřka 20 tisíc dolarů.
  • Klíčový představitel americké Citibank, Tom Fitzpatrick, který šéfuje produktům Citifxtechnicals, tak míní, že do konce roku 2021 se cena bitcoinu vyhoupne až na bezmála 320 tisíc dolarů, tedy takřka dvacetkrát výše, než kde je právě teď. Zdá se, že je jen otázkou času, kdy se cena bitcoinu přehoupne přes úroveň 20 tisíc dolarů, a tedy dosáhne svého nového cenového rekordu.
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/566872-svetovy-dluh-vykazuje-v-historicky-rekordni-mire-zaporny-vynos-investori-se-proto-obavaji-vzedmuti/

15.9.2020

  • na podzim narůstá pravděpodobnost, že přijdete o práci, mzdy už neporostou takovým tempem jako v minulosti (2014 -2019) - spějeme k dluhové megakrizi, protože zachraňujeme pracovní místa na dluh, který dále celosvětově bobtná, důsledkem budou jak ekonomické, tak sociální dopady, občanské nepokoje
  • narůstá velká nerovnost ve společnosti, narůstá frustrace většinového obyvatelstva
  • peníze bych nechával na účtě a vzdělával bych se, na akciový trh může přijít druhá vlna pandemie, nemovitosti jsou dobrý investiční nástroj např. nemovitostní fond, protože je velká pravděpodobnost, že nemovitosti dále porostou
  • současné dluhy budou platit ti nenarození (např. fond obnovy se bude splácet do roku 2058)

21.8.2020 

  • Základní nepodmíněný příjem vyzkouší v Německu. V ČR by jeho zavedení znamenalo, že průměrný starobní důchod se sníží ani ne na polovinu nynější úrovně. Další zemí, která otestuje základní nepodmíněný příjem, se stává Německo. Naši západní sousedi jej otestují pilotní studií pod vedením berlínského Institutu pro ekonomický výzkum (DIW). Institut to oznámil tento týden. Studie se bude účastnit 1500 lidí, z nichž 120 obdrží 1200 eur (31 270 korun) měsíčně bez jakýchkoli podmínek. Financovat to bude 140 tisíc drobných soukromých dárců.

https://www.kurzy.cz/zpravy/554630-zakladni-nepodmineny-prijem-vyzkousi-v-nemecku-v-cr-by-jeho-zavedeni-znamenalo-ze-prumerny/

13.7.2020

  • Lidé se musí připravit na to, že potraviny budou v příštích letech zdražovat. Budou i vyšší daně, ne letos, asi ani ne za rok, bude to záležet taky na volebním cyklu. Velmi se obávám, že po volbách v roce 2021 dojde ke zvyšování daně z tabáku a lihovin. Majitelé nemovitostí se budou muset připravit na dramatický nárůst daně z nemovitostí., dále se budou zavádět dosud nové a ekologické daně. Lidé budou platit za to, že jezdí na tradiční pohon, ve starých autech.
  • Při druhé vlně by nemuselo dojít k tak citelnému vypnutí ekonomiky a už by to bylo kratší
  • Nyní letíme nad údolím smrti. Stát na dluh nafoukl horkovzdušný balón, do něj se pokusil dostat co nejvíce lidí, firem a živnostníků a teď letíme nad údolím smrti. Od října do prosince letošního roku a také v první polovině příštího roku skončí ošetřovné, kurzarbeit, moratorium na splátky půjček, různé podpůrné programy.
  • Toto není standardní tržní krize. Před deseti, dvanácti lety byla tržní krize, tzn. že trh jako takový selhával. Krize byla způsobena nikoli tím, že by trh v sobě měl chyby, ale tím, že ho vláda vypnula, je to státní krize.
  • My potřebujeme bankroty, abychom se mohli posouvat dál. Na tom je založena civilizace a lidský pokrok. Nebýt bankrotů, dál tu jezdíme v koňských povozech. Toto je ale státní krize a při ní hrozí, že skončí i ti, co jsou dobří. Stát by měl být velkorysý a dávat peníze.
  • Stát ani EU žádné peníze nevydělává, to jsou všechno peníze od daňových poplatníků. A pokud stát nebude schopen v příštích letech osekat náklady, tak daňoví poplatníci ponesou stále větší břímě a budou jim muset stoupat daně. To si nikdo z nás nepřeje. Odpovědná cesta je šetřit na chodu státu. Musí přijít propouštění státních zaměstnanců, tj. úředníci a přebyteční státní zaměstnanci. Takových 30 % všech státních zaměstnanců by se klidně mohlo propustit v příštích letech
  • Utrácet peníze, investovat je, rozhýbat ekonomiku ze státních peněz je řešením s tím, že ujistíme všechny investory do českého dluhu, což jsou třeba banky, že budeme v dobrých časech ten dluh osekávat
    Zdroj: https://www.extra.cz/odbornik-varuje-letime-nad-udolim-smrti-prijdou-bankroty-propousteni-a-zdrazeni-potravin?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=h2UBddOsFUM-202007130726&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box


25.5.2020

  • Česko bylo před covidem na 30ti % poměru veřejného dluhu k HDP a vůbec nic by se nestalo, kdybychom vystoupali na 45 %. Přimlouvám se za vyšší pumpování peněz do ekonomiky. (HN)

22.5.2020

  • koruna během koronakrize citelně oslabila. Na úroveň před úderem viru, tedy na kurz pod 25 korunami za euro, se trvaleji dostane teprve v roce 2023, shodují se experti na trhu.  
  • oslabení koruny z let 2013 až 2017 (intervenční režim České národní banky) bylo nejen nominální, ale i reálné. Podnítilo například poptávku cizinců po pražských nemovitostech, jež kulminovala v roce 2016 
  • Intervenční režim bezesporu prospěl exportu. Zároveň však konzervoval postavení české ekonomiky na mezinárodním poli coby poměrně levné subdodavatelské ekonomiky. Nynější oslabení měny je z mnohem větší části oslabení tržní. 
  • Země, jež sdílí euro, se změněným ekonomickým podmínkám zkrátka všechny nemohou přizpůsobit směnným kurzem. To však neznamená, že přizpůsobení neprobíhá. Probíhat musí, zvláště jde-li o šok typu koronakrize. Pokud přizpůsobení nemá podobu oslabení kurzu, může mít třeba podobu o to citelnějšího oslabení na trhu práce, tedy citelnějšího nárůstu míry nezaměstnanosti.

14.5.2020

  • My teď musíme být v první řadě rádi, když hospodští a hoteliéři přežijí, a když přežijí za cenu daňového úniku, tak bych to bral v tuto dobu jako další stimul, kterým je stát podpořil," říká ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády 
  •  český stát mohl a měl v této situaci dovolit rozdávat ještě mnohem více peněz. "Můžeme si dovolit zadlužení i kolem 500 miliard korun v letošním roce 
  • Nyní je vytěžené ropy na trhu tolik, že bude trvat dlouho, než se v zásobnících vypotřebuje - ropný cenový šok  dá obchodníkům prostor pro zlevňování zboží
  • Úroky z úvěrů by tak nejspíš mohly začít klesat až v příštím roce, kdy budou mít banky jasněji v tom, jak přesně krize dolehla na české domácnosti a podnikatele, a ekonomika oživí. "Do konce roku 2021 hypotéky budou na svém rekordním dně, to znamená, že budou ještě levnější než v roce 2016 (průměrné sazby hypoték klesly až na 1,7 %)
  • úroky z vkladů jsou na nule, Banky nepotřebují peníze střadatelů, mají dost svých (až do 2022 budou úroky téměř nulové) 
  • Návratnost investic do nájemních bytů v Praze při jejich pořízení na hypotéku aktuálně přesahuje 30 let 
  • Avšak ani při naplnění optimistického scénáře a restartu ekonomiky česká měna k dřívějším 25 korunám za euro v dohledné době nejspíš neposílí. "Koncem roku 2021 bude kurz na úrovni kolem 26,20 koruny k euru. Pod 25 korun za euro se nepodívá ani v roce 2023

10.5.2020

Desítky procent českých firem omezí nebo zcela zruší vysílání svých zaměstnanců na zahraniční cesty, ať už ty obchodní, či kongresové. Má to i nevýhody (na dálku se špatně a nepříliš názorně dají pořádat prezentace mechanických či přímo technologických zařízení), ty ale spolehlivě vyváží finanční úspory a environmentální šetrnost

Velké firmy zaměstnávající tisíce zaměstnanců mohou na cestovném ušetřit řádově až desítky milionů korun ročně

24.4.2020

Česká vláda uvažuje o tom, že by mohla kapitálově vstoupit do aerolinek Smartwings. Považuje je totiž za strategicky důležitou firmu. "Ten postup není ojedinělý, italská letecká společnost Alitalia už prochází procesem znárodnění. Německá vláda je připravená vstoupit do aero­linek Condor. Stejně tak v Austrálii se diskutuje o tom, že by vláda mohla vstoupit do dvojky na tamním leteckém trhu − aerolinek Virgin Australia 

Koronavirová krize urychlí už nastartovanou konsolidaci v odvětví. "Leteckých přepravců je příliš a je mezi nimi tak silná konkurence, že je nejvyšší čas, aby někteří z nich z toho byznysu odešli

20.4.2020

Levná ropa a nezájem o paliva ale není postrachem jen v Texasu. S tím, jak na českých silnicích ubývají řidiči ochotní tankovat, klesá tuzemským čerpacím stanicím objem doplňkového prodeje - například nápojů či potravin. Z tohoto druhotného prodeje přitom v běžných časech měly často citelně vyšší marži než z prodeje samotných paliv. Ve výsledku jsou tak zejména mnohé menší pumpy existenčně ohroženy. Pokud současný stav bude trvat delší dobu, nelze vyloučit krach značného množství benzínek.

19.4.2020

Navrhovaný deficit 300 miliard korun by byl nejvyšším schodkem v historii novodobé ČR píšící se od roku 1993, a to jak absolutně, tak relativně, tedy v poměru k HDP.  Je samozřejmě otázka, z čeho vláda tak vysoké manko veřejných rozpočtů bude financovat. Jednou z nejpravděpodobnějších cest je zvýšení daní doprovázené tolerancí dlouhodobě vyššího absolutního i relativního (v poměru k HDP) veřejného zadlužení ČR. Občané se tedy musí připravit na možnou realitu vyšších daní, například majetkových, po odeznění koronavirové krize. Za současný výpadek ekonomiky zkrátka někteří zaplatí ztrátou zaměstnaní a mnozí pak vyššími daněmi

11.4.2020

  • V Česku se chystá znárodňování. Kdo by pomyslel, že takovou větu ještě někdy uslyší. Nyní něco takového připouštějí jak premiér Babiš, tak ministr průmyslu Havlíček. 
  • Hrozí pakování třicátých let a tehdejší krize, nikoli let padesátých. Čekejme historicky bezpříkladné záchranné akce na mezinárodní úrovni, včetně takzvaného "shazování peněz z vrtulníku
  • v souvislosti s možným kapitálovým vstupem jsou v hledáčku letecké společnosti (Smartwings, Alitalia,  Condor, Brussels Airlines, člen skupiny Lufthansa, Virgin Australia atd.)
  • Státní vlastnictví firem je totiž, jak známo, velmi často značně neefektivní, takže celospolečensky může být přínosnější žádné znárodňování nepodnikat a kolabující firmu ponechat svému osudu - jakkoli krutě to může znít. Nicméně je zřejmé, že vlády celého světa - včetně vlád tradičních tržních ekonomik - se v mnoha případech raději zadluží a kolabující firmě znárodněním alespoň prodlouží život. A nepůjde jen o letecké přepravce.
  • Bývalý italský premiér a někdejší dlouholetý eurokomisař Mario Monti už minulý týden varoval, že pokud na sebe další díl spoluodpovědnosti za italský dluh nepřevezmou rozpočtově ukázněnější země ze severu eurozóny, zejména Německo a Nizozemsko, bude to znamenat smrt eura.  
  • Itálie a některé další evropské státy jsou totiž už tak předlužené, že dříve či později - dost možná dříve než později - jim nezbyde nic jiného než magie typu již zmíněného "shazování peněz z vrtulníku (vláda od centrální banky získá nově vytištěné miliardy eur, korun či jiné měny, aniž by je musela kdy splatit )"
  • Vláda ČR a Česká národní banka by ovšem i tak měly co nejdříve prověřit a případně odstranit možné legislativní překážky "shazování peněz z vrtulníku". Vězme, že po "shazování peněz z vrtulníku" jako možném řešení ekonomické koronakrize právě teď volají největší světové kapacity akademické ekonomie 
  • https://voxeu.org/article/helicopter-money-time-now
  • Lze si tak představit, že již v dohledné době budou některé západní ekonomiky, a nejen Itálie, znárodňovat a zachraňovat svá pracovní místa prostě tak, že jim na to centrální banka vytiskne peníze, takže se nezadluží ani o eurocent. 
  • Netřeba domýšlet, že Česko se v takovém případně ocitne hned ve dvojí nevýhodě, pokud tento trend vývoje v západních zemích nebude reflektovat. Jestliže totiž jiné západní ekonomiky budou znárodňovat a zachraňovat svá pracovní místa, aniž by se přitom - díky "shazování peněz z vrtulníku" - zadlužily, Česko se střelí do nohy jednak tím, že takové převzetí neprovede, a zadruhé tím, že i když jej provede, bude ho "po staru" financovat dluhem. Český dluh pak může snadno růst rychleji než dluh jiných zemí, což jej relativně prodraží a vládě ztíží podporu ekonomiky při jejím zotavování ze současné situace.
  • https://faei.cz/znarodneni-za-vytistene-prachy/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu 

3.4.2020

  • Během dubna lze čekat opravdový náraz koronavirové krize, takže tuzemský trh práce se otřese jako už dlouho ne
  • Schillerová rozdá 25 tisíc korun plošně a bez podmínek. Zaplatíme to vyššími daněmi v budoucnu, zaplatíme tedy i nynější "černé pasažéry"
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/538385-schillerova-rozda-25-tisic-korun-plosne-a-bez-podminek-zaplatime-to-vyssimi-danemi-v-budoucnu/

31.3.2020 Odkaz současné krize může být to, že lidstvo povýšilo zdraví lidí nad zisk a peníze. 20 tisíc mrtvých by byla pro ekonomiku menší ztráta, než současná opatření, ale asi děláme správně

  • Vláda podceňuje vážnost situace, měla by podnikatelům a zaměstnancům pomoct daleko víc a zadlužit se klidně i o 600 miliard, Česko si to totiž může dovolit
  • Ve hře je i "shazování peněz z vrtulníku" českou centrální bankou
  • Problémem je teď obrovská deflace, klesají ceny ropy a budou bankrotovat čerpací stanice
  • Tištěním peněz si zaděláváme na problémy v budoucnosti, ale teď nemáme jinou možnost
  • Velký problém ale může být situace v Itálii, které hrozí dokonce ekonomická deprese, a proto může chtít reálně Itálie opustit eurozónu 
  • https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/100509/ekonom-20-tisic-mrtvych-by-byla-pro-ekonomiku-mensi-ztrata-nez-soucasna-opatreni-ale-asi-delame-spravne.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

25.3.2020

Poškozenou ekonomiku v současné době zachraňujeme my všichni. "Vláda žádné peníze nemá, jediný s penězi je daňový poplatník. Odvádí daně a z nich jsou teď zachraňovány podniky,"

23.3.2020

  • Současné šíření koronavirové nákazy dost možná povede k významnému omezení, či dokonce úplnému zrušení hotovosti a hotovostních plateb. V době postupu globální pandemie se totiž do popředí dostává otázka hygieničnosti hotovosti. Vzhledem k tomu, že třeba virus lidské chřipky přežívá na bankovkách až 17 dní a zůstává po celou tuto dobu infekčním podle studie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2394922/
  • zejména mladí lidé budou v důsledku šíření koronaviru celosvětově rychleji přecházet na zcela bezhotovostní platební styk, což by mohlo uspíšit konec hotovosti. Svým způsobem tedy koronavirus nahrává společnostem typu MasterCard nebo Visa, ale potenciálně také kryptoměnám typu bitcoinu

18.3.2020

  • Podle mého odhadu bude deficit rozpočtu minimálně 100 miliard korun. Ale může se to vyšplhat až někam na 300 miliard korun. Jestliže byl v roce 2009 schodek 192 miliard korun, což odpovídalo zhruba pěti procentům HDP, tak kdybychom vycházeli z této matematiky a krize byla se stejně závažným dopadem na veřejné finance, bude muset být schodek přibližně na úrovni 285 miliard korun. A pokud bude horší, což jsme si řekli, že nelze vyloučit, tak může být i přes 300 miliard korun 
  • blíží se propouštění
  • Česká ekonomika pravděpodobně míří do recese. Stejně tak narůstá i pravděpodobnost recese v Německu, odkud přišly v úterý špatné předstihové ukazatele z tamního podnikového sektoru. Dá se v podstatě říct, že celá Evropa skončí v recesi. Itálie už v ní je
  • otázka nestojí v současné chvíli na tom, jestli to recese bude, či ne, ale spíše, jak hluboká bude, zda se bude opakovat rok 2009 nebo přijde nějaká mírnější forma
  • všichni ekonomicky pohorší, mzdy porostou pomaleji a budou stagnovat, a bude spousta propuštěných lidí, kteří s tím ještě před čtyřmi dny nepočítali 
  • Kdyby to trvalo měsíc dva, tak by byl propad určitě hlubší než v roce 2009. Riziko je velké 

143.3.2020

Úplný zákaz prodeje připraví prodejce o miliardy. Provozovatelé restaurací přijdou na tržbách v příštích 10 dnech o 4,1 miliardy, prodejci oděvů o 2,5 miliardy, obchody s nábytkem o 1,3 miliardy

  • https://www.kurzy.cz/zpravy/534697-uplny-zakaz-prodeje-pripravi-prodejce-o-miliardy-provozovatele-restauraci-prijdou-v-pristich-10/

13.3.2020

  • Trhy po celém světě včera prožily katastrofální den. Klíčový ukazatel výkonu amerických akcií, index Standard & Poor's 500, se propadl nejvýrazněji od burzovního krachu roku 1987, o 9,5 procenta. Ústřední evropský akciový index, Euro Stoxx 600, ztratil 11,5 procenta, tedy nejvíce ve své historii. Hlavní index kanadských akcií měl svůj nejhorší den od roku 1940. Takzvaný "index strachu" vykázal včera svoji nejvyšší hodnotu od 28. října 2008, kdy - měsíc po pádu investiční banky Lehman Brothers - vrcholila kritická fáze světové finanční krize.
  • Investorům po celém světě totiž včera došlo, že zřejmě řadu dalších oblastí Západu, včetně USA, čeká to, čím prošla čínská provincie Chu-pej a čím prochází Itálie. 
  • Koronavirus už je plně na Západě. Je jen otázkou, otázkou, již zodpoví příští dva nebo tři týdny, jaké jeho země či oblasti budou další "Itálií".
  • Zkrátka a dobře, trhy nyní žijí v přesvědčení, že to nejhorší, co se šíření nákazy týče, Západ teprve čeká. A děsí je i to, že politici a centrální bankéři jsou tváří v tvář této historické hrozbě bezradní a bezmocní a v horším případě navíc ještě nekompetentní, způsobující další zhoršení již tak extrémně závažné situace. 

11.3.2020

  • "Stát může uzavřením škol přijít denně až o 850 milionů korun," během čtrnácti dnů by to tedy mohlo být až dvanáct miliard. Stát během dvou týdnů přijde o miliardy i v případě památek.

9.3.2020

  • Na koronaviru nejvíc děsí nejistota, neznámá věc, první globální epidemie (to je krize, která je vyvolaná mimo finanční systém), turistický trh a letecká doprava pocítí první náraz způsobený koronavirem, následovat bude průmysl a zadrhne se spotřeba - vzniká nepříjemná spirála
  • Situaci by mohl řešit koordinovaný postup států a centrálních bank, bude vel i těžké aby vlády nalezli společnou řeč (obchodní války, protekcionismus atd.)
  • koronavirus (milník, který odstartuje změnu globální ekonomiky) poodhalil velkou závislost na Číně (dílna světa) z pohledu produkčních systémů - není možné se spoléhat na jeden článek výrobního globalizačního řetězce u klíčových položek (léky, komponenty, automobily atd.)
  • Itálie je demograficky jedna z nejstarších populací, to je možná důvod šíření koronaviru a vysokého úmrtí
  • Rosněfť se rozhodl těžit také na maximum, stejně jako SA, to není dobré Americké a evropské ropné společnosti (Shell, Exxon, BP, břidlicový těžaři atd.) mohou propouštět a může to ohrozit znovuzvolení Trumpa
  • Padání akcií může odstartovat novou vlnu propouštění a globální recesi
  • Saudská Arábie je klíčový exportér a sází na to, že si Rusko uvědomí, že může vykrvácet a zasedne k jednacímu stolu (nová dohoda o omezení těžby v rámci OPEC), důsledkem rozhodnutí SA je celosvětový propad trhů
  • Padající cena ropy prohlubuje současný pesimismus způsobený koronavirem
  • Sešup bude parádní, za ropným krachem je cenová válka i koronavirus (9.3.2020)
  • Něco takového nepamatujeme od války v Zálivu. Saúdská Arábie přestala mít trpělivost s Ruskem a teď sází na to, že Rusové vykrvácí dřív. Ceny benzinu a nafty záhy klesnou pod 30 korun za litr a můžeme se přiblížit k 25 korunám  (9.3.2020)
  • Investory děsí i koronavirus, je to neznámá věc a první epidemiologie globalizované ekonomiky, Česko by ji ale mohlo přečkat bez recese (9.3.2020)
  • Zprávy o množících se případech nového koronaviru, zejména v Itálii, vyvolaly obavy z mnohem většího ekonomického dopadu, než se původně očekávalo, napsal dnes zpravodajský server BBC. Pesimisté podle Kovandy větří další hluboké propady, a dokonce krizi typu písmene "L". "Zejména pokud se v USA potvrdí takzvané komunitní šíření koronaviru, tj. pokud se budou v jednotlivých částech země objevovat shluky nakažených, lze čekat další dramatický burzovní propad," predikuje ekonom s tím, že trhy po celém světě se obávají, že může představovat první ničivou pandemii éry moderní globalizace. (28.2.2020)

Lukáš Kovanda, co nás čeká v roce 2020?

  • Nelze čekat, že by si Spojené státy s Čínou 'padly do náručí', navzdory dílčímu smíru v obchodní válce z konce roku 2019 
  • Za největší hrozbu, které bude muset globální ekonomika čelit v několika příštích letech je trend snižování úrokových sazeb centrálních bank v čele s tou americkou. "Zvláště závažná situace může nastat tehdy, až základní úroková sazba americké centrální banky klesne na nulu. To je scénář, který v příštím desetiletí rozhodně nelze vyloučit 
  • Pro centrální banky bude uvolňováním měnové politiky mnohem obtížnější podněcovat jakýkoliv ekonomický růst
  • Ideální by  bylo zastavit či zvrátit trend snižování úrokových sazeb, k čemuž ale s největší pravděpodobností nedojde. "V éře soustavně klesajícího růstu celkové produktivity, pokračujícího stárnutí populace a dalšího utužování regulací, například v oblasti environmentální za účelem boje s klimatickými změnami, jsou to všechno jen obtížně naplnitelné předpoklady 
  • Napjaté vztahy mezi USA a Čínou v roce 2020 přinášejí i velkou ekonomickou příležitost, pakliže se státům podaří najít společnou řeč. "Pokud se bude zjitřená situace během roku 2020 dále převážně uklidňovat, tj. pokud například USA a Čína dosáhnou dalšího význačného posunu ve svém obchodním usmiřování, globální ekonomika dostane poměrně silný růstový impulz 
zobrazit více..
Loading...