Válka

Válka

Prof. Miroslav Bárta: zánik civilizací podléhají zhruba 7 zákonům, na začátku i u vzestupu jakéhokoliv složitého systému je obvykle válka.

Druhy globálních válek

On-line situace v Sýrii.

1.3.2021 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Írán krátce nato obvinění z útoku odmítl. Informovala o tom agentura Reuters. Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh popřel, že by Írán stál i za pátečním útokem na loď v Ománském zálivu. "Ostře toto obvinění odmítáme... bezpečnost v Perském zálivu je pro Írán extrémně důležitá

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/netanjahu-obvinil-iran-z-vybuchu-na-izraelske-obchodni-lodi.A210301_094125_ln_zahranici_hetom?

31.1.2021 Začíná světová válka o vakcínu. Evropská unie vystřelila jako první. Evropská unie se dostává pod palbu kritiky pro své rozhodnutí omezit vývoz koronavirových vakcín mimo své území. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že takové projevy "vakcinačního nacionalismu" mohou zpomalit postup vakcinace a tím pádem i podvázat globální ekonomické zotavení.

https://zpravy.magazinplus.cz/2171-zacina-svetova-valka-o-vakcinu-evropska-unie-vystrelila-jako-prvni.html?

28.1.2021 Čína ve čtvrtek zpřísnila svou rétoriku vůči Tchaj-wanu a po nedávném zintenzivnění vojenských aktivit poblíž ostrova varovala, že "nezávislost znamená válku" a že její ozbrojené síly přijímají opatření reagující na provokaci a zahraniční zásah (Reuters)

10.11.2020 Rodí se nebývale silný konflikt. Svět se ocitl v první fázi 3. světové války, varují armádní špióni. Z pohledu vojenských zpravodajců se zdají být nejdůležitějšími místy pro nadcházející konflikty dvě oblasti. Kybernetický prostor a pak vzduch. Konkrétně nižší výšky, ve kterých létají drony, a pak kosmos, který protínají dráhy družic.

  • Obfuskace, jde o metodu, kterou používají hackeři, aby oklamali a mystifikovali vyšetřovatele. Cílem této aktivity je zamést za sebou digitální stopy tak dokonale, aby se na původce útoku vůbec nepřišlo. To je ostatně problém většiny kyberútoků. Ačkoli jsou zřejmé následky v podobě nefunkčních IT systémů či ukradených dat, pachatele policie či zpravodajské služby vystopují jen zcela výjimečně.
  • V hodnoceném období byl pozorován nárůst nabídky škodlivých kódů, které si lze volně zakoupit běžným uživatelem ve skrytých částech internetu, v takzvaném deep webu a dark netu, a které jsou hojně využívané širokým spektrem útočníků.
  • hackeři už nemusí ovládat všechny způsoby k pronikání do IT infrastruktury. Stačí, když na příslušném utajeném webu - například přes kryptoměny, jako jsou bitcoiny, - malware nakoupí. O zbytek už se postará technologie za něj. Kromě organizovaného zločinu mají o tyto nové nástroje zájem i státy.
  • Vojenská tajná služba totiž loni zaznamenala rostoucí počet kyberútoků i na mobily. "Je poměrně snadné je infikovat skrze rozličné aplikace, ale i neověřené aktualizace. Používáním aplikací navíc uživatelé ve většině případů udělují souhlas s přístupem aplikace k jednotlivým funkcionalitám svého zařízení, jako např. ke kameře, mikrofonu, kontaktům nebo úložišti, a k poskytování nashromážděných dat
  • Jako problematické vnímají armádní experti také rozšiřování internetu věcí. Tady vnímají problém u výrobců. "Zabezpečení těchto zařízení se často ocitá až na posledním místě žebříčku priorit, a to nejen ze strany uživatelů, ale bohužel i ze strany výrobců, kteří jsou k tomuto tlačeni poptávkou po cenově dostupných zařízeních.
  • S masivním nasazením cloudových technologií úplně zaniká pojem bezpečnostní perimetr, který dříve definoval vnitřní zónu IT infrastruktury organizace a hranici s venkovním internetem. Přesouváním serverů z bezpečného umístění v organizaci do cloudů (např. Azure, Amazon Web Services atd.) z důvodu finanční výhodnosti a větší operability se zásadně mění celková bezpečnost těchto zařízení.
  • Roste možnost odcizení celých serverů a všech dat formou získání administrátorských přihlašovacích údajů do cloudu. S tím se otevírá otázka spolehlivosti provozovatele cloudu, který má de facto k dispozici veškerá klientská data
  • Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/rodi-se-nebyvale-silny-konflikt-svet-se-ocitl-v-prvni-fazi-3-svetove-valky-varuji-armadni-spioni.A201110_144708_ln_domov_tmr

10.11.2020 Válka o Karabach končí. Rozzuření Arméni vyšli do ulic. Arménie, Ázerbájdžán a Rusko podepsaly dohodu o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach. Informovaly o tom agentury Reuters a Interfax.

Arménský premiér Nikol Pašinjan dohodu označil za bolestivou, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev za základ k urovnání dlouholetého konfliktu. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že na základě ujednání Moskva do Náhorního Karabachu vyšle vojenské pozorovatele, kteří budou dohlížet na klid zbraní. Podle Alijeva bude členem mírové mise i Turecko.

Současný konflikt o Náhorní Karabach vypukl 27. září a byl nejhorší od 90. let 20. století. Na základě dohody podepsané Pašinjanem, Alijevem a Putinem měly boje ustat v úterý v 1:00 místního času (v pondělí 22:00 SEČ). V uplynulých týdnech se bojující strany dohodly na třech příměřích, která ovšem záhy porušily.

Současné boje o Náhorní Karabach vypukly 27. září a o život kvůli nim přišlo zřejmě několik tisíc lidí. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Dosud se Karabach a přilehlé území nacházely pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dalsi-primeri-valky-o-karabach-uzavreno-jerevanem-otrasly-nepokoje-128868#

8.11.2020 Současná globální nejistota uprostřed hospodářské krize způsobené pandemií koronavirů by mohla být podle velitele britských ozbrojených sil generála Nicka Cartera předzvěstí další světové války.

  • eskalace regionálního napětí a chyby v úsudku by nakonec mohly vést k rozsáhlému konfliktu.
  • https://echo24.cz/a/SA6mH/velitel-britske-armady-general-carter-varuje-pred-treti-svetovou-valkou?

27.7.2020 19. července odstartovalo ve Filipínském moři velké námořní cvičení za účasti námořních a leteckých sil Japonska, Austrálie a Spojených států. Jde o jedno z mnoha cvičení Spojených států a jejich spojenců v Indo-Pacifiku. Cvičení probíhají na pozadí sílících obav Tchaj-wanu z blížící se čínské invaze. Konečným geopolitickým cílem Ruska a Číny je důvěryhodnost USA, jako celosvětové vojenské, hospodářské a politické supervelmoci, rozbít.

Pokud tedy Čína zaútočí na Tchaj-wan a Spojené státy nepřijdou na pomoc, nebo budou Čínou odraženy, ztratí okamžitě kredit důvěryhodného bezpečnostní partnera, a to nejen v oblasti Indo-Pacifiku, ale vůbec všude ve světě. To nepovede jen ke ztrátě důvěry spojenců, ale také k nárůstu asertivity protivníků.

Cvičení probíhá v oblasti jihovýchodní Asie a poté se společný americko-australsko-japonský svaz přesune k Havaji, kde účastní dalšího velkého cvičení RIMPAC (Rim of the Pacific Exercise). Do cvičení RIMPAC 2020 se zapojí 25 zemí.

Spojené státy pochopitelně v oblasti také spolupracují s Indií, pro kterou je Čína úhlavní nepřítel. Před pár dny začalo cvičení za účasti CSG 11 letadlové lodě USS Nimitz (CVN-68) a čtyř lodí indického námořnictva. Cvičení osmičlenné indicko-americké flotily probíhá poblíž Andamanských a Nikobarských ostrovů, které doslova přehrazují výjezd z Malacké úžiny (škrtící bod na námořní trase mezi Jihovýchodní Asii a Evropou / Afrikou). Andamany a Nikobary patří Indii.

Na konci roku pak v oblasti proběhne další společné námořní a letecké cvičení Indie, Japonska, Austrálie a Spojených států. Všechny čtyři země mezi sebou vedou neformální strategický dialog a vyměňují si informace v rámci iniciativy QSD (Quadrilateral Security Dialogue), zkráceně Quad. Podle pozorovatelů země Quad odhodily při společných cvičení zábrany z předchozích let a již neřeší, zda cvičení provokují nebo neprovokují Čínu.

Taktika vlčí smečky

V této věci je zajímavý čínský pohled na (nejen) protičínskou taktiku Spojených států. Číňané, alespoň podle anglicky psaných článků některých čínských autorů (Song Zhongping), nepovažují Spojené státy za tygra, ale ze vůdce vlčí smečky, který vede vlky do boje. Taktiku vlčí smečky přitom Američané nemají používat jen ve vojenské oblasti, ale také v politice, ekonomice, technologií a kultuře.

"USA používají taktiku vlčí smečky také v hodnotách a ideologii. USA vždy věřily, že jsou vybráni jako alfa vlk, protože vedou ostatní, kteří mají konvergentní hodnoty a ideologii, a jeho hegemonie ve všech oblastech závisí na těchto dvou bodech. Konvergentní hodnoty a ideologie však nejsou jediným faktorem: svět je vysoce motivován zájmem a ve skutečnosti [svět] nazýváme 'společenství zájmů'," píše Zhongping. Jinak řečeno, Čína sází na to, že pro svět bude jednoduše výhodnější spolupracovat s Čínou než Spojenými státy, bez ohledu na společné hodnoty, kulturní blízkost, společnou historii nebo chceme-li "přátelství".

Americkou vlčí smečku nyní tvoří především spojenci ze zpravodajského seskupení "pěti očí" (Five Eyes), tedy Austrálie, Kanada, Nový Zéland, Velká Británie, dále deset zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie ASEAN (Association of South East Asian Nations), poté Japonsko, Jižní Korea, Kanada a také (alespoň papírově) Německo, Francie a Itálie (země G7).

Američané také chtějí, aby se součástí americké vlčí smečky stala Evropská unie, podle čínských médií dokonce Rusko. Čínští autoři však uvádějí, že pochopitelně žádná taktika "vlčí smečka" proti Číně nic nezmůže a jmenované země nakonec zvolí jiná (vojenská, technologická, ekonomická, politická) spojenectví. Čína v tomto ohledu spoléhá především na Evropskou unii a na její zájmy.

https://www.armadninoviny.cz/indo-pacificka-namorni-cviceni-hrozba-cinske-invaze-na-tchaj-wan.html?

27.6.2020 Velení francouzské armády vypracovalo strategický plán, který má zásadně přehodnotit dosavadní vizi ozbrojeného konfliktu a podstatně posílit ozbrojené složky země. Podle plánu, který v minulých dnech předložil náčelník generálního štábu generál Thierry Burkhard, je představa asymetrické války už překonaná, nebo minoritní, a potenciální válka, která může vypuknout nepředvídaně kdykoliv, bude masivní, symetrický ozbrojený konflikt. V příštích letech by také měl být dokončen návrat k povinné náhradní či vojenské službě pro Francouze, muže, ale i ženy.

Generál Burkhard, výsadkář a legionář, který se účastnil v posledních desetiletích většiny ozbrojených střetů Francouzů v cizině, ve 20stránkovém shrnujícím dokumentu ke strategickému plánu předkládá, jak se musí francouzská armáda přetvořit do roku 2030, aby byla připravena bránit se symetrickým konfliktům s velmocemi i supervelmocemi

  • cyklus tzv. asymetrických válek, tj. konfliktů, ve kterých se vojenské síly v poli výrazně liší počtem, silou a kapacitou (například střet mezi koalicí a islámským státem v Sýrii) končí, a že je pravděpodobný návrat k "symetrickým konfliktům", tedy regulérní válce "státu proti státu".
  • Za teoreticky možné protivníky je pokládáno Rusko nebo Čína. Francouzské ozbrojené síly musí být schopné "energicky" znovu získat kontrolu nad svými zámořskými územími v případě jejich napadení a i z toho důvodu musí být armáda více posílena.
  • Armáda musí nutně zlepšit své schopnosti v oblasti elektronického boje, ve vesmíru, v kyberprostoru, ve všem co souvisí s informačními technologiemi a kybernetickým válčením, ale nesmí přehlížet konvenční výzbroj jako obrněná vozidla, helikoptéry nebo letadla.
  • pro mladé Francouze jejíž prioritou bude "obrana země" a to ve kooperaci s tzv. univerzální národní službou, která bude povinná od roku 2024 pro všechny Francouze narozené po roce 2008. Jde o jakýsi modifikovaný návrat k povinné vojenské službě, a to pro muže i ženy. Proces běží zatím zkušebně od loňska.
  • Francie je konfrontována se svými vnitřními sociálními problémy, problémy s migrací, současnými ideologiemi a ztrátou státní kontroly nad řadou lokálních i institucionálních oblastí. Takže ji spíše hrozí občanská válka, jak již před několika lety varovala francouzská tajná služba.
  • https://echo24.cz/a/SSRJA/francie-se-chysta-na-velkou-valku?

23.5.2020 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa projednávala možnost provést jaderný test. Byl by pro USA první od roku 1992 a mohlo by to mít mít závažný důsledek pro vztahy s dalšími atomovými velmocemi, napsal list The Washington Post. O možnosti amerického jaderného výbuchu se podle washingtonského listu jednalo 15. března na setkání zástupců amerických bezpečnostních služeb. Nejmenovaný člen administrativy řekl, že "rychlý test" by mohl být pro USA užitečný při vyjednávání s Moskvou a Pekingem. USA chtějí vyjednat třístrannou dohodu o regulaci arzenálů největších jaderných mocností.  

28.3.2020 Přehled všech právě probíhajících válek na naší planetě, 

https://www.armyweb.cz/clanek/dum-spiro-spero-probihajici-valky-na-nasi-planete?

12.3.2020 startuje koronavirová krize v Evropě, dochází k blackoutu ekonomiky (omezení pohybu osob a zastavení většiny ekonomiky), bylo zrušeno velké vojenské cvičení v Evropě (duben - kveten 2020)

9.3.2020 začala globální cenová ropná válka, jejím iniciátorem je Saudská Arábie (kde se vnitřní odehrává boj o moc, současný král má zdravotní problémy) 

5.3.2020 Po návštěvě Erdogana v Rusku se situace v regionu částečně zklidnila

20.2.2020 Turecko požádalo USA o střely Patriot, aby odstrašilo Rusko v syrském Idlibu (Bloomberg) 

2020 s příchodem koronoviru vypukla globální biologická válka

zobrazit více..
Loading...