Polarizace ve společnosti

p>Vytváří se mix různých nerovnováh, které vedou ke kolapsu civilizace.
 • 2600 miliardářů, 16 milionů miliardářů , kteří vlastní 97% majetku - extrémní polarizace bohatství a možností, tato polarizace může být rizikem budoucího odbytu zboží, spotřeby (nebudou mít za co nakupovat)
 • to potvrzuje i Warren Buffett, který říká že bohatí podle něj platí nízké daně, což způsobuje, že bohatí se stávají bohatšími a lidé s nejvyššími příjmy bohatnou mnohem rychleji než zbytek populace (25.2.2019).
 • Koncentrace bohatství
 • polarizaci ve společnosti způsobuje i dynamický růst obyvatel zejména nejchudší populace v Asii, Africe a na středním východě a nastupující klimatické změny)
 • sucho a zmenšování území pro produkci potravin.
 • Nesplatitelné dluhy států, chudoba a záporné úrokové sazby
 • Zisk je nadřazen všemu

Druhy nerovností ve společnosti, které způsobují polarizaci:

 • majetková
 • příjmová
 • vzdělanostní
 • zdravotní
 • potravinová
 • společenská a sociální
 • právní
 • geopolitická
 • náboženská
 • atd.

Jak se projevuje polarizace ve společnosti

 • nárůst stávek a demonstrací, roste agresivita, lidé se rozdělují na zhruba stejně silné protikladné síly - vznikají občanské války
 • bohatí si půjčují za 0 % nebo záporný úrok, chudí platí i více jak deset % na úrocích
 • chudší obyvatelé jsou vytlačování z velkoměst (koncentrace obyvatel do měst) na jejich okraje a do slamů
 • lobbistiské organizace bojují za zájmy bohatých v národních parlamentech
 • růst byrokracie (růst zákonů, které nemůže běžný člověk přečíst za jeden rok) způsobuje nepřehlednost a složitost zákonu a nařízení (běžný člověk se není schopen bez právní pomoci orientovat systému práva a z nich plynoucích povinností
 • bohatí daní své příjmy v daňových rájích, majetek se koncentruje do rukou úzké skupiny osob
 • nerovnost ve vzdělání
 • chudé státy nakupují dluhy bohatých států a dále chudnou (včetně obyvatel), protože jejich měny devalvují a půjčky mají v mezinárodních měnách
 • RT (rozvíjející se trhy mají půjčky ve světových měnách, hrozí však devalvace místních měn - mají nezajištěné devizové dluhy) postihuje masový odchod zahraničních investorů poohlížejících se po bezpečných aktivech. Důsledkem je vznik bezprecedentní souběžnosti kapitálových odlivů a měnových devalvací
 • celosvětový růst chudoby
 • Vyspělé státy používají lokální a občanské války jako způsob, jak získávat v chudých zemích levně suroviny
 • levná práce z RT bude nahrazena robotizací (práce robotů není zdaněna) v mateřských zemích (lokalizace výroby - globalizace digitálních zisků)

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4411697/project-syndicate-skryte-dluhove-riziko-rozvijejicich-se-trhu.html

Polarizace ve společnosti, zprávy z tisku:

9.11.2020 Zmírnit polarizaci americké společnosti, dostat pod kontrolu šíření koronaviru a zakročit proti klimatické změně. Tyto i další náročné cíle nastolil v noci na dnešek SEČ bývalý americký viceprezident Joe Biden ve svém prvním projevu poté, co ho přední americká média v sobotu vyhlásila vítězem letošního souboje o Bílý dům. Jeho příznivci v mnoha amerických městech mezitím vyráželi na pouliční oslavy, na řadě míst ale po vyhrocené kampani a dramatických volbách pokračovaly protesty voličů prezidenta Donalda Trumpa. Vícero médií se shodovalo v hodnocení, že nově zvolenou hlavu státu čeká nelehká práce a pravděpodobně i kompromisy, pokud si v Senátu zachovají většinu republikáni.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4537527/joe-biden-chce-zmirnit-polarizaci-spolecnosti-dostat-pod-kontrolu-koronavirus-i-resit-klimatickou-zmenu.html<br>

2.11.2020 Při útoku na synagogu ve Vídni byl v pondělí večer vážně zraněn policista. Během incidentu zaznělo údajně několik výstřelů, informoval rakouský bulvární deník Kronen Zeitung

"Držte se dál od všech veřejných míst a hromadné dopravy. Nesdílejte videa ani fotografie," stojí v jednom z několika příspěvků, které po incidentu na svém twitterovém účtu sdílela vídeňská policie. Na sociálních sítích již kolují záběry z místa, na kterých je možné slyšet střelbu, sama policie již informovala o několika zraněných. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pri-utoku-na-synagogu-ve-vidni-byl-vazne-zranen-policista-127276

2.11.2020 Rekordní téměř tři čtvrtiny dluhopisů zemí eurozóny za 8,9 bilionu eur, se kterými se obchoduje na platformě Tradeweb, měly na konci října záporný výnos.Proti konci září tento údaj vzrostl o více než šest bilionů eur a byl nejvyšší od roku 2016, kdy se tyto údaje sledují. Skupina dluhopisů se zápornými výnosy se rozrostla v době, kdy začal růst počet nových případů nemoci covid-19 a kdy se očekává další stimulační pomoc od Evropské centrální banky (ECB).

Skupina dluhopisů denominovaných v eurech s investičním stupněm činila na konci října 1,37 bilionu eur, tedy téměř 40 procent trhu v hodnotě zhruba 3,5 bilionu eur. To je nejvyšší údaj od srpna 2019 a proti konci září to je nárůst o zhruba 29 % 

22.9.2020 Čisté jmění amerických domácností vzrostlo ve 2Q o rekordních 7,61 bilionu USD (Bloomberg)  

31.8.2020 Protivládní protesty v Sofii trvají již 54 dní. Při včerejší demonstraci se protestující vydali i před budovu zastoupení Evropské komise. S sebou měli transparenty s nápisem "Přestaňte sponzorovat naši mafii" (The Capitals)

28.8.2020 Celková hodnota pěti největších společností S&P 500 (Apple, Amazon.com, Microsoft, Facebook a Alphabet) nyní dosahuje více než 7 bilionů dolarů, což představuje téměř 25 % tržní kapitalizace indexu. Před pandemií to bylo méně než 20 % (Reuters) 

27.8.2020 Už čtvrtým rokem je šéf Amazonu Jeff Bezos nejbohatším mužem planety. Teď si k tomu připsal další prvenství: ve středu odpoledne jeho osobní jmění podle magazínu Forbes překonalo hranici 200 miliard dolarů, tedy 4,5 bilionu korun. Taková částka odpovídá trojnásobku českého státního rozpočtu za loňský rok. Z Bezose se tím stal nejbohatší člověk moderní historie. Minulost zná i větší boháče. Při přepočtu na současnou hodnotu peněz byl nejbohatším člověkem světa německý středověký bankéř Jacob Fugger s jměním odhadovaným na současných 400 miliard dolarů. Bezosovi náleží první místo podle statistik magazínu Forbes, který údaje o nejbohatších lide. Akcie Bezosovy firmy proto od začátku roku posílily už kolem 80 procent. Ve středu odpoledne se prodávaly kolem 3340 dolarů.

Jen od března do června šéf Amazonu díky takovému vývoji zbohatl o 48 miliard dolarů, tedy necelých 1,1 bilionu korun. Skoro každým týdnem si přitom připisuje nové a nové rekordy. Třeba koncem července tak Bezos za jediný den zbohatl o 13 miliard dolarů (302 miliard korun), což byl nejvyšší jednodenní nárůst v rámci indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg.

https://byznys.ihned.cz/c1-66807450-bezos-se-stal-nejbohatsim-clovekem-v-historii-pomohl-mu-rust-akcii-amazonu

18.8.2020 Zakladatel a šéf americké společnosti na výrobu elektromobilů Tesla Elon Musk se díky pondělnímu růstu ceny akcií firmy stal čtvrtým nejbohatším člověkem světa. Předstihl tak francouzského podnikatele Bernarda Arnaulta, který působí v odvětví prodeje luxusního zboží. Akcie Tesly v pondělí vzrostly o 11 % a obchodování uzavřely na rekordu. Hodnota Muskova majetku tak vzrostla o 7,8 miliardy na 84,8 miliardy dolarů (téměř 1,9 bilionu Kč). Od třetího místa, na kterém je zakladatel a šéf americké internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg, dělí Muska zhruba 15 miliard dolarů. Od začátku letošního roku se už cena akcií Tesly více než zečtyřnásobila a hodnota Muskova majetku se zvýšila o 57,2 miliardy dolarů. To představuje druhý nejvyšší nárůst za zakladatelem a šéfem internetového obchodu Amazon Jeffem Bezosem. Ten je nejbohatším člověkem světa a hodnota jeho majetku letos vzrostla o 73 miliard na 188 miliard dolarů. Bezos těžil z růstu ceny akcií Amazonu, za kterým stál zvýšený zájem o nákupy přes internet v době koronavirové krize.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4475206/Musk-se-stal-ctvrtym-nejbohatsim-clovekem-sveta.html?

30.6.2020 Daňové úřady v téměř 100 zemích světa loni díky dohodě a automatické výměně informací získaly data o 84 mil. účtů, které obyvatelé těchto zemí vlastní v tzv. daňových rájích. Majetek na těchto účtech v úhrnu činil zhruba 10 bil. eur. To je prudký nárůst ve srovnání s rokem 2018, kdy byly vyměněny informace o 47 mil. účtů s majetkem 5 bil. eur. Uvedla OECD  

Úvaha: smyslem informací není vyvolat strach u jedinců či společnosti, ale ukázat možnost, kterou může civilizace projít. Člověk se nemusí bát, cestu může hledat v poznání sebe a zklidnění, které umožní vnímat svůj vnitřní hlas, který nás propojí s vědomí. Svou energii již nemusíme věnovat vnějšímu světu, kde probíhá souboj duality (pravda a lež, černá a bílá) a který odebírá energii a poznání (blokuje vývoj). Ale naopak energii dáváme tomu, co nás posouvá k vědomí. Stáváme se vědomím člověkem, který je příkladem pro ostatní.

 • Tam, kde dávám svou energii (zájem), to podporuji a naopak, co nemá energii to zaniká
zobrazit více..
Loading...