Kondyor Massif

Kondyor Massif

Ruský Dálný východ ukrývá jediný kruhový horský hřeben na světě, který není sopkou, nebo nevznikl nárazem meteoritu. Tento horský hřeben navíc ukrývá obrovské naleziště jednoho z nejvzácnějších kovů - platiny. Kromě drahého kovu se uvnitř skal nacházejí také vzácné minerály.

  • Uvnitř osmikilometrového kruhu holých skal bez vegetace se tak nachází jedno z největších ložisek vzácných drahých kovů na Zemi. Poprvé bylo objeveno, když bylo v 70. letech 20. století těženo zlato na řece Kondyor. 
  • Nejbližší větší město je od této oblasti vzdálené 1 100 kilometrů a nejbližší osada se nachází ve vzdálenosti 70 kilometrů. V oblasti jsou navíc velice nízké teploty a půda v dole je prakticky stále zmrzlá. Práce v dolech je proto velice drsná a surová platina je přepravována tisíce kilometrů ke zpracování.
  • Těžba platiny byla zahájena v roce 1984 a od té doby pracovníci dolu Kondyor objevili platinové nugety s hmotností od 1,5 do 3,5 kg. Celkově bylo od zahájení těžby z dolu vyvezeno více než 100 tun tohoto vzácného kovu. 
  • Kromě platiny se v dole získává také černý granát, modrý kalcit a kov zvaný konderit, což je unikátní slitina mědi, olova, rhodia, platiny a iridia. Tyto všechny materiály se nacházejí na poměrně malém místě, které je lidem prakticky nepřístupné. 
  • více  

Je tento přírodní úkaz způsoben pádem meteoritu?

Tři soustředné kruhy v Mauretánii o průměru cca 50 km, je pozůstatek bájné Atlantidy?

21.2.2021 Ruský Dálný východ ukrývá jediný kruhový horský hřeben na světě, který není sopkou ani nevznikl nárazem meteoritu. Tento horský hřeben navíc ukrývá obrovské naleziště jednoho z nejvzácnějších kovů - platiny. Kromě drahého kovu se uvnitř skal nacházejí také vzácné minerály.

https://technika.magazinplus.cz/1992-obri-lozisko-nejvzacnejsich-kovu-na-dalnem-vychode-se-nachazi-uvnitr-zvlastniho-kruhoveho-horskeho-stitu.html

zobrazit více..
Loading...