Oživení ekonomiky tvaru

Oživení ekonomiky podle tvaru písmene

Ohledně dalšího vývoje ekonomiky se používá řada zkratek - oživení tvaru V, W, L či třeba U. Ekonom Peter Atwater ale na stránkách Financial Times používá písmeno v této souvislosti nezvyklé. Je jím K, které má poukazovat na to, že současné ekonomické dění prohlubuje rozdíly mezi různými částmi společnosti.

oživení ekonomiky tvaru K: v korporátním sektoru (podobně je tou domácností) se někomu daří ještě lépe než dříve a někomu naopak mnohem hůř. 

oživení ekonomiky tvaru U: rychlý propad, stagnace a rychlý návrat na původní stav

oživení ekonomiky tvaru V:  rychlý propad a rychlý návrat na původní stav

oživení ekonomiky tvaru W: rychlý propad a rychlý návrat na téměř původní stav, opět rychlý propad a rychlý návrat na původní stav

oživení ekonomiky tvaru L: rychlý propad, stagnace

18.8.2020 Jsme v nejhorší ekonomické krizi za celá desetiletí, uvedl pro CNBC známý ekonom Jeffrey Sachs s tím, že Spojené státy nemají žádnou jasně nastavenou politiku, která by byla schopná ukončit epidemii v této zemi. To se povedlo Číně, a ta proto nyní prochází oživením ve tvaru V, což "rozhodně není případ Spojených států".

Ohledně akciového trhu Sachs uvedl, že Fed do ekonomiky napumpoval velké množství peněz a zopakoval tak to, co dělal po roce 2008. Menší firmy, restaurace, malé obchody a podobné podniky si přitom nevedou dobře, ale akciový trh je o jiných firmách. Ty si vedou dobře, z velké části proto, že jsou spojeny s internetem.
Americká ekonomika určitě dlouhodobě ztratí miliony pracovních míst, protože se jen tak nevrátí k normálu, na který jsme byli zvyklí před pandemií. Jde především o přesun některých pracovních míst domů, ale pracovní místa zanikají i kvůli růstu významu umělé inteligence či automatizace. A není důvod čekat, že se tento trend obrátí, míní Sachs. 

  • V USA pak podle ekonoma v posledních měsících ještě více vzrostla již tak vysoká příjmová nerovnost a přispívá k tomu i politika Fedu. "Je tak nutné se ptát, jak zajistit, aby v této zemi měl sociální a zdravotní pojištění každý?" Spojené státy jsou totiž na jednu stranu neuvěřitelně bohatou zemí, ale na stranu druhou tu žije mnoho lidí v zoufalých podmínkách. 
  • Podle něj žijeme v mimořádně výjimečné době, mění se technologie, geopolitická situace, nacházíme se v digitálním světě, zatímco se prudce mění svět fyzický. Pokud k tomu všemu přistoupíme odpovědně, budeme jednou hrdí na to, jak jsme si vedli, 
  • Ohledně sporů mezi USA a Čínou ekonom uvedl, že často slyšíme "hloupé názory", které například hovoří o totalitním režimu v Číně. Ta ale "nehodlá zabrat celý svět, chce mít jen důstojný život a Číňané chtějí své místo na slunci". Američané ale neustále poukazují na to, jak jim Čína údajně uškodila, což je chyba a nebezpečný přístup, míní ekonom. Pokud se HDP měří paritou kupní síly, je Čína již největší ekonomikou na světě, což ale "není překvapivé s ohledem na velikost její populace". 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4474360/sachs-v-cine-oziveni-v-v-usa-ani-nahodou.html

29.7.2020 Na Čínu dolehla epidemie jako první a jako první se z jejího tlaku také dostala. Ve druhém čtvrtletí rostla čínská ekonomika meziročně o 3,2 % a vedla si lépe, než se čekalo. Mělo by jít o jedinou velkou ekonomiku na světě, která vykáže růst (pravděpodobně 1 %).

Bude některá země schopná dosáhnout oživení ve tvaru V? Jinak řečeno, bude schopná vrátit se v dohledné době na předchozí trend poté, co utrpěla silný pandemický šok? Nebo bude oživení spíše tvaru U, či dokonce W, v případě, že přijdou další silné vlny COVID-19 spolu s dalšími restrikcemi? Podle ekonoma je odpověď následující: Nejpravděpodobnější scénář nyní vypadá jako druhá odmocnina. To znamená, že v popsaných ekonomikách dojde k určitému oživení, ale ne k návratu na předchozí trajektorii HDP. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4460623/canuto-oziveni-bude-mit-tvar-druhe-odmocniny.html 

3.7.2020 Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v prvním pololetí v důsledku negativních dopadů koronavirové krize na veřejné finance zhoršila rekordních 33 státních ratingů. Zhoršování hodnocení úvěrové spolehlivosti států navíc patrně ještě není u konce. Informuje o tom dnes server televize CNBC.

McCormack upozornil, že vlády letos zvyšují výdaje, aby pomohly svým ekonomikám překonat negativní dopady koronavirové krize. Předpověděl, že se tak zhorší finanční pozice všech 119 zemí, které agentura Fitch hodnotí. Toto zhoršení podle něj může mít podobu vyšších deficitů či menších přebytků vládních rozpočtů a rostoucích státních dluhů. Mezinárodní měnový fond (MMF) už dříve varoval, že celosvětový veřejný dluh by mohl překročit hranici 100 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP). 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4444723/Fitch-v-pololeti-zhorsila-rekordni-pocet-statnich-ratingu-a-jeste-pry-nekonci.html?utm_source=Ostatni&utm_medium=e-mail&utm_campaign=Trhy_data_vysledky_PD

26.6.2020 Oživení U: CNBC píše o tom, že podle State Street Associates a MIT bude americké ekonomické oživení pravděpodobně ve tvaru U. Odhad se zakládá na analýze tříletého vývoje HDP a inflace a používá speciální metodu založenou na tzv. Mahalanobisově vzdálenosti. Ta bývala původně používána pro analýzu tvarů lidských lebek. Podle vědců tento přístup aplikovaný na ekonomiku v podstatě spočívá na odhadu toho, jak neobvyklý by byl určitý ekonomický scénář relativně k jinému. Mělké oživená tvaru V má podle této metody nyní 24% pravděpodobnost, silné V oživení 21,5% pravděpodobnost, oživení tvaru W 5,9% pravděpodobnost. Nejvyšší je pak u zmíněného "U", kde dosahuje více jak 30 %. 

zobrazit více..
Loading...