Izrael

Izrael

Izrael a voda:

 • Dvě pětiny podzemních zásob vody, které nyní Izrael potřebuje k přežití, leží pod teritorii dobytými v šestidenní válce.  Jinými slovy: po roce 1967 se zvyšující izraelská spotřeba vody saturovala vlastně jen ze zdrojů ležících na palestinském Západním břehu.
 • Podle dat z roku 2015 mají k dispozici na den a osobu v průměru 84,3 litru, a to pro všechny druhy činnosti včetně zavlažování. Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje minimálně 100 litrů, přičemž má na mysli výhradně potřeby lidí a domácností. 
 • V roce 2021 končí éra Benjamina Netanjahua, byl premiérem byl 15 let, z toho posledních 12 v řadě.
 • více

Izrael, zprávy z tisku:

5.8.2021 Izraelci výrazně zpřísnili protikoronavirová opatření: od neděle bude pro mnohé sportovní, zábavní či kulturní aktivity znovu potřeba tzv. covidový pas a roušky budou povinné na všech venkovních akcích. Kromě toho vláda podle listu The Jerusalem Post rozhodla, že polovina státních úředníků bude opět pracovat z domova, a vyzvala soukromý sektor, aby tam, kde to jde, zavedl totéž. Navíc budou rodiče pozitivně testovaného dítěte do 12 let muset být v karanténě stejně jako jejich potomek, ať už jsou očkovaní, nebo prodělali covid-19.

Uzávěra podle ministra obrany Bennyho Gance hrozí v září, zejména v souvislosti s židovským Novým rokem (Roš ha-šana), který letos připadá na 6. až 8. září. Bennett pak vyzval Izraelce starší 60 let, aby neváhali a hlásili se o třetí dávku vakcíny. Třetí vakcína jednoduše dobije obranyschopnost těla a může vám zachránit život.

 • Devítimilionový Izrael od počátku týdne registruje kolem 3800 nových případů covidu denně, tedy jako na počátku března.
 • Pozitivní výsledek má kolem 3,8 procenta testů.
 • Počet vážně nemocných pacientů činil v úterý 221, o 66 více než minulý týden. Lékaři varují, že se každých deset dní zdvojnásobuje.
 • Kompletní očkování má přitom za sebou 62 procent Izraelců. 
 • https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/izrael-pritvrzuje-premier-hrozi-uzaverou-40368210#

13.6.2021 Izraelský parlament podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali Bennett z nacionalistické strany Jamina. Končí tak 12leté období, kdy stál v čele izraelského kabinetu Benjamin Netanjahu. Izraelská média očekávají, že s odchodem Netanjahua z čelné pozice nastane posun v izraelské politice. Příchod nové vlády oslavují v izraelských ulicích tisíce lidí. Poslanci odsouhlasili novou vládu složenou z osmi stran těsnou většinou - poměrem 60 ku 59 hlasům. Naftali Bennett poté složil přísahu do rotující funkce předsedy vlády. V roce 2023 ho má vystřídat Jair Lapid, šéf centristické strany Ješ Atid.

https://www.e15.cz/zahranicni/era-benjamina-netanjahua-skoncila-novym-izraelskym-premierem-se-stal-naftali-bennett-1381309?

3.6.2021 Lídr izraelské opozice Jair Lapid oznámil prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi, že se mu podařilo sestavit vládní koalici. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prezidentskou kancelář. Dohoda znamená konec dvanáctiletého období Benjamina Netanjahua na postu izraelského premiéra. Přišla jen krátce před koncem lhůty, kterou Netanjahuovi oponenti měli na vyjednávání o vládě, a podle agentury AP zabránila tomu, že by Izraeli hrozily páté parlamentní volby během pouhých dvou let. Ty poslední se konaly 23. března. V nové izraelské vládě bude nejdříve premiérem šéf krajně pravicové strany Jamina (Pravice) Naftali Bennett, ve funkci ho má 27. srpna 2023 vystřídat Jair Lapid z centristické strany Ješ Atid. Do té doby se zřejmě ujme postu ministra zahraničí.

V osmičlenné koalici budou zastoupeny menší i středně velké strany napříč politickým spektrem. Vůbec poprvé v dějinách Izraele do ní vstupuje i uskupení zastupující arabskou menšinu, Sjednocená arabská kandidátka vedená Mansúrem Abbásem.

Agentura DPA uvádí, že jako o pravděpodobném termínu, kdy by měla nová vláda složit přísahu, se mluví o 14. červnu. Do té doby však musí vládu podpořit prostá většina ze 120členného parlamentu.

https://echo24.cz/a/SUSDq/era-netanjahua-po-dvanacti-letech-konci-izraelske-opozici-se-podarilo-sestavit-vladni-koalici? 

21.5.2021 Izrael a Hamas se v pátek v časných ranních hodinách dohodly na bezpodmínečném bilaterálním příměří, což v palestinských městech po 11denním konfliktu vyvolalo široké oslavy (Bloomberg)

18.5.2021 V noci na úterý opět pokračovalo intenzivní bombardování Pásma Gazy Izraelskými obrannými silami (IDF), centrem náletů se hned po půlnoci stalo město Gaza. Pokračovala i palba na Izrael. Americký prezident Joe Biden vyzval obě strany k příměří. Izrael však chce ještě den nebo dva v bojích pokračovat. Izrael uvedl, že při zásahu zlikvidoval nejméně deset vícehlavňových raketometů. Ze šesti byly odpalovány rakety na Tel Aviv. Celkem jich zničil 65. Zničil také dalších patnáct kilometrů podzemních chodeb. Izraelské obranné síly tvrdí, že tunely už nemůže Hamás využívat, protože nejsou bezpečné. Jeho vyjádření nelze ověřit. Posledního půlhodinového útoku, který začal ve 3:45, se účastnilo 60 letadel, která shodila přes sto kusů bomb na 60 cílů.

Mezi zasaženými budovami byly kanceláře katarského Červeného půlměsíce v Gaze a jediná klinika pro trasování nákazy covidem-19, napsala agentura AFP.

Bomby zasáhly také infrastrukturu, přerušeny byly dodávky proudu. Už v pondělí byl bez něj jih Pásma. V Gaze panuje prakticky úplná tma.

Hlavní příjmovou složkou Hamásu jsou finanční dary. V prvních letech po založení organizace byl významným finančním donátorem Hamásu Kuvajt. Dále je to Katar, který patří k nejdůležitějším dárcům. Vládce emirátu byl v roce 2012 první hlavou státu, který navštívil vedení Hamásu v Gaze. Malý stát v Perském zálivu dosud převedl na účty Hamásu více než 1,5 miliardy eur (přes 38 miliard korun).

Dalším významným podporovatelem Hamásu je Turecko. To podle izraelských tajných služeb využívá pro převod finančních prostředků různé společnosti. Bezprostředně před raketovými útoky Hamásu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan slíbil, že podpoří politického vůdce Hamásu Ismaíla Haníju.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/hamas-a-jeho-sponzori-a-dodavatele-zbrani-40360633#<br>

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/nalety-na-gazu-pokracuji-40360521#

14.5.2021 Izraelské letouny a pozemní vojsko v noci na dnešek zesílily útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy, oznámila izraelská armáda. Pozemní invazi do palestinské enklávy však Izrael nezahájil (ČTK)

13,5,2021 Izraelská armáda nasadila pozemní síly na útoky v pásmu Gazy. Po několika dnech ostřelování se do bojů mezi Izraelci a Palestinci zapojila i pěchota. Izraelská armáda sdělila půl hodiny před půlnocí na svém twitterovém účtu, že právě probíhá společný útok pěšího vojska i letectva na pásmo Gazy. Podle informací portálu Times of Izrael je Gaza současně terčem náletů, dělostřelecké palby a palby z tanků.

 • Nejnovější eskalace konfliktu si zatím vyžádala 100 zabitých Palestinců včetně 27 dětí a 580 zraněných. Minimálně 7 obětí oznámil i Izrael, včetně jednoho dítěte.
 • eznamzpravy.cz/clanek/utoky-na-obou-stranach-pokracuji-tel-aviv-odklani-lety-154347# 

13.5.2021 Přes 1500 raket zatím vypálil Hamás a Islámský džihád na Izrael. Ten odpovídá bombardováním a leteckým ostřelováním palestinských území. Současný konflikt je nejhorší za posledních 10 let.

 • V mnoha izraelských městech ve středu večer pokračovalo násilí mezi arabským a židovským obyvatelstvem i přesto, že do nejproblematičtějších měst policie poslala posily.
 • Na stranu Izraele se ve svém středečním projevu jednoznačně postavil americký prezident Joe Biden. V hovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem odsoudil raketové útoky Hamásu a dalších teroristických skupin proti Izraeli a vyjádřil "svou neochvějnou podporu bezpečnosti Izraele a legitimnímu právu Izraele bránit sebe a svůj lid", uvedl Bílý dům.
 • Konflikt si zatím vyžádal 69 zabitých Palestinců včetně 17 dětí a přes 390 zraněných. Minimálně šest obětí oznámil i Izrael, včetně jednoho dítěte.
 • Hamás a Islámský džihád od pondělního večera na Izrael vypálily 1500 raket, uvedla ve středu pozdě večer izraelská armáda. Podle zpravodaje AFP Izrael dnes brzy ráno pokračoval v leteckém ostřelování cílů v Pásmu Gazy.
 • Nynějším nepokojům v Izraeli předcházely střety mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě během ramadánu, který končí dnes. Napětí eskalovalo mimo jiné kvůli tomu, že Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou schází k večerní modlitbě, a také kvůli hrozícímu nucenému vystěhování desítek palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě, do nichž se chtějí nastěhovat izraelští osadníci.
 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/utoky-na-obou-stranach-pokracuji-tel-aviv-odklani-lety-154347#dop_ab_variant=488210&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=QUnhrvT87fJ-2021051

10.5.2021 Palestinská radikální skupina Hamás v pondělí zaútočila raketami na Izrael. Reagovala tím na nepokoje na Chrámové hoře, kde bylo při policejním zásahu zraněno přes 300 Palestinců. Izraelské letectvo v odvetě zaútočilo na palestinské Pásmo Gazy, o život přišlo 20 lidí včetně devíti dětí.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/hamas-zautocil-raketami-na-jeruzalem-kvuli-stretum-s-palestinci-40359792#<br>

11.4.2021 Izrael dlouhodobě považuje íránský jaderný program za hrozbu pro svou bezpečnost. A v minulosti několikrát dokázal, že ani silové řešení mu není cizí. Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem. Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí ho odpoledne v íránské státní televizi označil za teroristický útok.

Izraelská rozhlasová stanice Kan následně uvedla, že útok provedla izraelská zpravodajská služba Mossad. Odvolala se přitom bez dalších podrobností na své zdroje z tajných služeb. Izrael se k věci oficiálně nevyjádřil. S odkazem na místní televizi o tom napsala agentura Reuters.

Nejnovější incident přichází den poté, co Teherán spustil v Natanzu nové pokročilé odstředivky, které umožní rychlejší obohacování uranu. Přichází rovněž v době, kdy se světové mocnosti snaží oživit jadernou dohodu s Íránem, od níž Spojené státy odstoupily za vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Provoz v Natanzu, který se nachází v poušti v centrální provincii Isfahán, je klíčovou částí íránského jaderného programu a monitorují jej inspektoři z MAAE. Mluvčí íránské organizace pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí řekl, že incident v Natanzu se týkal elektrické soustavy a obešel se bez kontaminace a obětí. Doplnil, že se příčina problému vyšetřuje. Mluvčí MAAE Reuters prostřednictvím e-mailu sdělil, že agentura o zprávách v médiích ví, ale v této fázi komentář neposkytne.

Loni v červenci propukl v Natanzu požár. Vláda tehdy věc označila za pokus sabotovat íránský jaderný program. V roce 2010 byl při útoku na Natanz odhalen počítačový červ Stuxnet, jehož vývoj mnozí přičítají Spojeným státům a Izraeli.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jaderny-provoz-v-iranu-celi-utoku-pry-za-nim-stoji-agenti-z-izraele-150290#

12.3.2021 Jeruzalém/Washington - Izrael od roku 2019 zasáhl nejméně 12 lodí, které buď patřily Íránu, nebo vezly íránský náklad. Směřovaly do Sýrie a většina z nich přepravovala íránskou ropu. S odvoláním na americké a regionální zdroje o tom informoval list The Wall Street Journal (WSJ). Cílem Izraele je nedovolit Íránu obchodovat s ropou, protože zisk z ní může sloužit k financování extremistických skupin působících na Blízkém východě.

Izraelci použili hlavně miny a na lodě útočili v Rudém moři i na dalších místech. Plavidla se v důsledku útoků nepotopila, nejméně dvě z nich se ale musela vrátit do přístavu v Íránu. Írán je spojencem v občanské válce spojencem syrského režimu. V Sýrii se rychle zhoršuje ekonomická situace a Damašek to přičítá přerušeným dodávkám íránské ropy, napsal WSJ.

Izrael viní Íránce ze sabotážních akcí, připsal Íránu výbuch na izraelské nákladní lodi Helios Ray napadené v únoru v Ománském zálivu. Izraelská ministryně ochrany životního prostředí Gila Gamlielová minulý týden spojila s Íránem ekologickou katastrofu, již způsobil únik velkého množství ropy u izraelského pobřeží. Izraelský ministr obrany Benny Ganc ale přiznal, že Izrael nemá důkazy o tom, že byl únik ropy úmyslným činem Íránu.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/wsj-izrael-zautocil-na-nejmene-12-lodi-s-iranskou-ropou/2007860 

1.3.2021 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Írán krátce nato obvinění z útoku odmítl. Informovala o tom agentura Reuters. Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh popřel, že by Írán stál i za pátečním útokem na loď v Ománském zálivu. "Ostře toto obvinění odmítáme... bezpečnost v Perském zálivu je pro Írán extrémně důležitá

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/netanjahu-obvinil-iran-z-vybuchu-na-izraelske-obchodni-lodi.A210301_094125_ln_zahranici_hetom?

26.2021 Izrael proočkoval půlku svého obyvatelstva minimálně jednou dávkou vakcíny proti koronaviru (Bloomberg).

1.1.2021 V Izraeli byl během uplynulých dvou týdnů naočkován proti nemoci covid-19 1 milion lidí. V zemi, která má necelých 10 milionů obyvatel, je tak proočkováno deset procent populace ve chvíli, kdy se například v Evropě vakcinace teprve rozbíhá a státy počítají očkované spíše v tisících.

Premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že cílem je naočkovat 5,5 milionu lidí, pokud má být epidemie zastavena. Do konce ledna má být očkováno 2,25 milionu lidí. Vakcínu, stejně jako v jiných zemích nedostanou všichni obyvatelé, očkovat se nebudou děti do 16 let. Všechny vakcíny, kterými stát očkuje, jsou od konsorcia společností Pfizer a BioNTech. Jen ve čtvrtek ji dostalo 153 000 lidí.

Od začátku pandemie se nákaza koronavirem v Izraeli prokázala u 426 749 lidí, 3338 z nich zemřelo. Země prošla několika přísnými lockdowny, nyní je ve třetím. Izraelci nesmějí vzdálit na více než kilometr od bydliště, nesmějí vstupovat do domů, v nichž nebydlí, obchody jsou uzavřeny, kulturní akce jsou zrušeny a restaurace smějí provozovat jen rozvážkovou službu. Hromadná doprava funguje jen z poloviny, hromadné akce jsou omezeny na 20 lidí venku a 10 lidí uvnitř. Školy ovšem zůstaly otevřené.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/izrael-naockoval-uz-milion-lidi-40346650#<br>

13.8.2020 S mírovou dohodu, která mimo jiné povede k normalizaci diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi, pomohl americký prezident Donald Trump. Ten také průlomový krok pro dění na Blízkém východě oznámil zveřejněním společného prohlášení.

Spojené arabské emiráty se po Egyptu (1979) a Jordánsku (1994) staly třetí arabskou zemí, která uzavřela mír s Izraelem. Podle agentury Reuters židovský stát zmrazí plán na kontroverzní anexi částí Západního břehu Jordánu. Dohodu definitivně stvrdil čtvrteční telefonát mezi Trumpem, izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a šejkem Mohammedem bin Zayedem, korunním princem emirátu Abú Dhabí.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/izrael-uzavrel-historickou-mirovou-dohodu-se-spojenymi-arabskymi-emiraty-115932#

30.6.2020 Palestinská samospráva oznámila takzvanému blízkovýchodnímu kvartetu, že Palestinci jsou připraveni obnovit jednání s Izraelem a dohodnout se "na menších teritoriálních změnách". samospráva v pondělí kvartetu zaslala dopis s tímto sdělením. Izrael by mohl už ve středu začít připravovat anexi části palestinského Západního břehu Jordánu, který okupuje od roku 1967.

Palestinské vedení připravovanou anexi, jež může zahrnout židovské osady a údolí řeky Jordán, odmítá. Izrael má podporu Washingtonu, který v lednu představil plán urovnání izraelsko-palestinského konfliktu. USA jsou připraveny uznat anektované území na Západním břehu jako izraelské, ale jejich plán také počítá s tím, že Palestinci budou dále vyjednávat, aby získali vlastní stát. Plán americké administrativy předpokládá územní výměnu, která umožní Izraeli získat až 30 procent Západního břehu Jordánu. V dopise samospráva píše, že je ochotná přijmout "menší teritoriální výměnu".

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/palestinci-nabidli-izraeli-obnovu-mirovych-jednani-jsou-ochotni-prijmout-mensi-teritorialni-vymenu.A200630_080231_ln_zahranici_ele?

zobrazit více..
Loading...