BITCOIN, spotřeba elektrické energie

BITCOIN, spotřeba elektrické energie

Výpočetní síla potřebná k fungování bitcoinu neslouží jen k chodu transakcí, ale současně i ke kontinuální údržbě a kontrole blockchainu, decentralizované účetní knihy se všemi realizovanými platbami. Bitcoiny vznikají tak, že počítače svým výpočetním výkonem řeší matematické algoritmy a za vyřešení obdrží majitel počítače odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Procesu se říká těžba a lidé, kteří tímto způsobem získávají bitcoiny, jsou označováni jako těžaři nebo mineři. 

Podle některých odhadů se v roce 2018 objem spotřeby bitcoinové energie dostane na úroveň 140 TWh, což by odpovídalo spotřebě celé Argentiny, respektive 0,6% celosvětové spotřeby, respektive to odpovídá odhadované spotřebě všech elektromobilů v roce 2025.

Jak celý proces těžení BitCoinů funguje a k čemu je potřeba ona elektrická energie. BitCoin jako celá řada kryptoměn funguje na algoritmu proof-of-work, což je způsob ověřování transakcí v síti. Každých zhruba 10 minut se přidává do blockchainu nový blok. Přidávají je tam těžaři, kteří si navzájem nevěří, jediné čemu mohou věřit je kód BitCoinu.

Každý těžař ověřuje správnost provedené transakce a musí souhlasit se stejnou historií transakcí. Těžaři ověřují skupinu transakcí, která se má zapsat do blockchainu, ale pouze jeden blok může být zapsána do blockchainu v jeden čas. Do chainu se zapíše blok pocházející od prvního těžaře, který vytvoří první validní blok. Předtím než je blok zapsán musí dojít k ověření vhodnosti zápisu v celé síti. Následně je těžař, který blok do sítě zapsal odměněn fixní částkou v BTC a celý proces se znovu opakuje.

23.5.2021 Nikdo nemůže pochopit všechno, ani Elon Musk. Jeho výroky o bitcoinu s odkazem na energetickou náročnost jeho těžby prý nejsou namístě. "Nevyužívá standardní energetický mix, ale má motivaci hledat přebytečné a často zelené zdroje energie, které by jinak utekly komínem," říká hlavní ekonom platební instituce Roger Dominik Stroukal.

  • Zaprvé nevyužívá standardní energetický mix, ale má motivaci hledat přebytečné a často zelené zdroje energie, které by jinak utekly komínem. 
  • Zadruhé v budoucnosti bude energetická náročnost významně klesat. Je to zásadní téma a je dobře, že se zvedlo, ale fanouškům Bitcoinu se nedaří vysvětlovat, že to katastrofa není a nebude. 
  • Bitcoin má spoustu otazníků, ale energetická náročnost mezi nimi není, to je především chyba v komunikaci. 
  • https://www.e15.cz/kryptomeny/dominik-stroukal-spinavy-bitcoin-nesmysl-musk-se-plete-tezba-elektrinou-neplytva-1380702<br>

12.4.2021 Nedávné IPO firmy Coinbase ukázalo, že kryptoměny mají spoustu fanoušků. Existují však i jejich odpůrci. Obzvlášť ekologům dělá těžkou hlavu množství energie, které těžba bitcoinu spotřebovává. Skupina akademiků pod vedením Kuan Ta-poa z Univerzity Čching-chua a Wang Šou-janga z Čínské akademie věd zkoumala ve studii zveřejněné v časopise Nature Communications množství energie, které v Číně spotřebuje bitcoin. Dospěli k závěru, že pokud nevzniknou žádné legislativní mantinely, bude v roce 2024 bitcoin představovat "zásadní" překážku dekarbonizace čínské ekonomiky.

Energetický "hlad" bitcoinu pramení přímo z jeho podstaty. Před centralizovanými záznamy dává přednost "blockchainu", databázi transakcí, jež je rozdělená mezi uživatele. Blockchain udržují "těžaři", kteří potvrzují transakce tím, že se snaží rozlousknout matematické hádanky, jež se těžko řeší, ale snadno ověřují. Každý úspěšně vytěžený blok informací přináší odměnu, aktuálně 6,25 bitcoinu (přes osm milionů korun).

Systém upravuje obtížnost hádanek, aby zajistil, že v průměru každých deset minut vznikne nový blok. Vysoké ceny bitcoinu se starají o to, že se na honbu za těžařskými odměnami vyplatí využívat větší počítačový výkon - a tím pádem i víc elektřiny. Automatické stabilizátory bitcoinu na to reagují zvýšením matematické obtížnosti. Stejně jako Červená královna v Alenčině říši divů i těžaři zjišťují, že běží čím dál rychleji, ale stejně stojí na místě.

  • Výzkumníci se s použitím ekonomického modelování pokusili zjistit, kolik uhlíku se při této práci nepráci spotřebuje. Dospěli k závěru, že pokud nebude těžba bitcoinu nijak regulovaná, v roce 2024 spotřebuje tolik energie jako celá Itálie nebo Saúdská Arábie. Roční objem uhlíkových emisí, 130 milionů tun, bude odpovídat tomu, co vyprodukuje Nigérie.  
  • Jeden z často citovaných modelů využívajících veřejně dostupná blockchainová data předpokládá, že celosvětová spotřeba bitcoinové energie už teď odpovídá Kazachstánu a uhlíková stopa kryptoměny je srovnatelná s tou hongkongskou. 
  • https://www.tydenikhrot.cz/clanek/spinava-pravda-o-bitcoinu-spotreba-energie?<br>

10.2.2021 Nejznámější kryptoměna bitcoin spotřebuje za rok asi dvakrát více elektřiny než Česká republika. Vyplývá to z analýzy Cambridgeské univerzity, na níž upozornil server BBC. Kdyby byl bitcoin stát, patřil by mezi třicet největších spotřebitelů elektrické energie. Univerzitní badatelé uvedli, že nejznámější kryptoměna spotřebuje kolem 121,36 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily pro srovnání loni 30,05 TWh elektřiny.

Zmíněný nástroj řadí spotřebu elektrické energie kryptoměnou před Argentinu (121 TWh), Nizozemsko (108,8 TWh) a Spojené arabské emiráty (113,20 TWh). Bitcoin pomalu dohání Norsko, které ročně potřebuje 122,20 TWh. Česká republika podle indexu ročně spotřebuje 62,34 TWh.

Elektrická energie, kterou spotřebuje ročně bitcoin, by stačila k provozu všech rychlovarných konvic v Británii na 27 let. Na druhou stranu se rovná roční spotřebě všech elektrických přístrojů ve Spojených státech, kterou jsou zapnuté, ale neaktivní.

https://www.e15.cz/kryptomeny/bitcoin-jako-energeticky-zrout-rocne-spotrebuje-dvakrat-vice-elektriny-nez-cele-cesko-1377849?

zobrazit více..
Loading...