BITCOIN, spotřeba elektrické energie

p>Výpočetní síla potřebná k fungování bitcoinu neslouží jen k chodu transakcí, ale současně i ke kontinuální údržbě a kontrole blockchainu, decentralizované účetní knihy se všemi realizovanými platbami.

Podle některých odhadů v roce 2018 objem spotřeby bitcoinové energie dostane na úroveň 140 TWh, což by odpovídalo spotřebě celé Argentiny respektive 0,6% celosvětové spotřeby respektive to odpovídá odhadované spotřebě všech elektromobilů v roce 2025.

Jak celý proces těžení BitCoinů funguje a k čemu je potřeba ona elektrická energie. BitCoin jako celá řada kryptoměn funguje na algoritmu proof-of-work, což je způsob ověřování transakcí v síti. Každých zhruba 10 minut se přidává do blockchainu nový blok. Přidávají je tam těžaři, kteří si navzájem nevěří, jediné čemu mohou věřit je kód BitCoinu.

Každý těžař ověřuje správnost provedené transakce a musí souhlasit se stejnou historií transakcí. Těžaři ověřují skupinu transakcí, která se má zapsat do blockchainu, ale pouze jeden blok může být zapsána do blockchainu v jeden čas. Do chainu se zapíše blok pocházející od prvního těžaře, který vytvoří první validní blok. Předtím než je blok zapsán musí dojít k ověření vhodnosti zápisu v celé síti. Následně je těžař, který blok do sítě zapsal odměněn fixní částkou v BTC a celý proces se znovu opakuje.


zobrazit více..
Loading...