Vegetace

h2>Stromy jsou také základem každého ekosystému

na tlejícím dřevě (po pádu a rozkladu starých stromů) se les obnoví za 30 až 50 roků. Pokud je les uměle vykácen, vzniká holina (která je vystavena vysoké teplotě, dochází k odparu vody a vysušování půdy), dochází k destrukci půdy (větrná a vodní eroze), mizí většina půdního života.

  • jsou klimatizací, ochlazují půdu, vytváří stín a udržují v lese mikroklima
  • umožňují deště, malý vodní cyklus
  • zpevňují půdu, brání její erozi
  • více

Amazonie

Kůrovcová kalamita

Stromy

Zalesňování

více o souvislostech v knize: Cesta v desetiletí metamorfózy z pohledu laika

více o souvislostech v knize: Zamyšlení a cesta z pohledu vědce a laika

Stromy

Tímto měřením zjistil, že stromy rádi stojí blízko u sebe a hýčkají se. Mají rádi společnost. A nejen to. Mají prý dokonce něco, co se podobá tlukotu srdce.  

  • Ve svých poznatcích, které publikoval v loňském roce uvedl, že některé stromy během noci několikrát svěšují a následně zvedají své větve v rámci cyklu distribuce vody a sacharidů, což je podobné tlukotu lidského srdce. Tento proces je extrémně pomalý a jemný. 
  • stromy mají více inteligence, než bychom si kdy představovali. Dokáží cítit bolest a projevují emoce jako například strach. 
  • Ve skutečnosti mezi stromy existují přátelství. Dokáží si vytvářet vazby jako dlouholeté lidské páry, kdy se jeden o druhého vzorně starají. Stromy mají city," tvrdí Wohlleben, jehož kniha Tajný život stromů 
  • V noci neprobíhá u vegetace fotosyntéza, která vede k přeměně slunečního světla na jednoduché cukry. Stromy tedy pravděpodobně šetří energii uvolněním větví, které se jinak přes den nakloní směrem ke slunci (pohyb větví vytváří "stromovou pumpu", která zajišťuje tok živin a energie), stromy během noci několikrát svěšují a následně zvedají své větve v rámci cyklu distribuce vody a sacharidů, což je podobné tlukotu lidského srdce
  • Stromy jsou společenské a dokáží cítit bolest a projevují emoce jako například strach
  • více

"Zaznamenali jsme předtím neznámé periodické pohyby, a to až do délky 1 cm během dvou až šestihodinového cyklu. Pohyby jsou zřejmě spojeny s tlakem vody v rostlinách, což v podstatě znamená, že stromy pumpují vodu. Transport vody není pouze jednoduchý stálý tok, jak jsme si to dosud mysleli. Dosud jsme se domnívali, že to dělají jen některé druhy stromů. Nyní zjišťujeme, že to je mezi stromy rozšířené mnohem více," uvádí Zlinszky.

Tyto výzkumy tak naznačují, že stromy nejsou jen průmyslovou zásobárnou dřevní hmoty, ale také něco živého, čeho je dobré si vážit a ochraňovat to.

https://extrastory.cz/stromy-jsou-zive-bytosti-a-maji-pocity-jako-lide.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu


zobrazit více..
Loading...