Co přinesou 5G sítě?

Co přinesou 5G sítě?

·5G sítě jsou klíčové pro rozvoj průmyslu 4.0, robotizace, internetu inteligentních věcí, služeb a s tím souvisejících technologií např. v dopravě, komunikaci, chytrých městech, medicíně, průmyslu, obchodě, v domácnostech atd.

Rozvoj nových digitálních technologií a robotizace přinese hloupnutí člověka a jeho postupnou degeneraci (MUDr. Jan Stránský)

 • Zvětší se ještě více polarizace mezi bohatými a chudými, to bude mít klíčový vliv na zásadní změny ve společnosti, například může dojít k přesunu populace do "digitálního ekosystému" (digitální globalizace)
 • S realizací internetu inteligentních věcí stoupne pro běžné spotřebitele i firmy riziko zneužití dat a útoky hackerů
 • Rozvoj 5G sítí zefektivní "kontrolovanou společnost" (větší bezpečnost bude vykoupena ztrátou svobod a soukromí) a ještě zvýší vliv, moc a příjmy nadnárodních digitálních firem, to povede k nástupu tzv. "TECHNOKRACIE"
 • Zatím neznámé důsledky 5G sítí na zdraví zvířat, rostlin a člověka (již nyní je patrný dynamický nárůst neurodegenerativních onemocnění a útěk z běžné do virtuální reality zejména u mladé populace), důsledky mohou být vidět až za několik roků a nemusí být dány do souvislosti s 5G
 • Přinese velké změny a zlepšení služeb v robotice, řízení průmyslových aplikací nebo autonomních vozidel, které vyžadují reakční dobu maximálně v jednotkách milisekund, nebo v oblasti holografické projekce, 360 stupňového videa či virtuální a rozšířené reality
 • 5G sítě přispějí k propojení robotických systému po celém světě, bude je možné řídit z jednoho centra, přinese to zrychlení a zefektivnění robotické práce, robotických automatizovaných procesů (RPA), které umožňují strojům pozorovat určité procesy a pak je kopírovat: Díky tomu nastává "EXPONENCIÁLNÍ ROBOTICKÉ ZRYCHLENÍ" období tažené umělou inteligencí a od ní odvozenými technologiemi. Tento trend (exponenciální růst robotických automatizačních procesů) může velmi rychle ohrozit pracovní místa v globálním měřítku napříč různými obory včetně zaměstnanců bank.
 • Vedle rychlejšího stahování mají nové 5G sítě oproti technologii LTE až desetkrát nižší prodlevu. Různé příkazy se v nich tak vyřizují mnohem rychleji. V 5G lze navíc k internetu na jednom místě připojit až stokrát více zařízení než v LTE, aniž by hrozilo přetížení sítě. 
 • Experti proto očekávají, že se novinka nejvíce uplatní při digitalizaci průmyslu. Superrychlý internet může navíc znásobit počet miliard on-line senzorů, které už nyní sbírají data z výroby. Podniky tyto údaje dále analyzují, což jim slouží ke zvyšování efektivity.
 • Další oblast využití 5G mají představovat autonomní vozy, jejichž správné fungování závisí na rychlých odezvách internetových čidel. Ze stejného důvodu se může nová technologie prosadit také v herním průmyslu, v němž se na celém světě ročně protočí přes 100 miliard dolarů.
 • Počítačové hry vyžadují čím dál vyšší výpočetní výkon, hráči si proto nakupují dražší herní počítače. Existuje ale i jiná, stále častěji využívaná možnost: výpočetní výkon poskytují on-line herní platformy firem jako Google či Apple. Pak není třeba mít výkonný počítač, stačí rychlý internet s nízkou prodlevou. Právě 5G sítě tak mohou další rozvoj této formy hraní podpořit.
 • internetová čidla slouží také k regulaci dopravy nebo k dálkovým odečtům energií. "Zatím ale nejsou jasně dané byznysmodely služeb, které by mohly vycházet čistě z po­užívání 5G a u nichž by nestačily dosavadní technologie 

8.7.2020 Mobilní operátor Vodafone plánuje vypnout 3G sítě v Česku k 31. březnu 2021. Kmitočty, na kterých tato starší síť funguje, operátor uvolní pro modernější 4G LTE a 5G. Vodafone o tom ve středu informoval v tiskové zprávě. Jedno procento klientů Vodafonu, kteří aktuálně v síti 3G využívají mobilní internet, si bude muset vyměnit mobil. Kdo chce pouze telefonovat nebo psát SMS, telefon měnit nepotřebuje.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/mobil/clanek/lide-si-budou-muset-vymenit-mobil-vodafone-vypne-3g-site-pristi-rok-40330003#seq_no=6&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_req_id=B5JXzxFfTDw-202007081616&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=

zobrazit více..
Loading...