Hypotéky

Hypotéky

Četl jsem, že České banky poskytly v prvním čtvrtletí 2019 lidem 16 tisíc hypotečních úvěrů za celkem 34,9 miliardy korun, to je o sedm tisíc hypoték a 14 miliard korun méně než loni a tedy 30% tní pokles .

Co je příčinou současné situace na trhu hypoték (2019)?

  • Opakovaná vlna regulací a zpřísnění ČNB.
  • Navýšení úrokových sazeb, které nyní díky snižování úroků ECB a konkurenci klesají.
  • Vysoké ceny nemovitostí (stávají se dle mého názoru nedostupné pro většinovou populaci), které budou dále růst s přibývajícím počtem obyvatel a turistů ve velkých městech.
  • Nárůst nejistoty a strachu ve společnosti z dlouhodobého pohledu (víme co bude za 5, 10, 20 roků?).
  • Rostoucí chudoba nutí většinu populace do nájemního bydlení.
  • Zdražování bytu je důsledkem zejména zahraniční poptávky  (zahraniční penzijní fondy) a pronájmy AIRBnB.
  • Podobná situace je ve všech velkých Evropských městech.

Více 

Hypotéky, zprávy z trhu:

21.4.2021 Březen se s objemem poskytnutých hypoték 44,7 miliardy korun stal jasně nejsilnějším měsícem v historii ČR. Objem poskytnutých hypoték za první čtvrtletí roku vyšplhal na téměř 100 miliard korun. Průměrná úroková sazba hypoték v březnu po 11 měsících poklesů nepatrně stoupla na 1,94 procenta z únorových 1,93 procenta, vyplývá z Fincentrum Hypoindexu (ČTK)

29.1.2021 Objem nově poskytnutých hypoték stoupl v roce 2020 na 217 mld. Kč, což je meziroční nárůst o 34,3 %, informovala ČNB. Po započtení dalších půjček na bydlení činil loni objem skutečně nových úvěrů na bydlení 250 mld. Kč proti 190 mld. Kč v roce 2019 a 232 mld. Kč v roce 2018. 

20.1.2021 Objem poskytnutých hypoték v Česku loni stoupl o 40 procent na rekordních 254 miliard korun. Průměrná úroková sazba klesla na 2,2 procenta, vyplývá ze statistik Hypoindexu, který dnes zveřejnila společnost Fincentrum & Swiss Life Select. V prosinci klesla průměrná úroková sazba hypoték na 1,96 procenta z listopadových 1,98 procenta a snížila devátý měsíc v řadě, ukazují údaje Fincentra Hypoindexu. S objemem hypoték 29,5 miliardy korun se prosinec zároveň stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii Hypoindexu.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4588287/objem-hypotek-stoupl-loni-na-rekordnich-254-miliard-kc-prumerna-sazba-v-prosinci-opet-nizsi.html

6.1.2021 Dánsko, země s nejdelší historií záporných úrokových sazeb centrální banky, si připíše další unikát. Banka Nordea nabízí domácím klientům dvacetiletou hypotéku s fixním nulovým úrokem. Další dánské banky slibují, že konkurenta budou následovat. Totalkredit, odnož největší dánské hypoteční banky Nykredit Realkredit, oznámil, že nabídne hypotéku se stejnými parametry. Přidat by se mohl i tamní největší finanční dům Danske Bank, píše Bloomberg. Dánské domácnosti si tak budou půjčovat s nižším úrokem než například americká vláda v případě desetiletých dluhopisů.

Nízkým úrokům u hypoték nahrává politika dánské centrální banky. Ta ve snaze udržet stabilní kurz dánské koruny k euru zavedla v roce 2012 negativní úrokové sazby a od té doby se této politiky drží. Hypoteční úroky jsou tedy v Dánsku velmi nízké dlouhodobě.

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/hypoteka-zadarmo-danska-banka-pujcuje-na-bydleni-s-nulovym-urokem-1376737

4.1.2021 Britská centrální banka říká, že míra schvalování hypoték na nákup domu byla v listopadu v Británii nejvyšší od srpna 2007 (Reuters) 

27.12.2020 Banky snižují odhadní ceny nemovitostí. Pro případ poklesu cen realit nyní banky žadatelům hodnotí nemovitosti na výrazněji nižší částky, upozornila finanční specialistka Veronika Hegrová z portálu Hyponamiru.cz. Jak dále dodala, zájemcům o vlastní bydlení to může zkomplikovat cestu k úspěšnému schválení hypotéky. Banky reagují na to, že ekonomická nejistota a konec splátkového moratoria zvýšily riziko nárůstu počtu nesplacených hypoték. Řada finančních a realitních expertů navíc již dlouho varuje, že ceny nemovitostí jsou u nás velmi nadhodnocené. Česká národní banka (ČNB) teď toto nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 %, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde ale až o 25 %.

https://www.novinky.cz/finance/clanek/banky-snizuji-odhadni-ceny-nemovitosti-40346240#

23.12.2020 Češi refinancují až 2 tisíce hypoték měsíčně. Banky si ztráty kompenzují výrazným zkrácením doby fixace

https://archiv.ihned.cz/c1-66861890-cesi-refinancuji-az-2-tisice-hypotek-mesicne-banky-si-ztraty-kompenzuji-vyraznym-zkracenim-doby-fixace<br>

29.11.2020 Banky výrazně snižují odhadní ceny nemovitostí = cesty k úspěšné hypotéce se komplikují. Současná pandemická situace neodradila Čechy od žádostí o hypoteční úvěry. Banky jsou jimi letos doslova "zavaleny" v rekordních počtech. Zároveň jsou ale banky ostražitější co se týká odhadu ceny zastavované nemovitosti. Pro případ poklesu cen realit nyní banky žadatelům hodnotí nemovitosti na výrazněji nižší částky. A to může velmi zkomplikovat cestu k úspěšnému schválení hypotéky.

Nynější ekonomická nejistota spolu s hrozbou narůstajícího počtu nesplacených hypoték po ukončení úvěrového moratoria nutí banky posuzovat hodnotu zastavované nemovitosti mnohem opatrněji. Mnoho finančních a realitních specialistů již dlouho varuje, že současné ceny nemovitostí jsou u nás velmi nadhodnocené. A měli bychom se proto připravit na velký propad trhu s nemovitostmi. "Již první vlna koronaviru měla přinést obrat trendu a odstartovat pokles cen nemovitostí. Podle indexu vývoje cen nemovitostí od Hypoteční banky ale žádný zlom nenastal. Ve druhém čtvrtletí letošního roku ceny nemovitostí nadále rostly, i když tempo růstu zvolnilo. Nyní Česko bojuje s druhou vlnou pandemie koronaviru a ceny bytů, rodinných domů i pozemků stále rostou," říká finanční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz. 

V současné době banky poskytují hypotéky do výše 90 procent hodnoty zastavované nemovitosti. "Mnohem častěji jsou ale sjednávány 80procentní hypotéky, což znamená, že si kupující musí zbývajících 20 procent z hodnoty nemovitosti přidat z vlastních úspor. Například u nemovitosti za čtyři miliony korun půjde o částku 800 tisíc. To ovšem platí pouze za předpokladu, že odhad banky bude stejný jako kupní cena nemovitosti. Pokud by banka ohodnotila nemovitost například pouze na 3,6 milionu korun, musel by si zájemce připravit ještě o 320 tisíc více, 

https://www.kurzy.cz/zpravy/567846-banky-vyrazne-snizuji-odhadni-ceny-nemovitosti--cesty-kuspesne-hypotece-se-komplikuji/<br>

26.11.2020 Česko zažívá nejvyšší poptávku po hypotékách v historii. Lidé se v době pandemie vrhli do nákupů nemovitostí, aby si pojistili úspory, využili nízkých úrokových sazeb a ušetřili na zrušené dani z převodu. Česká národní banka teď opět přichází s varováním, že některé banky poskytují i "značně rizikové" hypotéky a ceny bytů a domů jsou leckde nadhodnocené až o čtvrtinu.

ČNB ve středu v tiskové zprávě uvedla, že rostoucí ceny nemovitostí jsou rizikem pro stabilitu českého bankovnictví. Rizikem jsou také "tendence některých bank poskytovat vyšší objem značně rizikových hypotečních úvěrů". Za rizikové ČNB považuje úvěry klientům, u kterých poměr splátky dluhu vůči měsíčnímu příjmu překračuje 40 procent a celkové zadlužení je vyšší než osminásobek ročního příjmu.

ČNB, jejíž bankovní rada ve středu projednávala rizika pro finanční stabilitu, také odhaduje, že jsou nemovitosti v Česku v průměru nadhodnocené o 17 %. Ve vybraných lokalitách s velkým podílem investičních bytů jde až o 25 %.

4.11.2020 Trh hypoték by měl dosáhnout v letošním roce rekordního výsledku kolem 230 miliard Kč, a mohl by tak překonat i dosavadní nejúspěšnější roky 2016 a 2017. ČTK to v dnes rámci on-line konference řekl generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix (ČTK) 

2.11.2020 Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v září 18,8 miliardy Kč. To je o deset procent více než v srpnu a o 40 % více než v září 2019. Vyplývá to ze statistik České národní banky a České bankovní asociace (ČTK) 

17.8.2020 Ani čtyři roky po vzniku zákona, který usnadnil předčasné splácení hypoték, stále není jasné, co všechno mohou banky při ukončení úvěrů na bydlení svým klientům naúčtovat. V některých bankách klient zaplatí jen stovky korun, v jiných desítky tisíc. Stížností zákazníků přibývá. Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny a nový prezident České bankovní asociace, nyní přichází s tvrzením, že ve věci bude brzy pořádek: poplatek musí být vyšší než v řádu stokorun, aby bankám nahradil část nákladů, které s náhlým zkrácením hypotéky mají. Jinak podle něj hrozí, že hypotéky zdraží.

https://archiv.ihned.cz/c1-66803190-sef-bankovni-asociace-pro-hn-poplatky-za-predcasne-splaceni-hypoteky-musi-vzrust

17.6.2020 Banky v květnu poskytly nejméně hypoték za 10 let. V příštím roce nastane pro řadu lidí generační příležitost ke koupi nemovitosti

Nejlevnější hypotéky na českém trhu právě teď (pětileté fixace), k 15. 6. 2020, v procentech:

1. Fio banka 1,78

2. UniCredit Bank 1,79

3. mBank 1,94

4. Banka Creditas 2,09

5. ČSOB a Hypoteční banka 2,19

https://www.kurzy.cz/zpravy/548389-banky-v-kvetnu-poskytly-nejmene-hypotek-za-10-let-v-pristim-roce-nastane-pro-radu-lidi-generacni/ 

27.7.2020 Když chtěl člověk v minulosti předčasně splatit hypotéku, bylo zcela běžné, že mu banka vyměřila vysoký poplatek, nejčastěji v řádu desítek tisíc korun. Tuto praxi ale změnil zákon, takže už čtvrtým rokem ji mohou lidé doplatit kdykoliv a banky jim smějí účtovat v podstatě jen administrativu − tedy obvykle několik set korun. Podle zjištění HN ovšem některé banky po klientech za předčasné splacení hypotečního úvěru nadále neoprávněně žádají desetitisícové poplatky.

https://archiv.ihned.cz/c1-66795320-za-doplaceni-hypotek-chteji-banky-tisice-neopravnene

11.6.2020 Koronavirus zasáhl řadu oborů. Ze dne na den přišly o zákazníky a zdroj příjmu například cestovní kanceláře, letecké společnosti, autobusoví dopravci, ubytovací zařízení, restaurace, bary, umělci nebo organizátoři kulturních a společenských akcí. Pracovníkům v těchto oborech v lepším případě "pouze" poklesly výdělky, v horším dostali výpověď a přišli o zaměstnání. V současné době banky přísněji posuzují jednotlivé žádosti o hypotéku a také pečlivě vyhodnocují rizikovost jednotlivých profesí. Aktuálně existují seznamy profesí, u kterých banky hypotéku neschválí nebo zájemce podrobí podrobnějšímu přezkoumání. Poskytovatelé hypoték u jednotlivých profesí sledují i to, zda bude perspektivní i v budoucnu.  Při sjednávání hypotéky měli i před krizí velmi dobrou pozici pro vyjednávání s bankou například lékaři, právníci, policisté, hasiči či učitelé na vysokých školách. "O práci se v následujících měsících nemusí obávat ani vysoce kvalifikovaní zaměstnanci, kteří pracují v některém z nepostradatelných oborů. Ve výhodě jsou obecně zaměstnanci ve státní správě, které oproti soukromému sektoru nezasáhne případná vlna propouštění v tak velké míře 

https://www.kurzy.cz/zpravy/547790-jake-jsou-nyni-nejvice-znevyhodnene-profese-pri-zadosti-o-hypoteku/

11.6.2020 Úroky z hypoték v květnu klesly v průměru na 2,4 % z dubnových 2,53 % Vyplývá to z Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů. V dalších měsících lze očekávat pokračující postupné snižování. Průměrná hypotéka se mírně zvýšila na 2,412 mil. Kč

13.5.2020 Finančním domům se otevřel prostor, jak více vydělat na půjčkách na bydlení. Zatímco hypoteční sazby se během pandemie prakticky nezměnily a v průměru setrvaly kolem 2,5 procenta, peníze na financování hypoték jsou banky schopné si po pos

Více na https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/bankam-rostou-hypotecni-marze-se-sazbami-ale-dolu-nepujdou-1369607?

1.5.2020 Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace, uvedl, že se podle odhadů poptávka po hypotečních úvěrech v dalších měsících propadne o 50 procent, v létě by se ale už mohla postupně vracet důvěra ve vývoj ekonomiky, a tudíž i důvěra u potenciálních zájemců o bydlení a hypoteční úvěry.  Hypoteční sazby by mohl tlačit vzhůru růst nezaměstnanosti. "Existuje silná korelace mezi nezaměstnaností a nesplácenými úvěry. Podíl hypotečních úvěrů v prodlení je dnes 0,9 procenta. Česká republika je v tomto ukazateli jedna z nejlepších zemí v Evropě. Ten se bezpochyby zhorší. Epidemie koronaviru banky donutila k odkladu splátek, čehož využilo přes tři sta tisíc klientů. A také přinesla tzv. lex covid, zákon, který dává dlužníkům víc pravomocí.

24.4.2020 "trh s hypotékami padá. Před kolapsem nepomáhají ani nižší sazby či uvolněné limity". "U průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů pokračuje stoupající trend posledních měsíců. Naopak průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru se po sedmi měsících zastavila a došlo i k lehkému poklesu její hodnoty na stávajících 2 514 041 korun," uvedl Jiří Sýkora z Fincentrum & Swiss Life Select. Objemy a počty poskytnutých hypoték klesly v březnu na nejnižší úroveň za poslední rok.

22.4.2020 Hypoteční trh v březnu dopadl podle očekávání. Koronavirová pandemie srazila objemy hypoték o 25 %, pokles počtu uzavřených hypotečních úvěrů klesl ve třetím měsíci letošního roku podobně. Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla pouze o tři bazické body na 2,45 procenta, vyplývá z aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex. Dá se očekávat, že propad bude pokračovat i v následujících měsících, kdy předpokládám ještě hlubší propad.

11.2.2020 České banky poskytly v roce 2019 lidem 75 500 hypotečních úvěrů za 175,6 miliardy Kč. Proti předchozímu roku to bylo o 21 700 hypoték a 35 miliard korun méně. Vyplývá to z dat zveřejněných na stránkách ministerstva pro místní rozvoj.(ČTK) 

31.1.2020 ČNB: Objem skutečně nových hypoték v roce 2019 meziročně klesl o 13,6 %, což odpovídá dřívějším odhadům ČNB. V roce 2019 banky poskytly takovýchto úvěrů 162 mld. Kč. Ve srovnání s rokem 2018, kdy byly poskytnuty skutečně nové hypotéky v hodnotě 187 mld. Kč, se jedná o pokles o 25 mld. Kč, tedy o již zmíněných 13,6 %

9.10.2019 Zájem o půjčky na bydlení pro mladé lidi nadále klesá. Průměrný měsíční objem žádostí letos do konce září proti loňskému roku klesl na necelou třetinu. Loni byl 148 mil. Kč, letos 45 mil. Vyplývá to z údajů SFRB. Podle MMR je program určen hlavně pro menší města a venkov a svoji úlohu plní. Analytici dlouhodobě upozorňují, že program je nekoncepční a zatížený byrokracií. O státní půjčku až 2 mil. Kč na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení mohou žádat mladé rodiny do 36 let 

24.8.2019 České banky poskytly v prvním pololetí 2019 lidem 36 000 hypotečních úvěrů za celkem 80,8 miliardy Kč. Proti stejnému období loni to bylo o 11 300 hypoték a dvacet miliard korun méně. Vyplývá to z dat zveřejněných na stránkách ministerstva pro místní rozvoj.

19.6.2019 Od začátku letošního roku pak hypotéku získalo o více než deset tisíc klientů méně (přesně o 10 245 hypoték). Kdybychom šli ještě o rok dále, tak bychom zjistili, že za prvních pět měsíců roku 2017 bylo uzavřeno dokonce o 17 600 hypoték více. více

  • ceny bytů i přes tento propad na hypotečním trhu stále rostou v jednotkách procent. 
  • Podíl investorů s vlastními penězi mezi zájemci o nový byt roste a bude se ještě zvyšovat. 
  • Naopak spousta lidí, kteří by dříve na hypotéku dosáhli a spláceli by tak vlastní bydlení, bude muset dávat měsíčně podobnou částku někomu jinému. ČNB je totiž odsoudila do pasti nájemního bydlení, které by si jinak sami nezvolili. 
zobrazit více..
Loading...