Povodně

ul>
 • Hurikány
 • Klimatické anomálie, extrémy
 • 26.8.2020 Měl to být triumf čínského stavitelství, který přinese konec pravidelných záplav na řece Jang-c'-ťiang. Gigantická přehrada Tři soutěsky ale zvládne zadržet jen 9 % stoleté vody a navíc hrozí, že praskne. Bylo to jako zlý sen. Pravidelné letní lijáky, které v Číně každoročně přicházejí v červnu, tentokrát ne a ne přestat. V polovině července už před vodou utíkalo 1,8 milionu lidí a záplavy dosáhly takového rozsahu, že úřady povolily odstřelení několika přehrad. Zraky všech se obrátily k té největší z nich - 660 kilometrů dlouhým Třem soutěskám na Jang-c'-ťiang.

  Přes 180 metrů vysoká a téměř dva kilometry dlouhá hráz přehrady, která byla dokončena v roce 2006, prodělala zatěžkávací zkoušku. Hladina vody v přehradě se podle agentury Nová Čína vyšplhala 23. srpna 2020 až do výšky 167,65 metru, načež naštěstí začala klesat. Hráz vydržela, zabránit povodním pod přehradou a dokonce i nad ní se však nepodařilo - Tři soutěsky fungují jako ochrana před záplavami jen pokud se hladina vody před hrází zastaví pod hranicí 145 metrů.

  Rezervní kapacita Tří soutěsek je 22 miliard m3 vody, při stoleté vodě ale může přehradou během dvou měsíců protéct až 224 miliard m3 vody, což je dvojnásobek objemu Mrtvého moře. Jak pro americkou CNN uvedl čínský geolog a dlouholetý kritik budování gigantické přehrady Fan Siao, jsou tak Tři soutěsky schopné zvládnout pouhých 9 % stoleté povodně.

  Projekt století

  Přehrada sice slouží i k výrobě elektrické energie a maximální výkon zdejší vodní elektrárny je úctyhodných 22 500 MW, hlavním důvodem jejího zbudování ale byla ochrana rozlehlých oblastí provincie Chu-pej, kudy Jang-c'-ťiang, známá také jako Dlouhá řeka, na svém středním toku protéká.

  • začalo se stavět až v roce 1995. Postupné napouštění Tří soutěsek vodou pak způsobilo zaplavení více než 3000 měst a vesnic, ze kterých muselo být přesídleno přes 1,3 milionu obyvatel. 

  https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/tri-soutesky-nejvetsi-prehrada?

  10.8.2020 Čína je už více než měsíc pod vodou. A ani další předpovědi nejsou pozitivní. Kromě dalšího deště visí nejen nad Čínou hrozba v podobě protržení Tří soutěsek, znehodnocení veškeré úrody a zvýšení cen potravin. Povodně, které se z obyčejných sezonních staly nejhoršími zřejmě za celé století.

  Letošní voda mnohým zemědělcům zcela pohřbila naději na jakoukoli sklizeň a ohrozila životně důležité zemědělství druhé největší ekonomiky světa. Nemluvě o jednotlivcích ze čtyřmilionového davu, kteří přišli o střechu nad hlavou a způsob obživy. 

  Tři soutěsky, největší vodní elektrárna na světě, právě prochází největším zátěžovým testem od dob své výstavby. Už během procesu stavby mnozí inženýři v Číně i na celém světě vyjadřovali obavy, že je sice soustředění se na výrobu energie sympatické, pozornost věnovaná protipovodňové kontrole je však značně nedostatečná. Jang-c'-ťiang patří mezi největší toky na světě jak délkou, tak průtokem. Větší čísla produkuje jenom Amazonka a Nil. Kdyby skutečně došlo ke kolapsu Tří soutěsek, voda by nejspíš zabila miliony Číňanů. V současné době pod jejich hrázemi žije 300 milionů lidí. Mnozí hovoří o potenciálně nejhorší humanitární katastrofě v historii světa.

  V povodí Jang-c'-ťiang se pěstuje 20 % světové produkce kukuřice, obilí a mnoha druhů ovoce a zeleniny. Čína je také největším světovým producentem rýže, pšenice, brambor, rajčat, arašídů, čaje, prosa, ječmene, bavlny, kukuřice a sójových bobů. A většina z nich pochází právě z povodí rozvodněné Jang-c'-ťiang. Mimo to jde o oblast důležitou pro chov prasat, hovězího a kuřat. Od pramene Jang-c'-ťiang po Tři soutěsky se soustřeďuje více než 30 procent světové nabídky kuřecího masa a vajec.

  • Letošní záplavy jsou už teď horší než ty z roku 1998 a v příštích týdnech by se situace ještě mohla zhoršit
  • Čína by mohla ve srovnání s loňským rokem přijít o 11,2 milionu tun potravin, což je ekvivalent k 5 procentům veškeré čínské produkce rýže. 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/utopene-miliony-a-ztrata-veskere-urody-povodne-v-cine-jsou-globalni-hrozba-115364#seq_no=2&source=hp&dop_ab_variant=398810&dop_req_id=eV2J2BFlA9P-202008101152&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz 
  zobrazit více..
  Loading...