Bowenovo schéma

 • Aleš Michl 18. října 1977 (ekonom, technooptimista, člen bankovní rady ČNB) současnou situaci spojenou s globálním oteplováním (změny životního prostředí s cílem zpomalit oteplování) vyřešíme "prachama" a ekonomickým růstem (klíčová je přeměna z průmyslové země, na zemi s velkým podílem služeb, myslím např. Čínu a Indii) a časem, protože Asie je největším znečišťovatelem CO 2 atd., růst musí i celosvětová ekonomika a důležité je odbourat regulace. Tam kde dnes jsme, vděčíme penězům a ekonomickému růstu, také proto nám ekonomický růst a peníze pomohly problém vyřešit (na úrovní obci, státu, EU atd.) Je nutné říci, že záporné úrokové sazby jsou špatně. Máme nejlevnější peníze za 5 000 let, nejsme v žádné krizi, není to na hlavu? A další věc, ocenění 36 největších evropských bank je proti předkrizové úrovni (2008) minus 78 %. To je jasný signál!

Aleš Michl a jeho názory:

21.7.2020 

 •  Michl a Adam z ČNB: Aktualizovaný odhad dopadů pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR. Jsme za dnem. Nic víc, nic míň. Příští týden, 31. července, zveřejní ČSÚ údaje o HDP za druhý kvartál, čekáme velké minus. Signalizuje to náš ukazatel spotřeby elektřiny, který ve druhém kvartálu mezičtvrtletně klesl o 7,5 % i když uznáváme, že korelace mezi HDP a spotřebou elektřiny není vždy perfektní (viz testování korelace spotřeby elektřiny a ekonomické aktivity). Od počátku nám jde ale hlavně o to, získat v reálném čase informace o trendu vývoje ekonomiky a identifikovat jeho změny. Mezičtvrtletní HDP za třetí kvartál by podle vývoje spotřeby elektřiny mohlo být letos poprvé již v plusu (ČSÚ zveřejní 30. října).
 • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4456864/michl-a-adam-z-cnb-aktualizovany-odhad-dopadu-pandemie-covid-19-na-ekonomiku-cr.html

7.4.2020

 • Platíme šokovým ekonomickým útlumem (spodní část grafu). Nejde však o recesi, jakou známe z učebnic. Kolega James Bullard z americké centrální banky Fed to nazval obdobím "národní adaptace ekonomiky na pandemii". 
 • Ekonomickou situaci lze ze strany ČNB zmírnit výrazným zlevněním peněz a zasazením se o stabilitu bankovního systému. Peníze, cash, pak musí vláda lidem a podnikatelům doslova rozdat (vrtulníkové peníze). 

19.3.2020

 • je třeba dalšího snížení sazeb, navrhuje, aby banky poslaly zhruba polovinu zisku 2019 (zhruba 30 mld. Kč) do státního rozpočtu na pomoc proti dopadům koronaviru (Reuters) Oprava:  říká, že je třeba dalšího snížení sazeb, navrhuje, aby ČNB poslala zhruba polovinu zisku do státního rozpočtu na pomoc proti dopadům koronaviru (iDnes.cz)
 • navrhuje, aby ČNB mimořádně poslala polovinu svého zisku do státního rozpočtu, nebo pro Česko něco nakoupila  

17.3.2020

 • Člen bankovní rady Michl v rozhovoru pro E15 říká, že nebude nikdy hlasovat pro devízové intervence (Reuters) 

12.3.2020

 • Pro ekonomiku je koronavirus jako tvrdý úder pravým hákem, ale žádný knockout 
 • důležité je zůstat v klidu - následky epidemie SARS v roce 2003 lidstvo dostalo pod kontrolu do devíti měsíců
 • Navrhuji snížit úrokové sazby a pomoci ekonomice, aby zůstala silná. 
 • Kapitalistické ekonomice se nejlépe daří, když se lidé, zboží a peníze volně hýbají. V roce 2008 zamrzl trh peněz (Firmy přestaly dostávat provozní úvěry, seškrtaly u svých dodavatelů objednávky a zamrzl trh zboží. Začalo se propouštět. Zamrzla poptávka lidí.). V roce 2020 místo peněz jsou zablokováni lidé (povinná a dobrovolná karanténa), postupně drhne i trh zboží .
 • Nepochybuji, že se z toho nakonec dostaneme a po zastavení nemoci přijde volný pohyb osob a ekonomický růst. Jde o to, kdy se to stane. Zda to bude vývoj ve tvaru V, nebo U. Tedy teď ekonomika zabrzdí a pak rychle za kvartál nebo dva ožije po super zprávě o zastavení nemoci. 
 • Vždy, v každé krizi, se osvědčilo držet se pravidelných investic. Čili hlavně nezastavujte pravidelnou investici. 
 • Až se situace v Číně uklidní, Čína opět poroste a opět se tam masivně bude vyrábět, kvůli nižším nákladům. Rozhodnou peníze, money, prostě prachy.
 • jsem pro to, navýšit zelené dluhopisy (máme v nich nyní 2,7 miliardy eur, tedy dvě procenta z rezerv, a jsou úročeny daleko lépe než ostatní instrument) v našem portfoliu. Ne proto, že jsou zelené, ale proto, že nabízejí výnos s přihlédnutím k riziku větší, než je náš interní benchmark. 

2019

 • současnou situaci spojenou s globálním oteplováním (změny životního prostředí s cílem zpomalit oteplování) vyřešíme "prachama" a ekonomickým růstem (klíčová je přeměna z průmyslové země, na zemi s velkým podílem služeb, myslím např. Čínu a Indii) a časem, protože Asie je největším znečišťovatelem CO 2 atd., musí růst i celosvětová ekonomika a důležité je odbourat regulace. Tam kde dnes jsme, vděčíme penězům a ekonomickému růstu, také proto nám ekonomický růst a peníze pomohly problém vyřešit (na úrovní obci, státu, EU atd.) Je nutné říci, že záporné úrokové sazby jsou špatně. Máme nejlevnější peníze za 5 000 let, nejsme v žádné krizi, není to na hlavu? A další věc, ocenění 36 největších evropských bank je proti předkrizové úrovni (2008) minus 78 %. To je jasný signál! Evropský bankovní sektor je neefektivní.
Loading...