Vlna veder 35WTB

Smrtící vlna veder 35 WTB

nejohroženějším místem na planetě je Jižní Asie a Perský záliv, do konce století timto faktorem bude zasaženo 75% obavatel Asie. Jde o smrtící kombinaci horka a vlhka, která se měří pomocí takzvané teploty vlhkého vzduchu (WBT). Pokud dosáhne hodnoty 35 WBT, nemůže se lidské tělo již ochlazovat pocením a i zdraví lidé sedící ve stínu zhruba do šesti hodin zemřou.

Co znamená 35 WTB?

je to tak zvaná teplota vlhkého teploměru. Pokud přesáhne 35 stupňů Celsia, tedy teplotu povrchu lidské kůže, nemůže se člověk zbavovat přebytečného tepla a během několika hodin umírá.  Teplota 35°C je mezní teplota a v kombinaci s vysokou tepltou působí po několik hodin se stává pro člověka smrtelnou.

  • každoroční monzuny přinášejí na pevninu horký a vlhký vzduch ( kromě Jižní Asie budou vlnami veder ohroženy rovněž země Perského zálivu, Austrálie a východ Číny)
  • rizika zvyšují i široce využívané systémy zavlažování, protože odpařováním vody se vlhkost ještě zvyšuje
  • 35 WBT -  50 procentní vlhkost a teplota 35 stupňů Celsia ( 30°C a vlhkost 80%)
  • stoupající emise uhlíku dál zvyšují smrtící vlnu veder 35 WBT
  • smrtící vlna veder vychází z měření takzvané teploty "mokré žárovky". Jde o intenzivní vlhké horko, kdy teplota dosáhne 35 stupňů. Lidské tělo se nedokáže samo ochlazovat a po několika hodinách v takových podmínkách člověk umírá - a to i v případě, že je člověk naprosto zdravý a v dobré formě
  • "Nemusí to být jen samotná horká vlna, která bude zabíjet lidi. Dojde k narušení zemědělské produkce, ta se sníží, takže potenciálně budou trpět všichni," dodává Eltahir.
  • více

autor studie Elfatih Eltahir z Massachusetts Institute of Technology (MIT) v USA.

zobrazit více..
Loading...