Česko, státní rozpočet

Česko, státní rozpočet

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 ČR do konce roku 2020 zaplatila do rozpočtu EU 677 miliard korun a získala z něj 1,57 bilionu Kč. Od vstupu do EU tak celková čistá pozice ČR činí 896,4 miliardy Kč. 

  • Za celý rok 2020, ovlivněný dopady pandemie, skončil státní rozpočet v rekordním schodku 367,4 miliardy korun.

4.8.2021 Ke stabilizaci veřejných financí a podílu veřejného dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP) okolo 45 procent v roce 2024 by pomohl mix opatření na straně výdajů i příjmů státního rozpočtu v podobě zvýšení daně z příjmu fyzických osob kombinované se snížením sazby sociálního pojištění hrazeného zaměstnavatelem, zavedení globální minimální korporátní daně, rušení daňových výjimek, redukce dotací, lepšího čerpáním EU fondů nebo úspor v provozu státu. Opatření by měla zajistit snižování strukturálního deficitu o 1,7 procenta HDP ročně, tedy o zhruba 110 miliard korun bez zásadnějšího dopadu do výkonu ekonomiky. Vyplývá to z analýzy Raiffeisenbank (ČTK)

7.6.2021 Vláda dnes schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun. Celkové příjmy rozpočtu by měly činit včetně peněz z EU 1,486 bilionu korun a výdaje 1,876 bilionu korun. Informovala o tom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) (ČTK)

3.6.2021 Česko narazí na tzv. dluhovou brzdu už v roce 2024, varuje Národní rozpočtová rada. Podle ní je plánovaná konsolidace financí nedostatečná. Naopak vláda dál spíš rozhazuje. Podle rady bude nevyhnutelné zvýšit daně.

Plánovaná konsolidace veřejných financí tak, jak ji chystá ministerstvo financí, je nedostatečná. Výpočty Národní rozpočtové rady totiž ukazují, že dosažení tzv. dluhové brzdy ve výši 55 procent HDP nastane pravděpodobně již v roce 2024. Navíc jsou přijímána a navrhována další daňová a výdajová opatření, která dodatečně zvyšují již existující nerovnováhu veřejných financí, což je podle rady nezodpovědné.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zvysme-dane-jinak-na-dluhovou-brzdy-narazime-za-3-roky-varuje-rada-156749#<br>

1.6.2021 Za prvních pět měsíců letošního roku překročil deficit státního rozpočtu už poloviny celoročního plánu. Schodek se na konci května vyšplhal už na -255 mld. korun a stává se tak nejhorším výsledkem tohoto měsíce v historii ČR. Pokořil tak loňský výsledek, který byl o necelých sto miliard nižší.

Na příjmové i výdajové straně je vidět pokračování dřívějších negativních trendů. Jde především o zaostávání daňového výběru, zejména v případě DPH a spotřebních daní v důsledku útlumu spotřeby domácností. Slabší je oproti plánu i výběr daní z příjmu, lepší je naproti tomu plnění pojistného.

V případě daně z příjmu fyzických osob vybíraných do všech veřejných rozpočtů (nikoliv jen toho státního) je vidět meziroční pokles o téměř 22 mld. korun. Začíná tak být stále více vidět efekt zrušení superhrubé mzdy, s nímž se musí veřejné rozpočty od letoška potýkat. Nicméně už nyní je vidět, že půl biliónový schodek není až tak nerealistickou možností, jako se mohlo na začátku roku zdát. Rozjezd ekonomiky sice ve druhé polovině roku výrazně dopomůže dohnat skluz u DPH, nicméně tlak mandatorních výdajů i tak bude neúprosný.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4689980/schodek-rozpoctu-se-do-kvetna-vysplhal-na-255-miliard-pul-bilionu-na-konci-roku-uz-neni-nerealisticke.html

27.5.2021 Na podporu české ekonomiky za první čtyři měsíce letošního roku připadlo podle Hospodářské komory 17 procent ze schodku státního rozpočtu. Vláda podnikatelům za toto období poskytla 38 miliard korun, z toho 4,8 miliardy Kč se týkají například odkladu plateb daňových záloh, budou tak státu vrácen (ČTK)

7.5.2021 Česká národní banka očekává letos nárůst deficitu veřejných financí na 8,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 6,2 procenta. Příští rok by se pak měl schodek zmírnit na 5,4 procenta. ČNB tak odhad pro letošek zhoršila a pro příští rok zlepšila. V únoru očekávala pro letošní rok schodek 6,5 procenta HDP a pro příští rok 5,6 procenta HDP (ČTK)

3.5.2021 Schodek státního rozpočtu ke konci dubna stoupl na 192 miliard korun z březnových 125,2 miliardy korun. Uvedlo to ministerstvo financí. Jde o nejhorší dubnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci dubna byl schodek 93,8 miliardy korun. Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci dubna meziročně klesly o 26,2 miliardy na 441,8 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení klesly meziročně o 21,7 miliardy na 374,6 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci dubna pak meziročně stouply o 72,1 miliardy na 633,8 miliardy korun.

https://www.e15.cz/domaci/rozvraceny-rozpocet-schodek-statni-kasy-v-dubnu-vystoupal-na-192-miliard-1380165?<br>

3.5.2021 Česká vláda nemá scénář, jak zkrotit státní dluhy. Ratingové agentury v takovém případě snižují své hodnocení - a to zase zvyšuje úroky ze státních dluhů a prodražuje financování státu.

Před čím hlídači státního rozpočtu z Národní rozpočtové rady varovali, se začíná stávat realitou. Český státní dluh rychle roste a vládě chybí scénář, jak dostat veřejné finance do rovnováhy. Ratingová agentura Moody's už podle Reuters uvedla, že negativně ovlivňuje hodnocení úvěrové spolehlivosti - což je jiný výraz pro dražší financování státního dluhu. Konsolidace rozpočtu podle Moody's připadne na příští vládu, která vznikne po parlamentních volbách plánovaných na říjen. Moody's začátkem února potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni Aa3 se stabilním výhledem. Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů půjčovat příslušnému státu či jinému subjektu a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je pravděpodobnější, že bude schopen zajistit si levnější půjčky.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/moodys-varuje-cesko-dluhova-spirala-se-roztocila-a-neni-jak-ji-zastavit-152977#

14.4.2021 Veřejné finance letos skončí podle odhadů ministerstva financí ve schodku 8,8 procenta HDP. Příští rok by měl schodek klesnout na 5,9 procenta. Zároveň ministerstvo chystá úsporná opatření u příjmů i výdajů tak, aby v letech 2023 a 2024 byl schodek veřejných financí i zadlužení nižší, než by hrozilo bez plánovaných opatření. MF o tom dnes informovalo v souvislosti s novou makroekonomickou prognózou (ČTK)

21.3.2021 Schodek státního rozpočtu příští rok nebude pod 300 miliard korun. V diskusním pořadu České televize to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Nepočítá s tím, že by se zvedaly platy ve státní správě. Pro letošek Sněmovna zvýšila plánovaný deficit z 320 na 500 miliard korun. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) půjde velká část těchto dodatečných peněz na "předvolební dárečky". Schillerová to odmítá. 

Podle bývalého ministra financí Kalouska půjde z letošních dodatečných 180 miliard korun, které schválila Sněmovna, na opatření spojená s covidem jen necelých 70 miliard. "Zbytek jsou předvolební dárečky. Za to dám krk. Daňový balíček není nic jiného než předvolební dárečky. Tento výpadek na příjmové straně rozpočtu nevznikl v souvislosti s covidem. Za celých sedm let neudělala vláda ani jeden aktivní krok k úspoře na horší časy," prohlásil Kalousek.

Celkové příjmy rozpočtu by letos měly být podle upraveného rozpočtu 1,39 bilionu korun a výdaje 1,89 bilionu korun. V době schválení zvýšení schodku ekonomové krok kritizovali jako neopodstatněný, odhady vývoje ekonomiky by podle nich mohly akceptovat schodek kolem 400 miliard korun. Schillerová argumentuje tím, že Česko patří k zemím s nejnižším zadlužením a nejvyššími ratingy.

https://www.e15.cz/domaci/schodkovy-rozpocet-nebude-pristi-rok-pod-300-miliard-korun-uvedla-schillerova-1378921?¨

10.3.2021 Nejpozději v červnu dojdou státu peníze na kompenzace pro zavřené služby. Pokud se do léta byznys nerozjede, půjde ministryně Alena Schillerová žádat poslance o další zvýšení rekordního půlbilionového schodku. Pokud by zůstala ekonomika zavřená v tomto rozsahu, tak ty peníze vydrží zhruba do června. Déle ne," uvedla ministryně. Sama ale věří, že se opatření do léta rozvolní: "Pevně doufám, že zafungují opatření, povinné testování, že se vakcinace zrychlí. Tento měsíc čekáme milion, příští měsíc 2,4 milionu vakcín. Díky tomu začneme rozvolňovat, i když nejsme schopní říct kdy."

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-ma-penize-jen-na-par-mesicu-schillerova-nevylucuje-vyssi-schodek-146568#<br>

2.3.2021 Předběžný odhad HDP sice už byl zveřejněný před časem, nicméně nyní se k nám konečně dostává zpřesněný odhad i s podrobnostmi. Z nových dat vyplývá, že česká ekonomika v závěru roku vzrostla mezikvartálně dvakrát rychleji, než se původně předpokládalo. A sice tedy o 0,6 %, navzdory lockdownu ve službách trvajícímu téměř po celý kvartál. V meziročním srovnání byl výkon českého hospodářství nižší o 4,7 %, za celý rok pak o 5,6 %.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4619332/Petr-Dufek-Nejvetsi-propad-HDP-v-novodobe-historii.html?

1.3.2021 Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci února meziročně klesly o 12,3 miliardy na 217 miliard korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení klesly meziročně o 19,5 miliardy na 184,4 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci února pak meziročně stouply o 46,4 miliardy na 303,1 miliardy korun.
Ministerstvo financí (MF) zároveň informovalo, že ze státního rozpočtu na boj s pandemií koronaviru šlo od loňského března do konce letošního února 249,6 miliardy korun. Přímá opatření například v podobě kompenzačních bonusů, programů Antivirus a dalších programů si vyžádaly 157,5 miliardy korun. Odklad záloh daní vyčíslilo MF na 24,2 miliardy korun a výdaje na zdravotnictví v podobě nákupu ochranných prostředků, odměn zdravotníkům nebo oddlužení vybraných nemocnic na 67,9 miliardy korun. Za letošní leden až únor MF celkovou pomoc vyčíslilo na 31,5 miliardy korun.
Inkaso daně z přidané hodnoty kleslo ke konci února meziročně o 5,7 miliardy na 43,3 miliardy korun. Nižší příjmy byly podle úřadu vedle změny rozpočtového určení daní způsobeny také nižšími sazbami daně na stravovací služby a další služby a zboží od května a července 2020 a na teplo a chlad od ledna 2020 a restriktivními protipandemickými opatřeními. "Únorové inkaso bylo ovlivněno i nižším počtem pracovních dní," uvedlo MF.

Na sociálních dávkách stát vyplatil ke konci února 116 miliard korun, meziročně o 6,8 miliardy korun více. Z toho na důchody putovalo 88,9 miliardy korun.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4618352/schodek-rozpoctu-stoupl-ke-konci-unora-na-rekordnich-861-mld-kc.html

15.2.2021 Ministerstvo financí počítá v novele zákona o státním rozpočtu na letošní rok se schodkem 500 mld. Kč proti schváleným 320 mld. Kč. Novela již zahrnuje daňový balíček (Reuters).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4607823/mf-navrhuje-zvysit-schodek-letosniho-rozpoctu-na-500-miliard-korun.html

8.2.2021 Pandemie zanechala v ekonomice hlubokou stopu a ve veřejných financích hlubokou díru. Loni se schodek státního rozpočtu propadl na 367 miliard korun. Pro srovnání, v roce 2009 po globální finanční krizi dosáhl schodek rozpočtu 192 miliard korun. Letošní lednová data, minus 31 miliard korun, naznačují, že letos o mnoho lépe nebude. Spíše naopak.

V zákonu o státním rozpočtu na letošní rok se sice uvádí, že je plánován schodek 320 miliard korun, jenže v něm není zahrnut dopad daňových změn schválených v samém závěru roku. Snížení daně z příjmu fyzických osob, zvýšení slevy na poplatníka a další změny by měly snížit rozpočtové příjmy zhruba o dalších 100 miliard korun. Schodek státního rozpočtu se tedy může velmi snadno vyšplhat na 420 miliard korun, novou rekordně vysokou úroveň.

https://forbes.cz/letosni-schodek-rozpoctu-prekona-i-ten-lonsky-rekordni-zadluzovani-nas-muze-dohnat-pise-ekonom-marek/

2.2.2021 Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 85,7 miliardy korun více, než do něj odvedla. Jde o druhý nejlepší výsledek od vstupu ČR do EU v roce 2004. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Předloni tzv. čistá pozice ČR činila 70 miliard Kč. Česká republika loni obdržela z unijního rozpočtu 145,9 miliardy korun a odvedla do něj 60,2 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

V roce 2019 bylo největším přispěvatelem do unijního rozpočtu Německo, které odvedlo o 14,3 miliardy eur (zhruba 372 miliard Kč) více, než z něj dostalo. Největším příjemcem peněz bylo Polsko, které získalo z rozpočtu EU o 12 miliard eur víc (zhruba 312 miliard korun), než do něj odvedlo. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4597511/cr-loni-ziskala-z-eu-o-857-miliardy-kc-vice-nez-zaplatila.html

30.1.2021 Česká ekonomika za celý loňský rok zřejmě klesla o šest až sedm procent. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Z dat Českého statistického úřadu přitom vyplývá, že za posledních 20 let česká ekonomika klesla dvakrát, a to v roce 2009 o 4,5 procenta a v roce 2012 o 0,7 procenta. 

20.1.2021 Hrubý domácí produkt (HDP) měl v roce 2020 klesnout o 6,1 % proti dříve očekávanému propadu o 6,6%, uváděnému v zářijové prognóze. Pro letošní rok ministerstvo předpokládá zotavení ekonomiky tempem růstu 3,1 % proti dříve uváděným 3,9 %. Ministerstvo dále předpokládá, že veřejný sektor vykáže za rok 2020 schodek ve výši 5,8 % HDP ve srovnání s dříve uváděným fiskálním deficitem 6,4 % HDP. Letošní rok se deficit veřejných financí prohloubí na 6,6 % kvůli pokračující epidemii a dalším podpůrným opatřením. Předloni veřejné finance skončily v přebytku 0,3 % HDP a celkový veřejný dluh činil 30,2 % HDP.

Přestože průměrná míra inflace v roce 2020 dosáhla 3,2 %, meziroční růst spotřebitelských cen se v posledních měsících viditelně zpomalil. Pokles spotřebitelské poptávky začal pozvolna převažovat nad vlivy na nabídkové straně ekonomiky a současně znatelně zpomalil růst cen potravin, uvedl úřad ve zprávě.

Úřad odhaduje, že v roce 2020 dosáhlo saldo hospodaření sektoru vládních institucí deficitu ve výši 5,8 % HDP a zadlužení vzrostlo na 38,3 % HDP. Pokračující epidemie a masivní stimulační opatření zvýší deficit v roce 2021 na 6,6 % HDP, což prohloubí úroveň zadlužení 43,3 % HDP. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4588309/mf-mirni-odhad-lonskeho-propadu-hdp-srazi-vsak-prognozu-na-letosek.html

20.1.2021 Ministerstvo financí očekává za loňský rok pokles ekonomiky ČR o 6,1 % proti dříve očekávanému propadu o -6,6 %, jak uváděla prognóza v září. Letos čeká zotavení na +3,1 % proti dříve uváděným +3,9 % (Reuters) Veřejné finance skončí za loňský rok kvůli dopadům pandemie ve schodku 5,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Letošní rok se deficit veřejných financí prohloubí na 6,6 procenta kvůli pokračující epidemii a dalším podpůrným opatřením. Vyplývá to z odhadů zveřejněných dnes ministerstvem financí. (ČTK)

20.11.2020 Zavedení stravenkového paušálu může znamenat pro státní rozpočet výpadek 20 miliard korun. Zároveň hrozí, že bude využit k optimalizaci mezd, sdělil předseda Asociace provozovatelů poukázkových systémů Miroslav Sedlák. Mnoho poslanců podle něj nevěnovalo schválení stravenkového paušálu dostatečnou pozornost. Schválení stravenkového paušálu naopak vítají podnikatelské organizace. Zavedení paušálu musí ještě posoudit Senát, zákon musí nakonec podepsat prezident (ČTK) 

20.11.2020 Zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent, které v noci schválila Sněmovna, přinese podle ministerstva financí více peněz asi čtyřem milionům zaměstnanců. Podle odborníků ovšem změna pomůže spíše lidem s vyššími příjmy. Lidé s nižšími příjmy již dnes v mnoha případech daně neplatí, a to například i kvůli využívání odečitatelných položek, jako je například sleva na děti nebo odpočet úroků z hypotéky (Bloomberg)

Po třinácti letech pravděpodobně skončí zdaňování práce skrze superhrubou mzdu. Místo toho se má od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u lidí se mzdou asi nad 140.000 korun měsíčně a část příjmů nad tuto hranici sazbou 23 procent..., to vše kvůli vysokým nákladům pravděpodobně jen na dva roky. Zrušení ještě není definitivní. Zákon musí posoudit Senát a podepsat prezident. Sněmovna schválila rovněž takzvaný stravenkový paušál jako alternativu k současným stravenkám. Pro schválení balíčku jako celku s přijatými úpravami hlasovali poslanci ANO, ODS, KSČM, SPD a dva nezařazení poslanci Václav Klaus a Tereza Hyťhová.

Podle výpočtu Národní rozpočtové rady bude zrušení superhrubé mzdy podle Babišova návrhu znamenat výpadek celkových daňových příjmů 88 miliard korun. Z toho by o 58,1 miliardy korun přišel státní rozpočet, o 7,8 miliardy rozpočty krajů a o 22,1 miliardy korun příjmy obcí.
Ministryně Schillerová odhadla dopad schválených poslaneckých změn do veřejných rozpočtů zhruba na 130 miliard korun. Z toho jen na státní rozpočet podle ní připadne 87 miliard. Například zvýšení daňové slevy na poplatníka podle ní bude znamenat výpadek 35 miliard korun. Neuvedla, jaký dopad bude mít zrušení superhrubé mzdy. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4545613/snemovna-schvalila-babisuv-navrh-na-hrubou-mzdu-15-a-23-procent-hlasy-ano-ods-spd-kscm-i-vaclava-klause.html<br>

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4546568/rozbresk-zruseni-superhrube-mzdy---draha-a-neefektivni-podpora-ekonomiky.html<br>

Státní rozpočet Slovensko:

1.3.2021 Schodek státního rozpočtu Slovenska za první dva měsíce letošního roku vzrostl proti loňsku téměř o dvě třetiny. Zatímco příjmy státu se snížily, výdaje byly meziročně vyšší. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo slovenské ministerstvo financí. Hospodaření slovenské vlády od loňského jara ovlivňují dopady pandemie nemoci covid-19 (ČTK)

zobrazit více..
Loading...